Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шевцова Марина Юріївна. Управління розподілом ресурсів і продукції промислового підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Шевцова М.Ю. Управління розподілом ресурсів і продукції промислового підприємства.–Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності),- Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню процесів управління розподілом ресурсів і продукції промислового підприємств в сучасних умовах. У роботі визначені роль і місце організації та планування розподілу ресурсів і продукції для ринкового перетворення виробничо-збутової діяльності підприємства. Розглянуто теоретичні аспекти формування витрат на виробництво і реалізацію продукції, класифікацію витрат на збут продукції, що реалізується на певних ринках щодо визначення її собівартості.Обґрунтовано і зформовано механізм взаємодії підприємства з іншими підприємствами у процесі кооперування. Підготовлено методичні рекомендації з організації і планування процесів розподілу та з оцінки їх ефективності.

У дисертації, що є завершеною науковою роботою, викладені теоретичні узагальнення і нові рішення завдань удосконалення управління розподілом ресурсів і продукції промислового підприємства. Як реалізацію результатів теоретичних досліджень запропоновано методичні підходи до стратегічного й поточного планування розподілу ресурсів і продукції, а також організаційний механізм взаємодії підприємства з іншими підприємствами у виробничо-збутовій діяльності.

1. Вивчення літературних джерел виявило, що економічна категорія “розподіл” застосовується для різних ситуацій в теорії і практиці. Дослідження змісту категорії розподілу дало можливість їх розглядати за двома групами: з позицій макро- і мікрорівня і визначити розподіл як відносини, що характеризують процес руху ресурсів та їхніх джерел, видів діяльності та їхніх результатів - продукції, послуг, та об’єднують сукупність дій як щодо самого розподілу, так і щодо його мотивації, з метою нагромадження і подальшого використання прибутку.

2. Визначено, що розподіл ресурсів і продукції промислових підприємств як прояв відносин розподілу в господарських системах - це форма здійснення виробничо-збутової діяльності підприємства. В умовах зміни характеру розподілу від адміністративного до ринкового, сфері збуту продукції властиві випереджаючі темпи набуття ринкових рис відносно виробничих процесів, що визначає диспропорцію розвитку та необхідність узгодження цих процесів. Розподіл ресурсів і продукції промислових підприємств на всіх етапах виробничо-збутової діяльності знаходиться в тісному взаємозв'язку. Відповідно до цього визначено положення щодо процесу розподілу як основи методичних розробок з удосконалення управління розподілом продукції і ресурсів промислових підприємств.

3. Обгрунтовано, що теоретичні положення управління розподілом ресурсів і продукції слугують основою для поглиблення методологічних принципів формування собівартості продукції підприємства щодо відображення грошової форми виробничих ресурсів промислових підприємств у витратах на виробництво і реалізацію продукції.

4. За своїм характером розподіл продукції на різних ринках прямо залежить від конкурентоздатності підприємства,на яку безпосередньо впливає якість продукції. Дослідження довели необхідність урахування додаткових витрат щодо інтенсифікації процесу на етапі технічної підготовки виробництва, маркетингових досліджень. Запропоновано класифікацію витрат щодо збуту продукції на різних ринках, яка побудована на основі визначених додаткових витрат на всіх стадіях виготовлення продукції, збуту з урахуванням специфіки обраного ринку.

5. Обґрунтовано методичні підходи до планування розподілу ресурсів і продукції, які базуються на взаємозв'язку цих двох складових. Для стратегічного планування рекомендовано використовувати поєднання моделі життєвого циклу продукції й етапів стратегічного планування, що полягають в ув'язуванні умов виробництва й збуту продукції. Розрахунки доцільно виконувати із застосуванням математичної функції збуту, на основі розробленого автором системно-нормативного методу визначення витрат на виробництво і реалізацію продукції.

6. Для системи поточного планування виявлено доцільність методичних підходів до розробки поточних планів розподілу продукції за різними варіантами ведення збутової діяльності підприємством. Реалізація поточного планування розподілу продукції пропонується із застосуванням економіко-математичної моделі, призначеної для вибору оптимального ринку збуту, що базується на визначенні додаткових витрат, зв'язаних з реалізацією продукції на різних ринках.

7. У дисертації розроблено методику оцінки ефективності розподілу продукції в аспекті розподілу ресурсів підприємства, в якій визначається вплив збутової діяльності на результати діяльності всього підприємства на основі показників прибутку і рентабельності, що розраховуються за трьома значеннями (загальні по підприємству, для внутрішнього ринку, для зовнішнього ринку. Залежно від ситуації, доцільно використовувати будь-який з трьох варіантів розрахунку визначення ресурсів (витрат): для цілей стратегічного планування, поточного планування, оцінки ефективності розподілу.

8. Визначено, що розподіл ресурсів та продукції промислових підприємств як прояв організаційної адаптації підприємства - це система заходів щодо створення та утримання конкурентних переваг підприємства на різних ринках. З метою удосконалення організації розподілу продукції і ресурсів запропоновано використовувати організаційний механізм взаємодії підприємства з іншими підприємствами в процесі виробничо-збутової діяльності, яку рекомендовано здійснювати на таких етапах діяльності: технічна підготовка виробництва, виробництво продукції, реалізація продукції. При цьому доцільно застосовувати делегування функцій (аутсорсинг) та спільну діяльність, а саме: спільну підготовку виробництва (підвищення якості й освоєння нових видів продукції); спільне використання виробничих ресурсів (трудових ресурсів, основних виробничих фондів); спільну організацію збуту (реалізація продукції, транспортні перевезення, складські операції). У механізмі передбачено варіанти взаємодії підприємства з іншими підприємствами, які побудовані на основі послідовності пріоритетів мотивів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Попкова Л.В., Шевцова М.Ю. Внешнеэкономическая деятельность предприятия как объект государственного регулирования экономики// Актуальні проблеми економіки.-Дніпропетровськ: Навчальна книга.-2001.-Т.9.-С.101-108 (Особистий внесок: обґрунтовано значення державного регулювання економіки у діяльності підприємств; запропоновано систему економічних показників діяльності підприємства на етапі збуту продукції).

2. Шевцова М.Ю. Планирование внешнеэкономической деятельности предприятия//Економіка: проблеми теорії та практики.-Дніпропетровськ: ДНУ.-Вип. 163, 2002.-С.95-105.

3. Шевцова М.Ю. Интеграция Украины в мировое хозяйство//Економіка: проблеми теорії та практики.-Дніпропетровськ: ДНУ.- 2003.-Вип. 186, Том 3. -С.617-625.

4. Шевцова М.Ю. Використання методів кооперування в цільових комплексних програмах//Держава та регіони, серія :економіка та підприємництво.-Запоріжжя: ГУ ЗІДМУ.-2003.-№3.-С.96-101.

5. Кучеренко С.К., Шевцова М.Ю. Розподіл витрат у процесах виробництва та реалізації продукції//Вісник соціально-економічних досліджень.-Одеса: ОДЕУ.-2005.- №19.- С.151-155 (Особистий внесок: розроблено економіко-математичну модель розподілу продукції у поточному плануванні; запропоновано методичні основи планування розподілу ресурсів та продукції у стратегічному управлінні підприємством).

6. Шевцова М.Ю. Системно-нормативний підхід у реалізації стратегічного планування// Економіка: проблеми теорії та практики”.-Дніпропетровськ: ДНУ.-2005.-Вип. 206, Том 4.-С.1169-1174.

7. Шевцова М.Ю. Ефективність розподілу ресурсів та продукції промислового підприємства//Економіка: проблеми теорії та практики”.–Дніпропетровськ: ДНУ.–2006.–Вып. 217: В 4 т.-Том 3, 2006,-С. 592-597.

8. Шевцова М.Ю. Організаційно-економічний механізм взаємодії підприємств на основі кооперування// Економіка: проблеми теорії та практики”.-Дніпропетровськ: ДНУ.-2006.-Вип. 218:В 4 т., Том 1.–С. 209-216.

В інших виданнях:

статті

9. Шевцова М.Ю. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств як напрямок інтеграції України в світовий економічний простір//Економіка України в Євроінтеграційих процесах. Формування ринкової економіки в Україні.- Львів:Інтереко.-2004.- Спецвип. 13.- С.627-639.

10. Шевцова М.Ю. Методические основы организации текущего планирования распределения продукции//Достижения современной экономической науки.-Белгород: Руснаучкнига.-2006.-№2.-С.5-10.

11. M. Shevtsovа, Y. Shevtsov Distribution of the financial sources of the territory in the system of credit unions// Poland, Zeszyty naukowe, Poznanie: Wydawnictwo Wyzszej Szkoly Bankowej w Poznanie, №7(7) 2007.-C. 187-194.

Тези

12. Шевцова М.Ю. Конкурентоспособность как объект реального инвестирования предприятия//Матеріали Всеукраїнської наук.- пр. конф. “Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта”.Дніпропетровськ: Наука і освіта.- 2002.-С.186-188.

13. Шевцова М.Ю. Отношения франчайзига в законодательстве Украины//Матеріали Молодіжної наук. конф. “Україна в світовому розвитку науки,культури, суспільства”.- Дніпропетровськ: МГО “Центр економічної освіти”.- 2002.-С.76-77

14. Попкова Л.В., Шевцова М.Ю. Затраты по ВЭД в себестоимости экспортной продукции предприятия//Материалы Междунар. науч.-практ. конф. “Теория и практика управления предприятием”.- Минск: БГЭУ.- 2003.-С.265-268 (Особистий внесок: запропоновано класифікацію витрат щодо розподілу продукції за різними ринками).

15. Шевцова М.Ю. Определение необходимого объема производственных инвестиций// Материалы ІY межвуз. Всеукр. научн.-практ. конф. Аспирантов и студентов ”Проблемы развития финансовой системы Украины и Крыма”, Симферополь: Изд МОО “Центр Стабилизации№.-2004.-С.299.

16. Шевцова М.Ю. Політика розподілу продукції в системі стратегічного планування//МатеріалиY Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”.-Дніпропетровськ: Наука і освіта.-2004.- Том 2.-С.204-205.

17. Шевцова М.Ю. Стратегические направления распределения ресурсов и продукции// Материалы междунар. научн.-практ. конф. “Образование и наука без границ”.-Белгород:Руснаучкнига, Днепропетровск: Наука и образование.-2004.- Том 5, Экономика.- С.91-92.

18. Шевцова М.Ю. Аналітична діяльність у процесах розподілу продукції//Матеріали першої всеукр. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми фінансово-господарського контролю”.- Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ.-2005.- С.362-363.

19. Шевцова М.Ю. Розподіл ресурсів у системі управління сучасним підприємством//Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”.- Запоріжжя: Наука і освіта.-2005.- Том ІУ.- С. 156-157.

20. Шевцова М.Ю. Механізм участі підприємств у цільових комплексних програмах// Материали ІІ Международной науч.-практ. конф.”Теория и практика экономики и предпринимательства, Симферополь-Алушта: ТНУ.-2005.-С.98-99.

21. Шевцова М.Ю. Розподіл в економіці суб’єктів господарювання: фінансові аспекти// Матеріали ІІІY Всеукраїнської наук-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України”.-Суми: УАБС НБУ.-2005.-С.56-58.

22. Шевцова М.Ю. Управління виробничо-збутовою діяльністю підприємства// Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”.– Д.: НГУ, 2006.–173-174.

23. Шевцова М.Ю. Аутсорсинг як форма взаємодії підприємств// Материали ІY Международной науч.-практ. конф. “Теория и практика экономики и предпринимательства”, Симферополь-Алушта: ТНУ.-2007.-С. 230-231