Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Утенкова Каріна Олександрівна. Відтворення основних засобів та його фінансове забезпечення в сільському господарстві : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Утенкова К.О. Відтворення основних засобів та його фінансове забезпечення в сільському господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків. – 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню проблем відтворення основних засобів, особлива увага приділяється фінансовому забезпеченню даного процесу в умовах ринкових трансформацій. Аналізується сучасний стан основних засобів сільського господарства, з’ясовуються причини незадовільного матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарського виробництва, визначається роль окремих джерел фінансового забезпечення відтворення основних засобів. Обґрунтовуються основні напрямки оптимізації відтворення основних засобів у сільському господарстві. Велика увага приділяється внутрішнім джерелам фінансового забезпечення відтворення, а також обґрунтовується перспективність лізингу. Визначаються пріоритетні напрямки державного регулювання процесу відтворення. Запропоновано економіко-математичну модель оптимального поєднання джерел фінансового забезпечення відтворення.

В умовах становлення ринкової економіки виникла необхідність у науково обґрунтованому, комплексному підході до відтворення основних засобів. Запропонований у роботі підхід до відтворення основних засобів сприятиме переходу до простого, а згодом і розширеного типу відтворення в сільському господарстві. Основними є такі результати дослідження.

1. Установлено доцільність уточнення термінів „основні засоби”, „основні фонди”, „знос”, „зношування”, „амортизація”, „інвестиції”, „капітальні вкладення”. Терміни „основні засоби” і „основні фонди” не є тотожними, тому необхідно вживати термін "основні засоби", відносно до майна, матеріальних цінностей, а термін "основні фонди" - відносно до джерел утворення майна. Поняття „знос”, „зношування” і „амортизація” також мають різну економічну сутність, а категорії інвестиції і капітальні вкладення співвідносяться як ціле і частина.

2. Доведено необхідність систематизації існуючих джерел відтворення основних засобів. Запропоновано удосконалену класифікацію джерел фінансового забезпечення відтворення, яка враховує сучасні особливості даного процесу.

3. Відтворення основних засобів - це взаємопов’язаний процес виробничого використання основних засобів, їх зносу, амортизації, підтримки в робочому стані через здійснення ремонтів, а також відновлення в натурі. Характер процесу відтворення обумовлюється системою пропорцій між методами оновлення основних засобів; між інвестиціями, що спрямовані на формування активної і пасивної частин основних засобів, на заміну зношених і розширення діючих основних засобів; між джерелами капітальних вкладень. Відтворення основних засобів у сільському господарстві має як загальні для всіх галузей риси, так і галузеві особливості.

4. Під впливом об’єктивно існуючих чинників, що є результатом трансформацій аграрного сектора України, обсяги капітальних вкладень стрімко скоротилися, а також якісно змінилась структура джерел фінансового забезпечення відтворення основних засобів. Наслідком цього стало руйнування матеріально-технічної бази сільського господарства. За 2000-2004рр., в сільськогосподарських підприємствах Харківської області вартість основних засобів зменшилася вдвічі (з 3,9 до 2,2 млрд. грн.). Загальний обсяг енергетичних потужностей скоротився на 30%.

5. За результатами проведеного кластерного аналізу в досліджуваних районах було встановлено і обґрунтовано наявність зв’язку між фондозабезпеченістю та фондоозброєністю; відсутність зв’язку між фондозабезпеченістю та енергозабезпеченістю; а також виділено райони, у яких має місце якщо не тотожність, то хоча б схожість кількісних величин, їх динаміки і характеру змін. Факторний аналіз цих показників підтвердив встановлені тенденції, а також виявив відсутність зв’язку між забезпеченістю основними засобами і їх оновленням та між оновленням і нормою прибутку.

6. Майже всі проаналізовані показники мають значну варіацію в розрізі досліджуваних районів. Це свідчить про відсутність обґрунтованого і системного підходу до відтворення основних засобів та формування джерел його фінансового забезпечення.

7. Капітальні інвестиції сільськогосподарських підприємств Харківської області збільшились за 2000-2004рр. на 6,7%. Встановлена наступна тіснота зв’язку між капітальними вкладеннями і окремими джерелами: з амортизаційними відрахуваннями - тісний, з довгостроковими кредитами - середній, з прибутком підприємств - слабкий. Поступово втрачається відтворювальна функція амортизації (її частка в обсязі капітальних вкладень за досліджуваний період скоротилась на 11,6%). Прибуток на даному етапі не може бути повноцінним джерелом відтворення. Ці та інші результати дисертаційного дослідження є підставою для визначення сучасного стану фінансового забезпечення відтворення матеріально–технічної бази сільського господарства як незадовільного.

8. З метою підвищення ефективності відтворення основних засобів та створення головної умови формування його фінансового забезпечення (конкуренції джерел відтворення відповідно до вимог ринкової економіки) необхідно в рамках державного регулювання інвестиційної діяльності здійснити ряд запропонованих нами заходів щодо сприяння підвищенню прибутковості аграрного виробництва; збільшення бюджетних видатків на здешевлення техніки; оптимізації діяльності системи агролізингу; державної підтримка вітчизняного машинобудування; відновлення відтворювальної функції амортизації; сприяння залученню інвестицій у галузь; проведення ефективної кредитної політики у відповідності із розробленими рекомендаціями.

9. Доцільним є систематичне проведення переоцінки основних засобів відповідно до запропонованого алгоритму, що дасть змогу створити реальну базу для нарахування амортизації, а також отримати додаткові можливості для залучення зовнішніх джерел відтворення. Необхідно створювати амортизаційний фонд - вагоме джерело відтворення основних засобів: шляхом вилучення суми амортизаційних відрахувань, які увійшли до собівартості, із доходу від реалізації продукції; законодавчо закріпити цільове використання амортизації, а також внести зміни до П(С)БО №7 „Основні засоби” в частині визначення бази для нарахування амортизації.

9. Мобілізацію коштів на відтворення власних основних засобів необхідно здійснювати в межах Фонду відтворення власних основних засобів за запропонованою методикою (шляхом акумуляції амортизаційних відрахувань, доходу від ліквідації основних засобів, доходу від здачі в оренду основних засобів, доходу від вибраковки тварин із основного стада, чистого прибутку підприємств, який планується спрямувати на відтворення основних засобів, внесків до статутного фонду тощо), величина даного Фонду має відповідати сумі коштів на спеціальному рахунку у банку. Використання коштів фонду є виключно цільовим і за порушення даної вимоги необхідно встановити санкції. Доведена і необхідність створення Фонду відтворення орендованих основних засобів, джерелом формування якого є орендна плата в межах амортизаційних відрахувань. Рекомендації щодо удосконалення даного Фонду було запропоновано у дисертаційній роботі.

10. Перспективним джерелом відтворення основних засобів на сучасному етапі є агролізинг, але на сьогодні лізинг складає 3,7 % у структурі джерел відтворення основних засобів. Зокрема, було встановлено, що поширенню лізингу заважають досить різнорідні причини (з одного боку - незадовільний рівень мобілізації грошових надходжень до Державного лізингового фонду як джерела лізингу; затримки у виплатах лізингових платежів лізингоодержувачами, з іншого - упереджене ставлення сільськогосподарських товаровиробників до лізингу через штучне завищення цін на техніку та великої кількості умов, що ведуть до значного подорожчання техніки наданої на умовах лізингу). Отже, доцільним є застосування рекомендованих заходів щодо підвищення частки лізингу в структурі джерел відтворення.

11. Установлено необхідність оптимального поєднання усіх джерел фінансового забезпечення відтворення. Під оптимальною структурою джерел ми розуміємо таке їх співвідношення, при якому середньозважена вартість залучених джерел є мінімальною, при науково обґрунтованих обмеженнях щодо граничних обсягів джерел. З цією метою було розроблено економіко-математичну модель, в якій вдалося повною мірою врахувати потреби сільськогосподарських підприємств у капітальних вкладеннях при меншій вартості джерел відтворення на 10,6%. Дана методика може бути використана у практичній діяльності аграрних підприємств, а також для планування джерел відтворення на рівні району чи області.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Турченко К.О. Проблеми класифікації і переоцінки основних засобів у сільськогосподарських підприємствах // Вісник ХНАУ: Зб. наук. праць. – 2002. - №8. – С.245-249.

  2. Утенкова К.О. Особливості індексації і переоцінки основних засобів в сільськогосподарських підприємствах // Ринкова трансформація економіки АПК: Колективна монографія: у 4-х ч. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є.Мазнєва. Ч.3. Фінансово-кредитна система. – К.: ІАЕ, 2002. – С.297-301.

  3. Утенкова К.О. Амортизація – джерело інвестиційного розвитку аграрних підприємств // Вісник ХНАУ: Зб. наук. праць. – 2003. - №4. – С.332 – 336.

  4. Утенкова К.О. Роль бухгалтерського обліку у процесі відтворення основних засобів аграрних підприємств // Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи. Ч. ІІ./ За ред. П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука.- К.: ІАЕ, 2003. – С.157-161.

  5. Огійчук М.Ф., Утенкова К.О. Фінансове забезпечення процесу відтворення основних засобів в аграрних підприємствах // Бізнес інформ. – 2003. - № 1 - 2. - С.58 - 60.

  6. Утенкова К.О. Аналіз забезпеченості аграрних підприємств основними засобами // Вісник ХНАУ: Зб. наук. праць. – 2006. - №3. – С.281 – 286.

  7. Утенкова К.О. Відтворення орендованих основних засобів в аграрних підприємствах України // Економіка АПК. – 2006. - № 2. – С.67-71.

  8. Утенкова К.О. Теоретичні основи визначення та економічна сутність основних засобів виробництва // Облік і фінанси АПК. – 2006. - №8. – С.85-88.

Статті в інших виданнях

  1. Турченко К.О. Правове забезпечення оренди майна в реформованих сільськогосподарських підприємствах / Матеріали Всеукраїнської студентської конференції „ Облік і аудит” ТДАУ 25-26 травня 2001 р. – Мелітополь: ТДАУ, 2001. – С.68-72.