Тащук Іванна Анатоліївна. Вегетативні порушення при ішемічній хворобі серця : Дис... канд. наук: 10.01.11 - 2004.
Анотація до роботи:
Тащук І.А. Вегетативні порушення при ішемічній хворобі серця. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена проблемі визначення клініко-функціональних особливостей впливу астеноневротичних нашарувань в редукції коронарного і функціонального резервів за дисбалансу симпатичної і парасимпатичної ланок нервової системи та ендотеліальної дисфункції в умовах формування коронарної хвороби серця. За результатами обстеження 288 пацієнтів з нейроциркуляторною дистонією (НЦД), стабільною стенокардією I-II ФК (СС), нестабільною стенокардією, яка виникла вперше, та есенціальною гіпертензією I ст. встановлено, що поєднання органічної кардіальної патології з проявами астеновегетативних порушень супроводжується меншим обмеженням коронарного резерву, більшою толерантністю до навантаження, обмеженими проявами ішемії, збільшенням загальної скоротливості міокарда. Вихідні показники варіабельності серцевого ритму демонструють тенденцію до активації симпатичного контуру. Розподіл ендотеліну-1 (ЕТ-1) свідчить про переважання вихідного рівня та на висоті навантаження у хворих на СС в співставленні з НЦД, при позитивній велоергометрії (ВЕМ) за зменшення досягнутого навантаження при зростанні ймовірності ішемічної реакції та обмеження загальної і регіонарної фракції викиду за зростання симпатикотонії, 14-денне застосування бетаксололу обумовлює зменшення приросту ЕТ-1 на висоті ВЕМ з 20,73% до 0,94%.
Визначення клініко-функціональних особливостей впливу астеноневротичних нашарувань в редукції коронарного і функціонального резервів в умовах формування коронарної хвороби серця є актуальною проблемою кардіології. У дисертації вирішене конкретне науково–практичне завдання кардіології щодо удосконалення діагностики нейроциркуляторної дистонії та ішемічної хвороби серця за дисбалансу симпатичної і парасимпатичної ланок нервової системи та ендотеліальної дисфункції в співставленні з рівнем ендотеліну-1 та вивченням впливу бетаксололу.
Актуальні соматичні захворювання асоційовані з астеновегетативними порушеннями за клінікою переважно астеноневротичного синдрому або симпатоадреналових криз в 38,71 та 32,26% для випадків нестабільної стенокардії, що вперше виникла, 38,67 і 9,33% - стабільної стенокардії I-II ФК, 37,50 та 10,00% - есенціальної гіпертензії I ст, 35,14 і 17,12% - нейроциркуляторної дистонії, їх поєднані прояви реєструються в 16,13; 20,00; 10,00; 4,50%, відповідно. Розбіжність між діагнозом нейроциркуляторної дистонії і реальним визначенням клініки астеноневротичного синдрому та симпатоадреналових криз дозволяє зазначити використання даної нозології в якості необ’єктивізованого критерію.
Поєднання клініки ІХС з проявами астеновегетативних порушень супроводжується меншим обмеженням коронарного резерву, меншою ймовірністю позитивної проби в групі стабільної стенокардії (p<0,002), більшою толерантністю до навантаження і обмеженими проявами ішемії за зіставлення досягнутого/розрахункового навантаження, яке вдвічі менше для стенокардії без астеноневротичних нашарувань (р<0,001) при збільшенні середньої депресії сегмента ST в групі з відсутністю астеновегетативних проявів (p<0,05). Результати черезстравохідної електрокардіостимуляції є односпрямованими з велоергометрією.
Вихідні показники варіабельності серцевого ритму демонструють тенденцію до активації симпатичного контуру перед проведенням велоергометрії, більш виражену за негативної в подальшому пробі, із збереженням вказаної залежності на висоті навантаження, що дозволяє прогнозувати розподіл пацієнтів в групу негативного і позитивного результатів. Існує виражене спрямування до симпатикотонії за досягнення пікового навантаження при стрес-тесті незалежно від вихідного інтегрального спрямування варіабельності серцевого ритму. Аналіз показників дисперсії, корегованої дисперсії та просторової варіабельності інтервалу QT свідчить про позитивну тенденцію до їх зменшення за негативної проби.
Наявність астеноневротичних проявів супроводжується збільшенням загальної скоротливості міокарда. Інтегративний приріст регіонарної фракції викидуза стрес-тесту конструктивно не змінюється за нейроциркуляторної дистонії і зменшується при стабільній стенокардії, обмеження скоротливості є більшим на висоті навантаження за ізольованого перебігу стенокардії, ніж при поєднанні з астеновегетативними нашаруваннями (p<0,005). Найбільш несприятливий профіль регіонарної скоротливості при проведенні велоергометрії демонструють пацієнти з симпатичним типом іннервації, найбільш сприятливим є ейтонічний.
Розподіл ендотеліну-1 в статевому аспекті свідчить про переважання вихідного рівня та на висоті навантаження у жінок проти чоловіків (p<0,001); у хворих на стабільну стенокардію в зіставленні з нейроциркуляторною дистонією (p<0,001), без суттєвого впливу астеноневротичних нашарувань; за позитивної велоергометрії над негативною (p<0,001), в тому числі спостерігався прямо пропорційний зв’язок з рівнем досягнутого навантаження та обмеженням фракції викиду на висоті навантаження (p<0,05).
Аналіз ролі ендотеліну-1 свідчить про зв’язок між збільшенням його вмісту та старшим віком пацієнтів (p<0,02), збільшеною частотою серцевих скорочень в спокою (p>0,05) зі зворотним спрямуванням на навантаженні (p<0,005). Доведено залежність між зростанням рівня ендотеліну-1 і зменшенням досягнутого навантаження (p<0,001), збільшенням ймовірності ішемічної реакції (p<0,005), обмеженням загальної фракції викиду (p<0,05), суттєвим погіршенням функціонального стану гемодинаміки на висоті навантаження за оцінки регіональної контрактильності в 12 сегментах (p<0,05).
При дослідженні змін вмістуендотеліну-1 на фоні 14-денного застосування бетаксололу у хворих на стабільну стенокардію з позитивним велоергометричним тестомвизначено зменшення приросту рівня ендотеліну-1 на висоті повторного стрес-тесту з 20,74% до 0,88%, що визначає нові можливості впливу бетаксололу при моделювання ішемії.
Публікації автора:
Тащук І.А. Роль астеноневротичного синдрому в клінічній картині нестабільної стенокардії // Лікарська справа.- 2002.- № 3-4.- С.51-54.
Тащук І.А. Невроз серця: преморбідний фон чи етапність розвитку ішемії? // Буковинський медичний вісник.- 2002.- Т. 6, № 2.- С.93-95.
Тащук І.А. Частота серцевих скорочень і артеріальний тиск як критерій оцінки результатів велоергометрії // Буковинський медичний вісник.- 2002.- № 3.- С. 105-107.
Тащук І.А. Діастолічний артеріальний тиск в якості предиктора перебігу функціональних і органічних кардіальних синдромів // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003.- Т.7, № 2/1.- С. 579-580.
Тащук І.А. Артеріальна гіпертензія: парадигма функціональних і органічних порушень // Галицькій лікарський вісник.- 2003.- №1.- С. 25-27.
Тащук І.А., Іванчук М.А., Пішак О.В., Тащук В.К. Вегетативні порушення при ішемічній хворобі серця // Буковинський медичний вісник.- 2003.- № 4.-С.117-120. (Дисертант провів відбір хворих, їх комплексне обстеження, клінічний аналіз).
Тащук І.А., Бліндер О.В., Пішак О.В. Динаміка ендотеліну-1 у співвідношенні з коронарним резервом і функціональним станом міокарда при ішемічній хворобі серця // Запорожский медицинский журнал.- 2003.- № 6(21).- С.92-93. (Дисертант провів відбір хворих, їх клініко-функціональне обстеження, аналіз і статистичну обробку отриманих даних).
Тащук І.А., Полянська О.С. Cпосіб ранньої діагностики прогресування серцевої недостатності // Патент (19) UA (11) № 55583 А (51) 7 А61В10/00 (21)Заявка на видачу патенту № 2001032066 від 28.03.2001р.– (46) Рішення про видачу патенту від 15.04.2003р. Бюл.№ 4. (Дисертант запропонував спосіб діагностики, обстежив хворих, оформив патент).
Тащук І.А. Астеноневротичний синдром в клініці нестабільної стенокардії: стрес-тести у якості маркера вторинної профілактики // Матеріали Пленуму кардіологів України “Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії”.- Київ, 2001.- С. 79-80.
Тащук І.А. Гемодинамічні детермінанти трансформації вегетативних розладів в розвитку ішемічної хвороби серця // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю “Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів”.- Вінниця, 2003 р.- Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003.- Т.7, № 1/1.- С.154-155.
Тащук І.А. Вік і гемодинамічні детермінанти трансформації вегетативних розладів в розвитку ішемічної хвороби серця // Матеріали IV Української конференції молодих вчених України, присвяченої пам’яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса.- Київ, 2003.- С.230-231.
Тащук В.К., Тащук І.А. Варіабельність серцевого ритму у якості маркера перебігу ІХС // Матеріали Української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології - від гіпотез до фактів”.- Київ, 2001.- С.100-101. (Дисертант провів збір клінічного матеріалу, аналіз, статистичну обробку, оформлення результатів).
Тащук І.А., Іванчук М.А., Попелюк О.В. Варіабельність серцевого ритму в якості оцінки результатів велоергометрії // Матеріали науково-практичного симпозіуму "Варіабельність серцевого ритму: Від найсміливіших ідей до найпрактичнішого втілення".- Харків, 2003.- Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна.- 2003.- №581, випуск 5.- С.87-88. (Дисертант провів відбір пацієнтів, їх клінічне обстеження, аналіз та оформлення результатів).
Тащук В.К., Пішак О.В., Тащук І.А. Ішемічна хвороба серця: стать-детерміновані аспекти і нейрофункціональні складові // Матеріали Пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів “Атеросклероз і ішемічна хвороба серця: сучасний стан проблеми. Артеріальна гіпертензія як фактор ризику ІХС; профілактика ускладнень”.- Київ, 2003.- С. 165-166. (Дисертант провів комплексне обстеження хворих, аналіз та оформлення результатів).
Тащук В.К., Тащук І.А., Іванчук М.А. Вариабельность ритма сердца в оценке стресс-тестов // Материалы конгресса кардиологов стран СНГ. – Санкт-Петербург, 2003.- Кардиология СНГ.- 2003.- Т.1, № 1, приложение.- С. 279. (Дисертант провів відбір пацієнтів, їх клінічне обстеження, аналіз та оформлення результатів).
Tashchuk V.K., El-Khalifa S.M., Tashchuk I.A., Polishchuk O.Y.Neurohumoral and lipid aspects in cardiac pathology // International Conference: Coronary Heart Disease in the New Millenium: Issues in Prevention, Diagnosis and Management. – Kuwait, 2001.- P.87. (Дисертант провів відбір хворих, аналіз і статистичну обробку результатів обстеження).