Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


7. Афанасьєва Наталя Євгенівна. Установки статевої взаємодії у кримінальному та нормативному середовищі неповнолітніх: дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Афанасьєва Н.Є. – Установки статевої взаємодії у кримінальному та нормативному середовищі неповнолітніх. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. – Національний університет внутрішніх справ МВС України. – Харків, 2004.

У дисертації розглянуті особливості формування установок статевої взаємодії у неповнолітніх, що скоїли злочин проти статевої свободи та недоторканості особистості, та у правослухняних неповнолітніх. Отримані дані свідчать про необхідність цілеспрямованого формування установок статевої взаємодії, створенні державної програми статевого виховання дітей та підлітків. Запропоновані методичні рекомендації щодо створення програм СПТ, спрямованих на розвиток нормативних установок статевої взаємодії.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті змісту та ступеня нормативності установок у взаємодії статей неповнолітніх злочинців, які скоїли злочини на сексуальному ґрунті, у порівнянні з правослухняними юнаками і дівчатами, запропоновано нові підходи до психологічного супроводження формування нормативних установок статевої взаємодії у підлітковому та юнацькому віці.

1. Представники різних наукових напрямків: психодинамічного, поведінкового, гуманістичного, системного виділяли різні фази психосексуального розвитку, фактори формування свідомості та поведінки у статевих відносинах. Узагальнення теоретичних концепцій дозволило зробити загальні теоретичні висновки: вирішальну роль у психосексуальному розвитку людини відіграють соціальні фактори, хоча сексуальність людини є наслідком взаємодії біологічних та соціальних факторів; психосексуальний розвиток здійснюється протягом усього життя людини і має фазовий характер; порушення психосексуального розвитку на будь-якому з етапів може привести до розвитку девіацій та перверзій у даній сфері. Проаналізувавши експериментальні аспекти проблеми формування нормативних соціальних установок у статевій взаємодії, ми прийшли до висновку, що дані установки складаються під впливом наступних факторів: особливостей спілкування та взаємин у родині, спілкування з однолітками, ЗМІ, власного досвіду взаємодії з представниками іншої статі. На частину з них можна здійснювати цілеспрямований соціально-психологічний вплив. Для цього необхідно створення державної програми статевого виховання і навчання дітей, у якій враховувалися б вікові, статеві, соціально-побутові, культурні й інші особливості дітей та батьків.

2. Результати проведеного нами дослідження дозволяють констатувати, що важливими соціальними умовами, взаємопов’язаними з формуванням нормативних установок молоді в сучасній Україні, є:

а) виконання родиною своїх соціалізаційних функцій, що частіше спостерігається у повній родині. У більшості засуджених за сексуальні злочини неповнолітніх один з батьків не живе в родині, на відміну від представників інших досліджуваних груп, де відсоток тих, хто живе у неповних родинах, у середньому нижче. Відсутність одного з батьків обмежує досвід дитини в сфері спостереження полорольової поведінки.

б) довірчі стосунки між членами родини, що дозволяють їм обговорювати будь-які теми, ділитися своїми проблемами і т.д. Більшість ув’язнених колонії констатують, що в їхній родині таких стосунків немає, на відміну від представників інших досліджуваних груп, де відсоток неповнолітніх, що констатують відсутність довірчих стосунків з батьками, у середньому значно нижче;

3. У неповнолітніх, по відношенню до яких родина та інші соціальні інститути не якісно виконують соціалізаційні функції у сфері взаємодії статей, частіше фіксуються проблеми різного характеру у взаємовідносинах з представниками протилежної статі. У неповнолітніх, що мають більшу самостійність та дистантні відношення з родиною (учні ПТУ та вихованці інтернату), відмічається відносно ранній початок статевих відносин, наявність негативних переживань, пов’язаних з сексуальним дебютом. Відсоток школярів, що вступали в статеві відносини, значно менший, та вони також мають суперечливе відношення до першої статевої близькості, пов’язане з дискомфортними переживаннями цього досвіду. Засуджені за сексуальні злочини мають досвід статевої взаємодії, який за характером схожий на досвід учнів ПТУ та вихованців інтернату, але відрізняється поведінковими проявами.

4. У всіх досліджуваних виявлено суперечливе емоційне ставлення до тих чи інших соціальних понять, пов’язаних зі статевими взаєминами. Це вказує на виникнення соціально-несприятливих установок даної сфери у всіх піддослідних. Але, виявлена наступна тенденція: чим більш вираженим є „соціальне сирітство”, тим більш негативним стає ставлення до важливих соціальних понять в сфері статевої взаємодії.

5. Результати дослідження показують, що школяри виявляють низьку диференціацію понять „порядність-непорядність”. На нашу думку це є слідством специфічного батьківського піклування, яке не спрямовано на формування реалістичних уявлень в сфері статевої взаємодії.

6. Нами виявлені деякі особливості ідентифікаційних процесів у правопорушників, які скоїли злочин проти статевої свободи та недоторканості особистості: юнаки частіше ідентифікують себе з матір’ю, ніж з батьком, що свідчить про інфантильність особистісного розвитку. Також вони частіше ідентифікують себе та членів родини з ненормативними зразками поведінки у сфері статевої взаємодії. Оскільки зміст ідентифікацій завжди пов’язаний з засобами реагування, його нереалістичність приводить до того, що особистість задовольняє потреби неадекватними засобами. Виявлені дані вказують на необхідність цілеспрямованої психологічної роботи з неповнолітніми, які скоїли злочин на сексуальному ґрунті.

Публікації автора:

1. Афанасьева Н.Е. Особенности направления и типов эмоционального реагирования старшеклассников в сложных ситуациях взаимодействия // Психологія на перетині тисячоліть. Збірник наукових праць учасників Пятих Костюківських читань: В 3-х т. – К.: Гнозис, 1998. - Т. 1. – С. 70 – 74.

2. Афанасьєва Н.Є. Особливості взаємодії та індивідуальної поведінки в ситуації організованого спілкування // Вісник ХДПУ, № 6, Психологія, вип. 2, 1999. – С. 82 – 86.

3. Афанасьєва Н.Є. Особливості розвитку комунікативної компетентності особистості // Вісник ХДПУ, № 9, Психологія, вип. 3, 1999. – С. 132 – 137.

4. Афанасьєва Н.Є. Проблема соціалізації в галузі полорольової поведінки неповнолітніх // Організація виховної роботи у вищих навчальних закладах МВС України: Матеріали науково-практичної конференції. – Харків, НУВС, 2002. – С. 120 – 123.

5. Афанасьєва Н.Є. Особливості емоційного сприйняття протилежної статі у представників різних соціальних груп у юнацькому віці // Вісник ХНУ,№ 576, серія Психологія, 2002. – С. 16 – 19.

6. Афанасьєва Н.Є. Особливості психосексуального розвитку особистості в умовах міста і сільської місцевості // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т.5, ч.4 – С. 5 – 11.

7. Афанасьєва Н.Є. Статеве виховання як частина навчально - виховного процесу в вузі // Гендер: реалії та перспективи в українському суспільстві: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м.Киів, 11-13 грудня 2003р.). – К.: ПЦ „Фоліант”, 2003. – С. 208–211.

8. Афанасьева Н.Е. Нормативность установок во взаимоотношениях полов у несовершеннолетних правонарушителей // Право і безпека. – 2004. – т.3. - №1. – С. 197 – 199.