Паніна Любов Володимирівна. Варіабельність серцевого ритму і функціонально-метаболічна активність різних органів при експериментальній гемічній гіпоксії та попередньому застосуванні коригуючих середників : Дис... канд. наук: 14.03.03 - 2007.
Анотація до роботи:
Паніна Л.В. Варіабельність серцевого ритму і функціонально-метаболічна активність різних органів при експериментальній гемічній гіпоксії та попередньому застосуванні коригуючих середників. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2007.
Дисертація присвячена дослідженню механізмів впливу нітриту натрію на функціонально-метаболічну активність мітохондрій печінки, серця, мозку та крові, параметри варіабельності серцевого ритму високо- і низькорезистентних до дії гіпоксії щурів при попередньому застосуванні олії амаранту та інтервального гіпоксичного тренування. Установлено, що нітритна інтоксикація у тварин з різною резистентністю до гіпоксії виявляється різним типом реакцій системи пероксидне окиснення ліпідів – антиоксидантна активність у всіх аналізованих середовищах. У відповідь на дію нітриту натрію у високорезистентних щурів, порівняно з низькорезистентними, спостерігається вищий рівень спектральних коливань варіабельності серцевого ритму, пов’язаних із симпатичним модулюючим впливом на кардіоваскулярну систему. При цьому у всіх тварин виявлено формування нерегулярного ритму на фоні тахікардії. Попереднє застосування коригуючих засобів у високорезистентних щурів, згідно аналізу змін параметрів функціональної активності регуляторних систем організму та вільнорадикального гомеостазу, забезпечує високий рівень та ефективність пристосувальних реакцій у всіх досліджуваних органах, порівняно з введенням нітриту натрію.
У дисертаційній роботі, відповідно до поставленої мети та завдань, вирішене актуальне наукове завдання, пов’язане із дослідженням механізмів впливу нітриту натрію на параметри окисно-відновних процесів, вільнорадикального гомеостазу крові та мітохондрій тканин печінки, серця, мозку, функціональної активності регуляторних систем організму тварин з різною чутливістю до гіпоксії та визначенням можливості підвищення ефективності адаптивно-компенсаторних процесів шляхом застосування олії амаранту та методу інтервального гіпоксичного тренування.
Виявлено, що введення токсичної дози нітриту натрію супроводжувалось достовірним збільшенням у крові всіх дослідних тварин інтенсивності окислювальної модифікації білків, концентрації молекул середньої маси, молочної (на 71 %) та піровиноградної (на 17 %) кислот, величини пероксидного гемолізу еритроцитів (в 1,7 рази). Водночас, відмічено зростання концентрації молочної кислоти у серці (на 23 %), печінці (на 136 %), що у сукупності з параметрами крові розцінювалось як наслідок окисного стресу.
Дія прогіпоксичного фактора (нітриту натрію) у високорезистентних до гіпоксії щурів виявлялася значно вищим, стосовно низькорезистентних, рівнем ліпопероксидації, концентрації нітрит-іонів та потужності антиоксидантного захисту у крові та мітохондріях печінки, серця, мозку. За умов нітритної інтоксикації відмічено органоспецифічні особливості змін окремих ланок антиоксидатного захисту у крові та мітохондріях аналізованих тканин.
Попереднє до дії нітросполуки введення олії амаранту, як і застосування інтервального гіпоксичного тренування забезпечували відновлення до норми вмісту ТБК-активних продуктів у обох групах дослідних тварин. Протегування основних ланок антиоксидантного захисту виявлялося як у відновленні, так і у статистично достовірному збільшенні їх потужності, відносно відповідних груп тварин з нітритною інтоксикацією. Ефект попереднього до дії нітросполуки застосування коригуючих середників однотипно реалізовувався на тлі високих значень концентрації нітрит-іонів, що свідчить про участь системи оксиду азоту як природного клітинного модулятора, що забезпечує антигіпоксичну ланку адаптації.
Ефект застосування обох протекторних середників як у контрольних, так і дослідних високо- і низькорезистентних тварин виявився у достовірному збільшенні у всіх досліджуваних середовищах інтегративного коефіцієнта співвідношення антиоксидантних і перекисних процесів, що застосовувався для оцінки балансу у системі вільнорадикального гомеостазу та загальної потужності адаптивних реакцій.
Методом варіабельності серцевого ритму виявлено відмінності вихідного рівня гомеостазу автономної нервової системи у високо- і низькорезистентних до гіпоксії тварин. При цьому у високорезистентних тварин спостерігалось абсолютне та відносне переважання високочастотних хвиль, пов’язаних з підвищеним рівнем активності парасимпатичної ланки регуляції.
За умов гемічної гіпоксії у високорезистентних щурів, порівняно з низькорезистентними, спектральні коливання серцевого ритму відрізнялися у 2 рази вищим рівнем, за рахунок потужності середньо- і низькочастотних хвиль, пов’язаних із симпатичним модулюючим впливом на кардіоваскулярну систему.
У відповідь на дію нітриту натрію у всіх тварин виявлено нерегулярний ритм скорочень серця на фоні тахікардії. Водночас, у щурів, що підлягали дії коригуючих середників, а потім нітритної інтоксикації, зафіксовано наявність лише малочислених позачергових скорочень, особливо при застосуванні інтервального гіпоксичного тренування.
Результати досліджень при попередньому застосуванні протекторних засобів є свідченням того, що адекватна індукція систем антиоксидантного захисту за умов гемічної гіпоксії, реалізується у взаємозв’язку з оптимальною активацією та підтриманням балансу симпатичної та парасимпатичної ланок автономної регуляції.
Публікації автора:
Роль оксиду азоту в розвитку антигіпоксичної адаптації / Л.В. Паніна, М.Ф.Тимочко, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук, І.Ф. Тимочко // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 1999. – № 4. – С. 29 – 39. (Здобувач здійснювала літературний пошук, провела огляд літератури, аналіз отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Паніна Л.В. Варіабельність периферійного пульсу у експериментальних тварин з різною резистентністю до гіпоксії за умов введення нітриту натрію // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – 2003. – Вип. 12, Книга 1. – С. 938 – 943. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану з визначенням резистентності щурів до гіпоксії, моделюванням гемічної форми гіпоксії, проводила запис периферійного пульсу щурів, здійснила статистичний аналіз отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Функціональний стан еритроцитарних мембран за умов нітритної інтоксикації та профілактичного застосування олії амаранту і періодичного гіпоксичного тренування / Л.В. Паніна, М.Р. Гжегоцький, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7, № 1. – С. 43 – 46. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної форми гіпоксії, застосуванням олії амаранту і періодичного гіпоксичного тренування, забором досліджуваного матеріалу, визначенням пероксидної резистентності еритроцитів, здійснила статистичний аналіз отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Метод визначення пероксидної резистентності еритроцитів та його інформативність за фізіологічних умов та при інтоксикації організму / М.Р. Гжегоцький, С.М. Ковальчук, Л.В. Паніна, О.І. Терлецька, О.Г. Мисаковець // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2004. – № 3. – С. 58 – 64. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної форми гіпоксії, забором досліджуваного матеріалу, визначенням пероксидної резистентності еритроцитів, здійснила статистичний аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Паніна Л.В. Функціонально-метаболічні зміни мітохондрій серця за умов гемічної гіпоксії // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2006. – № 3. – С. 54 – 60. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної форми гіпоксії, забором досліджуваного матеріалу, дослідженням параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій серця, провела статистичний аналіз отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Паніна Л.В. Зміни параметрів окисно-відновного гомеостазу мітохондрій печінки за умов введення донатора оксиду азоту // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. – 2007. – Т. 143, ч. 1. – С. 90 – 92. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної форми гіпоксії, забором досліджуваного матеріалу, дослідженням параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій печінки, пероксидної резистентності еритроцитарних мембран, провела статистичний аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Паніна Л.В. Дослідження функціональної активності регуляторних систем організму експериментальних тварин за умов гемічної гіпоксії // Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія. – 2007. – № 2. – С. 16 – 24. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної форми гіпоксії, здійснила запис периферійного пульсу щурів, брала участь у дослідженні параметрів гомеостазу автономної нервової системи, провела статистичне опрацювання отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Функціональні прояви та метаболічні основи модулюючого впливу нітриту натрію в мозку за умов гемічної гіпоксії / М.Р. Гжегоцький, Л.В. Паніна, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук // Фізіологічний журнал. – 2007. – Т. 53, № 3. – С. 70 – 77. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, здійснювала дослідження, пов’язані з моделюванням гемічної гіпоксії, визначенням параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій мозку, провела статистичний аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Role of the functionally-metabolic levels of organism in the realization of response to acute hemic hypoxia / L. Panina, O. Mysakovets, Yu. Petryshyn, S. Kovalchuk, O. Terletska, M. Gzhegotsky // Annales universitatis Mariae Curie-Sklodowska. – 2006. – V. 19, № 1. – P. 83 – 86. (Здобувач здійснювала моделювання гемічної гіпоксії, проводила запис периферійного пульсу щурів та аналіз варіабельності їх серцевого ритму, підготувала статтю до друку).
Оцінка варіабельності серцевого ритму до та після застосування гіпоксичного тренування у експериментальних тварин з різною резистентністю до гіпоксії / М.Р. Гжегоцький, Л.В. Паніна, О.В. Клес., О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук // Нейронауки: теор. клин. асп. – 2006. – Т. 2, № 1 – 2. – С. 74 – 76. (Здобувач здійснила запис периферійного пульсу щурів, брала участь у дослідженні параметрів гомеостазу автономної нервової системи, провела статистичне опрацювання отриманих даних, підготувала статтю до друку).
Пат. № 59052 А, Україна, А61В10/00. Спосіб визначення пероксидної резистентності еритроцитарних мембран / М.Р. Гжегоцький, С.М. Ковальчук, Л.В. Паніна, О.І. Терлецька, З.С. Пороховська, О.Г. Мисаковець /UA/ – № 2002129942; Заявлено 10.12.2002; Опубл. 15.08.2003. – Бюл. № 8. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із визначенням пероксидної резистентності еритроцитів, провела статистичний аналіз отриманих даних, здійснювала патентний пошук, брала участь в оформленні матеріалів заявки на винахід).
Changes in some components of oxidative metabolism under interval hypoxic thaining / L.V. Panina, O.I. Terletskaya, L.P. Kozak, L.I. Kobylinskaya // Proceedings of the fourth international conference “Hypoxia in medicine”, 26 – 28 september 2001, Geneva, Switzerland. – Hypoxia Medical J. – 2001. – № 3. – P. 45. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із застосуванням інтервального гіпоксичного тренування, статистично опрацьовувала отримані результати, здійснювала огляд літератури, підготувала тези до друку).
Варіабельність периферійного пульсу при експериментальній гемічній гіпоксії / М.Р. Гжегоцький, Л.В. Паніна, О.Г. Мисаковець, С.М. Ковальчук // Матеріали науково–практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої пам’яті професора Я.Д.Кіршенблата, 5–6 червня 2003 р., Чернівці. – Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т.7, № 1 – 2. – С. 23 – 25. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної гіпоксії, проводила запис периферійного пульсу щурів та аналіз його варіабельності, статистично опрацювала отримані дані, провела огляд літератури, підготувала тези до друку, представила результати роботи на конференції).
Паніна Л.В. Варіабельність периферійного пульсу у експериментальних тварин при гемічній формі гіпоксії // Матеріали VIII Міжнародної конференції "Центральні та периферичні механізми вегетативної нервової системи", присвяченої пам’яті академіка О.Г.Баклаваджяна, 3 – 6 червня 2003 р., Донецьк. – Архів клінічної та експериментальної медицини. – 2003. – Т. 12, № 1 (Додаток). – С. 45 – 46. (Здобувач проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної гіпоксії, проводила запис пульсу щурів та аналіз його варіабельності, статистично опрацювала отримані дані, підготувала тези до друку).
Дослідження ролі функціонального стану організму у реалізації реакції-відповіді на гемічну гіпоксію з використанням аналізу варіативності серцевого ритму / Л.В. Паніна, М.Р. Гжегоцький, С.М. Ковальчук, О.Г. Мисаковець, О.І. Чупашко // Матеріали 67 підсумкової науково–практичної конференції, присвяченої 150-річчю з дня народження академіка І.Я.Горбачевського “Здобутки клінічної і експериментальної медицини”, 3–4 червня 2004 р., Тернопіль. – Тернопіль ”Укрмедкнига”, 2004. – С. 131 – 132. (Здобувач здійснювала експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної гіпоксії, проводила запис периферійного пульсу щурів, математичний аналіз його варіабельності, статистично опрацювала отримані дані, підготувала тези до друку).
Паніна Л.В., Гжегоцький М.Р., Ковальчук С.М. Особливості метаболічних змін у мітохондріях печінки при гемічній гіпоксії // Матеріали міжнародної конференції „Клітинні і субклітинні механізми функціонування травної системи”, приуроченої 80-літтю з дня народження проф. І.В. Шостаковської, 2004 р., Львів. – Львів, 2004. – С. 59. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із моделюванням гемічної гіпоксії, дослідженням параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій печінки, провела статистичний аналіз отриманих даних, представила результати роботи на конференції).
Возможности использования метода интервальной гипоксической тренировки при различных экстремальных состояниях / М.Р. Гжегоцкий, С.Н. Ковальчук, Л.В. Панина, О.И. Чупашко, О.В. Клес, Ю.С. Петришин, О.И. Терлецкая // Научные труды І Съезда физиологов СНГ, 19 – 23 сентября 2005 г., Сочи, Дагомыс. – Москва: Медицина-Здоровье, 2005. – Т. 2. – С. 223. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, здійснювала дослідження, пов’язані з проведенням інтервального гіпоксичного тренування, провела статистичний аналіз отриманих даних, підготувала тези до друку).
Panina L.V. The estimation of functionally basis of organism resistance under the conditions of hemic hypoxia // Materials of the VIII World Congress of the International Society for Adaptive Medicine (ISAM), June 21–24, 2006, Moscow, Russia. – Moscow, 2006. – P. 56 – 57. (Здобувач здійснювала моделювання гемічної гіпоксії, визначення резистентності щурів до гіпоксичного впливу, провела статистичний аналіз отриманих даних, підготувала тези до друку).
Можливості використання методу варіабельності серцевого ритму для оцінки розвитку адаптивних реакцій за дії різних екстремальних чинників / М.Р. Гжегоцький, С.М. Ковальчук, Л.В. Паніна, О.І. Чупашко, О.В. Клес, О.І. Терлецька // Матеріали XVII З’їзду Українського фізіологічного товариства з міжнародною участю, присвяченого 125–річчю з дня народження академіка О.О.Богомольця, 18–20 травня 2006 р., Чернівці. – Фізіологічний журнал. – 2006. – Т. 52, № 2. – С. 88. (Здобувач здійснювала аналіз варіабельності серцевого ритму, провела аналіз статистичних даних, підготувала тези до друку, представила результати роботи на конференції).
Паніна Л.В., Терлецька О.І., Ковальчук С.М. Особливості функціонально–метаболічної активності мітохондрій мозку при гемічній гіпоксії // Матеріали XVII З’їзду Українського фізіологічного товариства з міжнародною участю, присвяченого 125–річчю з дня народження академіка О.О.Богомольця, 18–20 травня 2006 р., Чернівці. – Фізіологічний журнал. – 2006. – Т. 52, № 2. – С. 151. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, здійснювала моделювання гемічної гіпоксії, визначення параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій мозку, провела статистичний аналіз отриманих даних, підготувала тези до друку, представила результати роботи на конференції).
Особливості змін параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій тканин різних органів за умов гемічної гіпоксії / М.Р. Гжегоцький, Л.В. Паніна, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук // Матеріали Міжнародної наукової конференції „Механізми функціонування фізіологічних систем”, приуроченої 60-літтю новоствореної кафедри фізіології людини і тварин Львівського університету імені Івана Франка, 8–11 листопада 2006 р., м. Львів. – Львів, 2006. – С. 40 – 41. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, моделюванні гемічної форми гіпоксії, здійснювала дослідження параметрів вільнорадикального гомеостазу мітохондрій печінки, мозку та серця, провела статистичний аналіз даних, підготувала тези до друку, представила результати роботи на конференції).
The prospect of utilizing oxidative metabolism parameters in assessment of adaptive reserve of the organism / O.V. Kless, M.R. Gzhegotsky, O.I. Terletska, S.M. Kovalchuk, L.V. Panina // Book of Abstracts 1st European Congress on Anti-Aging Medicine & 16th Congress on Menopause Andropause Anti-Aging, October 18–21, 2006, Vienna, Austria. – Prevention and anti-aging. – 2006. – V. 2. – P. 76. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, здійснювала дослідження параметрів вільнорадикального гомеостазу, провела статистичний аналіз даних, підготувала тези до друку).
Спосіб оцінки функціонально-метаболічних параметрів при інтоксикації організму / М.Р. Гжегоцький, Л.В. Паніна, О.І. Терлецька, С.М. Ковальчук // Інформаційний лист про нововведення в системі охорони здоров’я. – № 80. – Київ, 2005. – 4 с. (Здобувач брала участь у заборі досліджуваного матеріалу, моделюванні гемічної форми гіпоксії, проводила експериментальну частину роботи, пов’язану із дослідженням параметрів вільнорадикального гомеостазу, провела статистичний аналіз отриманих даних, брала участь у підготовці матеріалів до опублікування інформаційного листа).