Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія та біохімія рослин


Ружицька Ольга Миколаївна. Вміст тіобарбітуратреактивних речовин в насінні озимої пшениці в зв'язку з його життєздатністю за різних умов зберігання: Дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2002. - 186арк. - Бібліогр.: арк. 132-168.



Анотація до роботи:

Ружицька О.М. Вміст тіобарбітуратреактивних речовин в насінні озимої пшениці в зв’язку з його життєздатністю за різних умов зберігання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.12. – фізіологія рослин. – Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено вивченню мінливості морфофізіологічних показників життєздатності й інтенсивності пероксидного окиснення лiпiдiв (ПОЛ) в окремих органах насіння озимої м’якої пшениці сорту Обрій різних років урожаю, нерівнозначних за метеорологічними умовами, за його зберіганням у різних умовах. Досліджено вплив шести різних режимів зберігання на характер мінливості енергії проростання, схожості, сили росту насіння, структури та якості його проростків, концентрації ексудативних цукрів та вмісту ТБК-реактивних продуктів в цілих зернівках, зародках та зернівках без зародків. Отримані дані динамiки показників життєздатності того ж насіння за його штучного старiння (при 37 С). Виявлена залежність (r =-0,84 - -0,96) між періодичними змінами схожості насіння протягом 130-170 діб його штучного старіння й інтенсивністю процесів ПОЛ у зародках зернівок. Визначений вміст ТБК-реактивних речовин в насінні, яке втратило життєздатність внаслідок несприятливих умов зберігання. Досліджена мінливість вмісту ТБК-реактивних продуктів в насінні різної життєздатності за його бубнявіння. Отримані результати свідчать про інформативність застосування ТБК-тесту для оцінки життєздатності насіння озимої пшениці на початкових етапах його проростання.

  1. Агрометеорологічні умови формування насіння озимої пшениці впливають на його життєздатність та вміст ТБК-реактивних речовин в органах насінини, а саме: сформоване за підвищеної температури повітря і недостатньої кількості атмосферних опадів поступається насінню, вирощеному за більш сприятливих умов. Це насіння відрізняється посівними якостями, біометричними параметрами проростків, більшою концентрацією ексудативних цукрів та вмістом ТБК-реактивних речовин.

  2. В зародках вміст тіобарбітуратреактивних речовин як на початку, так і впродовж зберігання насіння, незалежно від умов його вирощування, вищий, аніж в цілих зернівках та зернівках без зародку.

  3. При тривалому (протягом 3-х років) зберіганні насіння в герметичній упаковці за пониженої температури (+4 С) певних змін у його схожості не відбувається, проте вміст ТБК-реактивних речовин в органах насінини збільшується. Найвищий рівень вмісту цих сполук спостерігається після 2-х років зберігання насіння: у зародках - 172-184 %, цілих зернівках - 132-151 %, в зернівках без зародків - 129-143 % від вихідного рівня.

  4. Зберігання насіння в умовах неконтрольованої температури (в коморі) і в негерметичній тарі, а також штучного старіння, призводить до швидкої втрати його життєздатності, зниження біометричних параметрів паростків, зменшення вмісту ТБК-реактивних речовин (на 13-30 %) у тканинах зародка.

  5. Зміна життєздатності насіння аж до повної її втрати пiд час штучного старіння має фазний характер (1-й етап - активація, 2-й - депресія, 3-й – стабілізація, 4-й - деградація), а різні умови формування насіння викликають часові зсуви ефектів, що спостерігаються в цьому процесі.

  6. Посівні якості насіння (енергія проростання, лабораторна схожість, сила росту) протягом довготривалого штучного старіння (130-170 діб) знаходяться в зворотному кореляційному звязку зі вмістом ТБК-реактивних речовин в зародках насінин (r = -0,84 - -0,96).

  7. Поглинання води насінням озимої пшениці супроводжується змінами вмісту ТБК-реактивних речовин, динаміка яких відрізняється як в окремих частинах зернівки, так і в насінні різної життєздатності. Насіння, що втратило схожість внаслідок штучного старіння, під час бубнявіння відрізняється від життєздатного насіння меншим вмістом ТБК-реактивних продуктів в органах зернівки (особливо зародках).

  1. Найбільші зміни показників життєздатності як під час зберігання, так і в процесі штучного старіння властиві насінню сформованому в несприятливих метеорологічних умовах. Це підтверджує можливість використання методів штучного старіння для порівняльної оцінки потенційної здатності різних зразків насіння до тривалого зберігання.

Рекомендації щодо використання результатів:

  1. Для оцінки життєздатності насіння озимої пшениці під час його зберігання, а також для удосконалення та розробки нових критеріїв оцінки стану його на початкових етапах проростання, рекомендується використовувати визначення вмісту тіобарбітуратреактивних речовин у насінні під час його бубнявіння.

  2. Для порівняльної оцінки потенційної здатності до тривалого зберігання насіння озимої пшениці різного екологічного походження слід використовувати метод штучного старіння.

  3. Знайдені в роботі закономірності процесів старіння насіння, яке зберігалося за різних умов, пропонується використовувати для вдосконалення технології зберігання насіннєвих зразків мякої озимої пшениці, в навчальному процесі з фізіології рослин і насіннєзнавства, а також при проведенні подальших досліджень в галузі фізіології старіння рослин.

Публікації автора:

  1. Ружицька О.М., Захарієва З.Є., Кіндрук М.О. Процеси водопоглинання та пероксидного окиснення ліпідів в насінні озимої пшениці різної життєздатності // Фізіологія і біохімія культурних рослин. - 2002. - Т. 34, №1. - С. 29-34.

  2. Ружицька О.М., Захарієва З.Є., Кіндрук М.О., Селіванов А.М. Вміст малонового діальдегіду в насінні пшениці за його проростання // Біологічний вісник ОДУ. - 1999. - Т. 4, №3 - С. 18-23.

  3. Ружицька О.М. Якість та кількісний вихід проростків пшеницi за штучного старiння насiння // Біологічний вісник ОДУ. - 2000. - Т.5, № 1 - С. 69-73.

  4. Кіндрук М.О., Селіванов А.М., Гечу В.Л., Ворсуляк І.Е., Гаврилюк М.М., Ружицька О.М. Вплив екологічних і агротехнічних факторів при вирощуванні насіння на його стійкість при тривалому зберіганні // Хранение и переработка зерна. - №7(13). - Днепропетровск, 2000. - С. 29-31.

  5. Ружицкая О.Н., Захариева З.Е. Биохимические изменения зерна пшеницы при хранении // Наук. праці "Проблеми та перспективи розвитку виробництва та споживання хлібопродуктів". - Одеса: ОДАХТ, 1997. - Т. 4. - С.76-78.

  6. Кіндрук М.О., Селіванов А.М., Ружицька О.М. Зберігання геноресурсів культурних рослин в умовах контрольованого і неконтрольованого клімату // Наук. праці "Наукові розробки і реалізація потенціалу сільскогосподарських культур". - Київ: Аграрна наука, 1999. - С. 92-97.

  7. Захариева З.Е., Коваль В.Т., Ружицкая О.Н. Влияние ускоренного старения на жизнеспособность семян озимой пшеницы // Тезисы докладов международного симпозиума "Биологические механизмы старения". (15-17 мая 1996 г.). - Харьков, 1996. - С. 57.

  8. Захарієва З.Є., Ружицька О.М. Морфофізіологічні показники насіння пшениці в процесі його старіння // Матеріали X зїзду Українського ботанічного товариства "Проблеми ботаніки і мікології на порозі третього тисячоліття" (Полтава, 22-23 травня 1997 р.). - Київ-Полтава, 1997. - С.130-131.

  9. Ружицкая О.Н., Захариева З.Е. Влияние условий хранения на жизнеспособность семян озимой пшеницы при их ускоренном старении // Тезисы докладов III-го международного симпозиума "Биологические механизмы старения. " (19-21 мая 1998 г.). - Харьков, 1998. - С.111.

  10. Ружицька О.М., Захарієва З.Є. Інтенсивність процесів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) на початкових етапах проростання насіння озимої пшениці // Матеріали міжнар. конф. "Онтогенез рослин в природному та трансформованому середовищі" (Львів, липень 1-4, 1998 р.). - Львів, 1998. - С.163-164.

  11. Ружицкая О.Н. Интенсивность перекисного окисления липидов в прорастающих семенах озимой мягкой пшеницы // Тезисы YII молодежной конференции ботаников в Санкт-Петербурге (15-19 мая 2000 г.). - Санкт-Петербург, 2000. - С. 152.

  12. Ружицька О.М. Рівень перекисного окислення ліпідів на початкових етапах проростання насіння пшениці різної життєздатності // Тези доповідей YII Конференції молодих вчених "Проблеми фізіолігії рослин і генетики на рубежі третього тисячоліття" (18-20 жовтня, 2000 р., Київ). - Київ, 2000. - С. 35.

  13. Ружицька О.М., Швець Г.А. Інтенсивність процесів пероксидного окислення ліпідів в насінні озимої пшениці різної життєздатності // Матеріали XI зїзду Українського ботанічного товариства (Харків, 22-23 вересня 2001р.). - Харків, 2001 - С. 333.