Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


339. Кніженко Ольга Василівна. Вірусні енцефаліти, обумовлені цитомегаловірусом і вірусом звичайного герпесу у дітей. Критерії їх диференційної діагностики: дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кніженко О. В. Вірусні енцефаліти, обумовлені цитомегаловірусом і вірусом звичайного герпесу у дітей, критерії їх диференціальної діагностики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13. – інфекційні хвороби. - Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нове рішення наукової задачі, яке полягає в поліпшенні діагностики герпетичних і цитомегаловірусних енцефалітів у дітей на підставі розроблених клініко-лабораторних критеріїв та обґрунтуванні тактики терапії при ЦМВЕ і ГЕ за допомогою противірусних препаратів із врахуванням етіологічного чинника.

Під спостереженням було 170 дітей у віці від 3 до 14 років, з них у 104 хворих на підставі анамнестичних, клінічних, вірусологічних і інструментальних методів обстеження встановлено діагноз вірусного енцефаліту. У структурі захворювань переважали енцефаліти, обумовлені герпесвірусами - у 72 (69,2% ) хворих. З них у 41 (56,9%) хворого діагностовано енцефаліт, обумовлений вірусом звичайного герпесу (ГЕ) і в 22 (30,6%) хворих - енцефаліт, обумовлений цитомегаловірусом (ЦМВЕ).

У дітей старшого віку був застосований комплексний підхід у вивченні герпетичних і цитомегаловірусних енцефалітів з використанням широкого спектру сучасних методів лабораторної діагностики. Результати проведених досліджень дозволили вперше встановити діагноз цитомегаловірусного енцефаліту у дітей старшого віку, що має право на самостійне існування. Розроблено критерії диференційної діагностики (клінічні і параклінічні) ГЕ і ЦМВЕ у дітей. Вперше в лікуванні ЦМВЕ у дітей старшого віку застосована комбінована терапія з використанням антицитомегаловірусного імуноглобуліну. Запропоновано протоколи лікування ГЕ і ЦМВЕ у дітей.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нове рішення наукової задачі, яке полягає в поліпшенні діагностики ГЕ і ЦМВЕ на підставі розроблених клініко-лабораторних критеріїв та обґрунтуванні тактики терапії при ЦМВЕ і ГЕ за допомогою противірусних препаратів із врахуванням етіологічного чинника.

1. Серед вірусних енцефалітів у дітей старшого віку герпетичні енцефаліти склали 39,4 %, цитомегаловірусні – 21,2 %. На підставі даних клінічних досліджень і лабораторної діагностики (цитоскопія, ІФА, ПЛР) виділено гострий і підгострий варіанти їх перебігу.

2. Встановлено критерії диференційної діагностики ГЕ і ЦМВЕ у дітей старшого віку. Для ГЕ характерний гострий початок захворювання, порушення вищих кіркових функцій і переважання пірамідної симптоматики в структурі вогнищевих неврологічних порушень. Для ЦМВЕ властиві підгострий початок захворювання, переважання екстрапірамідної симптоматики, частіше виникнення психопатологічних симптомів.

3. Ведучим в оцінці структурних змін паренхіми мозку і його порожнинних систем було МРТ- дослідження головного мозку. У 95,5 % хворих на ЦМВЕ виявлено катаральний набряк слизових оболонок придаткових пазух; у 81,8 % випадках у білій речовині головного мозку - гліозні вогнища; у 22,7 % - стоншення мозолистого тіла, гіперплазію гіпофіза. Для ГЕ провідними були: гіпотрофія кори головного мозку - у 97,1 % хворих; розширення шлуночкової системи - у 94,3% хворих; запальні вогнища в кірково-субкіркових ділянках - у 85,7 % хворих.

4. За допомогою методу дискримінантного аналізу розроблено високоефективні критерії диференційної діагностики ЦМВЕ і ГЕ, які забезпечили їх розпізнання у 81% хворих. За даними МРТ головного мозку, ці енцефаліти розмежовано у 95,5 % хворих.

5. Найбільш інформативним лабораторним методом, що остаточно підтверджує етіологію енцефаліту, є виявлення ДНК ВЗГ і ЦМВ в лікворі за допомогою ПЛР, чутливість якої склала 100,0 %.

6. Ефективність противірусної терапії залежала від строків її призначення. Найбільший клінічний ефект при ГЕ отримано від призначення препаратів ацикловіру (віролекс) внутрішньовенно крапельно в перші 24 – 48 год надходження дитини в стаціонар, що проявилося швидшою нормалізацією свідомості, купіруванням судом, стабілізацією вогнищевої неврологічної симптоматики. При ЦМВЕ клінічний успіх терапії отримано від комбінованого застосування вальтрекса і антицитомегаловірусного імуноглобуліну.

7. Найчастіше після перенесених ГЕ та ЦМВЕ зберігався астено-вегетативний синдром. При ГЕ повне видужання настало у 11,2 % хворих; астено-вегетативний синдром виявлено у 77,8 % хворих, залишкову вогнищеву неврологічну симптоматику - у 36,1% хворих, інвалідизацію - у 11,2 % хворих. На відміну від ГЕ при ЦМВЕ повного видужання та інвалідизації після перенесених захворювань не відзначалось, астено-вегетативний синдром зберігався у всіх перехворілих, залишкова вогнищева неврологічна симптоматика - у 15,0 % хворих.

Публікації автора:

1. Книженко О.В. Особенности магнитно-резонансной томографии (МРТ) головного мозга при вирусных энцефалитах, обусловленных ВПГ 1/2 и ЦМВ у детей старшего возраста // Медицина сегодня и завтра. – 2003. - № 4. - С. 95 – 98.

2. Кніженко О.В. Східчаста противірусна терапія герпесвірусних енцефалітів // Клінічна фармація. – 2004. - № 1 – С. 22 – 25.

3. Ходак Л.А., Книженко О.В., Захарченко Н.М. Герпесвирусные заболевания. Их возрастающая роль в медицине // Международный медицинский журнал. - 2003. – Т. 9, № 3. - С. 103 – 106.

Дисертантом проведено вивчення літературних джерел за темою роботи, літературне оформлення статті, узагальнення одержаних відомостей.

4. Кніженко О.В., Ходак Л.А. Наслідки герпесвірусних енцефалітів у дітей // Інфекційні хвороби. – 2003. - № 4. – С. 30 – 33.

Дисертантом представлено катамнестичне спостереження за дітьми, які перенесли герпетичні та цитомегаловірусні енцефаліти. Здійснено статистичну обробку матеріалу, аналіз та узагальнення результатів.

5. Ходак Л. А., Кніженко О.В. Ацикловір у лікуванні герпетичних енцефалітів у дітей // Вісник фармації -2001.- № 3 (27) – С. 146.

Дисертант обґрунтував необхідність раннього застосування противірусної терапії у дітей з вірусними енцефалітами.

6. Ходак Л.А., Кніженко О.В. Цитомегаловірусна інфекція - найчастіша причина TORCH - синдрому // Імунологія та алергологія. - № 4. - 2001. – С. 61.

7. Ходак Л.А., Навет Т.И., Книженко О.В. Поражение печени при цитомегаловирусной инфекции у детей // Современные проблемы диагностики и терапии. Материалы научно-практической конференции с международным участием (14 – 15 марта 2000 г., Харьков ). – Харьков, 2000. - С. 147 – 148.

8. Ходак Л.А., Книженко О.В., Скрипченко Н.И., Навет Т.И. К вопросу об острых вялых параличах у детей // Детское здравоохранение России – стратегия развития. Материалы IX съезда педиатров России (19 – 22 февраля 2001г., Москва). – Москва, 2001. - С.610 - 611.

9. Ходак Л.А., Навєт Т.І., Кніженко О.В. та ін. Цитомегаловірусні енцефаліти у дітей старшого віку // Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (26 - 27 квітня 2001р., Харків). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. - С. 159-161.

10. Ходак Л.А., Навєт Т.І., Кніженко О.В. та ін. Цитомегаловірусна інфекція в структурі фебрильних судом у дітей // Нейроінфекції. Інші інфекційні хвороби. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (26 - 27 квітня 2001 р., Харків). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. - С. 71-73.

11. Ходак Л.А., Навєт Т.І., Кніженко О.В. та ін. Судомний синдром як показник тяжкості вірусних енцефалітів у дітей // Тяжкі форми інфекційних хвороб і невідкладні стани. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (16 - 17 травня 2002 р., Дніпропетровськ). - Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. - С. 158 - 160.

12. Кніженко О.В., Ходак Л.А., Навєт Т.І. Клініко-діагностичні особливості енцефалітів, спричинених вірусом звичайного герпесу і цитомегаловірусом у дітей старшого віку // Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами. Матеріали YI з’їзду інфекціоністів України (25 – 27 вересня 2002 р., Одеса). – Тернопіль, Укрмедкнига, 2002. – С. 24 – 26.

В роботі проаналізовані клініко-лабораторні аспекти діагностики енцефалітів, спричинених вірусом звичайного герпесу і цитомегаловірусом у дітей старшого віку Особисто здобувачем проводилось клінічне обстеження хворих, аналіз і узагальнення результатів дослідження.

13. Книженко О.В., Ходак Л.А., Навет Т.И. Исходы энцефалитов у детей старшего возраста, обусловленные ВПГ 1/2 и ЦМВ // Актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрії на сучасному етапі. Матеріали конгресу педіатрів України (7 - 9 жовтня 2003 р., Київ).- Київ, 2003. - С. 314 – 315.

14. Ходак Л.А., Книженко О.В., Навет Т.И. Особенности поражения нервной системы при цитомегаловирусной инфекции у детей различных возрастных групп // Актуальные вопросы инфекционной патологии у детей. Материалы Второго конгресса педиатров-инфекционистов России (8 – 10 декабря 2003 г., Москва). – Москва, 2003. – С.204.

15. Пат. 58221А України МКІ А61В8/13. Спосіб диференціальної діагностики герпетичного і цитомегаловірусного енцефалітів у дітей шкільного віку // Кніженко О.В., Ходак Л.А., Навєт Т.І., Каніщева І.М. - № 2002108601; Заявл. 30.10.2002; Опубл. 15.07.2003; Бюл. № 7.