Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


5. Білий Давид Олександрович. Віддалені медичні наслідки в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу в результаті аварії на Чорнобильській АЕС: дис... д-ра мед. наук: 03.00.01 / АМН України; Науковий центр радіаційної медицини. - К., 2005.



Анотація до роботи:

БІЛИЙ Д.А. Віддалені медичні наслідки в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.

Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеню доктора медичних наук за спеціальністю 03.00.01 радіобіологія. Науковий центр радіаційної медицини АМН України. Київ, 2002.

На підставі 15-річного (1986-2002 рр.) динамічного вивчення стану здоров'я 207 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, включаючи 88 реконвалесцентів гострої променевої хвороби, які зазнали опромінення в діапазоні доз від 0,1 до 7,1 Гр, була надана детальна характеристика віддалених наслідків радіаційного впливу, визначена роль іонізуючого випромінювання та інших факторів ризику у формуванні патологічних станів кровотворної, травної і серцево-судинної систем організму, органа зору і шкіри. Математично описані варіанти реакції мієлоїдного та мегакаріоцитарного ланок кісткового мозку на загальне відносно рівномірне опромінення і розроблені гематологічні критерії тяжкості гострої променевої хвороби. На основі дискримінантного аналізу визначені групи ризику розвитку онкогематологічних та окремих соматичних захворювань. Створено оригінальну комп'ютерну базу даних осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким в 1986 р. була діагностована гостра променева хвороба.

1. В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні ролі ІВ і інших факторів ризику в розвитку патологічних станів кровотворної, травної і серцево-судинної систем організму, органа зору і шкіри в осіб, які перенесли ГПХ, на основі детального вивчення віддалених медичних наслідків за 15-річний період після аварії на Чорнобильській АЕС.

2. Створена оригінальна комп'ютерна БД і розроблені форми паперових носіїв, що служать для введення в БД результатів клінічного обстеження осіб, які зазнали впливу ІВ. БД є надійним інструментом для наукового аналізу даних про стан здоров'я опромінених і впливу на нього ІВ.

3. При впливі на людину загального відносно рівномірного -випромінювання в діапазоні поглинутих доз, що викликають ГПХ 1-3 ступеня тяжкості, спостерігаються чотири варіанти мієлоїдного типу реакції і три варіанти мегакаріоцитарного типу реакції ланок червоного кісткового мозку, які проявляються різною швидкістю і глибиною елімінації з периферичної крові гранулоцитів і тромбоцитів. Ці варіанти реакції визначають ступінь тяжкості КМС і є його складовими. Математично динаміка гранулоцитів і тромбоцитів у периферичній крові описується системою рівнянь квадратичної залежності.

4. Застосування діагностичних критеріїв ГПХ, що базуються на вмісті числа лімфоцитів і гранулоцитів у периферичній крові в перші 10 днів після опромінення, менш ніж у половині випадків сприяє достовірному визначенню ступеня тяжкості ГПХ. Додаткове використання таких критеріїв, як (а) час зниження гранулоцитів до 2,0, 1,0, 0,5 Г/л і своїх мінімальних значень, (б) час зниження тромбоцитів до 100, 50, 30 Г/л і своїх мінімальних значень, (в) мінімальні значення гранулоцитів, лімфоцитів і тромбоцитів, (г) час початку еритроцитопенії дозволяє підвищити ефективність діагностики ступеня тяжкості ГПХ до 73,3-100 %.

5. Протягом 15 років після радіаційного впливу в осіб з поглинутими дозами від 0,1 до 7,1 Гр частота гранулоцитопенії (24,1-51,7%), лімфоцитопенії (20,7-82,8%), тромбоцитопенії (6,9-76,7%) і еритроцитопенії (44,8-90,9%) мала пряму залежність від величини дози опромінення і була достовірно вищою в реконвалесцентів ГПХ. Нейтрофільоз (6,7-24,1%) і лімфоцитоз (27,6-51,7%) не залежали а ні від поглинутої дози, а ні від ступеня тяжкості ГПХ.

6. За 15-річний період після опромінення в реконвалесцентів ГПХ і осіб, опромінених в дозах нижчих за поріг розвитку КМС, спостерігали 4 випадки онкогематологічної патології і 7 випадків злоякісних пухлин, які по термінах розвитку можуть бути віднесені до радіоіндукованих. Не виявлено залежності частоти солідних раків від дози опромінення і ступеня тяжкості радіаційного впливу. Три випадки МДС і один гострої лейкемії достовірно корелювали зі ступенем тяжкості ГПХ. Всі випадки МДС, що розвилися в реконвалесцентів ГПХ у віддаленому періоді після опромінення, мали різний дебют за гематологічними проявами, але в термінальній фазі характеризувалися вираженою анемією.

7. Згідно результатам дискримінантного аналізу, серед пацієнтів, що перенесли і не перенесли ГПХ, є група осіб, у яких значення достовірності розвитку в майбутньому онкогематологічної патології коливається від 0,54 до 0,86 і, ця достовірність тим більша, чим вища ступінь тяжкості ГПХ.

8. Серед захворювань серцево-судинної системи переважали ГХ і ІХС, причому ГХ частіше розвивалася в осіб молодого і зрілого віку (20-44 роки), а ІХС – у пацієнтів середнього і літнього віку (старших за 45 років). ГХ відрізнялася швидким розвитком, досягаючи піка приросту частоти через 8 років після опромінення, а для ІХС був властивий поступовий прояв нових випадків захворювання в продовж 15 років спостереження. Розвиток обох захворювань не залежав а ні від дози опромінення, а ні від тяжкості радіаційного впливу. ГХ корелювала із НМТ, а ІХС – з комплексом традиційних факторів ризику, представлених АГ, гіпертригліцеридемією і НМТ.

9. Серед всіх хворих, у яких через 15 років після опромінення була відсутня патологія серцево-судинної системи, виявлена група осіб, в яких імовірність занедужати в наступні роки ГХ коливалася від 0,52 до 0,76, а ІХС – від 0,51 до 0,95.

10. У віддаленому періоді після опромінення спостерігалося зростання хронічних неспецифічних запальних захворювань ШКТ і гепатобіліарної системи, ерозій і виразок слизової оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки. Жодне із цих захворювань не залежало від дози опромінення або ступеня тяжкості радіаційного впливу. Частота ерозій і виразок слизової оболонки ШКТ достовірно корелювала з ТП.

11. Типова променева катаракта розвилася за 15-річний період спостереження в 24 пацієнтів, включаючи 3-х потерпілих, які не перенесли ГПХ. Вона достовірно корелювала з поглинутою дозою опромінення і ступенем тяжкості радіаційного впливу. Частота інволюційних (пресенільних і сенільних) катаракт у реконвалесцентів ГПХ і пацієнтів з дозовим навантаженням нижче порога розвитку КМС не залежала від радіаційного фактора. Ангіопатії сітківки ока не були зв'язані зі ступенем тяжкості радіаційного впливу, але достовірно корелювали з наявністю таких захворювань, як НЦД і ГХ.

12. У віддаленому періоді після місцевого променевого впливу зміни шкіри характеризувалися поліморфізмом патологічних проявів, частота і тяжкість яких достовірно зростали зі ступенем тяжкості опіку і ГПХ. Латентний період таких шкірних змін, як атрофія, гіперкератоз і трофічні виразки, не залежав від ступеня виразності місцевого або загального ураження, тоді як латентний період телеангіектазій був тим коротшим, чим вище ступінь тяжкості променевого опіку, а порушення пігментації – чим вище ступінь тяжкості променевого опіку і ГПХ.

13. Загальне відносно рівномірне -опромінення в діапазоні доз від 0,1 до 7,1 Гр, як самостійний фактор впливу, так і у поєднанні з місцевим радіаційним --опроміненням, у віддаленому періоді після опромінення призводить до розвитку (а) детерміністських ефектів, до яких належать зміни шкіри після променевих опіків, (б) стохастичних наслідків у вигляді злоякісних захворювань крові і солідних раків, а також променевих катаракт, що мають більше ознак імовірнісного ефекту, ніж детерміністського, (в) ефектів відновлення, що не завершилися, – гематологічних синдромів, що супроводжуються дефіцитом вмісту формених елементів у периферичній крові, тривалість яких детермінована ступенем тяжкості ГПХ. Загальне відносно рівномірне опромінення в дозах від 0,1 до 7,1 Гр самостійно не впливає на розвиток соматичних захворювань людини.

Публікації автора:

1. Соматичний статус / О.М. Коваленко, І.Г. Халявка, Д.О. Білий, О.І. Гергель // Гостра променева хвороба (медичні наслідки Чорнобильської катастрофи). За ред. докт. мед. наук О.М. Коваленка. – К.: Іван Федоров, 1998. – С. 121-138.

2. Нестохастические и стохастические эффекты у реконвалесцентов острой лучевой болезни / А.Н. Коваленко, Д.А. Белый, О.И. Гергель, И.Г. Халявка, В.Г. Бебешко // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции. Книга 2. Клинические аспекты Чернобыльской катастрофы. Под ред. д.м.н., проф. В.Г. Бебешко, д.м.н. А.Н. Коваленко. – К: "МЕДЭКОЛ" МНИЦ БИО-ЭКОС, 1999. – С. 78-97.

3. Состояние органа зрения у пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы / В.Г. Бебешко, В.М. Гайдай, Ю.В. Гайдай, А.Н. Коваленко, Д.А. Белый, О.И. Гергель // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции. Книга 2. Клинические аспекты Чернобыльской катастрофы. Под ред. д.м.н., проф. В.Г. Бебешко, д.м.н. А.Н. Коваленко. – К: "МЕДЭКОЛ" МНИЦ БИО-ЭКОС, 1999. – С. 330-335.

4. Kovalenko A.N., Belyi D.A., Bebeshko V.G. Long-term effects in acute radiation syndrome survivors // Health effects of Chornobyl accident: monograph in 4 parts. A. Vozianov, V. Bebeshko, D. Bazyka (eds.). – Kyiv: DIA, 2003. – P. 15-32.

5. Cataracts and eye pathology / V.G. Bebeshko, V.M. Gayday, Y.V. Gayday, A.N. Kovalenko, D.A. Belyi // Health effects of Chornobyl accident: monograph in 4 parts. A. Vozianov, V. Bebeshko, D. Bazyka (eds.). – Kyiv: DIA, 2003. – P. 33-37.

6. Пути реабилитации лиц, перенесших острую лучевую болезнь / Б.П. Преварский, И.Г. Халявка, И.В. Шимелис, Д.А. Белый, Ю.А. Жогов, Г.В. Дубровина, А.И. Мостепан // Медицинские проблемы радиационной защиты: материалы Республиканской научной конференции, 15-17 декабря 1987 г. – К., 1987. – С. 226-229.

7. Пути реабилитации больных, перенесших острую лучевую болезнь / В.Г. Бебешко, Б.П. Преварский, И.Г. Халявко, И.В. Шимелис, Д.А. Белый // Медицинские аспекты аварии на Чернобыльской атомной электростанции: материалы научной конференции. – К.: Здоров'я, 1988. – С. 161-165.

8. Rehabilitation of victims of acute radiation sickness / V.G. Bebeshko, B.P. Prevarskij, I.G. Khalyavko, I.V. Shimelis, D.A. Belyj // Medical aspects of the Chernobyl accident: proceedings of all-union conference organized by the USSR Ministry of Health and the all-union Scientific Centre of Radiation Medicine, USSR Academy of Medical Sciences, and held in Kiev, 11-13 may 1988. A technical document issued by the International Atomic Energy Agency. – Vienna: IAEA, 1989. – P. 267-272.

9. Оценка функционального состояния сердечно-сосудистой системы и липидного обмена у больных, перенесших острую лучевую болезнь, в процессе трехлетнего наблюдения / Б.П. Преварский, И.Г. Халявка, Д.А. Белый, И.В. Шимелис, Н.В. Ботякова, О.И. Гергель // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной электростанции. Информационный бюллетень. – К., 1991. – С. 232-237.

10. Реабилитация лиц, перенесших острую лучевую болезнь / Б.П. Преварский, И.Г. Халявко, И.В. Шимелис, Д.А. Белый, О.И. Гергель, Н.В. Ботякова, Р.Р. Бойчук // Вестник Академии медицинских наук СССР. – 1991.– № 11. – С. 19-20.

11. Health effects of the Chernobyl accident / V. Bebeshko, A. Kovalenko, D. Belyi, O. Gergel, I. Khalavka, D. Bazyka, A. Chumak, J. Minchenko, V. Klimenko, I. Dyagel, N. Chuprovskaya, A. Cheban, A. Gridko, A. Noshenko, L. Ovsyannikova, L. Lyashenko, T.M. Fliedner, M. Weiss, B. Fischer // Uranium and Nuclear Energy: 1995. Proceedings of the Twentieth International Symposium held by the Uranium Institute. London, 6-8 September. – London: The Uranium Institute, 1995. – P. 67-73.

12. Оценка состояния здоровья больных, лечившихся по поводу острой лучевой болезни. 1. Объект исследования / В.Г. Бебешко, Д.А. Белый, А.Н. Коваленко, О.И. Гергель // Диагностика и лечение больных острой лучевой болезнью: совместный научный проект JSP 3. Заключительный отчет. Под ред. Г. Вагемакера, В.Г. Бебешко. – Люксембург: Европейская Комиссия, 1996. – С. 8-10.

13. Bebeshko V., Kovalenko A., Belyi D. Long term follow-up of irradiated persons: rehabilitation process // The radiological consequences of the Chernobyl accident: proceedings of the First International conference, Minsk, Belarus 18-22 March 1996. – Brussels, Luxembourg: European Commission, 1996. – P. 607-609.

14. A multi-centre clinical follow-up database as a systematic approach to the evaluation of mid- and long-term health consequences in Chernobyl acute radiation syndrome patients / B. Fischer, D.A. Belyi, M. Weiss, N.M. Nadejina, I.A. Galstyan, A.N. Kovalenko, V.G. Bebeshko, T.M. Fliedner // The radiological consequences of the Chernobyl accident: proceedings of the First International conference, Minsk, Belarus 18-22 March 1996. – Brussels, Luxembourg: European Commission, 1996. – P. 625-628.

15. Evaluation of mid- and long-term consequences, clinical and social performance in Chernobyl acute radiation syndrome patients in a multi-centre clinical follow-up study / M. Weiss, V.G. Bebeshko, N.M. Nadejina, I.A. Galstyan, D.A. Belyi, A.N. Kovalenko, B. Fischer, T.M. Fliedner // The radiological consequences of the Chernobyl accident: proceedings of the First International conference, Minsk, Belarus 18-22 March 1996. – Brussels, Luxembourg: European Commission, 1996. – P. 629-632.

16. Belyi D., Gergel O., Kovalenko A. Cardiovascular system and physical working capacity in patients who had acute radiation syndrome as the result of Chernobyl accident // The radiological consequences of the Chernobyl accident: proceedings of the First International conference, Minsk, Belarus 18-22 March 1996. – Brussels, Luxembourg: European Commission, 1996. – P. 663-666.

17. Evaluation of acute radiation syndrome patients with computerized database / T.M. Fliedner, D. Densow, B. Fischer, N. Frickhofen, E.P. Hofer, H. Kindler, F. Klier, M. Krbling, U. Plappert, B. Tibken, M. Weiss, B.L. Ziegler, N.M. Nadejina, I.A. Galstian, V.G. Bebeshko, D.A. Belyi // Diagnosis and treatment of patients with acute radiation syndrome: Joint study project No 3. Final report. G. Wagemaker, V.G. Bebeshko (eds.). –Luxembourg: European Commission, 1996. – P. 25-37.

18. Chernobyl disaster – promotion of follow-up studies / A. Romanenko, V. Bebeshko, D. Bazyka, A. Kovalenko, L. Lyashenko, D. Belyi, I. Homaziuk, N. Bilko // Seventh coordination meeting of World Health Organization collaborating centers in Radiation Emergency Medical Preparedness and Assistance Network – REMPAN. Rio de Janeiro, Brazil, 9-14 November 1997. Proceedings. – Rio de Janeiro: Training and Scientific Support Management GETAC/IRD/CNEN, 1997. – P. 245-250.

19. Radiation cataracts in high dose liquidators who developed acute radiation syndrome / V.G. Bebeshko, V.M. Gayday, Y.V. Gayday, A.N. Kovalenko, D.A. Belyi // Ocular radiation risk assessment in populations exposed to environmental radiation contamination. A.K. Junk, Y. Kundiev, P. Vitte, B.V. Worgul (eds.). – The Netherland: Kluwer Academic Publishers, 1999. – P. 51-56.

20. Острое облучение и ранние изменения системы кроветворения: оценка пострадавших в результате аварии на Чернобыльской АЭС / И. Фрисеке, К. Бейрер, Д. Денсоу, Т.М. Флиднер, Д. Белый, О. Гергель, А. Коваленко, В. Бебешко, А. Баранов // Международный журнал радиационной медицины. – 1999. – Т.1, № 1. – С. 55-62.

21. Состояние гепатобилиарной системы у лиц, перенесших острую лучевую болезнь в связи с аварией на ЧАЭС (по материалам долговременного наблюдения) / А.Н. Коваленко, Д.А. Белый, О.И. Гергель, Ю.В. Шуваликова // Збірник наукових праць. Проблеми радіаційної медицини. Випуск 7. – К.: НЦРМ, 2000. – С. 63-67.

22. Коваленко А.Н., Белый Д.А., Бебешко В.Г. Характеристика отдаленных последствий острой лучевой болезни // Международный журнал радиационной медицины. – 2000. – Т. 1 (5). – С. 46-64.

23. The outcome of local radiation injuries: 14 years of follow-up after the Chernobyl accident / P. Gottlober, M. Steinert, M. Weiss, V. Bebeshko, D. Belyi, N. Nadejina, F.H. Stefani, G. Wagemaker, T.M. Fliedner, R.U. Peter // Radiat. Res. – 2001. – Vol. 155, No 3. – P. 409-416.

24. Health consequences in the Chernobyl emergency workers surviving after confirmed acute radiation sickness / V. Bebeshko, D. Belyi, A. Kovalenko, O. Gergel // Follow-up of delayed health consequences of acute accidental radiation exposure. Lessons to be learned from their medical management. – Vienna: IAEA, 2002. – P. 5-26.

25. Overview of health impairments in Ukrainian "liquidators" following protracted radiation exposure after Chernobyl accident / V.G. Bebeshko, A.N. Kovalenko, D.A. Belyi, V.A. Sushko, V.I. Klimenko, I.S. Dyagel, V.A. Buzunov, O.A. Bobyleva // Chronic irradiation: tolerance and failure in complex biological systems. Proceeding of the advanced research workshop on protracted, intermittent or chronic irradiation: biological effects and mechanisms of tolerance, held on 14-17 May 2001 at the Science Conference Center Schloss Reisenburg of the University of Ulm, Germany. – British Journal of Radiology. – 2002. – Suppl. 26. – P. 55-62.

26. The cardiovascular system: observations in Chernobyl accident victims / D.A. Belyi, V.G. Bebeshko, M. Weiss, T.M. Fliedner // Chronic irradiation: tolerance and failure in complex biological systems. Proceeding of the advanced research workshop on protracted, intermittent or chronic irradiation: biological effects and mechanisms of tolerance, held on 14-17 May 2001 at the Science Conference Center Schloss Reisenburg of the University of Ulm, Germany. – British Journal of Radiology. – 2002. – Suppl. 26. – P. 258-264.

27. Delayed effects of accidental cutaneous radiation exposure: fifteen years follow-up after the Chernobyl accident / M. Steinert, M. Weiss, P. Gottlober, D. Belyi, O. Gergel, V. Bebeshko, N. Nadejina, I. Galstian, G. Wagemaker, T.M. Fliedner, R.U. Peter // J. Am. Acad. Dermatol. – 2003. – Vol. 49., No 3. – P. 417-423.

28. Medical monitoring results of survivors with acute radiation syndrome after Chernobyl disaster / V.G. Bebeshko, A.N. Kovalenko, D.A. Belyi, D.A. Bazyka, A.A. Chumak, V.A. Sushko, V.M. Gayiday // Radiation and humankind. Proceedings of the First Symposium of the International Consortium for Medical Care of Hibakusha and Radiation Life Science, Nagasaki, Japan, 21-22 February 2003. Shibata Y., Yamashita S., Watanabe M., Tomonaga M. (eds.). – Amsterdam: Elsevier, 2003. – P. 115-122.

29. Реактивация цитомегаловирусной инфекции у лиц, перенесших острую лучевую болезнь, и ее значение в реализации соматической патологии / А.А. Чумак , А.Н. Коваленко, И.В. Абраменко, Д.А. Базыка, П.К. Бойченко, Д.А. Белый, О.Я. Плескач, А.С. Прилуцкий // Український медичний часопис. – 2003. – Т. 36, № 4. – С. 113-118.

30. Белый Д.А., Коваленко А.Н., Бебешко В.Г. Патологические состояния некоторых органов и систем у лиц, перенесших острую лучевую болезнь, в динамике: 15 лет после Чернобыльской аварии // Медицинская радиология и радиационная безопасность. – 2004. – Т. 49, № 1. – С. 24-36.

31. Коваленко О.М., Білий Д.О. Фізична працездатність у осіб, які перенесли гостру променеву хворобу внаслідок катастрофи на ЧАЕС (за даними 16-річного спостереження) // УРЖ. – 2004. – Т. 12, № 1. – С. 49-52.

32. Факторы, влияющие на клинические проявления носительства вируса гепатита С у участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС / А.А. Чумак, А.Н. Коваленко, И.В. Абраменко, П.К. Бойченко, Д.А. Белый, М.В. Азарскова, А.А. Гасанов, О.Я. Плескач // Український медичний часопис. – 2004. – Т. 42, № 4. – С. 135-140.

33. Коваленко О.М., Білий Д.О. Пухлинні та непухлинні захворювання у осіб, які перенесли гостру променеву хворобу внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС // Проблеми військової охорони здоров'я. За ред. проф. В.Я. Білого. – К.: УВМА, 2004. – Вип. 12. – С. 78-81

34. Белый Д.А. Типы реакции на физическую нагрузку и особенности ее энергетического обеспечения у лиц, перенесших ОЛБ в период ликвидации последствий на ЧАЭС // Актуальные проблемы ликвидации медицинских последствий аварии на Чернобыльской АЭС: тезисы докладов Укр. научно-практической конференции, 21-23 апреля 1992 г. Киев. – К., 1992. – С. 22.

35. Белый Д.А., Гергель О.И. Особенности газообмена при патологических типах реакции на физические нагрузки у лиц, перенесших ОЛБ и подвергшихся радиационному воздействию в дозах более 0.5 Гр в период ликвидации последствии аварии на ЧАЭС // Радиобиологический съезд. Тезисы докладов. Киев, 20-25 сентября 1993 года. – Пущино, 1993. Часть I. – С. 100-101.

36. Belyi D.A., Shimelis I.V. The evaluation of cardiovascular system in patients who have endured acute radiation syndrome // Abstracts of the 6th World congress of the World federation of nuclear medicine and biology, 23-28 October 1994, Sydney, Australia. – European Journal of Nuclear Medicine. – 1994. – V. 21 (Suppl), No 10. – S98.

37. Білий Д.О. Оцінка гематологічних змін при гострій променевій хворорбі // VIII конгрес світової федерації українських лікарських товариств: тези доповідей. – Львів, Трускавець, 2000. – С. 72.

38. Гематологічні ефекти в осіб, які перенесли гостру променеву хворобу в зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС (аналіз спостережень за 13 років) / О.М. Коваленко, Д.О. Білий, О.І. Гергель, Н.М. Білько, В.Г. Бебешко // VIII конгрес світової федерації українських лікарських товариств: тези доповідей. – Львів, Трускавець, 2000. – С. 89.

39. Коваленко А.Н., Белый Д.А., Гергель О.И. Системный анализ состояния здоровья лиц, перенесших острую лучевую болезнь в результате аварии на Чернобыльской АЭС // 3-я международная конференция "Медицинские последствия Чернобыльской катастрофы: итоги 15-летних исследований": тезисы докладов, 4-8 июня 2001 г., Киев. – Международный журнал радиационной медицины. – 2001. – Т. 3, № 1-2. – С. 208-209.

40. Белый Д.А. Радиационные поражения кожи у лиц, подвергшихся облучению вследствие аварии на Чернобыльской АЭС // 3-я международная конференция "Медицинские последствия Чернобыльской катастрофы: итоги 15-летних исследований": тезисы докладов, 4-8 июня 2001 г., Киев. – Международный журнал радиационной медицины. – 2001. – Т. 3, №1-2. – С. 162-163.

41. Pathophysiological mechanisms determining haemopoietic regeneration in ARS victims of the Chernobyl accident (results of more than 10-year follow-up study) / T.M. Fliedner, D. Grassle, M. Weiss, D. Belyi, O. Gergel, V.G. Bebeshko, A.E. Baranov, I.A. Galstian, N.M. Nadejina // Международный журнал радиационной медицины. – 2001. – Т. 3, №1-2. – С. 39.