Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Сафонова Тетяна Вікторівна. Вдосконалення методів оцінки гібридів шовковичногшо шовкопряда в умовах України. : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Сафонова Т.В. Вдосконалення методів оцінки гібридів шовковичного шовкопряда в умовах України.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної проблеми шовківництва – розробці ефективних прийомів комплексної оцінки нових високопродуктивних гібридів шовковичного шовкопряда і створення нової методики їх випробувань, яка відповідає сучасним вимогам виробництва в Україні.

Показана перспективність використання песимального фону вигодівель для обєктивності оцінки випробуваних гібридів і виявлення характеру реакції генотипів у мінливих умовах середовища. Встановлено, що песимальний агрофон впливає по-різному на динаміку життєздатності і показників продуктивності шовковичного шовкопряда залежно від генотипу.

Розроблено новий засіб прогнозування перспективних гібридних комбінацій за показником загальної життєздатності в нестабільних екологічних умовах.

Запропонована нова методика випробування гібридів шовковичного шовкопряда, розглянута і затверджена Держкомісією по випробуванню та охороні сортів рослин України.

  1. У дисертаційній роботі теоретично обґрунтована нова методика випробування гібридів шовковичного шовкопряда при різних функціональних навантаженнях (на оптимальному і песимальному фонах вигодівель), запропоновано об'єктивні методи оцінки досліджуваного біоматеріалу та експериментально доведена перспективність їх використання для прогнозування поведінки генотипів в умовах виробництва України.

  2. Аналіз оцінки комбінаційної здатності нових порід шовковичного шовкопряда за господарсько-цінними ознаками показав перспективність їх використання як компонентів для гібридизації. Гетерозисний ефект за показником маси кокона був у межах 12,5 – 25,8 %, за врожаєм коконів – до 31,7 %.

  3. Установлено наявність вірогідних відмінностей (Р<0,05) між генотипами шовкопряда за біологічними показниками залежно від сезонів вигодівель, які обумовили варіювання життєздатності порід у межах 68,8–94,8 % (коефіцієнт варіації від 5,6 до 16,9 %), маси коконної оболонки – 368–478 мг (V – від 9,2 до 18,4 %), шовконосності – від 20,2 до 23,2 % (V – 4,5–9,6 %). Оцінка міжсезонної динаміки життєздатності, маси коконної оболонки та шовконосності живих коконів порід шовковичного шовкопряда дозволяє прогнозувати стабільні гібридні комбінації для повторних вигодівель.

  4. Результати досліджень свідчать, що при проведенні випробувань в умовах різнофонових вигодівель чітко виявляється диференціювання генотипів (Р<0,05) у нестабільних умовах середовища за біологічними і технологічними показниками, при відсутності їх диференціювання в оптимальних умовах вирощування.

  5. Експериментально доведено необхідність використання песимального агрофону для оцінки реакції генотипів на мінливі умови культивування за параметрами пластичності та стабільності.

  6. У ході експериментальних досліджень установлено оптимальні терміни приготування гібридної грени (весна, оптимальні умови культивування) за показником перспективного росту чисельності порід.

  7. Розроблений нами інтегральний показник економічної ефективності гібридів дає можливість більш обєктивно оцінювати їх якість і прогнозувати перспективні для промислового виробництва.

  8. Уперше запропоновано новий прийом прогнозування життєздатності за відсотком великих коконів самок у партії, який ґрунтується на визначенні прямої залежності (r=0,87, Р<0,05) між цим показником і загальною життєздатністю шовкопряда на песимальному фоні.

Рекомендації виробництву

  1. Сортовипробувальним ділянкам і науковим установам, які займаються селекцією шовковичного шовкопряда, рекомендовано використовувати нову методику випробування гібридів шовковичного шовкопряда з метою одержання обєктивної характеристики поведінки генотипів у мінливих умовах культивування та прогнозування їх перспективності для умов виробництва.

  2. Для культивування на промислових вигодівлях рекомендовано використовувати гібриди Укр. 21 Мер. 8 та Мер. 8 Укр. 21 як найбільш продуктивні та перспективні щодо пристосування до нестабільних умов середовища.

  3. Рекомендовано використовувати тест-метод прогнозування життєздатності гібридів шовковичного шовкопряда за відсотком великих коконів самок (які на 0,2 г і більше перевищують середню масу коконів самок) при їх випробуванні на різних агрофонах.

Публікації автора:

  1. Злотин А.З., Сафонова Т.В. Новый подход к испытанию и оценке гибридов тутового шелкопряда // Изв. Харьк. энтомол. об-ва. – 1999. – Т.VII. – Вып. 2. – С. 165–167. (Частка участі здобувача: брала участь у теоретичному обґрунтуванні нового підходу до випробувань, самостійно виконувала експериментальну частину роботи).

  2. Даньшина О.В., Кривда Л.С., Остапенко Л.Н., Сафонова Т.В. Нові заходи прогнозування та оцінки гібридів шовковичного шовкопряда // Вісник Полт. держ. с.-г. ін-ту. – 2000. – № 5. – С. 56–57. (Частка участі здобувача: брала участь у плануванні експерименту, аналізі результатів досліджень, самостійно виконувала частину досліду і статистичну обробку даних, що ввійшли до дисертації).

  1. Сафонова Т.В., Злотин А.З. Разработка новой методики испытания гибридов тутового шелкопряда в условиях Украины // Тез. доп. Республ. ентомол. конф., присвяченій 50-й річниці заснування УЕТ (Ніжин, 19–23 серпня 2000 р.). – Ніжин: УЕТ, 2000. – С. 115.

  2. Сафонова Т.В. Новая методика испытания и оценки гибридов тутового шелкопряда в условиях Украины // Изв. Харьк. энтомол. об-ва. – Харьков, 2000. – Т. VIII.– Вып. 2 – С. 178–180.

  3. Сафонова Т.В., Злотін О.З. Нова методика випробування гібридів шовковичного шовкопряда з оцінкою впливу екологічних умов // Матеріали Всеукр. конф. молодих учених: Агроекологія як основа стабільності сільського господарства (Харків, 11–13 жовтня 2000 р.). – Харків, 2000. – С. 62–63.

  4. Сафонова Т.В. Динамика биологических показателей тутового шелкопряда в зависимости от сезона выкормки // Матеріали Міжнар. конф. молодих учених, присвяченої 185-річчю ХДАУ ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2001. – С. 148–152.

  5. Сафонова Т.В., Злотін О.З. Вплив екологічних умов на динаміку репродуктивних ознак шовковичного шовкопряда // Наук.-техн. бюл. – Х., 2001. – № 80.– С. 110–113. (Частка участі здобувача: брала участь у теоретичному обгрунтуванні і плануванні досліду, самостійно виконувала експериментальну частину, проводила підготовку матеріалів до публікації).