Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Житник Тетяна Петрівна. Управління використанням трудових ресурсів в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Житник Т.П. Управління використанням трудових ресурсів в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). - Південний філіал “Кримський агротехнологічний університет” Національного аграрного університету, Сімферополь, 2007.

Дисертація присвячена удосконаленню механізму управління трудовими ресурсами сільськогосподарських підприємств. Уточнено класифікацію показників та запропоновано інтегральний показник ефективності використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах. Розроблено прогноз чисельності трудових ресурсів сільського господарства та множинну кореляційно-регресійну модель залежності рівня сільськогосподарської зайнятості від ряду чинників. Обгрунтовано пропозиції щодо удосконалення структури організаційно-управлінського механізму та розроблено блок-схему алгоритму створення організаційно-управлінського механізму використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах. Досліджено методичні підходи щодо визначення характеристики зайнятості трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, визначено і класифіковано основні чинники впливу на формування зайнятості та використання трудових ресурсів, уточнено класифікацію форм зайнятості населення в аграрному секторі економіки. Удосконалено концептуальні підходи щодо формування стратегії використання трудових ресурсів. Визначено основні закономірності та тенденції використання трудових ресурсів сільськогосподарських підприємств на регіональному рівні. Удосконалено оціночно-аналітичний підхід для визначення характеристики стану аграрних підприємств в контексті використання трудових ресурсів. Визначено та класифіковано фактори впливу на ринок аграрної праці. Опрацьовано пропозиції щодо планування співвідношення темпів зростання заробітної плати та продуктивності праці сільськогосподарських працівників.

Результатами дисертаційного дослідження є теоретичні узагальнення, обґрунтування методичних і практичних рекомендацій з удосконалення управління використанням трудових ресурсів в сільськогосподарських підприємствах, на основі яких можна зробити наступні висновки.

  1. Дослідженнями уточнені закономірності використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах Київської області в 2003 - 2005 рр.: щорічне скорочення кількості найманих працівників аграрних підприємств (13,5 %); зростання коефіцієнта обороту робочої сили (з 0,75 до 0,90); зростання рівня повної зайнятості (з 94,4 % середньооблікової кількості штатних працівників); поширення зайнятості за тимчасовими контрактами (з 7,0 % облікової кількості штатних працівників до 8,1 %); скорочення обсягів вимушеної неповної зайнятості та зменшення кількості працюючих на цих умовах (на 0,9 пункти); зростання обсягів фактично відпрацьованого найманими працівниками робочого часу (на 0,6 пункти); зменшення втрат фактично відпрацьованого робочого часу в розрахунку на одного середньооблікового працівника (з 0,8 % до 0,4 %); зростання питомої ваги працівників з вищою та середньою спеціальною освітою (з 6,9 % до 19,4 % облікової кількості штатних працівників).

  2. Встановлено, що до основних тенденцій використання трудових ресурсів в аграрних підприємствах Київської області (2003 - 2005 рр.) належать наступні: зростання попиту на сільськогосподарських працівників на ринку аграрної праці (у 1,5 раза); зменшення навантаження зареєстрованого незайнятого населення на одне вільне робоче місце у сільському господарстві (з 37 до 12 осіб); збільшення кількості працевлаштованих (на 27,8 %); скорочення кількості вивільнених працівників (на 40,0 %, половина з яких працювали робітниками, третина - службовцями, решта - на місцях без професії); сільське господарство залишається малопривабливою сферою зайнятості для молоді (питома вага працівників віком до 34 років складає 23,7 % облікової кількості штатних працівників), хоча їх чисельність зросла на 9,8 %.

  3. Основними чинниками впливу на формування зайнятості, використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах є природно-кліматичні, політичні, демографічні, психологічні, соціально-економічні, організаційно-технічні, а основними характеристиками зайнятості - економіко-правова, економіко-демографічна, економіко-психологічна, соціально-економічна, економіко-регіональна. Форми зайнятості населення в аграрному секторі економіки доцільно класифікувати за наступними ознаками: за формами організації робочого часу (повна, неповна, явна неповна, прихована неповна, часткова зайнятість); за статусом діяльності (первинна і вторинна зайнятість); за стабільністю трудової діяльності (постійна і тимчасова зайнятість); за формами правового регулювання використання робочої сили (легальна і нелегальна зайнятість); за характером організації робочих місць і робочого часу (стандартна і нестандартна зайнятість).

  4. На формування і функціонування ринку аграрної праці впливають фактори, які доцільно групувати наступним чином:

- фактори впливу на попит на робочу силу (потреба аграрного підприємства у працівниках певних професій відповідної кваліфікації, якість робочої сили, обсяги і структура сільськогосподарського виробництва тощо);

- фактори впливу на пропозицію робочої сили (наявність вакантних робочих місць з відповідним рівнем оплати, умовами та режимом праці, характер і зміст аграрної праці тощо);

- фактори впливу на ціну робочої сили (середньорегіональна і середньогалузева оплата праці сільськогосподарських працівників, співвідношення попиту та пропозиції на робочу силу, наявність аграрних кадрів певної кваліфікації, державне регулювання аграрного ринку праці тощо);

- фактори впливу на стан конкуренції робочої сили (особливості територіальної економіки, зокрема, трудомісткість виробництва, спеціалізація, стан інфраструктури аграрного ринку праці, рівень трудової рухомості населення, нормативно-правове забезпечення аграрних соціально-трудових відносин тощо).

  1. Для поглибленого аналізу використання трудових ресурсів аграрного підприємства доцільно використовувати СВОТ- аналіз, що ґрунтується на вивченні факторів внутрішнього й зовнішнього середовища, ранжуванні їх за рівнем їх впливу на використання трудових ресурсів, оцінці слабких і сильних сторін та загроз і можливостей. Результати СВОТ - аналізу можуть бути застосовані при опрацюванні стратегії використання трудових ресурсів у сільському господарстві за трьома ймовірними сценаріями: загроз, реалій і шансів.

  2. Організаційно-управлінський механізм використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах має передбачати: мету (досягнення стратегії підприємства), завдання (кадрове забезпечення, ефективне і безпечне використання трудових ресурсів), функції управління (визначення цілей, планування і організація взаємодії використання трудових ресурсів підприємства, мотивація і контроль роботи персоналу), засоби функціонування (нормативно-правові, управлінські, економічні, соціальні), інструменти їх реалізації (законодавчі і нормативні акти, що стосуються трудових ресурсів, організаційна структура і структура управління підприємством, системи мотивації і оплати праці працівників, баланс трудових ресурсів тощо). Формування зазначеного механізму доцільно здійснювати за опрацьованим у дисертації алгоритмом.

7. Використання трудових ресурсів у сільськогосподарських підприємствах має певні особливості, які визначаються специфікою аграрної сфери. Запропоновані нами показники рівня ефективності використання трудових ресурсів в аграрних підприємствах доцільно класифікувати за сферою дії (на рівні держави, регіону, підприємства) та за призначенням (ресурсні, проміжні, результативні). Опрацьований в дисертації інтегральний показник рівня ефективності використання трудових ресурсів в аграрних підприємствах враховує коефіцієнт використання трудових ресурсів (вагомість 10 балів), коефіцієнт сезонності (8 балів) та темп приросту продуктивності праці (10 балів).

8. Опрацьовані нами три варіанти прогнозу кількості зайнятих у сільському господарстві (кризовий, стабілізаційний, період піднесення) на 2010 - 2015 рр. в розрізі районів Київської області свідчать, що кількість працівників зменшиться на 8,4-19,3 % (залежно від варіанту прогнозу), в основному, за рахунок вивільнення людей пенсійного віку. Вибуття найманих працівників сільськогосподарських підприємств відбуватиметься інтенсивніше, ніж їх заміщення, внаслідок чого частина робочих місць буде вивільнятися. Частка зайнятого сільського населення складатиме 51,4 - 56,4 %. Рівень економічної активності сільського населення зростатиме і у 2015 р. становитиме 56,0 - 60,3 % (залежно від варіанту прогнозу).

9. З метою запобігання негативних наслідків недозайнятості чи нестачі робочої сили у певні періоди в сільськогосподарських підприємствах варто складати прогнозний баланс використання трудових ресурсів, який має відбивати зміни сполучення показників, пов`язаних з рухом працівників підприємства та використанням показника відхилення між кількістю прийнятих і вивільнених працівників з урахуванням їх професійно-кваліфікаційного рівня.

10. Впродовж аналізованого періоду в сільськогосподарських підприємствах спостерігається перевищення темпів зростання заробітної плати над темпами зростання продуктивності праці. Так, індекс зміни заробітної плати у 2005 р. становив 1,422 порівняно з 1,204 у 2003 р., а індекси зміни продуктивності праці - відповідно 1,083 та 1,063. Оскільки рівень оплати праці в сільському господарстві значно нижчий, ніж, наприклад, у промисловості, то при плануванні темпів зростання оплати праці сільськогосподарських працівників варто виходити з того, що вони можуть бути в 1,5 - 2 рази вищі за темпи зростання продуктивності праці в аграрній сфері.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Гончарук Т.П. Мотивація праці трудівників аграрної сфери // Регіональні перспективи. - 2002. - № 3-4 (22-23). - С. 241 - 242.

  2. Гончарук Т.П. Про ефективність господарювання на селі в нових умовах // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва: Економіка АПК і природокористування. - 2002. - № 8. - С. 40-42.

  3. Гончарук Т.П. Результативність реформування сільськогосподарського виробництва // Науковий вісник НАУ. - 2002. - № 51. - С. 246 - 249.

  4. Гончарук Т.П. Результативність трансформаційних процесів в сільськогосподарському виробництві // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва: Економіка АПК і природокористування. – 2004. - № 9. - С. 87-92.

  5. Гончарук Т.П. Діяльність дорадчих служб – умова поліпшення соціально – економічного забезпечення регіонального розвитку // Вісник аграрної науки Причорномор`я. – 2004. – Спец. випуск № 2 (26), том 1.– С. 88 – 93.

  6. Гончарук Т.П. Основні аспекти функціонування малих форм господарювання на селі // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П.Василенка: Економічні науки.- 2004. - Вип. 32. – С. 269 – 272.

  7. Гончарук Т.П. Деякі особливості соціально – економічних змін на селі // Продуктивність агропромислового виробництва. – К.: Український науково-дослідний інститут продуктивності АПК, 2005. - № 2. – С. 143 – 150.

  8. Гончарук Т.П. Вплив окремих факторів на зайнятість сільського населення у Київській області // Продуктивність агропромислового виробництва. -К.: Український науково-дослідний інститут продуктивності АПК, 2006. – № 3. – С. 185 - 200.

  9. Гончарук Т.П. Теоретичні аспекти управління використанням трудових ресурсів аграрних підприємств // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць. Спец. вип. “Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики”. – К.: КНЕУ, 2007. – Т.1. Ч.1. – С.149 – 151.

  10. Гончарук Т.П. Кооперація як фактор використання трудових ресурсів у сільському господарстві // Таврійський науковий вісник. – 2007. – Вип. 51. – С. 249 – 257.

В інших виданнях:

  1. Житник Т.П. Управління трудовими ресурсами: Методичні рекомендації – Полтава: ПДАА, 2007. - 48 с.

  2. Гончарук Т.П. Вимоги до спеціалістів України нового покоління в умовах інтеграції сільськогосподарського виробництва // Збірник наукових статтей і доповідей учасників Третьої міжнародної конференції програми Tempus-Tasis Спільного Європейського Проекту “AGFED” (м. Біла Церква, 29-30 березня 2001 р.). – Біла Церква: БДАУ, 2001. - С.91 – 96.

  3. Гончарук Т.П. Деякі особливості сільськогосподарської діяльності в сучасних умовах // Збірник матеріалів третьої міжвузівської науково-практичної. конференції аспірантів ”Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи” (м. Вінниця, 17-19 березня 2003 р.).- Вінниця: ВДАУ, 2003. - С. 167 - 169.

  4. Гончарук Т.П. Сільськогосподарське виробництво в умовах реформування // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції ”Сучасні проблеми економіки сільського господарства та АПК” (м. Суми, 13-16 травня 2003 р.). – Суми: СНАУ, 2003. - Ч.1. - С. 34 - 37.

  5. Гончарук Т.П. Особливості трансформаційних перетворень в аграрному секторі економіки // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії: Економічні науки. – 2005. – Том 3 (22). – С. 31 – 34.

  6. Гончарук Т.П. Стан та перспективи зайнятості трудових ресурсів у сільському господарстві // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Роль інформаційних технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств” (м. Полтава, 12-13 жовтня 2006 р.). - Полтава: ПДАА, 2006.- С. 89-91.

  7. Гончарук Т.П. Підвищення ефективності використання трудових ресурсів як один з головних аспектів забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Державна політика та стратегія реформування економіки України у ХХІ сторіччі” (м. Полтава, 27 березня 2007 р.). - Полтава: ПДАА, 2007. - С.65 - 67.

  8. Гончарук Т.П. Роль трудових ресурсів у підвищенні конкурентоздатності сільськогосподарських підприємств // Тези доповідей V державної науково-практичної конференції "Аграрна наука – виробництву" (м. Біла Церква, 23-25 листопада 2006 р.). - Біла Церква: БДАУ, 2006. - Ч.2. - С. 39.