Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Томаля Тетяна Станіславівна. Управління ринковою вартістю промислового підприємства (на прикладі машинобудівної галузі). : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Томаля Т. С. Управління ринковою вартістю промислового підприємства (на прикладі машинобудівної галузі). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). – Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2009.

Діалектико-гносеологічним дослідженням концепції VBM з’ясовано її основні складові і умови застосування, проаналізовано та систематизовано чинники зростання ринкової вартості. Розроблено методичні рекомендації щодо релевантного використання методів оцінювання ринкової вартості підприємств відповідно до цілей управління. Аргументовано, що система управління ринковою вартістю підприємств повинна містити складову, покликану формувати мотиваційні преференції у напрямах, які забезпечуватимуть зростання ціни підприємства в очах потенційних інвесторів. Сформовано інструментальне наповнення системи управління підприємством на основі концепції VBM для різних стратегічних цілей. Обґрунтовано необхідність поєднання процесного та цілеорієнтованого підходів для побудови системи управління ринковою вартістю підприємства, з метою посилення її мотиваційно-моніторингової складової. Сформовано алгоритм обґрунтування рішень щодо підвищення ефективності бізнес-процесів підприємства в контексті управління його ринковою вартістю, який дає змогу систематизувати процес пошуку резервів її нарощування.

У дисертаційній роботі зроблено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо вдосконалення теоретико-методичних і практичних рекомендацій з управління ринковою вартістю машинобудівного підприємства на основі поєднання процесного і цілеорієнтованого підходів. Загальні висновки такі:

1. Аргументовано, що подальша розбудова ринкових відносин в Україні неможлива без удосконалення тих ринкових інститутів, які регулюють залучення капіталу у галузі з вищою ефективністю. Розвиток фондового ринку потребує оволодіння вітчизняним менеджментом сучасними інструментами управління, які давали б змогу залучати акціонерний капітал, що збільшувало б ресурсні можливості вітчизняних підприємств, створюючи передумови для підвищення їх конкурентоспроможності. Зазначено, що одним із таких інструментів є концепція Value Based Management, однак особливості перехідного періоду зумовлюють потребу в її адаптації до вітчизняної практики менеджменту.

2. Діалектико-гносеологічним дослідженням концепції VBM з’ясовано її основні складові і умови застосування. Логічно доведено, що ефективність реалізації концепції Value Based Management у практиці вітчизняного менеджменту може бути забезпечена дотриманням принципів цілеспрямованості, структурування і взаємопов’язаності, комплексності, адаптивності, забезпечення валентності мотивацій менеджменту за всіма рівнями управління в розрізі основних і підтримуючих процесів та в контексті завдань зростання ринкової вартості підприємства.

3. Аналіз публікацій зарубіжних і вітчизняних науковців з питань управління ринковою вартістю дав змогу виділити значну кількість чинників, які впливають на її динаміку. Їх систематизація показала, що вони ґрунтуються на фінансовому та інтелектуальному капіталі компанії, її фінансовій стійкості (надійності), окреслюються її динамічними можливостями. Зазначено, що управління ринковою вартістю має охоплювати два взаємопов’язаних процеси – стратегічне управління, основу якого складають інноваційно-інвестиційні рішення, і поточне – спрямоване на вдосконалення здійснюваних бізнес-процесів.

4. На основі дослідження особливостей становлення вітчизняного корпоративного сектору логічно доведено, що в Україні створена недостатньо ефективна модель корпоративного управління, яка не дає змоги реалізувати політику структурних змін в економіці і підвищити її конкурентоспроможність. Аналіз інституцій, що формують різні моделі корпоративного управління у країнах із розвиненою ринковою економікою, дав змогу виділити ті з них, які забезпечують суспільну ефективність базових моделей. Підкреслено, що інституції повинні формувати і структурувати за економічними рівнями мотиви менеджерів до нарощування ринкової вартості керованих ними підприємств.

5. Важливими складовими ефективного управління господарською діяльністю, які забезпечують виконання поставлених завдань, є цілеорієнтовані методи мотивації персоналу. Аргументовано, що для забезпечення єдності дій менеджерів усіх рівнів управління у реалізації стратегічних цілей власників бізнесу доцільно використовувати систему збалансованих показників, адаптувавши її основні положення до завдань зростання ринкової вартості підприємства. Зазначено, що успішне використання цілеорієнтованих методів управління ринковою вартістю потребує адекватної стратегічним цілям системи оцінювання досягнутих результатів.

5. Структурно-сутнісний аналіз методів оцінювання вартості підприємств показав, що для реалізації завдань управління зростанням їх ринкової вартості слід надавати перевагу доходному підходу, в межах якого використовувати методи дисконтування вільних грошових потоків і економічного прибутку, встановлюючи планові горизонти, адекватні рівню стабільності ринкового середовища. Це дасть змогу не лише оцінювати поточну вартість підприємства, а й обґрунтовувати відбір бізнес-проектів, що можуть бути основою зростання його ринкової ціни.

6. Дослідження діяльності підприємств машинобудування Хмельницької області у динаміці показало їх низьку здатність до нарощування своєї ринкової вартості. Встановлено, що причиною цього є низька інноваційна активність і переважно відтворювальна структура інвестицій, а також недостатня увага до розвитку і ефективного використання інтелектуального капіталу підприємств. Останнє проявляється у спрощеній системі мотивації і стимулювання інтелектуальної праці. Логічно доведено, що для підвищення ефективності використання інтелектуального капіталу важливо, щоб мотивація персоналу ґрунтувалася на динамічних мотиваторах і забезпечувала диференційований підхід до оцінки зробленого кожним працівником. Наголошено, що без чіткої об’єктивації мотиваційних чинників у розрізі стратегічних цілей підприємства завдання управління зростанням його ринкової вартості не може бути вирішеним.

7. Залежно від стратегічних цілей, які визначаються власниками бізнесу, а також особливостей бізнес-середовища, концепція управління ринковою вартістю може охоплювати різний методичний інструментарій. З урахуванням цього сформовано інструментальне наповнення системи ціннісноорієнтованого управління підприємством для цілей підготовки до продажу і управління розвитком.

8. З метою підвищення ефективності функціонування виробничих підприємств корпоративного сектору розроблено систему управління ринковою вартістю підприємства на основі поєднання процесного і цілеорієнтованого підходів, яка охоплює стратегічну і поточну складові і дає змогу алгоритмізувати обґрунтування і реалізацію відповідних управлінських рішень. В цьому контексті конкретизовано чинники, що формують ринкову вартість машинобудівного підприємства в розрізі найважливіших бізнес-процесів і окреслено методичні підходи до формування сукупності планово-контрольних показників для управління вдосконаленням виділених бізнес-процесів, що дає змогу підвищити рівень керованості цими процесами

Публікації автора:

у науковій монографії:

  1. Томаля Т. С. Інноваційно-інвестиційні стратегії в управлінні ринковою вартістю підприємства : Монографія / В. В. Стадник, Є. М. Рудніченко, Т. С. Томаля, Н. І. Непогодіна. – Хмельницький : ХНУ, 2008. – 302 с. (17,73 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: характеристика чинників ринкової вартості виробничих підприємств, а також визначення методичних особливостей управління ринковою вартістю виробничих підприємств за умов становлення ринкових відносин. (1,3 др. арк.)

у наукових фахових виданнях:

  1. Томаля Т. С. Формування методичних підходів до побудови моделі управління ринковою вартістю підприємства / М. А. Йохна, Т. С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – Т. 2, № 5. – С. 24–28. (0,4 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: методичні рекомендації для побудови моделі управління ринковою вартістю підприємства. (0,2 др. арк.)

  1. Томаля Т. С. Вплив інноваційно-інвестиційних процесів на можливості збільшення ринкової вартості машинобудівних підприємств Хмельницької області / М. А. Йохна, Н. І. Непогодіна, Т. С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – Т. 1, № 3. – С. 127–133. (0,66 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: аналіз інноваційної активності машинобудівних підприємств Хмельницької області. (0,15 др. арк.)

  1. Томаля Т. С. Сутність та принципи управління підприємствами на основі концепції ринкової цінності / Т. С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 2, № 3. – С. 100–105. (0,57 др. арк.)

  2. Томаля Т. С. Ефективність бізнес-процесів підприємства як фактор зростання його ринкової вартості / Т. С. Томаля // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 5. – С. 139–148. (0,53 др. арк.)

  3. Томаля Т. С. О возможностях использования концепции Value Based Management для решения задач управления корпорациями в переходной экономике / В. В. Стадник, Т. С. Томаля // Бизнес-информ. – 2007. – Т. 1, № 5. – С. 38–41. (0,3 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: формування інструментального наповнення системи управління підприємством на основі концепції VBM для різних стратегічних цілей виробничих підприємств. (0,15 др. арк.)

  1. Томаля Т. С. Чинники зростання ринкової цінності підприємства / Т. С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 1, № 6. – С. 83–87. (0,58 др. арк.)

  2. Томаля Т. С. Стратегічний маркетинг і зростання ринкової вартості підприємства / Т. С. Томаля // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т. 3, № 6, – С. 50–53. (0,4 др. арк.)

  3. Томаля Т. С. Реінжиніринг бізнес-процесів як засіб підвищення ринкової вартості підприємства / В. В. Стадник, Т. С. Томаля // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Випуск 20. – 2006. – Ч. 2. – С. 101–112. (0,6 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: окреслення методичного потенціалу процесного підходу в управлінні ринковою вартістю підприємства. (0,3 др. арк.)

у навчальному посібнику:

  1. Томаля Т. С. Методика збалансованих показників у системі управління реалізацією стратегії організації / Сучасні концепції менеджменту : Навч. посібник / За ред. д-ра екон. наук, проф. Л. І. Федулової. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 536 с. – С. 384–423. (33,5 др. арк.)

Особистий внесок здобувача: загальна характеристика цілеорієнтованого підходу в управлінні зростанням ринкової вартості підприємства. (1,7 др. арк.)

в інших наукових виданнях

  1. Томаля Т. С. Аналіз методологій моделювання бізнес-процесів для здійснення їх ефективного реінжинірингу // І Міжнародна науково-практична конференція “Інноваційні проблеми автоматизації управління бізнесом” 20–21 квітня 2007 р., м. Житомир : Інститут підприємництва та сучасних технологій. – С. 39–43. (0,2 др. арк.)

  2. Томаля Т. С. Моделювання бізнес-процесів виробничих підприємств як передумова їх ефективного реінжинірингу // Актуальні проблеми комп’ютерних технологій. Збірник наукових праць науково-технічної конференції “Актуальні проблеми комп’ютерних технологій 2006”. – Хмельницький, ХНУ – 2006 р. – С. 98–102. (0,25 др. арк.)