Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Колб Олександр Григорович. Установа виконання покарань як суб'єкт запобігання злочинам : дис... д-ра юрид. наук: 12.00.08 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. — К., 2007. — 513арк. — Бібліогр.: арк. 391-444.



Анотація до роботи:

Колб О.Г. Установа виконання покарань як суб’єкт запобігання злочинам. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Київський національний університет внутрішніх справ. –Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемам реалізації УВП такого завдання кримінально-виконавчого законодавства України, як запобігання вчиненню злочинів засудженими. Автором досліджено поняття, види та детермінанти злочинності в місцях позбавлення волі та встановлено їх діалектичний зв’язок з явищами загальної злочинності в Україні. У зв’язку з цим, зроблено висновок про те, що питання боротьби з цим суспільно небезпечним явищем в УВП мають вирішувати не тільки підрозділи ДКВС України, а й інші правоохоронні структури, насамперед ОВС. Водночас, зважаючи на великий об’єктивний потенціал сил і засобів впливу на засуджених з участю перших, автор пропонує змінити роль і місце УВП у системі суб’єктів профілактики злочинів, для яких у сучасних умовах відводяться другорядні функції у протидії злочинності (вирішення питань працевлаштування колишніх засуджених, поміщення їх до будинків-інтернатів та інших патронажних установ, у тому числі медичних, їх ресоціалізація тощо).

Головний висновок, якого дійшов автор: правообмеження щодо засуджених у галузі запобігання вчиненню ними злочинів повинні здійснюватися лише на основі закону. Регулювання цих питань на рівні підзаконних нормативних актів не відповідає в сучасних умовах вимогам Конституції України, в якій визначено правовий статус засуджених (ст. 63).

Результати проведеного дослідження дали можливість дійти таких висновків:

1. Існуючими правовими, організаційними, матеріально-технічними та іншими ресурсами у сучасних умовах здійснювати ефективну протидію злочинності в УВП є досить складним завданням. Для вирішення проблем профілактики злочинів у місцях позбавлення волі слід затвердити Національну доктрину (концепцію, програму тощо) виконання цього покарання, проект якої розроблений дисертантом спільно з робочою групою ДКВС, та Стандарти відбування даного кримінального покарання засудженими УВП.

2. Проблеми функціонування окремо взятої УВП, у тому числі з питань боротьби зі злочинністю, – це не тільки наслідок незадовільної внутрівідомчої діяльності (усередині ДКВС), а й більш вищого рівня – держави і суспільства загалом. У зв’язку з цим та відповідно до міжнародної практики, дисертант обґрунтовує висновок про те, що позбавлення волі має застосовуватись в Україні як винятковий, а не головний вид покарання. Для цього необхідно ст. 63 КК України доповнити частиною третьою аналогічного змісту.

3. Індивідуальне запобігання злочинам в УВП повинно розглядатись не тільки як окремий вид соціального контролю за поведінкою засуджених у формі нагляду та охорони, а і як один з елементів системи заходів виправлення та ресоціалізації цих осіб. Такий підхід буде можливим лише при створенні профілактичної служби ДКВС (від центрального органу до конкретно взятої УВП) та аналогічних структур у системі інших правоохоронних органів, насамперед ОВС.

4. В Україні має бути створений Єдиний реєстр усіх засуджених, які звільняються з УВП і щодо яких до зняття чи погашення судимості слід здійснювати заходи індивідуальної профілактики злочинів. Такий вид контролю необхідно покласти на кримінально-виконавчі інспекції та ОВС, а в подальшому – на спеціально створені в державі служби пробації.

5. Профілактика злочинів в УВП об’єктивно потребує певної комплексної програми дій, яка має створювати необхідні умови для об’єднання і координації зусиль суб’єктів запобігання злочинам. Водночас відповідно до вимог ст. 104 КВК України, такі координуючі функції в УВП мають здійснювати оперативні апарати, а загалом у державі – ОВС, зважаючи на те, що, відповідно до ст. 112 КПК України, понад 90 % кримінальних справ, які порушуються в Україні, розслідують ці правоохоронні органи.

6. Розглядаючи покарання як кару, тобто відплату за вчинений злочин, законодавець має вирішувати й інше завдання – щодо відновлення соціальної справедливості, яка є основою для організації запобігання злочинам в УВП. У зв’язку з цим, дисертант пропонує ст. 50 КК України доповнити частиною четвертою такого змісту: “Покарання застосовується з метою відновлення соціальної справедливості, що була порушена суспільно небезпечним діянням (дією чи бездіяльністю) винної особи”. При цьому під соціальною справедливістю автор роботи розуміє таку діяльність держави та засудженого (ст. 5 КВК України), що забезпечує в повному обсязі відновлення порушених законних прав та інтересів потерпілих від злочину осіб або створює реальні умови для досягнення вказаної мети.

7. У кримінальному праві слід розрізняти зрівняльний та розподільний аспекти справедливості, де перший має бути виражений у рівності громадян перед законом, єдиних підставах і межах відповідальності, а розподільний – в індивідуалізації покарання. У зв’язку з цим, дисертант доповнив пропозиції тих вчених, які обґрунтовують створення при органах досудового слідства спеціальних служб вивчення особи злочинця та середовища, в якому він перебував, яка б давала рекомендації суду про найефективніше його покарання (В.Т. Маляренко, В.І. Шакун, О.Ф. Штанько та ін.), а в подальшому – адміністрації УВП – для вироблення найбільш оптимальних засобів запобігання злочинам.

8. Ураховуючи положення Конституції України про те, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, і те, що засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду, необхідно змінити зміст деяких існуючих кримінально-виконавчих правових джерел, а саме: слід Правила внутрішнього розпорядку УВП та інші нормативно-правові акти, що є об’єктом цих правовідносин, затвердити на рівні постанови Кабінету Міністрів України. Лише при такому підході суб’єкти правовідносин (персонал УВП та засуджені) зможуть бути рівноцінними носіями прав і суб’єктів, коли права однієї сторони виступають як обов’язок для іншої і навпаки. Водночас зменшиться кількість конфліктів засуджених і представників адміністрації УВП, а отже, стане нижчим рівень злочинності у місцях позбавлення волі.

9. Для реалізації закріплених у ст. 5 КВК принципів виконання та відбування покарання дисертант пропонує затвердити Стандартні умови обладнання УВП та привести режим тримання засуджених в колоніях одного й того ж рівня безпеки до вимог Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. Таке рішення створить реальні механізми подолання, блокування тощо тих детермінант злочинності в УВП, що обумовлені соціальною несправедливістю.

10. Головним принципом правосуддя має стати відновлення взаєморозуміння між жертвою, злочинцем і суспільством, а також створення умов для здійснення профілактики злочинів в УВП. Дисертант пропонує п. 2 ч. 1 ст. 66 КК України “Обставини, які пом’якшують покарання деяких підрозділів ДКВС України” викласти в новій редакції, а саме: “Добровільне відшкодування завданих збитків потерпілій від злочину особі або усунення заподіяної шкоди в повному обсязі”, що логічно випливає зі змісту ст. 22 Цивільного кодексу України.

11. Закріпивши у ст. 6 КВК України громадський вплив як один з головних засобів виправлення і ресоціалізації засуджених, законодавець дещо розмито встановив форми і напрями такої діяльності. Очевидно, що логічним кроком у вирішенні цієї проблеми було б зосередження в окремій главі КВК України норм, що регулювали б участь громадськості у виконанні покарань та профілактиці злочинів в УВП, тобто створити відповідний інститут кримінально-виконавчого права за аналогією інших засобів виправлення та ресоціалізації (глава 16 “Режим у колоніях та засоби його забезпечення”, глава 18 “Праця засуджених до позбавлення волі” та ін.)

12. Дотепер ні в науці, ні на практиці не вироблено чітких критеріїв оцінювання діяльності УВП: усе ще домінуючими є показники рецидиву з боку осіб, звільнених з місць позбавлення волі; рівень злочинності в колоніях; фінансово-економічне благополуччя тощо. Автор роботи, відповідно до змісту об’єкта, предмета, мети і завдань дослідження, пропонує головними критеріями оцінки роботи УВП уважати: забезпечення умов безпеки та захист засуджених від злочинних посягань; відновлення соціальної справедливості, тобто забезпечення охоронюваних прав та інтересів потерпілих; створення умов для виправлення засудженого; запобігання злочинам в УВП, гуманне та справедливе ставлення до засудженого, повага його загальнолюдських і громадянських прав, свобод і законних інтересів.

Публікації автора:

Монографії:

1. Колб О.Г. Установа виконання покарань як суб’єкт профілактики злочинів: Монографія. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – 464 с.

2. Колб О.Г. Організація індивідуального запобігання злочинам у кримінально-виконавчій установі: Монографія. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. – 513 с.

Статті у фахових виданнях ВАК України:

1. Колб О.Г. Проблеми реформування пенітенціарної системи в Україні // Вісн. Луган. ін-ту внутр. справ. – Луганськ: Ред.-вид. відділ ЛІВС МВС України, 1998. – Вип. 2. – С. 57–61.

2. Колб О.Г., Прорєшина Н.І. Деякі міжнародно-правові аспекти реформування кримінально-виконавчої системи України // Вісн. Львів. ун-ту. Серія міжнародні відносини. – Л.: Львів. нац. ун-т імені Івана Франка, 2000. – Вип. 2. – С. 395–400.

3. Колб О.Г. Про деякі правові та соціальні аспекти ресоціалізації осіб, звільнених з місць позбавлення волі // Право України. – 2001. – № 8. – С. 90–92.

4. Колб О.Г. Кримінально-виконавчі установи і громадські організації: партнери чи опоненти // Вісн. Львів. ун-ту. Серія юридична. – Л.: Львів. нац. ун-т імені Івана Франка. – 2002. – Вип. 37. – С. 484–490.

5. Колб О.Г. Застосування міжнародного досвіду в реформуванні кримінально-виконавчого законодавства та практики // Вісн. Львів. ін-ту внутр. справ: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Л.: Львів. ін-т внутр. справ при НАВС України. – 2002. – Вип. 3. – С. 75–81.

6. Колб О.Г. Проблеми застосування міжнародно-правового досвіду в профілактиці злочинності та забезпеченні прав засуджених в Україні // Вісн. Львів. ін-т внутр. справ: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Л.: Львів. ін-ту внутр. справ при НАВС України. – 2003. – Вип. 2. – С. 25–30.

7. Колб О.Г. Високий рівень професійної культури – запорука ефективної соціальної профілактики злочинності // Вісн. Львів. ін-ту внутр. справ: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Л.: Львів. ін-т внутр. справ при НАВС України. – 2003. – Вип. 3. – С. 25–32.

8. Колб О.Г. Шляхи реформування органів і установ виконання покарань крізь призму проекту Кримінально-виконавчого кодексу України // Юридична Україна. – 2003. – № 2. – С. 33–36.

9. Колб О.Г. Підвищення рівня юридичної освіти як один із заходів загального попередження злочинності в Україні // Юридична Україна. – 2003. – № 4. – С. 26–28.

10. Колб О.Г., Батюк О.В. Роль і місце альтернативних до позбавлення волі покарань у системі загальної профілактики злочинності в Україні // Юридична Україна. – 2003. – № 12. – С. 60–64.

11. Колб О.Г. Засуджений як суб’єкт реформування кримінально-виконавчої системи // Вісн. прокуратури. – 2003. – № 4 (22). – С. 77–80.

12. Колб О.Г. Реформування кримінально-виконавчої системи // Вісн. прокуратури. – 2003. – № 9. – С.65–70.

13. Колб О.Г. Індивідуальна профілактика злочинів у місцях позбавлення волі як мета покарання // Вісн. Запоріз. юридичного ін-ту. – 2004. – № 3. – С. 195–202.

14. Колб О.Г. Проблеми реалізації міжнародних правових норм у кримінально-виконавчому законодавстві України // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. ст. – Івано-Франківськ: Прикарпатський ун-т імені Василя Стефаника. – 2004. – Вип. 12. – С. 147–152.

15. Колб О.Г. Релігійні організації як суб’єкти загальної профілактики злочинності в місцях позбавлення волі // Юридична Україна. – 2004. – № 2. – С. 70–72.

16. Колб О.Г., Батюк О.В. Соціальна реабілітація засуджених в Україні – основа загальної профілактики злочинів // Юридична Україна. – 2004. – № 5. – С.69–71.

17. Колб О.Г. Злочинність – один із чинників дестабілізації обстановки в місцях позбавлення волі // Юридична Україна. – 2004. – № 10. – С. 64–68.

18. Колб О.Г., Батюк О.В. Гуманізація призначення та виконання покарань – один із заходів загального попередження злочинності в Україні // Вісн. Львів. ін-ту внутр. справ: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Л.: Львів. ін-т внутр. справ при НАВС України, 2004. – Вип. 1. – С. 41–51.

19. Колб О.Г. Шляхи підвищення рівня індивідуальної профілактики злочинів у місцях позбавлення волі // Наук. вісн. Львів. юридичного ін-ту МВС України: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Л.: Львів. юридичний ін-т МВС України, 2004. – Вип. 3. – С. 14–21.

20. Колб О.Г. Вплив оперативно-розшукової діяльності на детермінанти вчинення злочинів засудженими до позбавлення волі // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України. – 2004. – № 3. – С. 127–133.

21. Колб О.Г. Проблеми визначення поняття “Співучасть у злочині” // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України. – 2004. – № 6. – С. 333–338.

22. Колб О.Г. Щодо деяких питань підвищення рівня спеціальної профілактики в місцях позбавлення волі // Вісн. Львів. нац. ун-ту. Серія юридична. – Л.: Львів. нац. ун-т імені Івана Франка, 2004. – Вип. 39. – С. 432–438.

23. Колб О.Г. Неналежне вивчення особи злочинця – одна з детермінант вчинення злочинів у місцях позбавлення волі // Юридична Україна. – 2005. – № 3. – С. 69–72.

24. Колб О.Г. Роль та місце установ виконання покарань у системі правоохоронних органів України // Юридична Україна. – 2005. – № 7. – С. 78–82.

25. Колб О., Ткачук В. Соціально-біологічний аспект вивчення засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі // Право України. – 2006. – № 6. – С. 94–97.

26. Колб О.Г., Журавська З.В. Управлінський аспект профілактики злочинів // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Зб. наук. ст. – Івано-Франківськ: Прикарпатський нац. ун-т імені Василя Стефаника, 2006. – Вип. 16. – С. 168–173.

Навчальні посібники:

1. Кримінально-виконавче право України: Навч. посіб. / Колб О.Г., Хлистік А.М., Барчук А.І. та ін.; За заг. ред. О.Г. Колба. – Луцьк: Вид-во Волинська обласна друкарня, 2000. – 165 с.

2. Колб О.Г. Запобігання злочинності у місцях позбавлення волі: Навч. посіб. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – 494 с.

4. Загальні засади призначення кримінальних покарань в Україні: Навч. посіб. / Горбач Л.С., Колб О.Г.; За заг. ред. О.Г. Колба. – Луцьк, РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – 241 с.

5. Кримінологія: словник термінів, визначень і понять: Навч. посіб. / Колб О.Г., Яцишин М.М., Крикунов В.В.; За заг. ред. О.Г. Колба. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. – 466 с.

Статті у матеріалах науково-практичних конференцій:

1. Колб О.Г. Про проблеми класифікації та розміщення засуджених і шляхи їх вирішення у проектах кримінально-виконавчих законів України // Проблеми вдосконалення законодавства та практики його застосування з урахуванням прогнозу злочинності: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Луганськ, 20–21 травня 1999 р.). – Луганськ, 1999. – Ч. 3. – С. 146–150.

2. Колб О.Г., Прорєшина Н.І. Застосування Конституції України у захисті прав людини // Актуальні проблеми захисту прав і свобод людини в Україні: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 19–21 травня 2000 року). – К.: Інститут адвокатури при Київ. ун-ті імені Тараса Шевченка, 2000. – С. 104–111.

3. Колб А.Г. О механизме защиты прав, свобод и гарантий персонала учреждений исполнений наказаний Украины // Актуальные проблемы реформирования правовой системы Российской Федерации: Сб. материалов междунар. науч.-практ. конф. (Белгород, 25-26 апреля 2002 г.). – Белгород: Изд-во Белгородского гос. ун-та, 2002. – С. 36–41.

4. Колб О.Г. Юридична освіта та реформування кримінально-виконавчої системи України // Проблеми вищої юридичної освіти: Тези доп. та наук. повідом. наук.-метод. конф. (м. Харків, 18–19 грудня 2001 р.) / За ред. В.В. Комарова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2002. – С. 52–54.

5. Колб О.Г. Кримінально-виконавча установа як суб’єкт спеціальної профілактики // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали IX регіональної наук.-практ. конф. (13–14 лютого 2003 р.). – Л.: Юридичний ф-т Львів. нац. ун-ту імені Івана Франка, 2003. – С 409–412.

6. Колб О.Г. Проблеми співвідношення норм кримінально-виконавчого, кримінального та кримінально-процесуального права України з питань виконання покарань // Кримінальний кодекс України 2001 р. (проблеми, перспективи та шляхи вдосконалення кримінального законодавства): Матеріали наук.-практ. конф. (4–5 квітня 2003 р.). – Л.: Львів. ін-т внутр. справ при НАВС України, 2003. – С. 50–53.

7. Колб О.Г. Роль держави та суспільства в профілактиці злочинів з боку засуджених// Проблеми вдосконалення практики застосування кримінально-правових засобів протидії злочинності органами внутрішніх справ: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (30 вересня 2004 р.) – Л.: Львів. юридичний ін-т МВС України, 2005. – С. 26–30.

8. Колб О.Г., Батюк О.В. Актуальні питання правової природи і підстав застосування попереднього ув’язнення // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали XI наук.-практ. конф. (3–4 лютого 2005 р.). – Л.: Юридичний ф-т Львів. нац. ун-ту імені Івана Франка, 2005. – С 409–411.

9. Колб О.Г. Про механізм реалізації превентивної функції кримінально-виконавчого права // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали XII регіональної наук.-практ. конф. (9–10 лютого 2006 р.) – Л.: Юридичний ф-т Львів. нац. ун-ту імені Івана Франка, 2006. – С 350–352.

10. Колб О.Г. Кримінально-виконавча політика: поняття та витоки // Кримінально-правова політика держави: теоретичні та практичні аспекти проблеми: Матеріали міжнар. наук. конф. (17–18 листопада 2006 р.). – Донецьк: Донец. юридичний ін-т ЛДУВС, 2006. – С. 41–46.

11. Колб О.Г. Комплексне та індивідуальне планування заходів запобігання злочинам в УВП та організація виконання запланованих заходів // Актуальні проблеми реформування приватного права України: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. (8 грудня 2006 р.). У 2 ч. – Запоріжжя: Юридичний ін-т ДДУВС, 2006. – Ч. 2. – С. 65–68.

12. Колб О.Г. Про зміст мети покарання згідно чинного кримінального законодавства України // Кримінальний кодекс України 2001 p.: Проблеми застосування і перспективи удосконалення: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Львів, 13–15 квітня 2007 р.) – Л.: Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2007. – Ч. 1. – С. 186–189 (у співавтор.).