Худа Валентина Валентинівна. Управління прибутком торговельних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.
Анотація до роботи:
ХУДА В.В. УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ. – РУКОПИС
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2007.
Дисертація присвячена питанням вдосконалення управління формуванням, розподілом та використанням прибутку торговельних підприємств за окремими його напрямами. Визначені сутність, функції, головна мета, основні задачі та структурно-логічна послідовність процесу управління прибутком торговельних підприємств. Систематизовано та уточнено методичні принципи оцінки результативності управління прибутком, критерії та основні показники цієї оцінки. Досліджено основні тенденції розвитку прибутку торговельних підприємств України на сучасному етапі.
Розроблено пропозиції щодо вдосконалення управління формуванням прибутку торговельних підприємств із врахуванням фактору ризику – ідентифіковано та систематизовано основні види цього ризику, визначено систему показників оцінки рівня ризику, означено межі різних зон ризику, розроблена матриця вибору типу політики формування прибутку. Обґрунтовано рекомендації щодо вдосконалення управління розподілом прибутку торговельних підприємств з урахуванням економічних інтересів окремих суб’єктів господарської діяльності; розроблена модель необхідної капіталізації чистого прибутку, що забезпечує стійкий розвиток торговельного підприємства у плановому періоді. Розглянуто основні напрями підвищення ефективності внутрішнього контролю за використанням прибутку торговельних підприємств.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове методично-прикладне вирішення актуальних наукових задач стосовно удосконалення управління формуванням, розподілом та використанням прибутку торговельних підприємств. В процесі дослідження поставлені задачі було вирішено наступним чином:
Дослідження різних наукових підходів до розгляду сутності категорії торговельного прибутку дозволило сформувати авторське її визначення: торговельний прибуток являє собою об’єктивну категорію мікроекономічної теорії, що характеризує підприємницький доход, який формується в умовах невизначеності торговельної діяльності з приводу первинного перерозподілу його доходу. З урахуванням цього визначення уточнено сутність таких понять, як “прибуток від основної діяльності торговельних підприємств”, “управління прибутком торговельних підприємств”, “рентабельність”, “якість прибутку”.
2. Запропоновано новий підхід до класифікації прибутку торговельних підприємств як об’єкту управління. Класифікаційні ознаки видів прибутку цих підприємств визначають його види як об’єкту формування, розподілу та використання. Окремі класифікаційні ознаки (за стадіями розподілу прибутку, за характером його використання, за причинами невикористання прибутку) визначено вперше.
Управління прибутком пропонується формувати як самостійний блок в загальній системі фінансового менеджменту торговельного підприємства, визначаючи його наступним чином: управління прибутком являє собою цілеспрямований, систематичний процес підготовки, оцінки, відбору та реалізації альтернативних управлінських рішень стосовно всіх питань його формування, розподілу та використання, спрямованого на забезпечення передбаченого розвитку торговельного підприємства та зростання його ринкової вартості. Для побудови системи управління прибутком на торговельних підприємствах визначено головну мету цього управління, систематизовано основні задачі в розрізі окремих напрямів управління прибутку, сформульовано методичні підходи до формування структурно-логічної схеми процесу цього управління.
Виявлено, що оцінка результативності управління прибутком торговельного підприємства є досить складним процесом, підходи окремих науковців до якого суттєво розрізняються. Згідно із системним підходом така оцінка має охоплювати всі основні аспекти цього управління. Таку оцінку щодо управління формуванням прибутку запропоновано базувати на двох основних блоках оціночних показників – показників ефективності та показників якості цього управління. Оцінка результативності управління розподілом прибутку має проводитись за критерієм впливу на зростання ринкової вартості підприємства. Оцінку результативності управління використанням прибутку запропоновано здійснювати за критерієм повноти його використання у передбачені терміни. Для узагальнюючої оцінки результативності управління прибутком торговельного підприємства пропонується використовувати коефіцієнт зростання власного капіталу за рахунок капіталізованого прибутку.
Розвиткові прибутку торговельних підприємств України за останні роки були притаманні наступні тенденції: висока динаміка зростання сальдо суми прибутку від звичайної діяльності до оподаткування та чистого прибутку; переважні темпи розвитку прибутку торговельних підприємств приватної форми власності у порівнянні із підприємствами державної та комунальної форм власності; переважними темпами розвитку прибутку підприємств торгівлі транспортними засобами у порівнянні із підприємствами роздрібної торгівлі побутовими товарами та оптової торгівлі; суттєве зростання коефіцієнту рентабельності витрат торговельних підприємств; підвищення питомої ваги чистого прибутку, що спрямовується на накопичення.
Удосконалення управління формуванням прибутку торговельних підприємств в сучасних умовах пов’язано з більш повним врахуванням в цьому процесі фактору ризику. Основним об’єктом ризик-менеджменту в цьому напрямі пропонується визначити спекулятивний корпоративний ризик торговельного підприємства, розподілений за функціональною ознакою на діловий та фінансовий, а за джерелами виникнення – на систематичний та несистематичний. Для оцінки ризиків формування прибутку торговельних підприємств пропонується використовувати коефіцієнт варіації можливих коливань рівня чистої рентабельності власного капіталу підприємства у плановому періоді. Обґрунтування вибору типу політики управління формування прибутку пропонується здійснювати на основі спеціально розробленої матриці, елементами якої є імовірність настання ризикової події та рівень можливих відхилень прибутку від передбаченого до формування.
Удосконалення управління розподілом прибутку потребує більш чіткого визначення економічних інтересів окремих суб’єктів господарської діяльності – партнерів підприємства, найманого персоналу та власників. В розрізі цих інтересів запропонована систематизація напрямів розподілу прибутку торговельних підприємств. Для визначення пропорції розподілу чистого прибутку, що спрямовується на накопичення та споживання, розроблена відповідна модель необхідної капіталізації прибутку, що базується на основних параметрах моделі стійкого росту підприємства.
Удосконалення управління використанням прибутку торговельних підприємств потребує підвищення ефективності внутрішнього контролю за цим процесом. З цією метою визначено об’єкти здійснення такого контролю за напрямами використання; система показників, що контролюються та склад основних джерел інформації; система різних видів бюджетів використання прибутку; блок-схема процесу здійснення такого контролю.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Худа В.В. Управління прибутком торговельних підприємств в умовах трансформації економіки України // В кн.: Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2004, с.168-173
Худа В.В. Прибуток торговельних підприємств як об’єкт економічного управління // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип.. І. Економічні науки – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – 544 с.
Худа В.В. Прибуток в системі управління торговельним підприємством // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету: Спецвипуск наукових робіт молодих учених – Київ: 3/2005. – 208 с.
Худа В.В. Торговельний прибуток як фінансовий інструмент активізації підприємництва // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки / Головний редактор Буряк П.Ю. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005 – 430 с.
В інших виданнях:
Худа В.В. Функції прибутку в системі управління торговельним підприємством // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том ІV. – 220 с.
Худа В.В. Ризик в системі управління формуванням прибутку торговельних підприємств // Інтелектуальний потенціал молоді в науці і практиці (Ч.1 – економічна секція): Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених. 23 травня 2006 р., м. Хмельницький/ Кол. Авт. – Хмельницький: ХІЕП, 2006. – 286 с.