Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Ковальова Юлія Миколаївна. Управління розвитком регіональної економіки на основі формування кластерів : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Ковальова Ю.М. Управління розвитком регіональної економіки на основі формування кластерів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка та управління національним господарством. - Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2009.

Розроблено теоретико-методичні основи і практичні рекомендації щодо удосконалення розвитку регіональної економіки на основі формування кластерів. Обґрунтовано дефініцію кластера, систематизовано науково-методичні підходи до формування кластерів, виявлено їх основні характеристики та відмінні риси. Побудовано модель організаційно-економічного механізму регулювання регіонального розвитку на основі кластерів. Узагальнено світовий та вітчизняний досвід функціонування кластерів, виявлено особливості впливу кластерів на розвиток економіки регіону, оцінено можливості вмонтування фінансових структур: банків, страхових компаній, недержавних пенсійних фондів у кластери, сформульовано науково - практичні рекомендації щодо складових механізму формування кластера, проведено оцінку інтеграційних зв’язків між суб’єктами кластера.

Надано рекомендації з оцінки впливу кластера на розвиток регіону на основі економіко-математичного моделювання.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуального наукового завдання щодо удосконалення процесів кластерного управління розвитком регіональної економіки шляхом посилення конкурентних позицій фінансово-економічних суб’єктів на регіональному ринку. У результаті наукового дослідження, проведеного у дисертації, сформульовано наступні висновки:

1. Дослідження теоретичних засад формування і функціонування кластерів, як ефективних інструментів управління розвитком регіональної економіки дозволило визначити сутність дефініції “кластер”, що представляє собою територіально-виробничу форму інтеграції локалізованих суб’єктів, об’єктів інфраструктури і яка характеризується виробництвом конкурентоспроможних товарів або послуг, наявністю погодженої стратегії розвитку, спрямованої на гармонізацію інтересів кожного з учасників і має істотну соціально-економічну значимість для регіону.

Сформульовано передумови створення кластерів: відповідні можливості на території (диверсифікована структура господарства, наявність суміжних і взаємозалежних виробництв, науковий і кадровий потенціал); інтерес до об'єднання у потенційних учасників, підсилений матеріальною, моральною й владною мотивацією та наслідки формування кластерів для регіональної економіки: збільшення числа робочих місць; поліпшення соціально-економічного розвитку, інвестиційного клімату та привабливості регіону; збільшення кількості платників податків та бази оподаткування; розвиток виробничої та соціальної інфраструктури; підвищення соціальної захищеності та добробуту населення.

Виявлено, що відмінними рисами, особливостями кластерної форми об’єднання, які відрізняють їх від інших інтегрованих структур є наступні: на відміну від територіально-виробничого комплексу в основу кластера закладено ринковий механізм і самоініціативу учасників, які об'єднуються для підвищення своєї конкурентоспроможності; на противагу вертикально – інтегрованим корпоративним структурам, які створюються з метою максимізації прибутку фінансово-промислової групи як єдиного суб’єкта, кластер зберігає поряд з кооперацією атмосферу конкуренції, самостійності, гнучкості кластерних учасників, єдині фінансові відносини не вступають у суперечку з реалізацією їх власних інтересів.

2. Аналіз й узагальнення світового та вітчизняного досвіду управління розвитком економік країн, регіонів дозволив виявити недостатність українських кластерних ініціатив, зокрема в промисловому регіоні. Обґрунтовано, що для активізації процесів регіонального розвитку, в тому числі при застосуванні кластерних інструментів управління розвитком регіональної економіки, необхідне посилення конкурентних позицій фінансово-економічних суб’єктів на регіональному ринку за рахунок включення фінансових структур регіону: банків, страхових компаній, недержавних пенсійних фондів у кластери.

3. Розроблено модель організаційно-економічного механізму регулювання регіонального розвитку на основі кластерів. Виявлено, що головною специфікою моделі є встановлення системної мотивованої взаємодії між всіма учасниками об’єднання, направленої на реалізацію спільної мети функціонування, яка полягає у підвищенні ефективності управління розвитком регіону та досягненні високого рівня регіональної конкурентоспроможності.

4. Оцінка можливості включення фінансових структур регіону у кластери довела, що середовищем для створення адаптованого кластеру має стати його фінансово-кредитна система. Спираючись на проведений аналіз діяльності банківського та парабанківського секторів, обґрунтовано, що банки, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди володіють значною кількістю довгострокових фінансових ресурсів, що можуть бути використані для економічного розвитку регіонів.

5. Визначено, що складовими механізму формування адаптованого кластеру в промисловому регіоні є низка блоків, між якими повинен бути встановлений такий ступінь координації, що дозволить надавати повний пакет, спектр послуг для регіональної економіки. Адаптований кластер у Донецькому регіоні включає фінансовий, промисловий, сервісний блоки на основі кластероутворюючого ядра, представленого банками, страховими компаніями, недержавними пенсійними фондами, в якому важлива роль відведена розвитку регіональної економіки. Місцева влада виступає у ролі координатора діяльності, створюючи сприятливі умови для результативної кластерної співпраці.

6. Встановлено й оцінено інтеграційні зв’язки між суб’єктами адаптованого кластера промислового регіону, які свідчать, що загальними вигодами від співробітництва у рамках кластера є наступні: можливість створення спільного продукту з урахуванням всіх потреб клієнта; одержання синергічного ефекту від об'єднання збутових мереж банку і страхової компанії; можливість об'єднання персоналу і технічних засобів, які використовуються для управління та оцінки ризиків; мінімізація та диверсифікація фінансових ризиків; залучення стабільних довгострокових ресурсів; розробка ефективного комплексу маркетингу, розрахованого на новий клієнтський сегмент, що враховує надання банківських і страхових послуг; можливість поліпшення якості та ефективності управління ресурсами і притаманними їм ризиками для пенсійних фондів. Ці переваги дозволяють стимулювати учасників до об’єднання у кластер з метою реалізації проектів по пріоритетним напрямкам регіонального розвитку з урахуванням потреб кластерних суб’єктів.

7. Враховуючи певний вплив кластера на економіку регіону, доведено необхідність розробки економетричної моделі, яка оцінює результативність адаптованого кластера. Запропоновано методичні підходи до визначення ресурсного потенціалу кластера на базі об'єднання фінансового потенціалу банків, страхових компаній і недержавних пенсійних фондів. Принципово новим є застосування моделі залежності фінансового результату регіону від внутрішньокластерних кредитів, що дозволить ефективно управляти кредитними ресурсами з погляду оптимізації їх вартості і можливості довгострокового використання у регіональній економіці. Розробка моделей кластера дозволила сформулювати ефективний механізм узгодження інтересів учасників інтеграції та стійкого економічного розвитку Донецького регіону, важливою складовою якого є розвиток фінансово-кредитної системи.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Ковальова Ю.М. Кластер як новий інструмент модернізації економіки / Ю.М. Ковальова // Схід. – 2007. - № 5(83).- С. 9-13.

2. Ковальова Ю.М. Економічний кластер як форма функціонування та розвитку регіональної економіки / Ю.М. Ковальова // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ, 2007. – Т. II, вип. 232. – С. 339-346.

3. Ковальова Ю.М. Механізм регулювання соціально-економічного розвитку регіону на основі формування кластерів / Ю.М. Ковальова // Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №4(82). – С. 179-187.

4. Ковальова Ю.М. Класифікаційна характеристика, типологія кластерів / Н.В. Алишева, Ю.М. Ковальова // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ, 2008. – Т. I, вип. 239. – С. 207-217.

Особистий внесок: виділено основні класифікаційні характеристики та чинники кластерного розвитку.

5. Ковальова Ю.М. Співпраця банків, страхових компаній, пенсійних фондів у рамках фінансового кластера / Ю.М. Ковальова // Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №9(87). – С. 166-172.

6. Ковальова Ю.М. Проблеми на шляху розвитку і реалізації кластерного підходу в Україні / Н.В. Алишева, Ю.М. Ковальова // “Наука й економіка”. – Хмельницький, 2008. – Випуск 3(11). – С. 212-218.

Особистий внесок: проведено дослідження основних перешкод, що ускладнюють розвиток і діяльність кластерів.

7. Ковальова Ю.М. Кластери та інші форми інтеграції компаній / Ю.М. Ковальова // Менеджер. – 2008. - № 2(44).- С. 57-64.

Матеріали наукових конференцій

8. Ковальова Ю.М. Кластер як нова форма організації та розвитку економіки / Ю.М. Ковальова // Становлення сучасної науки – 2007: V міжнар. наук.-практ. конф., 1-15 жовтня 2007 р. Софія. Т.4: тез. доп. - Софія, 2007. – С. 54-55.

9. Ковальова Ю.М. Різноманітність трактувань терміну “кластер” у працях вчених світу / Н.В. Алишева, Ю.М. Ковальова // Актуальні проблеми сучасних наук – 2008: IV міжнар. наук.-практ. конф., 16-31 червня 2008 р. Дніпропетровськ. Т.6: тез. доп. - Дніпропетровськ: Наука й освіта, 2008. – С. 48-52.

Особистий внесок: дослідження різноманітних визначень кластерної форми співпраці.

10. Ковальова Ю.М. / Ю.М. Ковальова // Ключові аспекти наукової діяльності – 2008: IV міжнар. наук.-практ. конф., 15-31 січня 2008 р. Дніпропетровськ. Т.7: тез. доп. - Дніпропетровськ: Наука й освіта, 2008. – С. 7-11.

11. Ковальова Ю.М. Співпраця банків, страхових компаній, пенсійних фондів у рамках фінансового кластера / Н.В. Алишева, Ю.М. Ковальова // Розвиток України в XXI столітті: економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та правові проблеми: II міжнар. наук.-практ. конф., червень 2008 р. Тернопіль. Секція 1-4: тез. доп. - Тернопіль, 2008. – С. 85-88.

Особистий внесок: дослідження різноманітних аспектів кластерної співпраці у фінансово-кредитній системі.

12. Ковальова Ю.М. Кластер – новітня технологія управління регіональним економічним розвитком / Ю.М. Ковальова // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів на сучасному етапі: II міжнар. наук.-практ. конф. аспірантів та студентів, 23-24 жовтня 2008 р. Чернівці. тез. доп. - Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2008. – С. 95-96.

13. Ковальова Ю.М. Кластер як перспективна форма стратегічного альянсу в економіці // Стратегія інноваційного розвитку економіки та соціальної сфери України: міжнар. наук.-практ. конф. вчених, студентів і практиків, 9-10 жовтня 2008 р. Ласпі. АРК. тез. доп. – Донецьк: Норд-Прес, 2008. – С. 139-142.