Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Кленін Олег Володимирович. Вдосконалення механізму відтворення основного капіталу промислових підприємств : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Приазовський держ. технічний ун-т. - Маріуполь, 2006.



Анотація до роботи:

Кленін О.В. Вдосконалення механізму відтворення основного капіталу промислових підприємств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2006.

Дисертацію присвячено вдосконаленню механізму відтворення основного капіталу промислових підприємств. З’ясована економічна сутність капіталу та процесу його відтворення в ринкових умовах. Визначені основні показники ефективності функціонування та відтворення основного капіталу промислових підприємств. Визначені основні джерела фінансування процесу відтворення основного капіталу промислових підприємств. Визначені найбільш придатні для використання в промисловості форми лізингу. Проведено аналіз методик оцінки ефективності лізингових угод. Оцінено наслідки лібералізації державної амортизаційної політики і визначені особливості формування амортизаційної політики промислових підприємств. Підвищити ефективність механізму відтворення основного капіталу пропонується шляхом вдосконалення методики оцінки лізингових угод, розробки методичних засад формування амортизаційної політики та впровадження координуючої системи інформаційно-организаційного забезпечення.

  1. Виходячи з аналізу та узагальнення викладених в економічній літературі теоретичних поглядів на процес використання і відтворення основного капіталу промислових підприємств, виявлено, що дані питання потребують поглибленого вивчення й уточнення окремих економічних категорій та термінів у відповідності з вимогами ринкової економіки. Виявлено, що сучасному процесу відтворення притаманні низькі темпи зростання та сповільнення оновлення основного капіталу. Це сприяло зниженню ефективності його використання. Доведено, що на промислових підприємствах необхідно сформувати відповідний механізм, який забезпечить сукупне обґрунтоване використання зовнішніх і внутрішніх джерел фінансування оновлення основного капіталу.

  2. Доведено, що в умовах нерозвинутості фондового ринку і надвисокій вартості довгострокових банківських кредитів однією з перспективних форм зовнішнього фінансування інвестиційних потреб є лізинг. З метою чіткого і повного визначення механізму реалізації лізингових угод запропоновано визначення терміну «технології лізингу», під яким розуміється органічна єдність форм лізингу та організаційних заходів щодо їх впровадження у практику функціонування промислових підприємств з метою оновлення їх основного капіталу.

  3. Найбільш придатними для використання у промисловості є зворотня та міжнародна форми фінансового лізингу. Ці форми є оптимальними на сучасному етапі розвитку промисловості України в умовах гострого дефіциту власних коштів для здійснення широкомасштабного оновлення основного капіталу більшості підприємств.

  4. Доведено, що для визначення ефективності лізингової угоди слід враховувати інтереси як лізингоотримувача, так і лізингодавця. Для лізингоотримувача угода може вважатися ефективною, якщо розмір ставки комісійної винагороди лізингодавцю за угодою не буде перевищувати вартість довгострокової банківської позики, а для лізингодавця – не буде перевищувати вартості банківських депозитів на фінансовому ринку.

  5. Аналіз внутрішніх джерел фінансування процесу відтворення основного капіталу довів, що одним з основних джерел є амортизаційні відрахування. В умовах лібералізації державної податкової політики і розмежування вітчизняної практики нарахування амортизації щодо її економічної і податкової ролі, кожне промислове підприємство має розробити власну амортизаційну політику, спрямовану на максимізацію потоку амортизаційних платежів. Аналіз наслідків розмежування вітчизняної практики нарахування амортизації щодо її економічної та податкової ролі дав змогу визначити об’єктивну необхідність відповідного розмежування амортизаційної політики підприємства та системи нарахування амортизації. У зв’язку з цим в роботі обґрунтовано сутність, мету і функціональне навантаження економічної та фіскальної амортизаційної політики.

  6. Оптимізація системи використання зовнішніх джерел фінансування відтворення основного капіталу промислових підприємств може бути здійснена за рахунок вдосконалення методики використання технологій лізингу. Виявлено, що суттєвий вплив на ефективність лізингових угод має визначення оптимального розміру ставки комісійної винагороди лізингодавцю, тому російську методику оцінки ефективності використання технологій лізингу вдосконалено розрахунком прийнятного для обох учасників лізингової угоди розміру ставки комісійної винагороди. Це дозволить розширити можливості застосування лізингу для фінансування потреб промислових підприємств у оновленні основного капіталу.

  7. Оптимізувати систему використання власних коштів задля фінансування потреб підприємства у оновленні основного капіталу можна завдяки обґрунтуванню амортизаційної політики промислового підприємства, яке здійснюється у такий спосіб. На першому етапі визначається відповідність параметрів відтворювальної системи підприємства вимогам зовнішнього середовища та визначаються напрямки їх коригування. На другому етапі визначається раціональний рівень інтенсивності, форм і способів відтворення основних засобів підприємства. Третій етап передбачає запровадження інформаційно-організаційного забезпечення обґрунтованого формування амортизаційної політики підприємства.

  8. Розроблений і запропонований методичний підхід до визначення раціональної інтенсивності нарахування фіскальної та економічної амортизації базується на розрахуванні оптимального терміну експлуатації основних засобів. Застосування такого підходу дозволить вітчизняним підприємствам здійснити обґрунтований вибір між прискореною та неприскореною системами нарахування амортизації у процесі бухгалтерського та податкового обліку основних засобів.

  9. Ефективне функціонування механізму відтворення основного капіталу промислових підприємств можливе в разі впровадження на підприємстві координуючої інформаційно-организаційної системи. Використання розроблених у роботі рекомендацій щодо структури та організації інформаційних потоків при обґрунтуванні управлінських рішень відносно удосконалення механізму відтворення основного капіталу промислових підприємств сприятиме вирішенню основних протиріч відтворювальної системи, які можуть виникнути в процесі необґрунтованого прийняття відповідних управлінських рішень.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях

1. Кленін О.В. Амортизація як ресурс збільшення виробничого потенціалу підприємства// Схід. – 2004.- №7(65). – С.42-44.

2. Кленін О.В. Проблеми фінансування розвитку виробничого потенціалу промислового підприємства // Вісник Львівської комерційної академії: Зб. наук.праць// Львів: Видавництво ЛКА, 2005. - вип. 18 част. 2. – С.247-250

3. Кленін О.В. Дослідження ролі амортизації як джерела фінансового забезпечення відтворення основного капіталу // Держава та регіони: Зб. наук.праць: Серія: Економіка та підприємництво. - Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2005. – №5. – С. 132–137.

4. Кленін О.В. Удосконалення механізму відтворення основного капіталу металургійних підприємств// Схід. – 2006. – №1 (73). – С.10-16.

Матеріали науково-практичних конференцій

5. Кленін О.В. Фінансове забезпечення розвитку виробничого потенціалу промислового підприємства// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Економічні проблеми промислового розвитку в Україні». - Донецьк: ІЕП НАНУ, 2005. - с.211-212.

6. Кленін О.В. Роль амортизації у процесі фінансового забезпечення відтворення основного капіталу // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення ». – Севастополь: СЕТФ Дон ДУЕТ, 2005. – с.174-177.