Дослідження питомої теплоємності, надмолекулярної структури та діелектричних властивостей композитів на основі поліуретанів та ацетобутирату целюлози показали високу ефективність модифікуючої дії ацетобутирату целюлози на гетерогенну структуру поліуретану та дозволили запропонувати модель взаємодії клубків полімерів. При заміні олігоетерної складової поліуретану (ОТМГ) на олігоестерну (ОБГА), здатну до формування кристалічної фази, встановлено, що збільшення концентрації добавки послаблює процес кристалізації поліуретану, на нашу думку, внаслідок формування спільної системи водневих зв’язків між естеруретаном та ацетобутиратом целюлози. Такий висновок витікає зі змін питомої теплоємності, ентальпії фазового переходу, кристалічної та надмолекулярної структури композитів. Вперше досліджено вплив постійного електричного поля на систему поліуретан–ацетобутират целюлози. Встановлено, що поляризація макроланцюгів аморфного поліуретану та ацетобутирату целюлози сприяє зростанню розмірів областей гетерогенності в надмолекулярній структурі індивідуальних полімерів та їх композитів. Відсутність таких змін у структурі естеруретану та композитів на його основі можна пояснити домінуванням термодинамічних процесів формування кристалітів поліуретану над ефектами поляризації. Дослідження впливу постійного електричного поля на теплофізичні властивості вихідних полімерів показало, що поляризація їх макроланцюгів сприяє зниженню температури склування гнучких блоків етеруретану, а також екзотермічного переходу, який можна пояснити конформаційними змінами в жорстких блоках. Особливості структури естеруретану обумовили зростання температури плавлення кристалічної фази поліуретану, що пов’язано з процесами вторинної кристалізації, ініційованими постійним електричним полем. Дослідженнями встановлено, що збільшення концентрації ацетобутирату целюлози у складі композитів на основі частково-кристалічного поліуретану блокує процеси вторинної кристалізації, тому температура плавлення кристалічної фази не змінюється під дією постійного електричного поля. Вперше досліджено вплив постійного магнітного поля на структуру етеруретану. Встановлено, що поле не викликає утворення елементів дальнього упорядкування у просторовому розташуванні макроланцюгів. У частково-кристалічному поліуретані магнітне поле сприяє поліморфному переходу від a- до b-кристалічної модифікації внаслідок орієнтації полем діамагнітних кристалів у період їх формування. Проведеними дослідженнями показано, що постійні електричне та магнітне поля є ефективним методом модифікації полярних полімерів та їх композитів, оскільки дозволяють цілеспрямовано змінювати структуру та властивості таких систем і певною мірою замінити хімічний спосіб модифікації на фізичний.
Основний зміст дисертації опублікований у роботах: Овсянкіна В.О., Віленський В.О., Керча Ю.Ю. Дослідження теплофізичних та діелектричних властивостей сумішей “умовно сумісних” ПУ та АБЦ. // Доповіді НАН України. –2003.–№6. – С.147-151.
Дисертант приймав участь в обробленні та аналізі літературних даних і підготовці публікації. Овсянкіна В.О., Віленський В.О., Купорєв Б.С. Теплофізичні і діелектричні властивості сумішей на основі ПУ й АБЦ. // Фізика конденсованих високомол. систем –2004.–№10. – С.19-23.
Дисертанту належать участь в організації та проведення експериментальних дос– ліджень, оброблення та аналіз отриманих даних. 3. Віленський В.О., Овсянкіна В.О. Особливості термоініційованої зміни гетерогенної структури сумішей ПУ і АБЦ // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка – 2003. –№2. – С.335-346. В даній роботі дисертант проводив експериментальні дослідження окремих етапів та узагальнення їх результатів, будував графіки, приймав участь в на писанні статті. 4. Проблеми пігментування водних лакофарбових матеріалів / В.О.Віленський, В.О.Овсянкіна., В.І. Штомпель, Ю.Ю. Керча // Доповіді НАН України. –2004. –№4. – С.126-130. Внесок дисертанта – в одержанні композитів, проведенні експериментальних досліджень та узагальнені їх результатів. 5. Віленський В.О., Овсянкіна В.О.,Штомпель В.І. Рентгенографічне дослідження впливу постійного магнітного поля на структуру композитів на основі уретановмісного полімера // Полімерний журнал. – 2004.–№1.–С.26 - 32 Внесок дисертанта – участь в обробленні та аналізі літературних даних і підготовці публікації. 6. Виленский В.А., Глиевая Г.Е., Овсянкина В.А. Особенности структурной мо дификации ацетобутирата целлюлозы сегментированным полиуретаном. // Вопросы химии и хим. технологии. – 2004. –№3. – С.126-130. Дисертанту належать організація та проведення експериментальних дослід– жень, оброблення та аналіз отриманих даних. 7. Дослідження впливу постійного електричного поля на процеси структуро– утворення в композитах поліестеруретану і АБЦ, отриманих з розчину / В.О.Віленський, В.О. Овсянкіна., В.І. Штомпель, Ю.Ю. Керча // Доповіді НАН України. –2004. –№7. – С.131-136. В даній роботі дисертант готував зразки, проводив дослідження їх власти– востей, брав участь в обговоренні результатів і написанні статті. 8. Овсянкіна В.О. Теплофізичні і діелектричні властивості сумішей на основі ПУ і АБЦ // V Українська конференція молодих вчених з високомолекулярних сполук. Тези доповідей. – Київ, Україна. – 2003. – С.51. 9. Овсянкіна В.О. Дослідження структури і властивостей сумішей ПУ і АБЦ рентгенографічним методом // V Українська конференція молодих вчених з високомолекулярних сполук. Тези доповідей. – Київ, Україна. – 2003. –С.52. 10. Ovsyankina V. Influence of an external magnetic field on the structure and properties of polyester–polyurethane and acetobutyrate cellulose blends // Thirteenth international conference on mechanics of composite materials.– Riga, Latvia.– 2004.–p.115 Ovsyankina V., Vilenskyi V. The peculiarities of changes of the structure and characteristics of polymer composites under constant magnetic field // International conference “Polymer in XXI century”.– Kyev.–2003.–Р.58
12. Овсянкіна В.О., Віленський В.О., Штомпель В.І. Особливості впливу зовнішніх постійних електричного та магнітного полів на структуру та властивості композитів поліестеруретану та ацетобутирату целюлози // Х Українська конференція з високомолекулярних сполук.Тези доповідей. – Київ, Україна. – 2004. – С.231. |