Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біофізика


Пінченко Володимир Олегович. Вплив експериментально-індукованого діабету і змін позаклітинного рівня рн на низькопорогові потенціалкеровані кальцієві канали в первинних сенсорних нейронах щурів. : Дис... канд. наук: 03.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Пінченко В.О. – Вплив експериментально-індукованого діабету та змін зовнішньоклітинного рівня рН на низькопорогові потенціалкеровані кальцієві канали у первинних сенсорних нейронах щурів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика. Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню впливу експериментально-індукованого діабету та змін позаклітинної концентрації протонів на біофізичні характеристики низькопорогових кальцієвих каналів в первинних сенсорних нейронах щурів. З використанням методики „петч-клемп" в конфігурації „ціла клітина" було досліджено дозозалежність і біофізичні характеристики (потенціалозалежність, вплив на кінетику, активацію та інактивацію) дії позаклітинного рН і діабету на НПКК в первинних сенсорних нейронах щурів малого і середнього діаметру соми, відповідних волокнам С- і А-типу, які передають переважно ноцицептивну інформацію. Показано наявність двох типів НПКК з різними кінетичними властивостями і рН-чутливістю і зроблено припущення про субодиничний склад цих каналів. Також показано переважну експресію НПКК з низькою рН-чутливістю в сомі нейронів малого розміру і експресію каналів з високою рН-чутливістю в сомі нейронів середнього розміру. У щурів с СТЗ-індукованим діабетом НПКС, що мають високу рН-чутливість, помітно зменшувались у порівнянні з контрольною групою тварин, при цьому НПКС з малою рН-чутливістю залишались майже незмінні. Зроблено припущення про можливий внесок змін цих двох типів НПКК у розвиток діабетичних нейропатій.

У дисертації, відповідно до поставленої мети та завдань, за допомогою методики фіксації потенціалу в конфігурації «ціла клітина» досліджено функціонування низькопорогових кальцієвих каналів в ноцицептивних нейронах спінальних гангліїв (СГ) щурів і впливу на них експериментально викликаного діабету, а також змін позаклітинного рівня рН.

  1. Виявлено наявність кореляції між розміром соми сенсорних нейронів і співвідношенням низько- і високопорогової компонент інтегрального кальцієвого струму. В нейронах малого діаметру присутні як низькопороговий кальцієвий струм (НПКС), так і високопороговий кальцієвий струм (ВПКС), при чому НПКС, як правило, набагато менше ВПКС. В нейронах середнього розміру соми НПКС виявився порівнянним з ВПКС, а в нейронах з великим розміром соми НПКС практично не виявлений. Також встановлено, що швидкість інактивації і деактивації НПКС в нейронах малого розміру значно менша, ніж в нейронах середнього розміру.

  2. В умовах діабету (рівень глюкози більше 16 мМ) спостерігалося достовірне пригнічення НПКС в нейронах середнього діаметру соми на 37%. У нейронах малого діаметру соми воно було недостовірним, а ВПКС достовірно збільшувалися.

  3. В умовах експериментально викликаного ацидозу відбувалось пригнічення функціонування НПКС. У кальцієвих каналах з швидкою кінетикою інактивації в нейронах середнього розміру воно складало 75%, а в нейронах малого діаметру, що експресують канали з повільною кінетикою інактивації, воно було менше і складало 30%.

  4. В нейронах середнього діаметру соми, що відповідають групі волокон А, і малого діаметру соми, що відповідають групі волокон С, які переважно беруть участь в передачі ноцицептивних сигналів, експресуються різні підтипи низькопорогових кальцієвих каналів – канали з повільною кінетикою інактивації, що імовірно відповідають клонованим каналам з каналоформуючою субодиницею 1I в нейронах малого діаметру соми і канали з швидкою кінетикою інактивації, імовірно відповідають клонованим каналам з каналоформуючою субодиницею – в нейронах середнього діаметру соми.

  5. У щурів с СТЗ-індукованим діабетом НПКС, що мають високу рН-чутливість, помітно зменшувались у порівнянні з контрольною групою тварин, при цьому НПКС з малою рН-чутливістю залишались майже незмінними. Виявлено зміну активності підтипа НПКК (імовірно СаV3.2) в первинних сенсорних нейронах А, що беруть участь в передачі ноцицептивних сигналів. Ці зміни збігаються при ацидозі і цукровому діабеті і, мабуть, можуть посилювати одна одну при наявності обох патологічних станів. Суттєве зниження активності НПКК в цьому підтипі первинних сенсорних нейронів може трансформувати характер їх імпульсної активності в такий, що неінактивується, тобто в сторону посилення передачі сигналів від больових рецепторів.

Перелік опублікованих праць здобувача за темою дисертації.

Статті:

  1. E. Kostyuk V. Pinchenko P. Kostyuk. Streptozotocin-induced diabetes mellitus and further nimodipine treatment do not change calcium currents in rat sensory neurons within early stages of the disease. // Neurophysiology –2002. -V. 34(2/3) –P. 175-176.

  2. П.Г. Костюк, О.П. Костюк, І.В. Степанова, В.О. Пінченко. Роль зміни кальцієвих сигналів у порушенні ноціцептивної передачі в процесі розвитку експериментального цукрового діабету. // Клінічна та експериментальна патологія 2004, Т.3, №2, С.123-126.

  3. Pinchenko V.O., Kostyuk P.G., Kostyuk E.P. Influence of external pH on two types of low-voltage-activated calcium currents in primary sensory neurons of rats. // Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - General Subjects -2005. –V.1724 (1-2) –P.1-7.

Тези доповідей:

  1. Pinchenko V.O., Kostyuk E.P., Kostyuk P.G., Voitenko N.V. Streptozotocin-induced diabetes mellitus and further nimodipine treatment do not change calcium currents in rat DRG neurons during early stages of the disease. // 13th European students’ conference 2002 Berlin

  2. Pinchenko V. Kostyuk O. Two types of voltage activated calcium currents in DRG neurons of rats with different sensitivity to external acidification. //Установчий з’їзд Українського товариства клітинної біології, Львів, 2004;

  3. V.O. Pinchenko P.G. Kostyuk, E.P. Kostyuk. Primary sensory neurons of rats express low voltage activated calcium channels with different sensitivity to external pH // IBRO advanced neuroscience crimea school 'receptors, channels, messengers' Yalta, Crimea, Ukraine, September 16-28, 2004;

  4. V.O. Pinchenko, P.G. Kostyuk, E.P. Kostyuk. „Possible a1 subunit composition of low-voltage calcium channels in primary sensory neurons of rats” // тези III-ї конференції українського товариства нейронаук з міжнародною участю, Донецьк, 2005;

  5. Stepanova I.V., Pinchenko V.O., Kostyuk E.P., Kostyuk P.G. Role of mitochondria in the alterations of calcium signaling in nociceptive neurons of rats with experimentally-induced diabetes. // Joint Meeting of The German Society of Physiology and The Federation of European Physiological Societies 2006 Ludwig-Maximilians-University, Munich

  6. V. Pinchenko. The low-voltage-activated calcium channels in spinal somatosensory neurons are differently affected by STZ-diabetes in rats. // The Physiological Society International Workshop “The Study of Nociception from Periphery to Brain Stem” The Bogomoletz Institute, Kiev, Ukraine 04-07 June 2006.