Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Ткачук Наталія Миколаївна. Власний капітал банку та проблеми капіталізації банківської системи України. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткачук Н. М. Власний капітал банку та проблеми капіталізації банківської системи України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні та практичні аспекти формування власного капіталу банку в контексті нарощення капіталізації банківської системи України і запропоновано методи збільшення рівня достатності власного капіталу банків. Визначено економічну сутність, функції капіталу банку та власного капіталу і доведено доцільність застосування ринкового підходу до визначення його величини.

Проведено аналіз структурної будови власного капіталу та стану капіталізації банківської системи. Обґрунтовано необхідність здійснення інтегрального оцінювання достатності власного капіталу банку з урахуванням впливу фінансового важеля та рівня іммобілізації капіталу.

Доведено важливість використання внутрішнього потенціалу банку для нарощення обсягів капіталізації. Розглянуто можливі шляхи консолідації іноземного капіталу з вітчизняними банками. Досліджено можливість застосування банками сек’юритизації активів для підвищення рівня достатності власного капіталу.

Дослідження сутності власного капіталу банків і проблем капіталізації банківської системи України дало змогу отримати низку висновків та узагальнень, розробити рекомендації науково-теоретичного та прикладного характеру.

  1. Перспективи інтеграційних процесів тісно пов’язані із суттєвими змінами в економіці країни, фінансовим підґрунтям яких є економічна безпека банківського сектору. Зміцнення капітальної бази вітчизняної банківської системи та перспективи її входження до Європейського співтовариства значною мірою залежать від практики вдосконалення формування власного капіталу банківськими установами, що зумовлює й перспективи його нарощення. Для збільшення обсягів капіталізації банкам потрібно використовувати як внутрішні, так і зовнішні джерела, а для підтримки рівня адекватності власного капіталу – вести пошук різних способів, які дадуть змогу знизити ризики, підвищити ліквідність та конкурентоспроможність на ринку.

  2. Глибинна сутність капіталу банку випливає з органічного поєднання матеріально-речового змісту й суспільно-економічної форми, що і стало результатом теоретичного дослідження. Запропоноване в дисертації тлумачення капіталу банку дає змогу стверджувати, що капітал банку – це частина банківських ресурсів, яка спрямована в оборот і приносить прибуток банку, тобто є самозростаючою вартістю; власний капітал – одна зі складових капіталу банку, яка сформована за рахунок коштів його власників та використовується у процесі здійснення банківської діяльності з метою отримання прибутку, забезпечення фінансової стійкості й конкурентоспроможності.

  3. Визначення величини власного капіталу банку на основі балансового методу або як сукупності певних його складових базується на недостатній інформації щодо всіх банківських ризиків і не відображає реальної вартості активів та пасивів банку. Запропоноване в дисертаційній роботі застосування ринкового підходу до визначення величини власного капіталу банку дасть змогу врахувати очікувані грошові потоки з балансових і позабалансових статей банку, а використання методу аналізу дюралії дозволить врахувати ступінь чутливості реагування ринкової вартості активів та зобов’язань банку (а отже, й власного капіталу) на зміни ринкової процентної ставки.

4. Визначальний вплив на процес формування власного капіталу банків має організаційно-правова форма здійснення банківської діяльності. Хоча більшість банків функціонує у формі відкритих акціонерних товариств, відкритість банківської системи України не зростає. Різні за величиною активів банки мають неоднакові можливості щодо формування власного капіталу, але головна проблема для всіх банків на сьогодні полягає у відсутності ефективно діючого фондового ринку, що робить неможливим вільний обіг банківських акцій. Важливою проблемою залишається також закритість і непрозорість вітчизняної банківської системи: закрита форма акціонерних товариств обмежує можливості вкладників в отриманні достовірної інформації про фінансовий стан банку, якісну характеристику та обсяги

його власного капіталу.

5. Складність та неоднозначність трактування поняття “капіталізація банку” зумовлені можливістю його дослідження і як процесу використання прибутку банків для нарощення капіталізації, і як методу визначення ринкової вартості банківських акцій. Основу капіталізації банку формують фінансово-економічні відносини між різними суб’єктами ринку щодо створення, оцінювання власного капіталу та його використання. Визначення рівня капіталізації банків має базуватись на врахуванні кількісних (обсягів власного й статутного капіталу) і якісних (структури власного капіталу та достовірної оцінки окремих його складових) показників.

6. Збільшення загальних активів, в тому числі й кредитів, наданих банками в економіку країни на кінець 2006 р. свідчить про посилення ролі й участі банків як фінансових посередників у процесі формування фінансових ресурсів вітчизняної економіки. Водночас, невідповідність зростання власного капіталу стрімкому зростанню банківських активів свідчить про недостатній рівень капіталізації, який на сьогодні є одним зі стримуючих факторів подальшого стабільного розвитку та ефективного функціонування банків, їхньої активної участі в забезпеченні економічного зростання країни.

7. Якісний показник вимірювання капіталізації банків – це достатність (адекватність) власного капіталу здійснюваним банком операціям, сучасне оцінювання якої на практиці здійснюється з урахуванням кредитного ризику відповідно до положень Базеля I. Навіть при умові дотримання вітчизняні банками нормативних розмірів статутного та регулятивного капіталу (інституційна позиція), запропонований НБУ мінімальний розмір статутного капіталу на рівні 10 млн. євро буде складним для виконання для більшості малих і середніх банківських установ, що, безумовно, призведе до зменшення їхньої кількості. З урахуванням диверсифікації ризиків сучасного економічного простору обґрунтовано необхідність застосування нових, удосконалених способів визначення операційного, кредитного і ринкового ризиків відповідно до основних положень Базеля II при обчисленні нормативу адекватності регулятивного капіталу (Н2).

8. Головним внутрішнім джерелом нарощення обсягів капіталізації для найбільших і великих банків є чистий прибуток шляхом повного або часткового його реінвестування. Використання банками багатофакторної мультиплікативної моделі дасть можливість визначити рівень внутрішньої капіталізації банку з урахуванням впливу маржі прибутку, дохідності використання активів, мультиплікатора капіталу та коефіцієнта реінвестування.

9. Створення ефективних інтегрованих банківських структур, безумовно, приведе до консолідації вітчизняної банківської системи як на внутрішньо-національному, так і на міжнародному рівні, що позитивно вплине на підвищення рівня капіталізації банків і банківської системи. Реалізація основних переваг малих і середніх банків у ринковій економіці стане можливою за умови використання підходу, який базується на інтеграційній стратегії та синергетичній теорії, що забезпечують досягнення максимального ефекту фінансової та операційної синергії.

10. Успішній консолідації українських банків сприяє активізація процесів проникнення іноземного капіталу на вітчизняний ринок банківських послуг, що потребує чіткого законодавчого визначення статусу банку за участю іноземного капіталу, а також раціонального обмеження та регулювання з боку НБУ присутності останнього у банківському секторі нашої держави. Злиття вітчизняного й іноземного банківських капіталів може відбуватися такими шляхами: поступове проникнення іноземних інвесторів; вихід українських банків-емітентів на відкритий первинний ринок публічного розміщення акцій (ІРО); приватне розміщення акцій банками серед потенційних іноземних інвесторів.

11. Використання банками фінансового інструменту сек’юритизації дасть змогу не лише покращити якість портфеля банківських активів, а й підвищити показники достатності власного капіталу, знизити ризик та отримати додаткові ресурси для поповнення капіталу. Водночас успішність застосування вітчизняними банками цієї інновації потребує законодавчого і нормативного врегулювання механізму та інструментарію здійснення таких операцій, що буде сприяти формуванню й розвитку ринку довгострокового іпотечного кредитування.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Василиків Н. М. Банківський капітал як економічна категорія / Наталія Василиків // Вісник ТАНГ. – 2004. – № 4. – С. 51–62.

  2. Ткачук Н. М. Власний капітал комерційних банків як складова капіталу банківської системи України / Н. М. Ткачук // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2004. – № 6. – С. 245–252. – (Серія “Економічні науки”).

  3. Ткачук Н. М. Банківський капітал: роль і значення в забезпеченні конкурентоспроможності банків / Наталія Ткачук // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. – 2005. – № 18. – С. 132–136. – (Серія: “Економіка”).

  4. Ткачук Н. М. Капітал малих і середніх банків як складова капіталу банківської системи України / Н. М. Ткачук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Мале та середнє банківництво в умовах становлення ринкової системи в Україні : зб. наук. праць / НАН України, Ін-т регіон. досліджень. – Львів, 2004. – Вип. 6. – С. 264–171.

  5. Ткачук Н. М. Сек’юритизація активів як засіб регулювання достатності капіталу банку / Наталія Ткачук // Світ фінансів. – 2005. – № 2. – С. 95–104.

  6. Ткачук Н. М. Аналіз адекватності регулятивного капіталу банку / Н. М. Ткачук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкові перетворення в Україні в умовах світових інтеграційних процесів : зб. наук. праць / НАН України,

Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005. – Вип. 6. – С. 497–503.

  1. Ткачук Н. М. Специфіка визначення величини власного капіталу комерційного банку / Наталія Ткачук // Вісник ТАНГ. – 2005. – № 4. – С. 34–44.

  2. Ткачук Н. М. Іноземний капітал і його роль у підвищенні рівня капіталізації банківської системи України / Н. М. Ткачук // Финансы, учёт, банки. – 2005. – № 11. – С. 221–227.

  3. Ткачук Н. М. Капіталізація банківської системи України: сутність і проблеми нарощення / Н. М. Ткачук // Вісник Української академії банківської справи НБУ. – 2005. – № 2. – С. 60–67.

10. Ткачук Н. М. Субординований борг як зовнішнє джерело поповнення власного капіталу банку / Н. М. Ткачук // Університетські наукові записки. – 2006. – № 1. – С. 333–337.

11. Ткачук Н. М. Оптимізації внутрішнього потенціалу банку щодо нарощення власного капіталу / Наталія Ткачук // Світ фінансів. – 2006. – № 3. – С. 103–113.

12. Ткачук Н. М. Особливості визначення та оцінки достатності банківського капіталу / Н. М. Ткачук // Вісник Української академії банківської справи НБУ. – 2006. – № 2. – С. 99–104.

В інших виданнях

  1. Василиків Н. М. Економічні характеристики банківського капіталу / Н. М. Василиків // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період : зб. наук. праць Другої міжнар. наук.-практ. конф., 22–23 квіт. 2004 р. у Хмельн. ін-ті бізнесу. – Хмельницький : Еврика, 2004. – С. 29–30.

  2. Ткачук Н. М. Банківський капітал і джерела його формування / Н. М. Ткачук // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій : зб. матеріалів II Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів і практичних працівників, 14–15 жовт. 2004 р. – Вінниця : Ландо ЛТД, 2004. – С. 299–304.

  3. Ткачук Н. М. Економічний капітал як фактор контролю адекватності капіталу та банківських ризиків / Н. М. Ткачук // Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. Житомирський державний університет ім. І. Франка / наук. ред. : А. У. Уразова,

І. В. Саух, С. В. Обіход. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2005. – С. 84–89.

  1. Ткачук Н. М. Базельські стандарти: еволюція підходів щодо визначення достатності капіталу банку / Н. М. Ткачук // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період : наук. праці III Міжнар. наук.-практ. конф., 12 трав. 2005 р. у Хмельн. екон. ун-ті. Ч. 1. – Чернівці : Букрек, 2005. – С. 371–376.

17.Ткачук Н. М. Стійкість банківського капіталу та фактори, що її характеризують / Н. М. Ткачук // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. : тези доповідей / відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк : Вежа, 2005. – С. 564–566.

18. Ткачук Н. М. Об’єднання та злиття банків як метод нарощення власного капіталу / Н. М. Ткачук // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій : зб. матеріалів III Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів і практичних працівників, 16–17 лют. 2006 р. – Вінниця : Ландо ЛТД, 2006. – С. 252– 255.

19. Ткачук Н. М. Необхідність використання методу аналізу дюрацій при визначенні величини власного капіталу банку / Наталія Ткачук // Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: національна ідентичність і тенденції глобалізації : зб. тез доповідей III Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. Ч. 2 .– Тернопіль : Екон. думка, 2006. – С. 285–287.

20. Ткачук Н. М. Синдиковані кредити як джерело поповнення банківського капіталу / Н. М. Ткачук // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки : праці Міжнар. наук.-практ. конф. – Чернівці, 2006. – С. 143–145.

21.Ткачук Н. М. Декомпозиційний аналіз внутрішньої капіталізації банку / Н. М. Ткачук // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу : тези доповідей і виступів III Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених, 18–20 квіт. 2006 р. – Донецьк : ДонНУ, Юго-Восток. Лтд, 2006. – С. 288–289.

22. Ткачук Н. М. Синергетична теорія як першопричина банківської консолідації / Наталія Ткачук // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи: тези доповідей II Всеукр. наук.-практ. конф. аспірантів та молодих вчених, 27–29 верес. 2006 р. / відп. за вип. А. Я. Кузнєцова. – Львів : ЛБІ НБУ, 2006. – С. 33–34.