Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гістологія, цитологія, ембріологія


Криворучко Олена Геннадіївна. Вікові і реактивні особливості лімфоїдних утворень легень: Дис... канд. біол. наук: 14.03.09 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2001. - 266арк. - Бібліогр.: арк. 186-212.



Анотація до роботи:

Криворучко О.Г. Вікові та реактивні особливості лімфоїдних утворень легень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.09. – гістологія, цитологія та ембріологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2002.

Роботу присвячено дослідженню особливостей структури, гістогенезу, вікових змін лімфоїдних утворень легень людини, а також вивченню генезу лімфоїдних утворень легень щурів у нормі і їх реактивних змін після внутрішньоутробного антигенного впливу. Встановлено присутність у легенях плодів людини дифузно розташованих лімфоцитів. Їхня кількість рівномірно зростає від третього до восьмого місяця внутрішньоутробного розвитку. Обґрунтовано міжклітинні взаємодії між лімфоцитами, епітеліальними і сполучнотканинними структурами легень. Встановлено етапи розвитку лімфоїдних утворень легень щурів: дифузно розташовані лімфоцити – лімфоїдні скупчення – периваскулярні лімфоїдні вузлики – лімфоепітеліальні лімфоїдні вузлики. Внутрішньоутробне введення антигену прискорює розвиток лімфоїдних утворень легень, змінює динаміку морфологічних популяцій лімфоцитів, веде до збільшення кількості незрілих PNA+ лімфоцитів у легенях, впливає на формування і функціональний стан альвеолярних макрофагів і епітеліоцитів респіраторного відділу.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної та маловивченої наукової проблеми розвитку і реактивності лімфоїдних утворень легень. Встановлено морфофункціональні особливості дифузно розташованих лімфоїдних клітин і лімфоїдних структур легень людини в пре- і постнатальному періодах онтогенезу, етапи формування лімфоїдних утворень легень щурів у ранньому постнатальному періоді онтогенезу і реактивні зміни їх після антенатального антигенного впливу.

  2. У пренатальному періоді онтогенезу в легенях людини кількість і розподіл лімфоїдних клітин у різних відділах пов’язані з особливостями процесів розвитку судинної сітки, епітеліальних і сполучнотканинних елементів легеневих структур. Кількість лімфоцитів зростає до 7-8 місяців внутрішньоутробного розвитку і до моменту народження не змінюється. Кількість PNA+ лімфоцитів зростає до 7-8 місяців, а SBA+ лімфоцитів – до 5-6 місяців внутрішньоутробного розвитку і знижуються до народження.

3. У постнатальному онтогенезі лімфоїдні скупчення у внутрішньолегеневих бронхах людини з’являються в період новонародженості, а в респіраторному відділі – у грудному віці. У дитячому, підлітковому і юнацькому віці зростає кількість лімфоїдних утворень у легенях і збільшуються їхні розміри, підвищується проліферативна активність і диференціація лімфоїдних клітин, зростає фагоцитарна активність макрофагів, у стромі збільшується вміст пепсинлабільних глікопротеїдів, сульфатованих глікозаміногліканів і гіалуронової кислоти. У юнацькому віці лімфоїдні утворення легень характеризуються максимальними кількісними показниками і здобувають риси функціональної зрілості, у них формується ретикулярна строма, збільшується кількість судин гемомікроциркуляторного русла.

4. У першому зрілому віці настає відносна стабілізація процесів гістогенезу, структури і функції лімфоїдних утворень легень. У другому зрілому віці кількість і розміри лімфоїдних утворень легень зменшуються, знижується їхня функціональна активність. У похилому віці відбуваються інволюційні зміни лімфоїдних утворень легень, що підсилюються в старечому віці і виражаються в зменшенні їхньої кількості та розмірів, зниженні їхньої функціональної активності, зменшенні в них кількості судин гемомікроциркуляторного русла, склерозуванні строми, зниженні в ній вмісту гіалуронової кислоти і нейтральних глікопротеїдів та підвищенні кількості хондроїтинсульфату В.

5. Лімфоїдні скупчення в бронхах та респіраторному відділі розрізняються по структурній організації і клітинному складу. У постнатальний період онтогенезу в легенях людини SBA+ лімфоцити не виявлені, а PNA+ лімфоцити виявляються одинично з максимальними значеннями їхнього вмісту в період новонародженості і підлітковому віці.

6. Розвиток лімфоїдних утворень легень щурів відбувається в ранньому постнатальному онтогенезі і носить стадійний характер. У I стадії (від моменту народження до 7 доби) відбувається збільшення кількості дифузно розташованих лімфоїдних клітин. В II стадії (7-14 доба) утворюються лімфоїдні скупчення, що складаються з малих і середніх лімфоцитів. У III стадії (14-21 доба) на основі лімфоїдних скупчень формуються периваскулярні лімфоїдні вузлики без вираженої зональності в цитоархітектоніці. IV стадія (21-30 доба) характеризується диференціацією структури вузликів по морфофункціональних зонах і формуванням лімфоепітеліальних вузликів. Лімфоїдні утворення в респіраторному відділі легень щурів у ранньому постнатальному онтогенезі в нормі не формуються.

7. В легенях щурів у ранньому постнатальному онтогенезі присутні PNA+ і SBA+ лімфоцити. Відносна кількість лектін-позитивних дифузно розташованих лімфоцитів рівномірно збільшується до 7-11 доби, різко знижується до 21 доби і не змінюється до кінця 1 місяця життя. У лімфоїдних утвореннях вміст PNA+ лімфоцитів прогресивно збільшується від 7 до 30 доби, а кількість SBA+ лімфоцитів зростає до 14 доби, після чого стабілізується.

8. Розвиток лімфоїдних утворень в легенях щурів у ранньому постнатальному онтогенезі після антенатального антигенного впливу характеризується закономірною динамікою морфофункціональних змін, що виявляються в збільшенні кількості дифузно розташованих лімфоцитів протягом 1 місяця життя і підвищенням вмісту PNA+ і SВА+ лімфоцитів протягом 1 тижня, прискореному формуванні і функціональному становленні лімфоїдних структур. Введення антигену у внутрішньоутробному періоді приводить до збільшення кількості альвеолярних макрофагів протягом 1-2 тижня життя і зміні їхнього функціонального стану, викликає збільшення проліферативної активності і прискорення диференціації епітеліальних клітин респіраторного відділу, посилення біосинтезу глікозаміногліканів у легеневих структурах щурів протягом 1-2 тижня життя.

9. Отримані дані про морфофункціональні особливості лімфоїдних структур легень в онтогенезі людини і їхніх реактивних змін у щурів в умовах антенатального антигенного подразнення рекомендуються для застосування при розробці етіології, патогенезу і лікування захворювань дихальної системи, при діагностиці перинатального інфікування і впливу антигенів на імунну систему плоду, а також при читанні лекцій і проведенні практичних занять на кафедрах анатомії, гістології, цитології й ембріології, патологічній анатомії і у спеціалізованих лабораторіях НДІ.

Публікації автора:

1. Криворучко Е.Г. Реактивные особенности лимфоидных структур . легких крыс после внутриутробного введения антигена // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – 1998. – №6, ч. 2. – С. 157-160.

2. Криворучко Е.Г. Особенности распределения структур, содержащих рецепторы к лектинам арахиса, сои и бобовника, в легких крыс в раннем постнатальном онтогенезе // Науковий вісник Національного аграрного університету. – Київ, 1999. – №16. – С. 111-113.

3. Криворучко Е.Г. Морфофункциональные особенности лимфоцитов легких человека в пренатальном периоде онтогенеза // Вісник морфології. – 2000. – №2. – С. 231-233.

4. Криворучко Е.Г., Сырцов В.К. Динамика формирования лимфоидных структур легких в раннем постнатальном онтогенезе в норме и после внутриутробного введения антигенов // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. ст. – Запоріжжя, 1998. – №2, ч. ІІ. – С. 44-48. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

5. Сырцов В.К., Криворучко Е.Г., Ковалев С.П., Громоковская Т.С., Койгушская Г.П., Зидрашко Г.А., Евтушенко В.М., Берюшева Е.А., Потоцкая Е.И. Морфофункциональные особенности структур местной иммунной системы // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т.5, №2. – С. 161-163. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

6. Сырцов В.К., Евтушенко В.М., Криворучко Е.Г., Потоцкая Е.И. Гистогенез лимфоидных узелков дыхательного и пищеварительного тракта в норме и при антенатальном антигенном воздействии // Актуальні питання морфології і клінічної медицини (Наукові праці). – Дніпропетровськ: Дніпро, 1996. – С. 99. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу)

7. Сырцов В.К., Криворучко Е.Г., Потоцкая Е.И. Особенности формирования лимфатических узелков нижних дыхательных путей и легких в норме и при антенатальном антигенном воздействии // Актуальные вопросы медицины и биологии (Сборник статей). – Днепропетровск, 1997. – №9. – С. 417-418. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті)

8. Криворучко Е.Г. Возрастные изменения лимфоидных образований в легких человека // Труды конф. молодых ученых и специалистов-медиков Запорожского государственного института усовершенствования врачей и Запорожского государственного медицинского университета. – Запорожье, 1996. – С. 92.

9. Сырцов В.К., Криворучко Е.Г., Потоцкая Е.И. Морфофункциональные показатели местной специфической резистентности гортани, трахеи и легких людей пожилого и старческого возраста //Матеріали симпозіуму “Хронічні обструктивні захворювання легень у людей похилого та старечого віку”. – Київ, 1997. – С. 40-41. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

10. Криворучко Е.Г. Морфофункциональная характеристика системы местного специфического иммунитета легких // Зб. наук. праць ІІ Націон. Конгресу АГЕТ України “Актуальні питання морфології”. – Луганськ, 1998. – С. 153-155.

11. Криворучко Е.Г. Динамика количества диффузно расположенных лимфоцитов в легких человека в пренатальном онтогенезе // Сб. науч. тр. “Морфогенез и регенерация”. – Курск, 1999. С. 45-46.

12. Таран Р.Н., Криворучко Е.Г., Потоцкая Е.И. Динамика количества диффузно расположенных лимфоцитов в гортани, трахее и легких человека в пренатальном онтогенезе //Матеріали науково-практич. конф. студентів та молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної, експериментальної та профілактичної медицини”. – Донецьк, 2000. – С. 185. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

13. Криворучко Е.Г. Особенности формирования микроциркуляторного русла (МЦР) лимфоидных структур легких крыс в раннем постнатальном онтогенезе // Матеріали наук. конф. “Мікроциркуляція та ії вікові зміни”. – Київ, 1999. – С. 179-180.

14. Сирцов В.К. Криворучко О.Г. Вікові особливості лімфоїдних структур органів дихання // Український медичний альманах. – 2000. – №1. – С. 54. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

15. Сырцов В.К., Криворучко Е.Г. Морфофункциональные особенности местной специфической резистентности легких человека в пре- и постнатальном онтогенезе // Запорожский медицинский журнал. – 2000. – Т. 7, №5-6. – С. 15-18. (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).

16. Сырцов В.К. Криворучко Е.Г. Закономерности развития лимфоидных образований легких// Российские морфологические ведомости. – 2000. №1-2. – С.249-251 (Автором здійснено забір матеріалу, виготовлено гістологічні препарати, проведено статистичну обробку матеріалу, написання тексту статті).