Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Смолюк Вікторія Леонтіївна. Управління розвитком трудового потенціалу підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Смолюк В.Л. Управління розвитком трудового потенціалу підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Харківський національний економічний університет, Харків, 2008.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню та вдосконаленню нових методичних підходів і практичних рекомендацій щодо управління розвитком трудового потенціалу підприємства. У роботі узагальнено існуючі підходи до визначення поняття «трудовий потенціал» та його характеристик; уточнено структуру трудового потенціалу; систематизовано зовнішні та внутрішні фактори розвитку трудового потенціалу; визначено сутність і структуру функціонального механізму управління розвитком трудового потенціалу підприємства. Проаналізовано та оцінено вплив факторів на трудовий потенціал; проведено аналіз його розвитку на основі вдосконаленої системи показників, до якої включено кількісні та якісні показники. Розроблено методику комплексної оцінки рівня розвитку трудового потенціалу підприємства з застосуванням інтегральних показників; методичні рекомендації щодо аналізу впливу показників розвитку трудового потенціалу на результативність діяльності підприємства; запропоновано методичний підхід до формування організаційного механізму управління трудовим потенціалом підприємства.

Одержані в ході дисертаційного дослідження результати в сукупності вирішують важливе науково-практичне завдання з подальшого розвитку теоретичних засад, розроблення методичних підходів і практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення управління розвитком трудового потенціалу підприємства. У процесі проведеного дослідження одержано такі теоретичні та практичні результати:

  1. Визначено зміст поняття «трудовий потенціал підприємства» на основі аналізу існуючих підходів, що включають детальний розгляд кількісних характеристик трудового потенціалу, але не систематизують його якісні складові. Трудовий потенціал підприємства поєднує кількісні та якісні показники з урахуванням того, що будь-який якісний показник має кількісну ознаку, а також соціально-економічні та виробничо-технічні умови реалізації трудових якостей працівників. Такий підхід до визначення трудового потенціалу підприємства дозволяє узгоджувати цілі діяльності та особисті очікування працівників. Уточнено структуру трудового потенціалу підприємства, до якої слід відносити інтелектуальний, культурно-моральний та інноваційний потенціали працівників, що дозволить проводити аналіз як трудового потенціалу в цілому, так і кожної його складової, і на основі цього розробляти напрямки управлінських впливів на його розвиток.

  2. Обґрунтовано вплив зовнішніх та внутрішніх факторів на рівень розвитку трудового потенціалу підприємства, що доцільно враховувати в оцінці зміни його якісних та кількісних характеристик. Доведено необхідність систематичної координації цілей розвитку трудового потенціалу з цілями розвитку підприємства на основі врахування виробничого, фінансового, маркетингового, управлінського, інноваційного, інформаційного і соціально-культурного потенціалів.

  3. Доведено, що функції управління розвитком трудового потенціалу підприємства є основним елементом функціонального механізму, що взаємо узгоджує їх з принципами, методами, формами, нормативами та внутрішніми правилами, а також між собою, дозволяє враховувати вплив зовнішніх і внутрішніх факторів. Обґрунтовано, що доцільно розглядати функції аналізу розвитку трудового потенціалу підприємства, його прогнозування та планування, організації управління, мотивації, контролю та регулювання розвитку трудового потенціалу суб’єкта господарювання.

  4. Уточнено систему показників розвитку трудового потенціалу підприємства, що враховує кількісні (чисельність, віковий та кваліфікаційний склад, рух робочої сили, використання робочого часу, ефективність праці) та
    якісні (фізичний, кваліфікаційний, культурно-моральний, соціально-психологічний, інтелектуальний, інноваційний потенціали) характеристики й дозволяє визначати причини неефективного формування та використання трудового потенціалу і здійснювати оптимізаційні управлінські впливи на процес його розвитку.

  5. Запропоновано методику комплексної оцінки розвитку трудового потенціалу підприємства на основі побудови інтегральних показників, що
    дає можливість виявляти недоліки й негативні тенденції в управлінні його кількісними та якісними складовими, а також оцінювати ефективність управління трудовим потенціалом у цілому, визначати причини його неефективного формування та використання, розробляти заходи щодо покращення окремих його характеристик.

  6. Розроблено методику визначення впливу показників розвитку трудового потенціалу на результативність діяльності підприємства: валовий та чистий прибуток, продуктивність праці. Такий аналіз запропоновано здійснювати
    за наступними етапами: 1) визначення цілей аналізу; 2) уточнення показників,
    що аналізуються (формування вихідної інформації); 3) розробка факторної моделі
    в загальному вигляді; 4) розрахунок моделі; 5) визначення частинного виду факторної моделі та інтерпретація результатів; 6) розробка критеріїв аналізу впливу показників розвитку трудового потенціалу підприємства на результативні;
    7) розробка методичних заходів щодо розвитку трудового потенціалу підприємства. Він дозволяє отримати фактори, які значно скорочують інформаційний простір та дозволяють виявити приховані внутрішні закономірності розвитку трудового потенціалу підприємства. Визначення характеру їх впливу на показник чистого прибутку у розрахунку на
    одного працівника дозволяє конкретизувати заходи цілеспрямованого впливу на підвищення ефективності управління трудовим потенціалом.

  7. Розроблено методичний підхід, що дозволяє сформувати організаційний механізм управління розвитком трудового потенціалу підприємства на основі узгодження цілей управління трудовим потенціалом з цілями розвитку складових економічного потенціалу: забезпечення відповідності обсягів виробленої та реалізованої продукції, залучення та освоєння інвестиційних ресурсів на пріоритетних напрямках розвитку інноваційної діяльності, фінансової основи досягнення ідей, раціоналізації інформаційних потоків, сприятливих соціально-культурних умов в колективі, ефективного управління діяльністю суб’єкта господарювання.

Публікації автора:

  1. Смолюк В.Л. Сущность и структура трудового потенциала предприятия / В.Л. Смолюк // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 210: У 4 т. – Том III. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 813 – 818.

  1. Смолюк В.Л. Механизм управления развитием трудового потенциала предприятия / В.Л. Смолюк // Економіка розвитку. – 2005. – №2 (34). – С.63–65.

  2. Гринева В.Н. Методика оценки трудового потенциала предприятия / В.Н. Гринева, В.Л. Смолюк // Економіка розвитку. – 2006. – №1 (37). – С. 87–89.

  3. Гринева В.Н. Анализ влияния показателей развития трудового потенциала на результативность деятельности машиностроительных предприятий / В.Н. Гринева, В.Л. Смолюк // Бизнес Информ. – 2006. – №10. – С. 75–78.

  4. Смолюк В.Л. Методичний підхід щодо формування механізму управління розвитком трудового потенціалу підприємства / В.Л. Смолюк // Економіка розвитку. – 2007. – №1 (41). – С. 63–65.