Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Шевченко Володимир Миколайович. Вікові особливості будови тіла дітей 4-12 років та дорослих людей 17-21 років : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2003.



Анотація до роботи:

Шевченко В.М. Вікові особливості будови тіла дітей 4 - 12 років та дорослих людей 17 - 21 років. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2003.

Дисертацію присвячено питанням морфологічної будови тіла дітей віком 4 - 12 років та дорослих юнацького віку (17 - 21 років). В роботі досліджено за 54 соматичними ознаками ступінь фізичного розвитку дітей віком першого та другого дитинства у пропорційному порівнянні будови тіла і його частин з дорослими юнацького віку. Комплексне дослідження дало можливість визначити морфологічний статус дітей першого та другого дитинства по відношенню до дорослих людей юнацького віку. Обґрунтовано і визначено соматотипи та компонентний склад маси тіла для дітей та дорослих. Для визначення достатності маси тіла запропоновано використовувати масо-об’ємний індекс. Об’єм тіла визначали в формі куба або циліндра по усередненим власним або груповим значенням дев’яти діаметрів і довжині тіла. Встановлено, що найвищі показники індексу у дітей в 4 і 12 років, самі низькі - в 6 та 7 років. Компонентний склад маси тіла вираховували за формулами Я.Матейко (1921). Кількість м’язового компонента становить 37,1 %, жирового – 17,9 %, кісткового – 18,3 %. Визначення конституціональних типів проведено методом плечо-ростового індексу (Шевкуненко В.Н., Геселевич А.М., 1935). Встановлено, що кількість дітей у віці 4 - 12 років, які мають мезоморфний тип статури становить 71,0 %, дітей з доліхоморфним типом – 16,0 %, з брахіморфним – 14,9 %. Проведений кореляційний аналіз дозволив встановити силу і направленість зв’язків між розмірами тіла дітей та дорослих.

1. У дисертації викладено нове теоретичне узагальнення та практичне вирішення наукового завдання щодо вивчення вікової соматології. Вперше досліджено за 54 соматичними ознаками ступінь фізичного розвитку дітей першого та другого дитинства (4 - 12 років) у пропорційному порівнянні будови тіла і його частин з особами юнацького віку.

2. Серед обстежених дітей Подільського регіону України в усіх вікових групах переважають особи з мезоморфним конституціональним типом, які складають від 60 до 80 %. Значно меншу групу склали представники крайніх соматотипів: доліхоморфи - від 12 % до 24% і брахіморфи - від 10 % до 17 %.

3. Дітям 4 - 12 років притаманний дефіцит маси тіла, по визначеному нами масо-об’ємному індексу і складає 5 - 9 % від показників характерних для осіб 17 - 21 років.

4. Компонентний склад маси тіла має вікові та статеві особливості. Жировий компонент у хлопчиків 4 - 12 років відносно стабільний і складає 17,4 - 19,1 % від маси тіла в той час як у юнаків він складає 13,8 %. Для дівчаток характерні більш високі значення жирового компонента. В усіх досліджених вікових групах він дорівнює 20 - 21 %. М’язовий компонент у дітей першого дитинства становив 37 - 38 % від маси тіла, а далі поступово збільшувався і в юнацькому віці складав: у хлопців 44,1 %, у дівчат - 40,2 % від маси тіла.

5. Довжина тіла поступово збільшується і її максимальний приріст в досліджуваному періоді мав місце в 4 роки. Загальне збільшення довжини тіла з 4 до 12 років у хлопчиків складало 43,8 см, у дівчаток 45,1 см. З 12 до 17 років відповідно 24,0 і 8,4 см. Перший ростовий скачок в досліджених групах хлопчиків і дівчаток приходився на період з 6 до 7 років. Другий - препубертатний скачок росту відмічено в осіб обох статей в 11 років, але більш інтенсивний він був у дівчат. При цьому в інтегративну величину довжини тіла в віці 4 - 12 років основний внесок забезпечують висота голови та довжина шиї, а в юнацькому віці - довжина нижніх кінцівок.

6. Відносна довжина верхнього сегмента тіла максимальна у дітей 4 років і становить 21,4 % від довжини тіла. З віком цей показник поступово зменшується і в 12 років досягає дефінітивного значення.

Висота голова у дітей 4 років становить 18,4 % від довжини тіла, а далі поступово зменшується і в 12 років складає 15,6 %. В 17 - 21 рік цей показник дорівнює 13,4 %. Пропорційна висота голови у дітей 4 років відносно осіб юнацького віку збільшена в 4 роки в середньому на 30,5 %. З віком цей показник поступово зменшується і в 12 років становить 5 %. З віком в популяції обстеженого регіону відмічено тенденцію до зміни форми голови з мезокефалії на брахікефалію.

Загальною тенденцією росту шиї є збільшення її абсолютної та пропорційної довжини з одночасним зменшенням обхватних пропорцій.

7. Довжина тулуба, як одна із складових частин довжини тіла, з віком пропорційно зменшується та міняє свою форму з «діжкоподібної» на «плоску» у зв’язку з тим, що поперечні розміри збільшуються інтенсивніше, ніж сагітальні.

8. Довжина кінцівок у хлопчиків 4 - 12 років не досягає дефінітивних розмірів і кожен сегмент складає 85 - 86 % від кінцевих значень. У дівчаток поздовжні розміри сегментів кінцівок в 12 років наближаються до дефіцнітивних (94 - 97 %).

9. Значні морфологічні відмінності мають діти пограничного між першим та другим дитинством віку, що виражаються дефіцитом маси тіла, зменшеною кількістю м’язового компонента в загальній структурі тіла при відносному збільшенні жирового компонента, а також у відмінностях ряду поперечних, поздовжніх і обхватних розмірах тіла.

10. Найбільш показові статеві відмінності виявлені в довжині сегментів, формі тіла і його поперечних розмірах: ширини плеч, тазу, та ряду обхватних розмірів.

11. В загальній соматичній структурі дітей 4 - 12 років найбільші ступені кореляції виявлені між лінійними розмірами (довжиною тіла та довжиною кінцівок), а також між масою тіла, жировим компонентом та обхватними розмірами, що підтверджує високу скоординованість розвитку форм і становлення розмірів тіла у дітей.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО І ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

1. Знання параметрів вікової норми будови тіла дітей можуть бути використані для ідентифікації уроджених вад та визначення відхилень в розвитку дітей при різних захворюваннях

2. Отримані дані дозволяють науково обґрунтувати зрілість морфологічного статусу дітей віком 4 - 12 років.

3. Результати соматотипування дітей віком 4 - 12 років дають можливість прогнозувати виникнення окремих захворювань, властивих даному соматотипу.

4. Матеріали даного дослідження можуть бути використані при викладанні студентам відповідних розділів з анатомії людини, гістології, педіатрії, загальної гігієни.

Публікації автора:

1. Шевченко В.М. Особливості соматотипологічної будови тіла дітей першого та другого дитинства //Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2001. - Т.5, №2. - С. 371 - 372.

2. Шевченко В.М. Мінливість форм і віковий розвиток параметрів тулуба у дітей віком 4 - 12 років // Вісник морфології. - 2001. - Т. 7, № 2.- С. 279 - 282.

3. Деякі особливості закономірностей ростових процесів у дітей різних вікових груп / Шапаренко П.П., Єрмольєв В.О., Мазченко В.Ф., Шевченко В.М., Шипіцина О.В., Яцик Н.В. // Буковинський медичний вісник. - Чернівці, 2001. № 1. - 2. - С. 257 -258.

4. Вікові закономірності розвитку тіла людини в постнатальному періоді онтогенезу /Шапаренко П.П., Єрмольєв В.О., Мазченко В.Ф., Шевченко В.М., Шипіцина О.В., Яцик Н.В. //Вісник проблем біології та медицини. - Полтава - Харків, 1997. - № 16. - С. 36.

5. Шевченко В.М. Вікові закономірності фізичного розвитку дітей першого та другого дитинства // Український медичний альманах. - 2000. - № 1. - С. 64.

6. Соматометрическая характеристика человека прогрессивного периода развития /Шапаренко П.Ф., Ермольев В.А.,Мазченко В.Ф., Шипицина А.В., Шевченко В.Н., Яцык Н.В. //Морфология. - С. - Пб., 1996. - Т. 109, №2. - С.51.

7. Закономерности соматического развития и становление современных детей Подольского региона Украины / ШапаренкоП.Ф., Ермольев В.А., Шевченко В.Н., Шипицина А.В., Яцик Н.В. //Морфология. - Москва, 2000. - №3. - С. 135.

8. Формирование и развитие соматотипа новорождённых и детей раннего и первого детства /Шапаренко П.Ф., Ермольев В.А., Шипицина А.В. Шевченко В.Н. //Матеріали Х1V об’єднаної науково медико-технічної конференції. - Київ - Вінниця, 1996. - С. 89.

9. Антропологічна характеристика людей прогресивного періоду розвитку / Шапаренко П.П., Єрмольєв В.О., Чешенчук С.А., Лисюк С.П., Мазченко В.Ф., Шевченко В.М., Шипіцина А.В., Яцик Н.В. // Матеріали наукової конференції «Актуальні питання морфогенезу». - Чернівці, 1996. -С. 371 - 372.

10. Шевченко В.М. Морфофункціональні особливості дітей періоду першого та другого дитинства (4 - 12 років) //Матеріали міжнародного симпозіуму з математичного моделювання в морфології. - Вінниця, 1997. - С. 220 - 221.

11. Формування соматотипу та морфофункціональні особливості розвитку дітей та підлітків /Шапаренко П.П., Ермольєв В.О.,Іванов О.Н., Мазченко В.Ф., Шевченко В.М., Шипіцина О.В., Яцик Н.В. // Матеріали міжнародного симпозіуму з математичного моделювання в морфології. - Вінниця, 1997. - С. 218 - 219.

12. Возрастные закономерности развития человека в постнатальном периоде онтогенеза /Шапаренко П.Ф., Ермольев В.А., Мазченко В.Ф., Шевченко В.Н., Шипицына А.В., Яцык Н.В. // Материалы Всероссийской Научной конференции анатомов, гистологов и эмбриологов. - Тюмень, 1998. - С.45 - 46.

13. Cоматичний розвиток та становлення дітей Подільського регіону України / Шапаренко П.П., Єрмольєв В.О., Шевченко В.М., Шипіцина О.В., Яцик Н.В. // Матеріали наукової конференції, присвяченої 100-річчю О.І. Свиридова. - К., 2000. - С. 76.

  1. Шапаренко П.П., Шевченко В.М, Яцик Н.В. Вікові закономірності розвитку компонентного складу маси тіла // Матеріали III національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів України «Актуальні питання морфології». - Київ, 2002. - С. 345 - 346.