Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Мєшковська Олена Анатоліївна. Варіанти, форми і психокорекція дезадаптації подружньої пари при позашлюбних зв'язках і венеричних захворюваннях жінок : дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

О.А.Мєшковська. Варіанти, форми і психокорекція дезадаптації подружньої пари при позашлюбних зв’язках і венеричних захворюваннях жінок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2005.

Досліджено феномен подружньої дезадаптації при позашлюбних зв’язках у жінок, що призводять до зараження венеричними хворобами. Дослідження проведено у 128 подружніх пар із позицій системного підходу, що враховує соціальні, психологічні, поведінкові, інформаційно-оцінні та фізіологічні чинники регуляції подружніх стосунків. Визначено роль названих чинників у формуванні різних варіантів та форм дезадаптації подружжів і виникненні позашлюбних зв’язків жінок, дано характеристику подружніх зрад.

Розроблено систему психодіагностики й запропоновано ефективну систему психокорекції порушення подружньої адаптації, що є водночас способом психопрофілактики позашлюбного сексу, який призводить до венеричних захворювань.

  1. У роботі наведено теоретичне обгрунтування й дано нове розв’язання проблеми подружньої дезадаптації при позашлюбних зв’язках та венеричних захворюваннях у жінок. Проблему розв’язано з позицій чотирифакторної концепції забезпечення подружньої адаптації та системного підходу до розробки її психодіагностики та психотерапевтичної корекції.

  2. Подружня дезадаптація при позашлюбних зв’язках і венеричних захворюваннях у жінок існує у двох варіантах – соціально-психологічному (38±5%) та сексуальному (62±5%). При першому варіанті розвиваються комунікативна форма дезадаптації (81±7%), зумовлена внутрішньоособистісним та міжособистісним конфліктом подружжів, та аверсійна форма (19±7%), що являє собою крайній ступінь комунікативної. Другий варіант має більш поліморфний вираз: статеворольова форма (23±5%) виникає при девіації статеворольової поведінки та відсутності її комплементарності в подружній парі; сексуально-еротична форма (33±6%) є наслідком зумовленої низьким рівнем поінформованості в питаннях психогігієни статевого життя, невідповідності діапазону прийнятності подружжів та проведення статевого акту; конституціональна форма дезадаптації (44±6%) розвивається при слабкій статевій конституції чоловіка та її невідповідності середній або сильній статевій конституції дружини.

  1. Основними спонукальними мотивами і найчастішими причинами подружніх зрад жінок є при соціально-психологічному варіанті дезадаптації – незадоволеність міжособистісними стосунками з чоловіком, відсутність любові до нього, цікавість; при сексуальному варіанті – незадоволеність статевим життям із чоловіком, бажання перевірити свої сексуальні можливості, пошуки повноцінного сексу. До подружніх зрад нерідко призводить також занадто ліберальний погляд на сексуальні стосунки. Про безвідповідальність жінок свідчить характер їхніх сексуальних зв’язків: малі терміни знайомства з позашлюбними партнерами (від одного дня до 2-3 тижнів), випадковість сексуальних контактів, часто у стані алкогольного сп’яніння, велика кількість партнерів (від 3-5 до 10 і більше) й та обставина, що жінки на застосовують засоби запобігання венеричним захворюванням.

  2. Подружня дезадаптація та позашлюбний секс формуються під впливом негативних соціальних, психологічних, соціально-психологічних та біологічних чинників, проте вирішальну роль у реалізації позашлюбного сексу відіграють дисгармонійні особистісні відмінності жінки. За здобутими нами даними, позашлюбні зв’язки жінки є первинним дезадаптуючим чинником у 24±7% подружніх пар із соціально-психологічною дезадаптацією, а у решти, тобто в переважній більшості випадків, навпаки – подружня дезадаптація стає причиною зради жінки.

  3. Подружня дезадаптація, позашлюбні зв’язки жінок і зумовлені ними венеричні захворювання призводять до розвитку у подружжя невротичних розладів, у жінок – найчастіше короткочасної (40±5%), рідше пролонгованої (22±4%) депресивної реакції, у чоловіків, окрім цих реакцій (відповідно 23±4 і 27±5%), також неврастенії (19±4%) та соматизованого розладу (13±4%).

  4. Суттєвим дезадаптуючим чинником у подружніх стосунках є спостережуваний у всіх подружжів дисгармонійний тип сексуальної культури, що пов’язаний із неправильним статевим вихованням і багато в чому визначає їхні морально-етичні настанови: ліберальний варіант у всіх жінок та в чоловіків із соціально-психологічною дезадаптацією, невротичний та примітивний типи – у чоловіків із сексуальною дезадаптацією.

  5. Система психокорекції подружньої дезадаптації при позашлюбних зв’язках та венеричних захворюваннях у жінок має складатися з трьох основних етапів. На першому у подружжів формуються нові, здорові психологічні настанови на основі підвищення їхніх знань у питаннях культури спілкування, в тому числі сексуального, що досягається методами раціональної, інформаційної психотерапії та бібліотерапії. Другий етап – подолання невротичних реакцій подружжів на дезадаптацію, він передбачає застосування, окрім раціональної психотерапії, що включає метод опосередкованого коригувального самоаналізу, гіпносугестію, аутогенне тренування, особистісно-орієнтовану психотерапію, за необхідності – медикаментозне лікування невротичних розладів. Третій етап полягає у навченні подружжя успішного міжособистісного та сексуального спілкування за допомогою тренінгових методик – тренінгу спілкування в парі і в групі, комунікаційного, рольового психосексуального та сексуально-еротичного тренінгу.

Запропонована система психокорекції дає змогу у 83±4% подружніх пар ліквідувати конфліктний характер стосунків подружжів, адекватно змінити стереотип їхньої сексуальної поведінки, досягнути психосексуальної задоволеності жінок та їх відмовлення від позашлюбних зв’язків.

Публікації автора:

  1. Е.А.Мешковская. Причины внебрачных половых связей, приводящих к венерическим заболеваниям // Международный медицинский журнал. – 2001. – Т.7, №3. – С.44-46.

  2. Е.А.Мешковская. Внебрачный секс у женщин: причины и следствия // Международный медицинский журнал. – 2002. – Т.8, №4. – С.73-75.

  3. Е.А.Мешковская. Психотерапия и психопрофилактика супружеской дезадаптации, приводящей к внебрачным связям // Международный медицинский журнал. – 2003. – Т.9, №1. – С.59-61.

  4. Р.А.Грачев, В.А.Абрамов, Т.Д.Бахтеева, В.В.Свиридова, Е.А.Мешковская, Н.М.Годовась, С.П.Махортов. О причинах и механизмах развития сексуально-эротической дезадаптации как первичной формы нарушения сексуального здоровья // Здоровье мужчины. – 2002. – С.20-22. (Здобувачем проведено системно-структурний аналіз сексуального здоров’я у 57 подружніх пар).

  5. Е.А.Мешковская. О причинах внебрачного секса у женщин // Актуальные проблемы современной сексологии и репродуктологии: Тез. науч.-практ. конф. Евроазиатской ассоциации сексологов. – Киев, 2003. – С.83-84.

  6. О.А.Мєшковська. Системний аналіз феномена подружніх зрад у жінок // Актуальні питання розвитку сучасної психіатрії в дослідженнях молодих вчених: Матер. конф. молодих психіатрів ХМАПО. – Харків, 2003. – С.45-46.