Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Брезовська Маріанна Анатоліївна. Водорості окультурених грунтів правобережного лісостепу України : Дис... канд. наук: 03.00.05 - 2006.



Анотація до роботи:

Березовська М.А. Водорості окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Вивчено видовий склад водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України. В результаті проведених досліджень виявлено 121 вид водоростей, що разом з літературними даними на теперішній час складають 129 видів водоростей. Найбільшою кількістю видів представлені водорості відділів Cyanophyta – 50 (38,8%) та Chlorophyta 49 видів (37,9%), Xanthophyta – 17 видами (13,2%), найменшою кількістю видів представлені водорості з відділів Bacillariophyta – 7 (5,4%), Eustigmathophyta – 4 (3,1%) і Euglenophyta – 2 (1,5%). В окультурених сірих лісових грунтах та у типовому малогумусному середньосуглинковому чорноземі виявлено 110 видів водоростей. В сірих лісових грунтах за видовим складом переважають синьозелені водорості, на відміну від типового малогумусного середньосуглинковового чорнозему, де провідне положення за видовим складом займають зелені водорості. Прослідковано сезонну динаміку видового складу водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України і досліджено зміни чисельності та біомаси водоростей в окультурених грунтах. Різниця у відвальному та безвідвальному способах обробітку грунту суттєво не впливає на видовий склад водоростей. Дещо більшу кількість водоростей виявлено в грунті, що обробляється безвідвальним способом. В результаті досліджень показано, що тип сільськогосподарської культури суттєво не впливає на видовий склад водоростей. Представлені результати польового досліду впливу гербіциду "Раундап" на розвиток водоростей в орному грунті. Досліджено зміни чисельності водоростей, а також зміни у видовому складі домінуючих комплексів водоростей в залежності від концентрацій застосованих розчинів гербіциду. Показано, що діатомові водорості більш чутливі до дії гербіциду. Складено конспект флори водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України.

1. В результаті проведених досліджень альгофлори окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України нами виявлено 121 вид водоростей, що разом з літературними даними, на теперішній час складають список зі 129 видів. Найбільшою кількістю останніх представлені водорості відділів Cyanophyta – 50 (38,8%) та Chlorophyta 49 видів (37,9%), Xanthophyta – 17 видами (13,2%), найменшою кількістю видів представлені водорості з відділів Bacillariophyta – 7 (5,4%), Eustigmathophyta – 4 (3,1%) і Euglenophyta – 2 (1,5%).

2. Основу альгофлори окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України формують 13 провідних родин, найчисельніші серед них Nostocaceae – 17 видів, Phormidiaceae – 12, Pseudanabaenaceae – 12, Chlamydomonadaceae – 7, Chlorococcaceae – 7. Найбільшим видовим багатством характеризуються 10 родів, у тому числі з максимальною чисельністю – Leptolyngbya – 11 видів, Phormidium – 9, Nostoc – 8, Chlamydomonas – 6, Cylindrospermum – 5.

3. Альгофлора дослідженої території характеризується переважанням за кількістю видів зелених та синьозелених водоростей, на відміну від альгофлори окультурених грунтів Полісся, у видовому складі якої переважають зелені та жовтозелені водорості, і степової зони, в альгофлорі якої спостерігається підвищений розвиток синьозелених водоростей. У порівнянні зі складом альгофлори цілинних грунтів Правобережного Лісостепу України, у якій більшу роль відіграють зелені водорості, в альгофлорі окультурених грунтів Cyanophyta і Chlorophyta мають майже однакову кількість видів.

4. Встановлена різниця в складі альгофлор сірих лісових грунтів та типових малогумусних середньосуглинкових чорноземів. В сірих лісових грунтах за видовим складом переважають синьозелені водорості, на відміну від типового малогумусного середньосуглинкового чорнозему, де провідне положення за видовим складом займають зелені водорості.

5. Відмічено сезонні зміни у видовому складі водоростей окультурених грунтів та у складі провідних родин. Найбільшою кількістю видів протягом сезонів відрізнялась родина Nostocaceae. Серед провідних родів навесні за кількістю видів переважав рід Nostoc, влітку і восени найбагатшою за видовим складом була Leptolyngbya. Простежуються відмінності в частоті трапляння видів в різні пори року.

6. Проаналізовано сезонні зміни чисельності водоростей. Зелені, жовтозелені та діатомові водорості в більшій кількості розвиваються весною та восени, тоді як чисельність синьозелених водоростей максимальною є влітку. Механічний обробіток грунту на деякий час знижує чисельність водоростей у грунті. Коливання показників біомаси, в основному, співпадають з коливаннями чисельності водоростей у грунті. За результатами досліджень можна стверджувати, що різниця у застосованих способах обробітку грунту суттєво не впливає на видовий склад водоростей.

7. При вивченні альгофлор в грунтах під різними сільськогосподарськими культурами простежуються певні відмінності у видовому складі водоростей. Найбільш подібними за складом провідних родин виявились альгофлори грунту під цукровим буряком і пшеницею – коефіцієнт рангової кореляції становить 0,96, тоді як під цукровим буряком і кукурудзою та пшеницею і кукурудзою – 0,29 і 0,22 відповідно. При порівнянні складів провідних родів найбільш подібними виявились альгофлори цукрового буряка та кукурудзи – 0,49 і пшениці та кукурудзи – 0,42. Альгофлори під цукровим буряком і пшеницею на рівні родів відрізнялись більше – коефіцієнт рангової кореляції становив 0,38.

8. Гербіцид "Раундап" найбільш негативно впливає на розвиток діатомових водоростей. Внесення гербіциду призводить до змін у видовому складі домінуючих комплексів водоростей.

Публікації автора:

1. Новохацька М.А. Вплив гербіциду "Раундап" на розвиток водоростей у грунті // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2000. – В. 32. – С. 59-61.

2. Новохацька М.А. Видовий склад водоростей окультурених грунтів Київської області // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2001. – В. 33. – С. 35-39.

3. Новохацька М.А. Динаміка чисельності водоростей в грунті // Вісник аграрної науки. – К., 2001. – № 12 (584). - С. 71-72.

4. Новохацька М.А. Вплив способів обробітку грунту на видовий склад водоростей // Зб. наук. пр. інституту землеробства Української академії аграрних наук. – К., 2003. – В. 1-2. – С. 46-49.

5. Новохацька М.А. Сезонні зміни видового складу водоростей окультурених грунтів Правобережного Лісостепу України // Зб. наук. пр. інституту землеробства Української академії аграрних наук. – К., 2003. – В. 3. – С. 26-30.

6. Новохацька М.А. Зміни видового складу грунтових водоростей залежно від сільськогосподарських культур // Зб. наук. пр. інституту землеробства Української академії аграрних наук. – К., 2003. – В. 4. – С. 45-48.

7. Новохацька М.А. До вивчення видового складу водоростей окультурених грунтів Лісостепу України // Актуальные проблемы ботаники и экологии. Тезисы докладов конференции молодых ученых и специалистов (5-7 июня 1996 г., Харьков). – Харьков, 1996. – С. 83.

8. Новохацька М.А. Про видовий склад водоростей окультурених грунтів Київської області (Україна) // Зб. статей "Всеукраїнська міжвузівська науково-методична конф. з проблем природничих наук, присвячена пам’яті А.П. Каришина". – Полтава, 1997. – ч. 2. – С. 21-22.

9. Novokhatskaya M. The algae of some cultivated soils of Right-Bank Forest-Steppe Zone of Ukraine // Phycologia. Abstracts of papers to be presented at the Sixth International Phycological Congress (Leiden. The Netherlands, 9 – 16 August 1997). – 1997. – Vol. 36, № 4. – P. 79.