Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Загальна психологія, психологія особистості, історія психології


Свинаренко Радіон Миколайович. Відображення часової складової в картині світу суб’єкта : Дис... канд. наук: 19.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Свинаренко Р.М. Відображення часової складової в картині світу суб'єкта. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.01 - загальна психологія, історія психології. – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню часової складової в картині світу суб'єкта. Показано, що картина світу суб’єкта складається з двох головних процесів – уявлення та переживання, відтак і часова складова складається із двох головних елементів – уявлення про час та переживання часу.

Показано, що структура уявлень про час містить два основних блоки: "статус часу" й "становлення часу". Поняття статусу часу містить чотири основні полярні характеристики часу: "тривалість – упорядкованість", "рівномірність – нерівномірність", "зворотність – незворотність", "перервність – неперервність". Становлення часу включає дві основні характеристики: "швидкість плину часу" й "точка відліку часу". Показано, що формування часової складової в картині світу суб'єкта відбувається у підлітковому віці. Виявлено чотири типи часової складової в картині світу суб'єкта: "статичний", "динамічний", "субстанціональний" та "реляційний". Показано, у підлітковому віці час набуває суб'єктивної значущості і формується як цілісна часова складова в картині світу суб'єкта.

У роботі здійснено теоретичний аналіз проблеми відображення часової складової в картині світу суб’єкта, наведено результати емпіричного дослідження суб’єктивних уявлень та переживань часу. На підставі аналізу одержаних даних можна зробити наступні висновки.

1. Встановлено, що в сучасній психології відсутній єдиний підхід до визначення поняття "картина світу". Виявлено два основних теоретичних підходи до визначення картини світу суб'єкта: як системи уявлень про світ і як сукупності індивідуальних переживань. Показано, що об'єднання обох підходів дозволяє визначити "картину світу" як інтегральне особистісне утворення, що має складну багатомірну структуру, що містить у собі, з одного боку, уявлення, які здобуваються суб'єктом у процесі соціальної взаємодії, й з іншого – унікальні внутрішні переживання.

2. Позначені основні відмінності в змісті понять "образ світу" й "картина світу", які полягають в тому, що "образ світу" розглядається, у першу чергу, як сукупність перцептивних образів. Показано, що відмінність "картини світу" від "образу світу" полягає у тому, що вона розкриває й упорядковує внутрішній світ людини, поєднуючи уявлення й переживання. Запропоноване розуміння "картини світу" як сукупності уявлень та переживань про зовнішній і внутрішній світ.

3. Виявлено основні підходи до дослідження переживання й уявлення часу в психології, з позицій: а) особистісного часу, у рамках якого час розглядається як продукт діяльності суб'єкта; б) біографічного часу, тобто часу, наповненого життєво важливими подіями; в) суб'єктивного часу – часу, наповненого суб'єктивними переживаннями; г) індивідуального часу, що відображає особливості зовнішнього об'єктивного часу.

4. Виявлено, що уявлення про час і переживання часу тісно пов'язані між собою. З одного боку, переживання часу ґрунтуються на внутрішньому досвіді, якій не завжди вербалізується суб'єктом. З іншого боку, уявлення про час ґрунтується на соціальному знанні, що слугує джерелом для вираження внутрішніх переживань часу. Обґрунтовано взаємозв'язок часової складової в картині світу суб'єкта з існуючими науковими концепціями часу, що зумовлено не лише наявністю певних уявлень у картині світу суб'єкта, але й тим, що в кожній з наукових концепцій імпліцитно включені власні переживання часу її автором. Виділені психологічні особливості уявлень філософів про властивості часу дозволили розробити концептуальну модель структури часової складової в картині світу суб'єкта. Обґрунтовано, що структура уявлень про час у картині світу суб'єкта містить у собі два основних блоки: статус часу й становлення часу. Статус часу описують чотири основні характеристики часу: "тривалість – упорядкованість", "рівномірність – нерівномірність", "зворотність – незворотність", "перервність – неперервність". Становлення часу визначають дві основні характеристики: "швидкість плину" й "наявність точки відліку часу".

5. На основі факторного аналізу виборів досліджуваними суджень про час виявлено й проаналізовано особливості відображення характеристик часу в уявленнях і переживаннях. Показано, що в суб’єктивних переживаннях й уявленнях про час представлена у загальному вигляді єдина структура з шести основних властивостей часу, але із різною значущістю відображення цих характеристик, зокрема в переживаннях часу системотвірними є такі характеристики як "рівномірність часу" і "зворотність часу", в уявленнях про час: "неперервність часу" і "упорядкованість часу".

6. У роботі обґрунтовується існування єдиної системи характеристик часу, що відображає існування різних типів часової складової в картині світу суб'єкта. Показано, що індивіди залежно від їхніх уявлень про час можуть бути об'єднані в чотири групи. Крім того, показано, що суб'єкти залежно від їхнього переживання часу також можуть бути об'єднані в чотири групи: з домінуючими переживаннями часу субстанціональності, реляційності, статичності, динамічності часу. Показано, що типи уявлень часу та типи переживання часу диференціюються за двома шкалами: "точка відліку часу" і "перевність – неперервність часу". Поряд із цим, типи уявлень про час розрізняються за шкалою "упорядкованість часу", а типи переживання часу розрізняються за шкалою "швидкість плину часу".

7. Виявлено, що для "субстанціонального типу" часової складової в картині світу суб’єкта час є рівномірним, незворотнім, перервним, виступає як тривалість, без точки відліку часу, із невизначеною швидкістю. Для "реляційного типу" часової складової в картині світу суб’єкта час є нерівномірним, зворотнім, упорядкованим, неперервним, із точкою відліку часу, із не визначеною швидкістю. Для "динамічного типу" часової складової в картині світу суб’єкта час є рівномірним, незворотнім, упорядкованим, перервним, швидким, із точкою відліку часу. Для "статичного типу" часової складової в картині світу суб’єкта час є нерівномірним, незворотнім, виступає як тривалість, перервним, повільним, без точки відліку часу. Встановлені тенденції у відмінностях в графічному відображенні переживань часу суб'єктами із різними типами переживання часу. Зокрема, для суб'єктів із "субстанціональним типом" переживання часу найбільш характерний вибір рисунка часу, в якому лінія часу розділена на рівномірні відрізки. Для суб'єктів "статичного типу" характерно власне графічне зображення часу. Статево-вікових відмінностей у складі виокремлених груп у переживанні й уявленні про час не виявлено, що свідчить про високу достовірність виділених характеристик часу.

8. Показано, що формування уявлень про час є тривалим, яке завершується до підліткового віку й не залежить від статі. З 13 до 16 років час набуває суб'єктивної значущості і формується як цілісна часова складова в картині світу суб'єкта.

Основні положення дисертаційного дослідження викладено у 14 публікаціях (з них 5 у фахових виданнях).

Публікації у фахових виданнях:

  1. Свинаренко Р. М. Український народ у переломні часи: проблеми трансформації світосприймання / Радіон Миколайович Свинаренко // Соціальні технології: актуальні проблеми теорії та практики. – 2002. – Вип. 17–18. – С. 105–111.

  2. Свинаренко Р. М. Відображення часової складової в картині світу суб’єкта / Радіон Миколайович Свинаренко // Наука і освіта. – 2004. – № 6. – С. 35–40.

  3. Свинаренко Р. М. Типологічні особливості часових характеристик у структурі соціальної технології / Радіон Миколайович Свинаренко // Соціальні технології : актуальні проблеми теорії та практики: міжвузівський збірник наукових праць. – Одеса : Астропринт, 2005. – Вип. 24–25. – С. 205–213.

  4. Свинаренко Р. М. Час у картині світу суб’єкта діяльності / Радіон Миколайович Свинаренко // Наукові записки Інституту психології ім. Г.С. Костюка / за ред. академіка С. Д. Максименка. – К. : Главник, 2005. – Вип. 26, в 4–х томах. – Том. 4. – С. 30–33.

  5. Свинаренко Р. М. Культорологічні основи розвитку індивідуальних уявлень про час / Радіон Миколайович Свинаренко // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН України / за ред. академіка С. Д. Максименка. – К.: Міленіум, 2007. – Вип. 33. – С. 188–194.

Публікації у інших наукових збірниках:

  1. Свинаренко Р. М. Картина світу українця 20-х років та проблеми сучасної української ментальності / Радіон Миколайович Свинаренко // Проблеми особистості в науці: результати та перспективи досліджень : тези доповідей П’ятої міжнародної конференції молодих науковців (Київ, 26–27 вересня 2002 р.). – Київ : КНУ імені Тараса Шевченка, 2002. – С. 44–45.

  2. Свинаренко Р. М. Український менталітет в період трансформації української держави і проблеми інтеграції у європейську сполуку / Радіон Миколайович Свинаренко // Молодь в умовах нової соціальної перспективи : матеріали IV Міжнародної науково–практичної конференції (Житомир, 15–16 травня 2002 р.) / відп. ред. О. М. Дікова–Фаворська. – Житомир : ВМУРоЛ "Україна", 2002. – С. 29–32.

  3. Свинаренко Р. М. Проблема особистісного ставлення до часу : психологічні підґрунтя філософських концепцій / Радіон Миколайович Свинаренко // Проблема особистості в сучасній науці : результати та перспективи досліджень : тези доповідей Сьомої всеукраїнської конференції молодих науковців (Київ, 28 жовтня 2004 р.). – К. : Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2004. – С.14–15.

  4. Свинаренко Р. М. Типи темпераменту та філософські концепції часу / Радіон Миколайович Свинаренко // Проблема особистості в сучасній науці : результати та перспективи досліджень : праці міжнародної науково–практичної конференції студентів та молодих науковців, присвяченої 140-річчю ОНУ імені І.І. Мечникова (Одеса, 25 березня 2005 р.) / за ред. Л. М. Голубенко, О. С. Цокур. – Одеса : Астропринт, 2005. – С.119–120.

  1. Свинаренко Р. М. Типологічні відмінності у філософських концепціях часу / Радіон Миколайович Свинаренко // Психологічні проблеми сучасності : тези доповідей II Міжнародної науково–практичної конференції студентів та молодих науковців (Львів, 8–9 квітня 2005 р.). – Львів : Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С. 53–54.

  2. Свинаренко Р. Н. Особенности представлений о времени в восточных мировоззренческих системах / Радион Николаевич Свинаренко // Ананьевские чтения – 2006 : материалы научно–практической конференции ["Ананьевские чтения – 2006"], (24–26 октября 2006 г.) / под ред. Л. А. Цветковой, А. А. Крылова. – СПб. : Издательство Санкт–Петербургского университета, 2006. – С. 113–114.

  3. Свинаренко Р. М. Особливості явлень про час у східних та західних культурах / Радіон Миколайвич Свинаренко // Шевченківська весна : матеріали міжнародної науково–практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – К. : ВЦ "Принт–центр".– 2007. – Вип.5. – Т.1. – Ч.2. – С. 52–54.

  4. Svynarenko R. Time representations and its typological specifics / Radion Svynarenko // 9–th European congress of psychology (Granada, 3–8 July 2005). – Granada : EFPA, 2005. – P. 118.

  5. Svynarenko R. Some features of time representations in eastern worldview systems / Rаdion Svynarenko // 10th European congress of psychology (Prague, 3–6 July 2007). – Prague: EFPA, 2007. – P. 190.