Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Корецька-Гармаш Вікторія Олександрівна. Венчурне інвестування на машинобудівних підприємствах. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Корецька-Гармаш В.О. Венчурне інвестування на машинобудівних підприємствах. –– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). –– Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2009.

Досліджено поняття та види інвестування на машинобудівному підприємстві. Визначено місце й роль венчурного інвестування та показано, що фінансування інноваційних розробок машинобудівних підприємств можливо за рахунок венчурних інвестицій. Визначено характеристики венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах. Проведено групування ознак, використання яких дозволяє описати процес венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах. Обґрунтовано послідовність процесу в залежності від мети інвестування з боку венчурних інвесторів. Досліджено форми державного регулювання і їх дієвість щодо створення передумов для венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах. Установлено зв'язок між мотивами та стимулами праці науково-технічного персоналу на машинобудівних підприємствах й обсягом розробленої інноваційної продукції, підготовленої до промислового впровадження. Проаналізовано чинники ризику венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах для розробки засобів захисту від його негативного впливу як з боку венчурних інвесторів, так і з боку керівництва цих підприємств. Умотивовано необхідність поділу венчурних інвесторів у залежності від мети інвестування. Запропоновано процедуру визначення рівня ризику для традиційних інвесторів за допомогою методу сценаріїв за критерієм “дохідність – ризикованість”, а для інвесторів особливого виду – за рахунок співвідношення між рівнем ризику і втратами від інвестування в разі виникнення різних ситуацій на ринку.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та вирішення актуального науково-практичного завдання щодо фінансового забезпечення технічного переоснащення виробничої бази машинобудівних підприємств за рахунок венчурних інвестицій. Це вирішення полягає у визнанні нового призначення венчурного інвестування, яке розглядається як основа технологічного оновлення всіх галузей української промисловості. Основні висновки та результати, які одержані в ході проведеного дослідження, зводяться до такого.

1. Перспективним напрямом фінансування науково-технічних розробок на машинобудівних підприємствах є венчурне інвестування. Усвідомлення його сутності як процесу, який означає послідовність дій щодо трансформації ресурсів (капіталу) учасників інвестування при значному рівні ризику не тільки в надприбутки, а й у модернізацію, технологічне переоснащення виробничої бази, технічного супроводу наукоємної продукції, що є основою для зміни технологічного укладу інших галузей промисловості з метою задоволення нових потреб споживачів, зумовлює потребу у визначенні його характеристик.

2. До складу галузевих особливостей машинобудівних підприємств, що впливають на процес венчурного інвестування, віднесено: довгостроковий термін вкладення капіталу; наявність застарілої технічної бази; неоднорідність технічного забезпечення через наявність різноманітних технологічних процесів; високий ступінь кооперування підприємств галузі, що є наслідком спеціалізації підприємств, яка склалася за часів радянської економіки; перебування машинобудівних підприємств переважно в недержавній власності; низький рівень конкуренції між підприємствами-виробниками машинобудівної продукції; малорухомий ринок продукції, на якому склалися довготривалі стосунки між споживачами та постачальниками; загроза діяльності українських машинобудівних підприємств з боку іноземних машинобудівних підприємств; можливість сервісного обслуговування вітчизняними машинобудівними підприємствами; виготовлення засобів виробництва для вітчизняних і зарубіжних підприємств інших галузей промисловості з тривалим терміном використання.

3. Дослідження форм державного регулювання інвестиційної діяльності машинобудівних підприємств у галузі венчурного інвестування свідчить про їх недостатню дієвість щодо створення передумов для технічного оновлення галузей української економіки.

4. У формуванні мотивації науково-технічного персоналу машинобудівних підприємств необхідно враховувати мотиви та стимули їхньої праці, які можуть позитивно або негативно впливати на можливість розробки ідей, технологій, створення інноваційної продукції. За результатами аналізу виявлено кореляційний зв’язок між досліджуваними факторами. Зміна задоволеності мотивацією науково-технічних працівників, які займаються інноваціями на машинобудівних підприємствах, викликає зміни у результативності їхньої праці.

5. Аналіз сукупності чинників ризику венчурного інвестування на машинобудівних підприємствах, а особливо чинників ризику-негативу, набуває особливо важливого значення, оскільки за його допомогою учасники венчурного інвестування можуть визначити рівень їхнього негативного впливу й на цій основі приймати виважені управлінські рішення для зменшення їх впливу та поліпшення результативності реалізації венчурних проектів.

6. Учасників венчурного інвестування в залежності від мети інвестування поділено на дві групи: традиційні венчурні інвестори, котрі бажають отримати надприбутки, та інвестори особливого виду, метою яких є отримання нової конкурентоспроможної продукції для технологічного оновлення виробничої бази. Для першої групи інвесторів доцільність венчурного інвестування визначається за критерієм “ризикованість-дохідність”, а для другої – на підставі співвідношення між рівнем ризику та втратами від інвестування.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Корецкая-Гармаш В.А. Венчурный капитал как альтернативный источник финансирования высокорисковых проектов / В.А. Корецкая-Гармаш // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 194. Т. 2. –– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. –– С. 433–441.

2. Корецька-Гармаш В.О. Проблеми венчурного фінансування в Україні / Т.В. Калінеску, В.О. Корецька-Гармаш // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2005. –– № 1(83). –– С. 175–180.

Особистий внесок здобувача: запропоновано класифікацію венчурного фінансування підприємств, визначено переваги венчурного інвестування порівняно з іншими формами інвестування.

3. Корецька-Гармаш В.О. Характеристика джерел фінансування високоризикових наукових проектів в Україні / В.О. Корецька-Гармаш // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 2(17). –– Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2005. –– С. 252–255.

4. Корецька-Гармаш В.О. Визначення факторів, що впливають на венчурне фінансування / В.О. Корецька-Гармаш // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 207. Т. 3. –– Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. –– С. 763–770.

5. Корецька-Гармаш В.О. Оцінка привабливості підприємств щодо застосування механізму венчурного фінансування / Т.В. Калінеску, О.Д. Кирилов, В.О. Корецька-Гармаш // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 12. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 101–109.

Особистий внесок здобувача: розроблено та проведено анкетування науково-технічного персоналу з метою визначення інтелектуального і соціального потенціалів підприємства.

6. Корецька-Гармаш В.О. Планування потреби у венчурному фінансуванні на підприємствах / В.О. Корецька-Гармаш // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 3(21). –– Донецьк: “Юго-Восток, Лтд”, 2006. –– С. 243–246.

7. Корецька-Гармаш В.О. Визначення методів мотивації персоналу щодо венчурного фінансування / В.О. Корецька-Гармаш // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 222. Т. 4. –– Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. –– С. 957–964.

Друковані праці наукових конференцій

8. Корецька-Гармаш В.О. Соціогуманітарні проблеми розвитку бюджетної і податкової систем за допомогою венчурного фінансування / В.О. Корецька-Гармаш // Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми : матеріали наук.-практ. конф., 18-19 груд. 2003 р., Ч. 2. –– Ірпінь: НАДПСУ, 2004. –– С. 410–413.

9. Корецкая-Гармаш В.А. К вопросу определения сущности венчурного финансирования / В.А. Корецкая-Гармаш // Наука і освіта 2004 : матеріали VII Між нар. наук.-практ. конф., 10-25 лют. 2004 р. –– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. –– С. 65–67.

10. Корецкая-Гармаш В.А. Венчурное финансирование инновационной деятельности на предприятии / В.А. Корецкая-Гармаш // Проблеми організації та планування інноваційної діяльності підприємств : матеріали наук.-практ. конф., 21-22 квіт. 2005 р. –– Х.: ХНЕУ, 2005. –– С. 56–57.

11. Корецька-Гармаш В.О. Щодо питання державної політики у сфері оподаткування інноваційної діяльності / О.М. Антіпов, В.О. Корецька-Гармаш, О.О. Яцина // Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку: матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф., 18 лист. 2005 р. –– Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. –– С. 131–134.

Особистий внесок здобувача: запропоновано перелік заходів щодо податкового стимулювання інноваційної діяльності підприємств.

12. Корецька-Гармаш В.О. Моніторинг як інструмент управління венчурним фінансуванням / В.О. Корецька-Гармаш // Актуальні проблеми управління економічними процесами промислових підприємств : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 14-15 лист. 2006 р. –– Х.: ХНЕУ, 2006. –– С. 143–145.

13. Корецька-Гармаш В.О. Аналіз практики податкового стимулювання розвитку малих венчурних підприємств / В.О. Корецька-Гармаш // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки : матеріали VI Міжнар. наук.-практ. конф., 24 лист. 2006 р. –– Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2006. –– С. 571–574.

14. Корецька-Гармаш В.О. Фінансування ризикових проектів за рахунок коштів венчурних фондів як елемента парабанківської системи України / В.О. Корецька-Гармаш // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених, 22-23 лют. 2007 р. –– Тернопіль: Економічна думка, 2007. –– С. 164–166.

15. Корецька-Гармаш В.О. Застосування механізму венчурного фінансування на промислових підприємствах / В.О. Корецька-Гармаш // Економіка-2007 : матеріали І регіон. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, 20 квіт. 2007 р. –– Сєвєродонецьк: ТІ СНУ ім. В. Даля, 2007. – С. 81–82.

16. Корецька-Гармаш В.О. Інформаційне забезпечення венчурного фінансування підприємств / В.О. Корецька-Гармаш // Організація самодостатності промислового регіону: проблеми ринку, економіки і бізнесу : матеріали Міжрегіон. наук.-практ. конф., 18 трав. 2007 р. –– Луганськ: ЛІПСТ, 2007. –– С. 341–344.