Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Аркушина Ганна Феліксівна. Урбанофлора Кіровограда : дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. — О.; Кіровоград, 2007. — 408арк. — Бібліогр.: арк. 149-178.



Анотація до роботи:

Аркушина Г.Ф. «Урбанофлора Кіровограда». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05. – ботаніка. Нікітський ботанічний сад – Національний науковий центр УААН, Ялта, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню флори судинних рослин міста Кіровограда. Встановлено, що урбанофлора нараховує 1165 видів, які належать до 524 родів, 121 родин, 62 порядків та 4 відділів. Спонтанна флора складає 951 вид, 127 з яких зустрічаються також і в культурі. Лише в культурі зустрічається 214 видів. Вперше для території дослідження наводиться 170 видів. Здійснено систематичний, географічний, біоморфологічний та екологічний аналізи. Проаналізовано адвентивну фракцію урбанофлори (237 видів) за первинними ареалами, часом та способом заносу, ступенем натуралізації. Проведено флороекотопологічну диференціацію міста, відповідно наведено аналіз 7 екоценоітонів та 17 екофітонів. Встановлено, що в урбанофлорі Кіровограда нараховується 63 види рідкісних судинних рослин. З них 2 види занесені до Червоного списку міжнародного Союзу Охорони природи, 5 – до Європейського червоного списку, 27 – до Червоної книги України останнього видання, 31 вид занесений до обласного червоного списку. Виявлено основні сучасні тенденції розвитку урбанофлори Кіровограда та її місце в системі урбанофлори України.

1. Вперше досліджено видовий склад урбанофлори та виявлені її основні властивості. Флора нараховує 1165 видів рослин, які належать до 524 родів та 121 родини. До фракції спонтанофітів належить 951 вид, 127 з яких зустрічається також і в культурі. Фракція культигенофітів містить 214 видів. Вперше для території Кіровограда наведено 170 видів. Урбанофлора Кіровограда виявляє типові риси урбанофлор: підвищений рівень флористичного багатства, прояв екотонного ефекту, характерне для урбанізації зміщення систематичних, біоморфологічних, географічних, екологічних характеристик, синантропізація, уніфікація та адвентизації флори.

2. Встановлено, що за систематичною структурою досліджена урбанофлори подібна до зональної природної флори, але виявляє синантропні риси. Наслідком синантропізації є підвищене положення родин Fabaceae та Brassicaceae, концентрація значної кількості видів в небагатьох родинах та велика кількість родин та родів, представлених одним-трьома видами.

3. У відповідних спектрах урбанофлори в цілому та її фракцій виявлено домінування трав’янистих монокарпіків, видів із стрижневою кореневою системою, безрозетковим типом надземних пагонів та безкореневищною структурою підземних. Переважання мезофітних та ксеромезофітних, геліоморфних, мезо- та мегатермофітних екоморф, гемікриптофітів та терофітів свідчить про трансформацію урбанофлори Кіровограда внаслідок урбанізації.

4. В екологічному спектрі за відношенням до урбанізації відзначено переважання урбанофобних (37,2% від загальної кількості видів урбанофлори, та 42,1% спонтанної фракції), та урбанофільних видів (34,2% та 27,6% відповідно). Значна кількість перших пояснюється наявністю в межах міста значних за площею ділянок малотрансформованої природної флори, екотонним ефектом, ефектом рефугіуму. Серед других переважають синантропні та адвентивні рослини, а також ті, що цілеспрямовано завозяться для культивування.

5. В географічному спектрі виявлено переважання широкоареальних видів, зокрема з ареалами голарктичного та полірегіонального типу та значна доля європейсько-середземноморських видів. Розподіл видів за зональною структурою свідчить про те, що досліджена флора є температно-субмерідіональною. За кліматичними особливостями переважають індиферентні види та ті, ареали яких тяжіють до більш континентального клімату.

6. Результати фракційного аналізу свідчать про численність індигенної складової урбанофлори Кіровограда – 461 вид (39,6%). Синантропна фракція має переважну більшість видів – 525, (45,1%), з яких 237 видів (20,3%) є адвентивними. За часом заносу переважають кенофіти, що свідчить про найбільшу активність процесу інвазії адвентивних рослин до початку ХХ століття та узгоджується із історичною роллю міста. За мірою натуралізації переважають епекофіти, що пояснюється антропогенним навантаженням.

7. З’ясовано, що культигенна фракція відіграє суттєву роль в процесі формування урбанофлори Кіровограда та відображає вплив діяльності людини на видовий склад рослин не менше, ніж адвентивна фракція, особливо в умовах наявності лише стихійного культивування та відсутності цілеспрямованої наукової діяльності людини в цьому напрямку.

8. Флороекотопологічний аналіз виявив в дослідженій урбанофлорі 7 екоценофітонів та 17 екофітонів. Найбільш подібними є екофітони евурбанофітону. Спостерігаються тісні зв’язки синантропної плеяди із степофітоном, що є одним із проявів апофітізації флори Кіровограда та вказує на трансформованість першого. Hydrophyton та Drymophyton мають унікальні риси. Останній виявляє певну подібність до Viridificatiohytum, що пов’язане штучним походженням та підтримкою його людиною.

9. За характером практичного використання рослин виділено 8 основних груп корисних рослин: декоративні (525 видів; 45,1%), лікарські та вітамінні (513 видів; 44,0%), медоноси (248 видів; 21,3%), технічні (247 видів; 21,2%), кормові (240 видів; 20,6%), харчові (213 видів, 18,3%), бур’яни (362 види; 31,1%).

10. Складено загальний список з 63 видів судинних рослин, що перебувають під офіційною охороною. З них 2 види включено до Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи, 5 видів внесені до Європейського Червоного списку, 27 – до Червоної книги України, 31 є рідкісними для Кіровоградської області. 46 видів виявлено нами безпосередньо, решта наведена за літературними даними, 19 видів культивується в приватних садибах та міському озелененні. З метою збереження раритетних видів підготовлені обґрунтування для створення двох ботанічних заказників місцевого значення.

11. Особливостями урбанофлори Кіровограда є переважання індигенної складової (461 вид) над адвентивною (237 видів) та культигенною (214 видів); значна подібність до зональної природної флори; середній ступінь антропогенної трансформації; невелика інтенсивність інвазії адвентивних рослин; переважання апофітізації над антропофітизацією. Названі риси дозволяють визначити урбанофлору Кіровограда як флору середніх і малих міст України.

Публікації автора:

1. Аркушина Г.Ф., Попова О.М. Раритетні судинні рослини в урбанофлорі Кірово-града // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2002. – Т.7, вип. 1. – С. 27-31.

Здобувачкою зібраний матеріал, зроблено аналіз і опис одержаних даних; разом із співавтором сформульовано висновки.

2. Аркушина Г.Ф. Історія ботанічних досліджень на Кіровоградщині // Наукові запис-ки Тернопільського державного університету. Серія: біологія. – 2003. – №1 (20). – С. 102-108.

3. Аркушина Г.Ф. Історія дослідження урбанофлори Кіровограда // Наукові записки Тернопільського державного університету. Серія: біологія. – 2003. – №3-4 (22). – С. 114-119.

4. Аркушина Г.Ф., Попова О.М. Аналіз дендрофлори Кіровограда // Вісник Одеського національного університету. Біологія. – 2003. – Т. 8, вип. 6. – С. 36-42.

Здобувачка провела збір гербарного матеріалу, виконала камеральну обробку, аналіз і опис одержа-них даних; написала частину тексту щодо об’єкту власних досліджень, разом із співавтором сформулювала висновки.

5. Аркушина Г.Ф. Можливості використання флори заповідних територій та синан-тропної флори для польової практики з ботаніки // Матеріали ХІ з’їзду Українського ботанічного товариства. – Харків, 2001. – С. 11-12.

6. Аркушина Г.Ф. Флора гранітних відслонень р. Сугоклії в межах м. Кіровограда // Біорізноманіття природних і техногенних біотопів України. Матеріали Всеукраїнської конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (19-22 листопада 2001 р.) – Ч.1. – Донецьк: ДонНУ, 2001. – С. 107-111.

7. Аркушина Г.Ф., Попова О.М. Про необхідність організації двох ботанічних заказ-ників в межах міста Кіровограда // Еколого-біологічні дослідження на природних та антропогенно-змінених територіях. Матеріали наукової конференції молодих вчених (Кривий Ріг, 13-16 травня 2002 р.). – Кривий Ріг, 2002. – С.12-14.

Здобувачкою проведено обстеження досліджених територій із збиранням та фіксуванням гербарного матеріалу, камеральною обробкою та аналізом, разом із співавтором сформульовано висновки.

8. Аркушина Г.Ф. Лікарські рослини в урбанофлорі Кіровограда // Ресурсознавство, колекціонування та охорона біорізноманіття: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (5-6 листопада 2002 р.) – Полтава, 2002. – С.49-51.

9. Аркушина Г.Ф. Про рідкісні види рослин у флорі цвинтарів міста Кіровограда // Матеріали VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта ’2003». – Т.2. Біологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 3-4.

10. Аркушина Г.Ф. Сучасні дані про раритетні судинні рослини урбанофлори Кіровограда // Екологічні проблеми міст і промислових зон: шляхи їх вирішення. Матеріали Міжнародної конференції студентів та молодих вчених (Львів, 11-13 квітня 2003 р.). – Львів, СПОЛОМ, 2003. – С.8-10.

11. Аркушина Г.Ф. Синантропна флора цвинтарів міста Кіровограда // Збірник наукових праць. Фальцфейнівські читання. – Херсон: Вид-во ХДУ, 2003. – С. 24-26.

12. Аркушина Г.Ф. Лісова рослинність урочища Злодійська балка (м. Кіровоград) // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Структурно-функціональна організація біогеоценозів України». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 3.

13. Аркушина Г.Ф. Різноманіття деревно-чагарникових видів в озелененні міста Кіровограда // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Україна наукова – 2003». – Т. 13. Біологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 3.

14. Аркушина Г.Ф. Рослини екстремальних місцезростань в урбанофлорі Кіровограду // Теорія і практика сучасного природознавства. Збірник наукових праць. – Херсон: Терра, 2003. – С. 11-13

15. Аркушина Г.Ф. Голонасінні рослини в озелененні міста Кіровограда // Матеріали II Міжнародної конференції «Динаміка наукових досліджень ’2003». – Т. 5. Біологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.5.

16. Аркушина Г.Ф. Дендрофлора парків та скверів міста Кіровограда // Біорізноманіття як ключовий момент збалансованого розвитку: регіональний аспект. Матеріали Всеукраїнської конференції молодих вчених. – Миколаїв: МДУ, 2003. – С. 3-7.

17. Аркушина Г.Ф. Особливості рослинного світу урбоекосистем // Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2004». – Т. 55. Біологічні науки. – Дніпропетровіськ: Наука і освіта, 2004. – С. 13.

18. Аркушина Г.Ф. Роль культивованої фракції в урбанофлорі (на прикладі м. Кіровограда) // Й.К.Пачоський та сучасна ботаніка. – Херсон: Айлант, 2004. – С. 306-308.

19. Аркушина Г.Ф. Особливості прибережної флори водойм м. Кіровограда // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу ’2004». – Т. 1. Біологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 64 с.

20. Аркушина Г.Ф. Особливості вивчення флори урбанізованих територій (на прикладі м. Кіровограда) // Матеріали УШ Міжнародної конференції «Наука і освіта ’2005». – Т. 9. Біологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 3-4.

21. Аркушина Г.Ф. Уточнений список раритетних судинних рослин урбанофлори Кіровограда // Проблеми збереження, відновлення та збагачення біорізноманіття в умовах антропогенно зміненого середовища. Матеріали міжнародної наукової конференції. – Кривий Ріг, 2005. – С. 398-401.

22. Аркушина Г.Ф. Про флористичне багатство та систематичну різноманітність урбанофлори Кіровограда // «Теорія і практика сучасного природознавства» Збірник наукових праць. – Херсон: ПП Вишемирський В.С., 2005. – С. 12-16.

23. Аркушина Г.Ф. Особливості географічної структури урбанофлори Кіровограда // Сборник научных трудов по материалам научно-практической конференции «Научные исследования и их практическое применение. Современное состояние и пути развития», 1-15 октября 2005 года. – Т. 1, Биология, медицина, ветеринария и фармацевтика. Химия. – Одесса: Черноморье, 2005. – С. 5-7.

24. Аркушина Г.Ф. Особливості формування флори урбанізованих територій // Матеріали І Регіональної наукової конференції «Сучасні екологічні проблеми Центральної України» 20-21 квітня 2006 р. – Кіровоград, 2006. – С. 43-44.

25. Аркушина Г.Ф. Структурні особливості урбанофлори Кіровограда // Матеріали ХІІ з’їзду Українського ботанічного товариства. – Одеса, 2006. – С. 18.

26. Аркушина Г.Ф. Основні риси адвентивного елементу урбанофлори Кіровограда // Матеріали Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Проблеми відтворення та охорони біорізноманіття України» 10-11 квітня 2007 р. – Полтава, 2007. – С. 72-74.