Уриваєва Марина Кузьмівна. Вегетативна регуляція серцево-судинної системи у дітей з екстрасистолією : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2002.
Анотація до роботи:
Уриваєва М.К. "Вегетативна регуляція серцево-судинної системи у дітей з екстрасистолією". – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю: 14.01.10 – педіатрія, Харківський державний медичний університет, Харків, 2002
Дисертацію присвячено питанням удосконалення обстеження дітей з екстрасистолічною аритмією з урахуванням стану вегетативної регуляції серцево-судинної системи та електрофізіологічних показників провідної системи серця.
В дисертації, на підставі обстеження 85 хворих дітей (із них 60 – з екстрасистолією, 25 – з вегетосудинною дисфункцією), розроблено клініко-інструментальні критерії стабільних та лабільних екстрасистол в залежності від стану вегетативної нервової системи.
Встановлено, що порушення вегетативної регуляції серцевої діяльності є одним з основних патофізіологічних механізмів екстрасистолії у дітей. Це підтверджується змінами вихідного вегетативного тонусу у вигляді його симпатичної спрямованості, одночасного підвищення або зниження каналів вегетативної нервової системи, порушенням вегетативної реактивності у вигляді її зайвого або недостатнього підключення, а також порушенням вегетативного забезпечення діяльності.
Визначено, що між показниками кардіоінтервалограм, атріовентрікулярним проведенням та часом відновлення функції синусового вузла існують кореляційні залежності, які можуть прогнозувати перебіг екстрасистолії та її трансформацію у життєво небезпечні аритмії.
Запропоновано алгоритм діагностики екстрасистолії у дітей, розроблено терапевтичні комплекси для лікування дітей з урахуванням клініко-інструментальних особливостей, стану електрофізіологічних показників, а також типу вегетативної регуляції серцево-судинної системи у них.
Основні результати знайшли впровадження в клінічній практиці під час визначення провідних механізмів екстрасистолії у дітей та призначення індивідуалізованої терапевтичної корекції без застосування антиаритмічних засобів.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і вирішення наукової задачі – удосконалення обстеження дітей з екстрасистолічною аритмією з урахуванням особливостей стану вегетативної регуляції серцево-судинної системи та електрофізіологічних показників серця на підставі детального клініко–інструментального дослідження, що дає змогу прогнозувати перебіг, а також профілактику життєво небезпечних аритмій.
У дітей порушення вегетативної регуляції серцевої діяльності є одним із основних патофізіологічних механізмів виникнення екстрасистолії (92%). Найбільший відсоток лабільних (вегетозалежних) екстрасистол відзначено у підлітків (72,3%).
У дітей з екстрасистолією спостерігаються низькі адаптаційні можливості серцево-судинної системи, про що свідчать зміни вегетативної регуляції у вигляді симпатичної спрямованості вихідного тонусу (40,8%), одночасного підвищення або зниження обох каналів вегетативної нервової системи (28,3%), а також порушення вегетативної реактивності – гіперсимпатикотонічний (46,7%) та асимпатикотонічний типи (30%).
Дітям з екстрасистолією притаманні зміни провідної системи серця, характер яких залежить від особливостей екстрасистол. Так, зниження функції синусового вузла зареєстровано при стабільних екстрасистолах у 84,6% дітей, а при лабільних – у 78%. Зміни часу синоатріального проведення та провідності атріовентрікулярного вузла при лабільних екстрасистолах виявлено у 50%.
Для дітей з екстрасистолією характерні додаткові провідні шляхи серця (15,4%), можливість виникнення приступів реціпрокних тахікардій (5%), синдрому слабкості синусового вузла (5%), про що свідчать кореляційні залежності між показниками вегетативного тонусу, атріовентрікулярного проведення та часу відновлення функції синусового вузла.
В залежності від механизму компенсації нами визначені типи вегетативної регуляції серцево-судинної системи у дітей з екстрасистолією – оптимальний (5%) - свідчить про високу функціональну здатність системи, компенсації (12%) – про напруження механизму адаптації та декомпенсації (83%) (патологічний) – забезпечується напруженням серцево-судинної системи та можливістю трансформації екстрасистолії в інші життєво небезпечні тахіаритмії.
Лікування дітей з экстрасистолією за розробленими схемами, з урахуванням стану вегетативної нервової системи і показників провідної системи серця, без антиаритмічних засобів дало позитивні результати в усіх дітей із вегетозалежною екстрасистолією на час закінчення стаціонарного курсу лікування, що виявлялося в зменшенні виразності вегетативної дисфункції, зниженні числа екстрасистол у 40% дітей і повному зникненню екстрасистол у 16,6% дітей при спостереженні в катамнезі.
Публікації автора:
Приходько В.С., Сенаторова Г.С., Страшок О.І., Хаїн М.А., Лисіков Я.Э., Уриваєва М.К. Сучасні підходи до діагностики та лікування розладів серцевого ритму у дітей // ПАГ.-1998.-№5.-С.11-14. (Пошукувачем проводилась курація хворих з екстрасистолією, розроблено схему обстеження вегетативної регуляції у дітей з порушенням серцевого ритму і провідності).
Приходько В.С., Урываева М.К., Воробьева Т.С. Клинико-инструментальная характеристика деятельности сердца и особенности его адаптации к физической нагрузке у детей с экстрасистолией // Таврический медико-биологический вестник. – 1999. - № 3-4.- С. 15-17. (Пошукувачем проводилась оцінка вегетативної регуляції серцево-судинної системи. Було зроблено висновки щодо необхідності обстеження дітей з екстрасистолією методом електрофізіологічного дослідження. Автором була робота підготовлена до друку).
Урываева М.К. Клинико-инструментальная диагностика экстрасистолий у детей и особенности их вегетативной регуляции // Врачебная практика. - 1999.-№4.-С. 53-56
Урываева М.К. Современный подход к лечению детей с экстрасистолией // Медицина сегодня и завтра. - 1999.-№2.-С.47-49
Страшок А.И., Приходько В.С., Хаин М.А., Урываева М.К. Тезисы III Всероссийского симпозиума "Диагностика и лечение нарушений ритма и проводимости сердца у детей". Санкт-Петербург.-1998:20-21, С.86. (Пошукувачем проводилось кліничне спостереження за хворими дітьми. Проводилась оцінка вегетативного тонусу і вегетативної реактивності у хворих. Результати статистично оброблені).
Уриваєва М.К., Воробйова Т.С. Принципи патогенетичної терапії у дітей з екстрасистолією // ПАГ.-2000.-№2.-С.54. (Пошукувачем розроблено терапевтичні комплекси лікування дітей з екстрасистолією).
Приходько В.С., Урываева М.К, Воробьева Т.С. Взаимосвязь экстрасистолии и нарушений вегетативного гомеостаза у детей и их лечение // Тезисы III Всероссийского симпозиума "Диагностика и лечение нарушений ритма и проводимости сердца у детей". Санкт-Петербург.-2000:10-12, С.116. (Автором здійснювався набір хворих, розроблені схеми лікування дітей. Публікація, літературно та структурно підготовлена до друку).