Решетняк Тетяна Іванівна. Управління розвитком підприємства: інформаціологічний контекст (теоретико- методичні аспекти) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 219арк. — Бібліогр.: арк. 204-216.
Анотація до роботи:
Решетняк Т.І. Управління розвитком підприємства: інформаціологічний контекст (теоретико-методичні аспекти). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – «Економіка, організація і управління підприємствами». – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.
У дисертації подано комплексне вирішення завдання створення теоретико-методичних засад управління розвитком підприємства, що відповідають дійсній пояснювальній силі системної парадигми економічного мислення.
У роботі виявлено методологічні вади наявних концепцій розвитку й управління розвитком підприємства, сформованих у межах сучасних теорій фірми і менеджменту. Запропоновано конструктивний шлях до усунення даних вад: переосмислення феномену підприємства і його розвитку в інформаціологічному контексті. На засадах інформаціологічного підходу запропоновано авторську концепцію та розроблено методологію управління розвитком підприємства, які мають такі переваги: 1) побудовані згідно до вимог теоретичної універсальності; 2) вирішують проблему вибору загального критерію розвиненості підприємства, яким визнається його надійність; 3) надають дієвий управлінський інструментарій оцінки рівня розвиненості підприємства та визначення способу його підвищення.
У дисертації наведено результати наукового експерименту з застосування авторської концепції інформаціологічного управління розвитком підприємства. В ході експерименту розроблено модель інформаціологічного управління розвитком консалтингового підприємства, для побудови якої здійснено структурування надійності консалтингового підприємства, визначено зміст його відмови, запропоновано спосіб визначення достатніх і надмірних здатностей підприємства та управлінські заходи щодо їх гармонізації.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання побудови теоретико-методичних засад управління розвитком підприємства, відповідних дійсній пояснювальній силі системної парадигми економічного мислення. Загальні висновки дисертації є такими:
1. Формування системної парадигми економічного мислення є закономірним явищем, яке, своєю чергою, сприймається як складова загальних змін методології пізнання. Проте системне мислення, як і системний підхід, сьогодні не має однозначного трактування, оскільки його теоретичне підгрунтя – загальна теорія систем – переживає власне становлення. Сучасна інтерпретація системного підходу економічною наукою обумовлює розгляд підприємства як живої системи, що існує згідно із системними законами самоорганізації, самозбереження і саморозвитку. З цього погляду актуальним і водночас перспективним завданням теорії управління є формування відповідних наукових засад системного управління розвитком підприємства.
2. Науковим підгрунтям розвитку теорії систем є базові положення природничих наук і теорії інформації. Інформаціологія як новітнє генералізаційне вчення про інформацію створює специфічний світоглядний контекст: по-перше, природний простір і його локальні галузі визнаються п’ятивимірними, при чому першовиміром і першопричиною структурування простору є інформація; по-друге, наукове дослідження будь-якого явища (системи) передбачає зосередження уваги дослідника не на явних ознаках чи параметрах системи, а на просторових співвідношеннях, які їх спричинили. У такому контексті інформація сприймається не як об’єкт дослідження, а як аспект розгляду явища.
3. Формування інформаціологічного контексту економічних досліджень передбачає переосмислення природи підприємства, середовища його існування і закономірності його розвитку. Родовим середовищем підприємства є п’ятивимірний простір, що утворюється співвідношеннями природної інформації життя та цивілізаційної структури час-організація-культура-економіка. Підприємство є процесом складних макро- і мікросоціальних відношень культурних цінностей, організаційних форм та економічної раціональності у локальній галузі цивілізаційного простору-часу. Розвиток сприймається як зміна кількості інформації (інформаційності) підприємства, що, своєю чергою, не є лінійним незворотним процесом, а відбувається згідно з єдиною гештальт-закономірністю переходу від первинної простоти до ускладнення і вторинного спрощення.
4. З інформаціологічних позицій процес управління розвитком підприємства полягає у створенні внутрішнього режиму найбільшого сприяння ускладненню та збільшенню інформаційності. Реалізація подібної управлінської ідеї базується на виборі єдиним універсальним критерієм розвиненості підприємства його надійності – властивості безвідмовного функціонування за будь-яких можливих змін середовища. Власне управління розвитком підприємства полягає у спрямуванні управлінських зусиль як на підвищення рівня надійності відповідно до фази гештальту, яку переживає підприємство, так і на перехід цієї властивості на відносно вищий інформаційний план свого вияву.
5. Усі сучасні підприємства мають спільну рису, оскількі можуть розглядатись як такі, що створюють знання. Професійним створенням знань зайняті консалтингові підприємства, інформаціологічне дослідження особливостей розвитку яких дозволяє перевірити запропоновану концепцію на життєздатність. Родовий простір існування консалтингових підприємств утворюється співвідношеннями інформації цивілізаційного простору, виявом динамічної природи якої є час, організації сфери виробництва знань як сектору економіки, культури потреб у знаннях та виробництва персоніфікованих знань. Консалтингове підприємство є процесом складних макро- і мікровідношень диференційованих потреб у знаннях, упорядкованого виробництва знань та технологічно раціонального виробництва персоніфікованих знань.
6. Структура родового середовища світових консалтингових підприємств утворюється співвідношеннями західно-цивілізаційного генезису: 1) потребами у знаннях як засобі підвищення актуальної обізнаності, спрощення й економії часу в прийнятті рішень; 2) розгалуженою інформаційною сферою з власною зрілою інфраструктурою; 3) технологічно та інституційно виокремленою галуззю виробництва консалтингових продуктів. Дані співвідношення утворюють соціальний генотип консалтингового підприємства економічно розвинених країн. Генотип консалтингових підприємств в Україні утворюється співвідношеннями примітивних потреб у знаннях як засобі самозбереження, неефективної інформаційної сфери з несформованою бізнес-інфраструктурою, технологічно обмеженим виробництвом персоніфікованих знань.
7. Надійність глобальної консалтингової фірми змінювалася відповідно до фаз гештальту розвитку від високої ймовірності задоволення легалізованих потреб у знаннях за даних умов кон’юнктури до значної ймовірності задоволення навіть неусвідомлених потреб у знаннях вибраного для співробітництва споживача. Надійність підприємств вітчизняного консалтингу у фазі первинної простоти виявляється як незначна ймовірність задоволення легалізованих потреб у нормативних знаннях протягом періоду їх актуальності; з початком ускладнення надійність вітчизняного підприємства характеризується як імовірне задоволення легалізованих та здатність до діагностування нелегалізаваних потреб у знаннях за даних умов бізнесу.
8. Методичним підгрунтям управління розвитком консалтингового підприємства є порядок визначення достататніх та надмірних здатностей, гармонізація яких сприяє переходу надійності підприємства на новий інформаційний план. Достатність утворюється як здатність до виробництва консалтингових продуктів даного типу за даних ринкових умов. Надмірність полягає у набутті навичок і знань, які за даних умов не можуть бути задіяні у виробництві продукту і, відповідно, комерціалізовані. Управлінським завданням є підтримка такої пропорції достатності і надмірності, за якої зусилля з набуття підприємством надмірності перевищують зусилля з підтримки достатності.
Публікації автора:
В наукових фахових виданнях
1. Решетняк Т.І. Консалтингова діяльність в Україні: стан конкуренції та перспективи розвитку // Економіка і прогнозування - 2000. - № 2. - С. 98-108 (0,5 друк. арк.)
2. Решетняк Т.І. Розвиток кластера персоніфікованих інформаційних продуктів у контексті структурних перетворень сфери послуг в Україні // Стратегія економічного розвитку в Україні: Наук. зб.- Вип.5 / Відп. ред. О.П.Степанов.-К.: КНЕУ, 2001. - С.159-164 (0,5 друк. арк.)
3. Решетняк Т.І. Методологічні аспекти управління розвитком підприємства // Стратегія економічного розвитку в Україні: Наук. зб.- Вип.15 / Голов. ред. А.П.Наливайко.-К.: КНЕУ, 2004. - С.24-31 (0,5 друк. арк.)
4. Решетняк Т.І. Інформаційна природа економічних систем // Стратегія економічного розвитку в Україні: Наук. зб. – Вип.16 / Відп. ред.А.П. Наливайко. – К.:КНЕУ, 2005. – С. 51-56 (0,5 друк. арк.).
В інших виданнях
5. Решетняк Т.І. Становление и развитие рынка информационных продуктов в Украине // Сборник научных трудов «Пути реформирования экономики Украины на современном этапе». Приложение №4/9 к научному журналу «Персонал», №2(56), 2000.-К.: МАУП, 2000. - С.58-60 (0,3 друк. арк.)
6. Верба В.А., Решетняк Т.І. Організація консалтингової діяльності: Навч.посібник.-К.: КНЕУ, 2000. - 244с. (загальний обсяг-14,18 друк. арк.,особисто здобувач є автором розділів 1,4,5,6,8,10- обсяг 6,5 друк. арк.)
7. Бєлов М.А., Павленко І.А., Решетняк Т.І. та ін. Управління інфраструктурою підприємства: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц./За заг. ред. М.А.Бєлова.-К.: КНЕУ, 2003. - 112с. (загальний обсяг-6,51 друк. арк., особисто здобувач є автором теми 7- обсяг 1 друк. арк.)
8. Магістерські програми. Економіка підприємства: Програма «Менеджмент проектів і консалтинг». 2001/02 навч. рік. Ч.2/ Колектив авт. під кер. А.П.Наливайка.-К.:КНЕУ, 2001.-152с. (загальний обсяг-4 друк. арк., особисто здобувачу належить розробка змісту розділу 2 методичних вказівок з вивчення дисципліни «Управління консалтинговою діяльністю» - обсяг 0,5 друк. арк.)
9. Магістерські програми. Економіка підприємства: Програма «Менеджмент проектів і консалтинг». 2004/2005 навч.рік./ Колектив авт. під кер. В.А. Верби.-К.:КНЕУ, 2004. - 356с. (загальний обсяг видання -20,69 друк. арк., особисто здобувачу належить розробка змісту розділу 2 та завдань для модульного контролю навчально-методичних матеріалів до вивчення дисципліни «Управління консалтинговою діяльністю» - обсяг 0,5 друк. арк.)