Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


803. Хожило Ірина Іванівна. ВІЛ-інфекція у дітей (фактори вертикальної трансмісії, маркери перебігу та прогнозування, ефективність антиретровірусної хіміопрофілактики): дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Хожило І.І. ВІЛ-інфекція у дітей (фактори вертикальної трансмісії, маркери перебігу та прогнозування, ефективність антиретровірусної хіміопрофілактики). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертацію присвячено встановленню факторів, що впливають на вертикальну трансмісію ВІЛ, впровадженню комбінованої схеми медикаментозної хіміопрофілактики ВІЛ-інфекції, визначенню основних маркерів перебігу ВІЛ у дітей.

В роботі проведено порівняльну оцінку клініко-лабораторної і фармакоекономічної ефективності комбінованої подвійної антиретровірусної хіміотерапії із застосуванням зидовудину у вагітних жінок і невірапіну у новонароджених. Встановлена її ефективність щодо зменшення ймовірності передчасних пологів і ризику розвитку ускладнень в неонатальному періоді, покращання клініко-лабораторних та антропометричних показників у дітей протягом перших 18 місяців життя, прискорення процесу зникнення материнських ВІЛ-антитіл, що забезпечує вірогідне зниження ризику вертикальної передачі ВІЛ до 3,1 %.

Встановлено інформаційну і прогностичну значимість динаміки рівня оптичної щільності сироватки крові до ВІЛ-антитіл та запропоновані диференціально-діагностичні таблиці на основі рангової оцінки найбільш інформативних клініко-анамнестичних, лабораторних та антропометричних даних дитини для прогнозування перебігу ВІЛ на ранніх стадіях захворювання.

  1. Встановлено, що епідеміологічна ситуація щодо розповсюдження ВІЛ серед вагітних є незадовільною. З 2000 року ВІЛ-інфікування вагітних в регіоні відбувається переважно статевим шляхом, а 96,5 % вагітних з ВІЛ належать до груп ризикової соціальної поведінки. За умови збереження існуючих тенденцій, найближчими роками слід щорічно очікувати зростання частки ВІЛ-інфікованих в популяції вагітних на 0,03 % по Україні та на 0,08 % у Дніпропетровській області, та як наслідок, - збільшення кількості народжених з ВІЛ дітей; при відсутності антиретровірусної профілактики прогнозується зростання питомої ваги вертикального шляху поширення епідемії ВІЛ/СНІДу.

  2. Основними факторами вертикальної трансмісії ВІЛ під час вагітності виступають: вік жінки молодший 20 або більший за 30 років; ризикова соціальна поведінка; пізній диспансерний облік вагітної; ускладнений перебіг вагітності. В пологах на ризик передачі ВІЛ негативно впливають: інвазивні методи родовирішення, тривалий безводний період, стрімкі пологи. Чинниками вертикального ураження ВІЛ з боку дитини виступають: передчасний термін гестації, недоношеність, низька оцінка стану за шкалою Апгар, перинатальне ураження центральної нервової системи.

  3. Призначення комбінованої подвійної антиретровірусної терапії із застосуванням зидовудину у вагітних жінок і невірапіну у новонароджених нівелює або зменшує ймовірність передчасних пологів, ускладнень при пологах і в неонатальному періоді, ризик передачі ВІЛ при акушерських втручаннях; прискорює елімінацію материнських ВІЛ-антитіл, скорочує терміни визначення ВІЛ-статусу дітей.

  4. Запропонована схема комбінованої антиретровірусної терапії є патогенетично обумовленою, завдяки різноспрямованій дії препаратів. Доведено, що подвійна АРВ-терапія є безпечним та економічно вигідним методом профілактики ВІЛ-трансмісії, що забезпечує вірогідне зниження ризику вертикальної передачі ВІЛ до 3,1 % та відповідає вимогам міжнародних стандартів.

  5. Розроблена диференціально-діагностична бальна оцінка клініко-лабораторних та антропометричних показників ВІЛ-позитивних дітей на першому році життя дозволяє здійснювати моніторинг ВІЛ-статусу і прогнозувати ефективність антиретровірусної профілактики.

  6. Визначено, що інформативними клініко-лабораторними маркерами прогнозування перебігу ВІЛ у дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, на ранніх стадіях захворювання виступають: гематологічні зрушення (анемія, тромбоцітопенія, лімфопенія, прискорена ШОЕ), стійке збільшення лімфовузлів, гепато- і спленомегалія, повторні інфекційні захворювання, ваго-ростовий показник. В той же час, показники клітинного та гуморального імунітету не мають специфічних ознак і віддзеркалюють наявність імунного дисбалансу в організмі дитини.

  7. Дослідження оптичної щільності сироватки крові до ВІЛ-антитіл та визначення коефіцієнту ризику (К>30% або К<30%) на підставі використання запропонованої математичної формули підвищує ефективність прогнозування перебігу ВІЛ з можливістю його здійснення на ранніх стадіях захворювання, що дозволяє скоротити терміни остаточної визначеності ВІЛ-статусу з 18 місяців до 6 місяців у більшості дітей і своєчасно провести лікувально-профілактичні заходи по реабілітації порушень їх імунного статусу.

Публікації автора:

1. Шостакович-Корецька Л.Р., Хожило І.І. Особливості перебігу вагітності у жінок репродуктивного віку на фоні вірусного імунодефіциту людини // Медичні перспективи. – 2002.- Т.VII, №2. – С.91-93.

Здобувач самостійно провів збір клінічного матеріалу, представив матеріали власних досліджень по особливостям перебігу вагітності у ВІЛ-інфікованих жінок.

2. Хожило І.І. Моніторинг опортуністичних хвороб у дітей, які мають ВІЛ-статус // Медичні перспективи. - 2002.- Т.VII, №3.- С.90-92.

3. Шостакович-Корецька Л.Р., Хожило І.І. Вплив противірусної терапії на перинатальну передачу ВІЛ-інфекції //Інфекційні хвороби. – 2003. –№ 4. – С.23-26.

Здобувач запропонував ідею дослідження, провів збір матеріалу, його статистичну обробку.

4. Хожило І.І. Прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів //Дерматовенерологія, косметологія. Сексопатологія. – 2004. -№ 1-2 (7). – С.80 –83.

5. Пат. 2003021783 Україна, МПК 7 G01 N33/48. Спосіб прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей /Хожило І.І., Шостакович-Корецька Л.Р.- Промислова власність.- 2003.- Бюл. №9.

Здобувач запропонував ідею винаходу, провів збір матеріалу, статистичну обробку та оформлення заявки.

6. Заяв. 20031211791 Україна, МПК 7 А61К39/00. Спосіб профілактики перинатальної ВІЛ-інфекції /Дзяк Г.В., Хожило І.І., Шостакович-Корецька Л.Р., Дроздов О.Л. -2003. (позитивне рішення про видачу деклараційного патенту №5097/1 від 15.03.2004р.).

Здобувач провів порівняльний аналіз клінічних груп дослідження, запропонував ідею винаходу.

7. Шостакович-Корецька Л.Р., Хожило І.І., Тимофєєва Л.В. Педіатричний СНІД: проблеми діагностики, лікування і реабілітації // Збір. матер. наук-практ. конф. “Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб”. - Тернопіль: Укрмедкнига. – 2000. – С. 308-310.

Здобувач визначив проблемні питання діагностики, перебігу ВІЛ/СНІДу у дітей, які стали підставою для написання статті.

8. Хожило І.І., Єлтишева Н.С., Котенко О.П. Особливості перебігу раннього неонатального періоду у ВІЛ-інфікованих немовлят // Збір. матер. з актуальних проблем протидії епідемії “ВІЛ-інфекція та СНІД в Україні”.- Київ, 2001.-С.168.

Здобувач запропонував ідею дослідження, провів збір матеріалу, його статистичну обробку.

9. Шостакович-Корецька Л.Р., Хожило І.І., Єлтишева Н.С. Особливості перебігу вагітності і пологів у ВІЛ-серопозитивних жінок // Збір. матер. наук.-практ. конф. “Актуальні питання інфекційних захворювань у дітей”. – Одеса: Латстар. - 2001. – С. 149-150.

Здобувач самостійно провів збір та аналіз клінічного матеріалу, визначив основні відмінності в групах досліджень.

10. Шостакович-Корецька Л.Р., Коваленко О.Ф., Хожило І.І. Ефективність комбінованої АР-терапії у профілактиці перинатальної ВІЛ-трансмісії // Збір. матер. VI з’їзду інфекціоністів України “Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами”. - Тернопіль: Укрмедкнига. -2002.- С. 78-80.

Здобувач представив матеріали власних досліджень, провів їх статистичну обробку та запропонував ідею статті.

11. Шостакович-Корецька Л.Р., Хожило І.І., Чергинець А.В. Нові підходи до хіміопрофілактики вертикальної трансмісії ВІЛ у дітей // Перинатологія та педіатрія. – 2002. - № 3.- С.80-81.

Здобувач самостійно зібрав матеріал, провів порівняльний аналіз в групах досліджень.

12. Спосіб прогнозування перебігу ВІЛ-інфекції у дітей: Інформаційний лист /Автори: Хожило І.І., Кузнєцова Г.А. – Дніпропетровськ, 2004.- 2 с.

Здобувач представив матеріали власних досліджень, визначив реєстр розповсюдження інформаційного листа.