Харитонов Микола Борисович. Вдосконалення технології розробки багатопластових родовищ з нерівноміцними колекторами : дис... канд. техн. наук: 05.15.06 / Івано-Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2007. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 147-156.
Анотація до роботи:
Харитонов М.Б. Вдосконалення технології розробки багатопластових родовищ з нерівноміцними колекторами. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.06 – Розробка нафтових та газових родовищ – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, м. Івано-Франківськ, 2007.
Дисертація присвячена питанням теоретичного обґрунтування нового методу вирішення науково-практичної задачі з інтенсифікації видобутку газу з багатопластового газового родовища з нерівноміцними колекторами. В дисертації вперше обґрунтована можливість використання стійких (тортонських) газоносних відкладів для видобутку газу з нестійких (майкопських) газоносних відкладів способом внутрішньосвердловинного перепуску газу через перепускні свердловини з нестійкого у стійкий колектор і відбору всього газу родовища через стійкий колектор, використовуючи експлуатаційні, в т.ч. горизонтальні, свердловини з технологічної платформи. Розроблена математична модель перепуску газу через перепускні свердловини з нестійких колекторів у стійкі колектори і відбору газу через експлуатаційні свердловини, пробурені в стійкому колекторі. Розроблена методика досліджень процесу перепуску газу.
У дисертації виконано теоретичне узагальнення та удосконалення технології розробки багатопластових родовищ з нерівноміцними колекторами способом внутрішньосвердловинного перепуску газу через перепускні свердловини з нестійких у стійкі колектори і відбором всього газу із стійких колекторів через експлуатаційні, в т.ч. горизонтальні, свердловини.
Одержано наступні основні результати.
Узагальнення літературних матеріалів і досвіду розробки Архангельського багатопластового газового родовища показує, що вивчені технології розробки багатопластових родовищ з нестійкими колекторами характеризуються значними ускладненнями у процесі експлуатації свердловин, великими витратами і невеликими коефіцієнтами газовилучення. При існуючій системі розробки Архангельського багатопластового газового родовища робота свердловин ускладнюється руйнуванням привибійної зони в майкопських відкладах з утворенням на вибоях глинисто-піщаних пробок. Технології, які застосовуються, не забезпечують нормальну експлуатацію свердловин, розрахунковий термін розробки родовища перебільшує 450 років.
Запропонована патентозахищена нова технологія розробки багатопластового газового родовища з нерівноміцними колекторами способом організації внутрішньосвердловинного перепуску газу з нестійких у стійкі колектори і відбором газу із стійких колекторів. Обґрунтовано параметри процесу внутрішньосвердловинного перепуску газу. Реалізація запропонованої технології показана на прикладі Архангельського газового родовища, розташованого в шельфовій зоні Чорного моря.
Вперше обґрунтовано умови і розроблена математична модель процесу внутрішньосвердловинного перепуску газу з нестійких колекторів у стійкі високопроникні міцні газонасичені колектори через перепускні свердловини і відбору газу через горизонтальні свердловини, пробурені на стійкі колектори.
Встановлено, що зона перфорації перепускної свердловини в стійкому колекторі повинна розташовуватися в умовному радіусі впливу експлуатаційної горизонтальної свердловини.
Експериментальними дослідженнями встановлено, що при перетіканні газу з нестійких у стійкі колектори навіть при різких зупинках (пусках) експлуатаційних горизонтальних свердловин у стійких колекторах тиск на вибоях перепускних свердловин змінюється плавно, що попереджує руйнування привибійної зони цих свердловин.
Запропонована економічно обґрунтована послідовність буріння перепускних свердловин з нестійких у стійкі колектори і горизонтальних свердловин на стійкі колектори, що дозволяє створити умови для перепуску і видобутку при допустимих депресіях тиску на пласт великої кількості газу з нестійких колекторів. Запропонована оптимальна конструкція дослідно-перепускної свердловини, яка дозволяє вести ефективний технологічний та геологічний контроль процесу перепуску газу з нестійких у стійкі колектори. Запропонована конструкція перепускної свердловини з гирлом на дні моря, що дозволяє розбурити оптимальну сітку перепускних свердловин, незалежно від наявності гідротехнічних споруд.
На прикладі Архангельського багатопластового газового родовища проведено порівняння техніко-економічних показників розробки родовища за традиційною технологією і при організації внутрішньосвердловинного перепуску газу з нестійкого у стійкий колектор та відбору газу з стійкого колектора. Показано, що при реалізації запропонованої технології внутрішньосвердловинного перепуску газу витрати менші в 1,9 – 3,1 разів, а народногосподарський ефект більший у 6,8 разів, ніж при відомих способах. Розробка багатопластового газового родовища способом внутрішньосвердловинного перепуску газу дозволяє одержати прибуток в перший рік, тоді як при традиційних способах прибуток прогнозується тільки на 17 – 21 рік розробки. В результаті буде отримано значне збільшення коефіцієнта газовилучення з нестійких колекторів і рентабельності розробки родовища, скорочення термінів розробки нестійких колекторів, зменшення витрат на облаштування і розробку багатопластового газового родовища, збільшення міжремонтного періоду експлуатації свердловин.
Очікуваний економічний ефект внутрішньосвердловинного перепуску газу з нестійких у стійкі колектори через перепускні свердловини та відбору всього газу через експлуатаційні горизонтальні свердловини з стійких колекторів становитиме 569 млн. гривень.
Публікації автора:
Франчук І.А., Ясюк В.М., Харитонов М.Б. Перспективи розробки газових родовищ на шельфі Чорного і Азовського морів з використанням методу контрольованого перепуску газу з майкопських у тортонські відклади // Науковий вісник. 2004. – №3(9). – С. 39 – 43 (Особистий внесок (80%) – Обгрунтована розробка газових родовищ на шельфі Чорного і Азовського морів способом цілеспрямованого контрольованого перепуску газу з майкопських відкладів, запропонована схема розробки).
Харитонов М.Б., Яремійчук Р.С. Підвищення рентабельності розробки Архангельського багатопластового газового родовища (шельф Чорного моря) // Всеукраїнський щоквартальний науково-технічний журнал Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – 2005. – №4(17). – С. 9 – 14 (Особистий внесок (60%) – Розглянутий спосіб підвищення рентабельності Архангельського газового родовища, обгрунтований вибір конструкції гравійного фільтру для перепускних свердловин).
Кондрат Р.М., Харитонов М.Б., Кондрат О.Р., Мельничук П.М. Особливості розробки експлуатації Архангельського газового родовища і шляхи підвищення ефективності видобування газу та коефіцієнту газовилучення // Всеукраїнський щоквартальний науково-технічний журнал Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – 2006. – №2(19). – С. 66 – 69 (Особистий внесок (40%) – Обгрунтовані можливі напрями боротьби з піскопроявленням в свердловинах і інтенсифікації видобутку газу з непроникних незцементованих майкопських відкладень).
Кондрат Р.М., Франчу І.А., Кондрат О.Р., Яремійчук Р.С., Харитонов М.Б., Мельничук П.М. Дослідження процесу розробки Архангельського газового родовища з внутрішньосвердловинним перепуском газу з майкопських в тортонські відклади // Всеукраїнський щоквартальний науково-технічний журнал Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – 2006. – №4(21). – С. 90 – 95 (Особистий внесок (40%) – Обгрунтована технологічна ефективність організації внутрішньосвердловинного перепуску газу із слабозцементованних майкопських відкладів в тортонські відкладі через перепускні свердловини і відбору газу з тортонських відкладів через свердловини з горизонтальним закінченням стовбура).
Деклараційний патент України, №3512, МКИ Е21В43/00. Спосіб розробки багатопластового газового родовища / М.Б. Харитонов, Р.С. Яремійчук, О.В. Бачеріков, І.А. Франчук, В.М. Ясюк, Р.М. Ільницький. – Заявл. 27.04.2004. Опубл. 15.11.2004. Бюл. №11. – С. 3 (Особистий внесок (80%) – Запропонований спосіб розробки багатопластового газового родовища внутрішньосвердловинним перепуском газу з нижнього (нестійкого) пласта у верхні (стійкі високопроникні) колектори через перепускні свердловини і відбором всього газу з верхнього пласта через експлуатаційні, в т.ч. горизонтальні свердловини).
Харитонов М.Б., Яремійчук Р.С. Підвищення рентабельності розробки багатопластових газових родовищ на шельфах Чорного та Азовського морів // Матеріали 8-ої Міжнар. конф. «Нафта і газ України – 2004». – Том 2. – Судак: УНГА. 2004. – С. 93 – 94 (Особистий внесок (80%) – Розглянуте питання цілеспрямованого, контрольованого перепуску газу з продуктивного нижнього горизонту, складеного породами, що руйнуються при незначній депресії, в продуктивний верхній горизонт, що має високопроникні, стійкі колектори, та розробка всього родовища через сітку перепускних і горизонтальних свердловин).
Харитонов М.Б., Яремійчук Р.С. Підвищення рентабельності розробки багатопластового Архангельського газового родовища (шельф Чорного моря) з майкопських та тортонських відкладів // Матеріали 6-ої Міжнар. конф. «Крим – 2005. Геодинаміка, сейсмічність і нафтогазоносність Чорноморсько-каспійського регіону» – Сімферополь: НАНУ, УНГА, КАН. 2005. – С. 69 – 72 (Особистий внесок (60%) – Здійснено порівняння запропонованою способу дорозробки Архангельського багатопластового родовища із стандартним методом).