Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Шаповалова Ганна Анатоліївна. Відновлювальне лікування дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями з екологічно несприятливих регіонів. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2004.



Анотація до роботи:

Шаповалова Г. А. Відновлювальне лікування дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями з екологічно несприятливих регіонів. — Рукопис. — Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 — педіатрія. — Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена науковому обгрунтуванню й розробці диференційованих методик відновлювального санаторно-курортного лікування дітей з вегетативними дисфункціями із екологічно несприятливих регіонів з урахуванням віку і статі.

Внаслідок комплексного обстеження 165 дітей віком від 7 до 17 років з вегетативною дисфункцією із екологічно несприятливих регіонів, 37 дітей з умовно «чистих» регіонів та 18 практично здорових дітей встановлено, що у дітей із екологічно несприятливих регіонів поряд з клінічними проявами, характерними для полісистемної патології, наявними є статистично вірогідні порушення функціонального стану вегетативної нервової системи, мозкового кровообігу, біоелектричної активності та ліквородинаміки головного мозку, біоелектричної активності міокарда та деяких ланок імунної системи.

Враховуючи виявлені порушення, розроблено диференційовані методики відновлювального лікування дітей з вегетативними дисфункціями із екологічно несприятливих регіонів з включенням до лікувально-реабілітаційних комплексів імпульсного низькочастотного електромагнітного поля та електросну залежно від особливостей перебігу захворювання і віку.

Застосування опрацьованих лікувально-реабілітаційних комплексів сприяє покращанню клінічного перебігу захворювання, мозкового кровообігу, біоелектричної активності та ліквородинаміки головного мозку, біоелектричної активності міокарда та окремих ланок імунної системи, подовженню періоду ремісії, поліпшенню якості життя дітей з вегетативними дисфункціями із екологічно несприятливих регіонів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачи, яка пов’язана з вивченням особливостей перебігу та обгрунтуванням методів відновлювального санаторно-курортного лікування вегетативних дисфункцій у дітей та підлітків з екологічно несприятливих регіонів.

1. У дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями з екологічно несприятливих регіонів, які перебувають на санаторно-курортному етапі відновлювального лікування, наявний широкий спектр скарг вегетативного характеру, зміни функціонального стану вегетативної нервової системи (ваготонія — 77,6 %, ейтонія – 15,1 %, симпатикотонія – 7,3 %), порушення мозкового кровообігу, біоелектричної активності і ліквородинаміки головного мозку, біоелектричної активності міокарда та окремих показників імунної системи залежно від віку і статі.

2. Нейрофункціональні особливості перебігу вегетативних дисфункцій у дітей та підлітків з екологічно несприятливих регіонів характеризуються змінами мозкового кровообігу, що проявляється підвищеним судинним тонусом, нестійким його характером, зростанням рівня та асиметріями пульсового кровонаповнення судин, венозними дисфункціями, найчастіше у дітей 12-14 років, незалежно від статі; біоелектричної активністі головного мозку, що у 49 % випадків супроводжується повільним та іритативним типами електрогенезу; ліквородинаміки, яка незалежно від віку та статі проявляється ознаками легко та помірно вираженої внутрішньочерепної гіпертензії.

3. Зміни біоелектричної активності міокарда (синусова тахікардія, різні порушення внутрішньопередсердної провідності та процесів реполяризації) та відхилення з боку окремих ланок імунної системи залежать від віку, найбільш виражені у дітей молодшої групи.

4. Залучення до комплексу відновлювального лікування дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями з екологічно несприятливих регіонів імпульсного низькочастотного електромагнітного поля, застосованого у диференційованому частотному режимі залежно від типів вегетативної дисфункції, супроводжується, порівняно з електросном, більш високою ефективністю, що характеризується істотним зменшенням клінічних проявів захворювання, поліпшенням функціонального стану вегетативної нервової системи, нормалізацією мозкового кровообігу, біоелектричної активності та ліквородинаміки головного мозку, позитивною динамікою електрокардіографічних та імунологічних показників (нормалізація показників неспецифічної резистентності, обмеження аутоімунних реакцій до широкого спектру тканинних антигенів).

5. На підставі отриманих результатів встановлено, що диференційоване застосування імпульсного низькочастотного електромагнітного поля підвищує ефективність санаторно-курортного відновлювального лікування та запобігає розвитку дизадаптації компенсаторно-пристосувальних процесів у дітей та підлітків з вегетативними дисфункціями з екологічно несприятливих регіонів. Розроблений метод рекомендується до запровадження як у санаторно-курортних, так і у закладах загальної системи охорони здоров’я (стаціонар, поліклініка, реабілітаційний центр), що дозволить запобігати порушенням стану здоров’я і відновлювати функціональний стан основних систем адаптації у дітей та підлітків.

Публікації автора:

Монографії

1. Лечение артериальных гипертензий у детей / Под ред. проф. И.П. Минкова. -Одесса: Астропринт, 1999. - 112 с. (підрозділи «Клиническая и дифференциальная диагностика». С. 28-39; «Вегетативная дистония: нейроциркуляторная и вегетососудистая». С. 68-71.

2. Эндокринные болезни детского возраста /И.П. Минков, И.В. Юрченко. А.А. Шаповалова.- Одесса: Латстар, 2001.-240 с. (Глава 3. Болезни щитовидной железы. С. 69-106).

Статті в періодичних виданнях і збірках наукових праць

3. Минков И. П., Шаповалова А. А., Колкер И. А. Влияние инфита- терапии на электрогенез головного мозга у детей и подростков с вегетативно-сосудистой дистонией, проживающих на загрязненных радионуклидами территориях // Вестник физиотерапии и курортологии.- 1999.-№2-С. 21-23. (Шаповаловою Г.А проведено лікування дітей з використанням інфіта-терапії, клінічне спостереження їх, статистичний аналіз ЕЕГ, сформульовано висновки).

4. Шмакова И. П., Гажий И. Н., Шаповалова А. А. Церебральная физиотерапия - актуальное направление в реабилитации больных с патологией нервной и сердечно-сосудистой систем // Вестник физиотерапии и курортологии.- 1999.-№4.-С. 58-62. (Шаповаловою Г.А зібрана і проаналізована література, представлені сучасні підходи до використання інфіта-терапії у дітей і підлітків).

5. Шаповалова А. А. Особливості імунного статусу дітей і підлітків з вегетативно-судинною дистонією із зон радіонуклідного забруднення //Одеський медичний журнал. - 2000.-№1.-С. 59-62.

6. Мінков І. П., Шаповалова Г. А. Імунологічна реактивність дітей і підлітків з контрольованих у зв'язку з аварією на ЧАЕС районів (огляд літератури) // Перинатологія та педіатрія. -2000.- №4.-С.45-49. (Представлений матеріал зібрано і проаналізовано безпосередньо Шаповаловою Г. А)

7. Шаповалова А. А. Влияние электросонтерапии на электрогенез головного мозга у детей и подростков с вегетативно-сосудистой дистонией, проживающих на загрязненных радионуклидами территориях // Вісник морської медицини.-2001.-№1.-С.72-75.

8. Шаповалова А. А. Клинико-патогенетическое обоснование применения природных и преформированных физических факторов в реабилитации детей, проживающих на загрязненных радионуклидами территориях // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Збірник наукових статей. – Запоріжжя, 1999. – Вип. 5. - С. 208-215.

9. Шаповалова Г. А. Зміна показників біоелектричної активності серця під впливом інфіта- та електросон-терапії в дітей і підлітків з екологічно несприятливих регіонів // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П. Л. Щупика. Київ, 2001. –Вип. 10. –Книга 2. –С. 454-462.

10. Спосіб лікування вегето-судинних дистоній у дітей і підлітків із екологічно несприятливих регіонів// Деклараційний патент України на винахід №2000127565. (співавт.: Мінков І. П., Шмакова І. П.). Винахід створено за рівної частини участі всії авторів.