Бакало Надія Віталіївна. Управління розвитком малих підприємств під впливом факторів макросередовища : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Бакало Н.В. Управління розвитком малих підприємств під впливом факторів макросередовища. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. – Полтава, 2008.
Дисертація присвячена вирішенню теоретичних і практичних завдань управління розвитком малих підприємств із урахуванням впливу факторів макросередовища.
У дисертації поглиблено теоретичні підходи до визначення категорії “мале підприємство” та тенденцій розвитку підприємств малого бізнесу; визначено особливості системи функціонування малих підприємств і впливу факторів макросередовища на їх розвиток; розроблено порівняльну рейтингову оцінку ділової активності малих підприємств Полтавської області; проаналізовано ступінь впливу факторів макросередовища на управління розвитком малих підприємств Полтавського регіону; виявлено особливості управління розвитком малих підприємств регіону з врахуванням факторів макросередовища шляхом оцінки системи факторів, що найбільш впливають на процес управління малими підприємствами Полтавщини; визначено організаційне забезпечення діагностики впливу факторів макросередовища на функціонування малих підприємств; проведено прогнозування впливу факторів макросередовища; розроблено рекомендації щодо вдосконалення процесу управління малими підприємствами.
У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нові підходи до розробки практичних рекомендацій щодо управління розвитком малих підприємств під впливом факторів макросередовища.
Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:
Узагальнення підходів до визначення поняття, особливостей і тенденцій розвитку малих підприємств в Україні, а саме: сутність розвитку малих підприємств вітчизняними та зарубіжними науковцями, виявлення сучасних підходів до висвітлення їх змісту дали можливість систематизувати критерії віднесення суб’єктів господарювання до категорії малих і висвітлити їх роль у національній економіці та регіоні, виявити особливості їх становлення та розвитку. Визначено, що малі підприємства мають обмеження в капіталі, найманні персоналу, характеризуються інноваційним і соціальним спрямуванням та сприяють адаптації реального сектора української економіки до міжнародних стандартів. Доведено, що використання переваг зарубіжного досвіду в розробці механізму подальшого розвитку малих підприємств дасть позитивний ефект в умовах нинішнього етапу світової інтеграції та економічних реформ в Україні при створенні для них сприятливого правового й економічного клімату, усунення бар’єрів, що негативно впливають на їх розвиток з урахуванням високого ступеня ризику діяльності. Підкреслено необхідність адаптації малих підприємств до нестабільного ринкового середовища, що в дисертації реалізовано через обґрунтування концептуальної моделі управління, яка за своєю суттю, нормативно-правовим регламентуванням, соціально-економічними завданнями, структурою, ринково-адаптованими методами управління тощо відображає зазначену організаційно-економічну форму господарювання та дозволяє визначити системне місце підприємств малого бізнесу в розвитку регіону.
Результати дослідження теоретико-практичних засад функціонування малих підприємств дозволили визначити, що ефективність їх управління залежить від вчасного виявлення значущості факторів, що впливають на них, а тому в роботі реалізовано завдання із систематизації факторів макросередовища та характеристики їх впливу на розвиток малих підприємств. Результати дослідження впливу факторів макросередовища, за допомогою побудови „матриці суджень” свідчать, що найбільшу значимість мають такі фактори: політико-правові, економічні, технологічні, соціально-демографічні, екологічні, міжнародні фактори, що дозволило обґрунтувати активність їх дії на розвиток малих підприємств і регіону в цілому і надало можливість приймати своєчасні оптимальні управлінські рішення щодо виявлення негативного впливу факторів.
Обґрунтування методики оцінки ділової активності малих підприємств Полтавського регіону дало можливість визначити алгоритм порівняльної рейтингової оцінки, який складається з етапів: збір і аналітична обробка інформації; визначення малих підприємств регіону та групування їх за видами економічної діяльності; визначення кількісних показників для аналізу та класифікації; визначення оптимального (еталонного) значення за кожним показником; розрахунок коефіцієнтів ділової активності підприємств малого бізнесу; стандартизація коефіцієнтів по відношенню до еталонних; розрахунок підсумкового показника рейтингової оцінки; ранжування підприємств за рейтингом. На основі проведених розрахунків з використанням економіко-математичних методів дійшли висновку, що за діловою активністю перші місця посідають підприємства, які надають послуги, займаються торгівлею та операціями з нерухомістю. Водночас, результати аналізу свідчать про недостатню активність підприємств, розвиток яких не опосередковано (через торгівлю та послуги), а прямо впливає на соціально-економічний стан регіону (наприклад: будівництво, сільське господарство, промисловість, транспорт), що зумовлює необхідність активнішого впливу органів місцевої влади та самоврядування через регуляторну політику на розвиток соціально спрямованих видів малих підприємств.
Необхідність удосконалення впливу факторів макросередовища на розвиток малих підприємств реалізовано через обґрунтування методики оцінки системного впливу факторів і пріоритетних цілей у розвитку малого бізнесу шляхом використання експертних оцінок із урахуванням релевантної інформації різних видів. Моніторинг впливу факторів макросередовища на управління розвитком малих підприємств здійснено на основі аналізу ієрархій, який дозволив описати проблему за допомогою термінів ієрархічної структури, використати засоби для упорядкування пріоритетів в ієрархії та для вимірювання інтенсивності взаємодії між її компонентами. В роботі, згідно з експертними оцінками на основі реалізації алгоритму визначено структуру узагальнених елементів пріоритетних цілей в управлінні малими підприємствами за значимістю (прагнення до виживання; здатність до розвитку; здатність до соціальної спрямованості; здатність до екологічного управління; здатність до наукових інновацій).
Визначення особливостей управління розвитком малих підприємств Полтавського регіону під впливом факторів макросередовища проводилось із урахуванням оцінки системи факторів, що найбільш впливають на процес управління. На основі кореляційно-регресійного аналізу було виявлено найбільш впливові фактори: політико-правові, економічні, соціально-демографічні, технологічні. Проведений багатофакторний аналіз досліджуваних підприємств за аналізований період дозволив виявити взаємозв’язок логічно обраних для кількісної оцінки факторів, що впливають на зміну чистого прибутку, а саме: середня заробітна плата, податок, продуктивність праці, витрати на нововведення. В ході розрахунків визначено тісний зв’язок між прибутком і продуктивністю праці, який є дійсним і адекватним реальним економічним процесам. Запропонована методика дала можливість об’єктивно оцінити поточну діяльність малих підприємств і виявити вплив факторів макросередовища на їх розвиток.
З метою забезпечення взаємодії органів влади та місцевого самоврядування з реальним сектором економіки, розширення каналів інформації, можливостей своєчасного реагування на вплив факторів макросередовища за допомогою ефективного використання ресурсів у роботі запропоновано методичний підхід до організаційного забезпечення діагностики впливу факторів макросередовища на розвиток малих підприємств на засадах створення цілісної регіональної системи управління на основі чинної зі створенням координаційного органу матричного типу, здатного реалізовувати інформаційно-регламентуючі завдання з функціями відстеження депресивних територій розвитку малого бізнесу. Розроблені пропозиції спираються на зворотній зв’язок між підприємствами малого бізнесу й органами, що їх організаційно забезпечують і мають за мету сприяти розробці оптимальних управлінських рішень щодо ефективної реалізації соціально-економічних програм розвитку регіону.
Результати узагальнення існуючих теоретичних підходів і практика господарювання дозволили дійти висновку, що малі підприємства за сутністю та нормативно-правовими характеристиками є ринковими організаційно-економічними формами господарювання. Визначення зумовило необхідність реалізації завдання з адаптації системи їх управління до ринкових характеристик. Розробка рекомендацій щодо вдосконалення процесу управління малими підприємствами проведена за допомогою втілення “Програми вдосконалення управління малим підприємством”, яка передбачила вдосконалення організаційної, функціональної, цільової, забезпечувальної підсистем. Особлива увага приділена розробці інформаційного та методичного інструментарію, що реалізовано через розробку посадових інструкцій, програм адаптацій персоналу тощо.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Бакало Н.В. Історико–прикладні аспекти соціально–економічного розвитку Полтавського регіону // Вісник УДУВГП Економіка. Вип. 1 (20). – Рівне, 2003. – С. 11–14.
Бакало Н.В. Проблеми розвитку та управління підприємствами малого бізнесу регіону // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 1. – С. 199– 206.
Бакало Н.В. Соцiально-демографiчний розвиток Полтавського регіону i його вплив на систему управління підприємств малого бізнесу // Регіональні перспективи. – 2004. – № 3–5 (40–42). – С.345–348.
Бакало Н.В. Модель системи впливу факторів макросередовища на елементи процесу управління малих підприємств // Вісник ДонНУЕТ, Серія: „Економічні науки”. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. – № 4. – С.42– 46.
Бакало Н.В. Процедура організаційного забезпечення аналізу впливу факторів макросередовища на діяльність малих підприємств // Вісник ХНУ. – Хмельницьк: ХНУ, 2008. – С.84–86.
Бакало Н.В. Порівняльна рейтингова оцінка ділової активності малих підприємств Полтавського регіону // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – С.10–15.
Бакало Н.В. Модель системи функціонування малих підприємств України // Науковий вісник ПУСКУ. Серія: „Економічні науки”. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2008. – № 1 (26). – С. 90– 93.
В інших виданнях
Бакало Н.В. Значення екологічного фактора в діяльності малих підприємств //Науковий вісник ПУСКУ. Серія: „Економічні науки”. 2003. N 1. С.7982.
Бакало Н.В. Факторы функционирования предприятий малого бизнеса Полтавского региона // Духовно–нравственные основы социально-экономической деятельности потребительской кооперации: Сб. научн. докладов профессорско-преподовательского состава и аспирантов университета. – Белгород: Кооперативное образование, 2004. – Ч. 5. – С. 105.
Бакало Н.В., Маркіна І.А. Значення та розвиток малого бізнесу на Україні // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: традиційна (четверта) міжнародна наукова конференція. – Донецьк: ДонНу, 2003. – Ч. 5. – С. 180–183.
Бакало Н.В. Вплив міжнародного фактора зовнішнього середовища на розвиток підприємств малого бізнесу в Україні // Проблеми управління міжнародною економічною діяльністю: науково-практична конференція аспірантів, молодих вчених і студентів. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2004. – С. 9–10.
Бакало Н.В. Науково-технічний прогрес і його вплив на розвиток підприємств малого бізнесу// Науковий вісник ПУСКУ. Серія: „Економічні науки”. 2004. N 1. С.9598.
Бакало Н.В. Шляхи розвитку підприємств малого бізнесу в країнах ЄС // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Третя міжнародна науково-теоретична конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. – Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2005. – С. 114–116.
Бакало Н.В. Розвиток підприємств малого бізнесу на Україні // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45-й річниці Полтавського університету споживчої кооперації України, м. Полтава, 10-12 травня 2006 р. – Полтава: РВВ ПУСКУ, – С. 29.
Бакало Н.В. Економічний розвиток малих підприємств в Полтавському регіоні // Маркетинг в малому та середньому бізнесі: Міжнародна науково-практична конференція. – Полтава: РВВ ПУСКУ, 2007. – С. 223.