Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Гайдук Катерина Віталіївна. Вплив добору шовковичного шовкопряда за параметрами екологічної та етологічної структур на його біологічні ознаки : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут шовківництва. — Х., 2007. — 151арк. — Бібліогр.: арк. 118-143.



Анотація до роботи:

Гайдук К.В. Вплив добору шовковичного шовкопряда за параметрами екологічної та етологічної структур на його біологічні ознаки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2007.

Дисертація присвячена розробці прийомів регулювання параметрів екологічної та етологічної структур культури шовковичного шовкопряда з метою підвищення біологічних і господарсько цінних показників.

Доведено можливість підвищення біологічних і господарсько цінних показників культури шовковичного шовкопряда шляхом регулювання параметрів екологічної структури на стадії гусениці та імаго: спосіб добору та відбракування послаблених гусениць першого віку на нетрадиційні кормові подразники, добір високожиттєздатних гусениць-“мурашів” шовковичного шовкопряда за інтенсивністю фототаксису, на стадії імаго доведено позитивний вплив добору імаго-самців за швидкістю поновлення рухової активності після попереднього охолодження.

Доведено можливість підвищення біологічних і господарсько цінних показників культури шовковичного шовкопряда при регулюванні параметрів етологічної структури на стадіях гусениці та імаго шляхом добору імаго-самців шовковичного шовкопряда, після їх фізіологічного дозрівання, за чутливістю до статевого феромону самок та добору гусениць п’ятого віку й імаго-самок шовковичного шовкопряда за руховою активністю.

У результаті проведених упродовж 2001–2005 років досліджень впливу добору шовковичного шовкопряда за параметрами екологічної та етологічної структур на його біологічні ознаки, розроблений комплекс прийомів підвищення життєздатності та продуктивності племінного матеріалу на різних стадіях онтогенезу.

1. Уперше експериментально встановлено, що звільнення популяції гусениць-“мурашів” від особин, що реагують на нетрадиційні кормові подразники, підвищує біологічні та господарсько цінні показники популяції шовковичного шовкопряда.

При відбракуванні гусениць шовковичного шовкопряда першого віку (протягом трьох поколінь) за інтенсивністю хемотаксису, що перейшли: на запах кульбаби лікарської – життєздатність основного матеріалу підвищилася у середньому на 3,2 %, урожай коконів збільшився на 0,53 кг; на запах козельцю великого – життєздатність підвищилася у середньому на 3,79 %, урожай коконів зріс – на 0,57 кг у весняні сезони вигодівель; на запах маклюри – життєздатність підвищилася – на 4,03 %, урожай коконів зріс – на 0,42 кг.

Після одноразового відбракування гусениць шовковичного шовкопряда першого віку на запах нетрадиційних кормових подразників по породах Мерефа 6 та Б-2 пол. в середньому відмічено підвищення життєздатності від 2–2,5 % та врожаю коконів – на 0,3 кг.

2. На підставі отриманих даних рекомендовано новий спосіб добору шовковичного шовкопряда за реакцією на нетрадиційні кормові подразники, який дає змогу підвищити біологічні та господарсько цінні показники культури при відбракуванні послабленої частини популяції перед початком вигодівлі (Пат. (11) 71789 А (UA).

3. Протягом трирічних досліджень (2001–2003 рр.) експериментально доведена доцільність використання біоматеріалу, відібраного за інтенсивністю фототаксису, який вийшов у перші 40 хвилин після початку освітлення (при інкубації з затемненням), що дозволяє підвищити життєздатність гусениць шовковичного шовкопряда в середньому на 4,68 % порівняно з контролем.

4. Доведена ефективність прийому тимчасового охолодження імаго-самців шовковичного шовкопряда та добору особин за швидкістю відновлення ними рухової активності в присутності самок, його використання призводить до покращення основних біологічних та господарсько цінних показників у нащадків. Так, життєздатність шовковичного шовкопряда у середньому підвищилася на 13 % порівняно з контролем.

5. Добір імаго-самців шовковичного шовкопряда (після доби фізіологічного дозрівання) за максимальною чутливістю до статевого феромону самок призвів до суттєвого підвищення життєздатності в середньому за три покоління добору на 8,74 % (p<0,01), збільшення урожаю коконів на 0,90 кг (p<0,05) порівняно з показниками контролю.

6. Запропоновано прийоми добору шовковичного шовкопряда на стадіях гусениці та імаго за інтенсивністю рухової активності з метою підвищення біологічних та господарсько цінних ознак у нащадків: гусениць п’ятого віку за швидкістю завивки коконів призводить до достовірного підвищення їх життєздатності у середньому на 3–3,5 % та збільшення сортності коконів на 2– 3 % порівняно з контролем як весною, так і влітку; імаго-самок шовкопряда, які першими почали інтенсивно відкладати грену, призвів до суттєвого підвищення життєздатності (4–9 %), зниження кількості коконів-“глухарів” на 3–4 % у весняні та літні сезони вигодівель; при доборі гусениць п’ятого віку, які першими почали завивати кокони, та імаго-самок, які першими почали відкладати яйця, достовірно підвищилися основні біологічні та господарсько цінні показники нащадків шовковичного шовкопряда: життєздатність гусениць – на 8–10 % при (p<0,01), кількість сортових коконів – на 6–6,5 % та вірогідно зменшилася кількість коконів-“глухарів” – на 3–4 % у літній сезон вигодівлі.

7. Економічна ефективність нових прийомів оптимізації екологічної та етологічної структур культури шовковичного шовкопряда склала при відбракуванні на нетрадиційний кормовий подразник гусениць-“мурашів”: у варіанті з кульбабою лікарською – 266,17 грн. на 1 коробку гусениць, з козельцем великим – 598,5 грн., з маклюрою – 292,81 грн.

При доборі особин за руховою активністю максимальний ефект вигодівлі спостерігався по породі Мерефа 6 і складав 166,44 грн. Добір за руховою активністю імаго-самок у варіанті третього дня завивки коконів призвів до отримання економічного ефекту вигодівлі у породи Українська 11 на 404,91 грн. з 1 коробки гусениць.

Публікації автора:

1. Гайдук К.В., Злотін О.З. Пат. (11) 71789 А (UA). Спосіб добору гусениць шовковичного шовкопряда. Заяв. 23.12.2003; Надр. 15.12.2004, Бюл. № 12. – 4 с. 2. Гайдук К.В., Злотін О.З. Нові прийоми підвищення життєздатності племінного матеріалу шовковичного шовкопряда // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту (серія: Ентомологія та фітопатологія). –, Харків, 2004. –№ 5, С. 10–14. (Здобувач самостійно виконував експериментальну частину досліджень, статистичну обробку отриманих результатів та брав участь в теоретичному обґрунтуванні).

3. Гайдук К.В. Добір високожиттєздатного біоматеріалу за швидкістю виходу гусениць-“мурашів” шовковичного шовкопряда на світло при інкубації з затемненням // Известия Харьк. энтомол. общ-ва. – 2003. – С 203–204.

4. Гайдук К.В. Диференціація гусениць шовковичного шовкопряда першого віку за реакцією переваги на певний кормовий подразник // Вісн. Полт. держ. аграр. акад. – 2003. – № 6. – С. 101–104.

5. Гайдук К.В., Галій А.І. Диференціація гусениць шовковичного шовкопряда першого віку за реакцією переваги на певний кормовий подразник // VI з’їзд укр. ентомол. тов-ва (Біла Церква 8–11 вересня 2003 р.). – Ніжин, 2003. – С. 22. (Здобувач брав участь в теоретичному обґрунтуванні досліджень, аналізі їх результатів та самостійно виконував експериментальну частину і статистичну обробку експериментальних даних).

6. Гайдук К.В. Вплив відбору гусениць та імаго-самок шовковичного шовкопряда на біологічні показники нащадків // Шовківництво. – 2004. – № 24. – С. 92–98.

7. Гайдук К.В. Вплив добору гусениць та імаго-самок шовковичного шовкопряда за руховою активністю на біологічні та господарсько цінні показники нащадків // Шовківництво. – 2005. – № 25. – С. 94 – 99.