Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Левченко Катерина Борисівна. Управління процесами формування гендерної політики в Україні (організаційно-правові аспекти): дисертація д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Левченко К.Б. Управління процесами формування ґендерної політики в Україні (організаційно-правові аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено аналізу організаційно-правових засад управління процесами формування ґендерної політики в Україні. В ній визначається зміст категорії “ґендерна політика”, розкриваються сутність, цілі, завдання, принципи, напрямки реалізації ґендерної політики в Україні, визначається її місце в системі галузевих напрямків державної політики, аналізуються повноваження органів державного управління в процесі формування ґендерної політики на національному та місцевому рівнях, нормативно-правове, кадрове, наукове-методичне, фінансове, інформаційне забезпечення формування ґендерної політики в державі, пропонуються можливі шляхи підвищення ефективності управління, в тому числі на основі запровадження комплексного підходу до вирішення питань та плідній взаємодії різних суб’єктів управління, як то: державних, недержавних та міжнародних організацій, формулюються рекомендації та пропозиції, спрямовані на удосконалення організаційно-правових засад управління у зазначеній сфері.

В дисертації закладено основи теорії управління ґендерною політикою в Україні, визначено сутність, цілі, напрямки, принципи ґендерної політики, наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми – вдосконалення управлінської діяльності з формування важливого напрямку державної політики. Основним завданням дослідження було обґрунтування на основі аналізу концептуальних засад ґендерної політики, її нормативно-правового та організаційного забезпечення, розкриття процесів становлення та розвитку ґендерного законодавства, повноважень та функцій суб’єктів творення та реалізації ґендерної політики, виявлення позитивного досвіду, існуючих протиріч та недоліків, а також шляхів підвищення ефективності управління у цій сфері. В результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

Визнаючи ґендерну політику одним з основних напрямків державної політики, необхідною складовою частиною демократичних перетворень в державі та входження України у світовий та європейський простір, дисертант формулює визначення ґендерної політики як комплексної, цілеспрямованої діяльності держави, яка здійснюється через законодавчу, виконавчу і судову гілки влади як на національному, так і на регіональному рівнях на основі врахування ґендерного аналізу, і спрямована на ліквідацію всіх форм дискримінації за ознакою статі та досягнення рівного розподілу економічних, соціальних і політичних ресурсів між жінками і чоловіками. В дисертації також проаналізовано її поступовий розвиток від політики стосовно жінок до політики забезпечення рівних прав та можливостей.

Організаційні та організаційно-правові основи формування ґендерної політики вперше піддано аналізу з огляду на їх комплексність та багатогалузевість. В дисертації доводиться, що ефективність законодавства по суті є мірою можливості влади впливати правовими засобами на розвиток суспільних відносин відповідно обраним пріоритетам та напрямкам розвитку, однією з обов’язкових умов трансформації суспільства. Тому були запропоновані можливі шляхи вдосконалення правової бази, одним з яких є прийняття спеціального ґендерного законодавства.

В аналізі діяльності суб’єктів управління ґендерною політикою вперше виявлено особливості повноважень різних гілок влади у цьому процесі, здійснено періодизацію процесів інституалізації державної політики щодо жінок та ґендерної політики в Україні, виявлено позитивні надбання та недоліки у діяльності держави щодо формування відповідних органів державної влади. Особлива увага приділена удосконаленню діяльності Державного комітету України у справах сім’ї та молоді та його підрозділів як уповноважених органів влади, відповідальних за розробку та впровадження в державі ґендерної політики, сформульовано чисельні практичні рекомендації та пропозиції у цій сфері.

В характеристиці ролі та місця неурядових та міжнародних організацій увагу було приділено виявленню їх потенціалу, нормативно-правовому забезпеченню та можливих сфер реалізації в процесі формування та впровадження ґендерної політики в Україні.

Аналізуючи на прикладі реалізації програм із запобігання торгівлі людьми міру ефективності державного управління, дисертант велику увагу приділяє питанням кадрового, науково-методичного, фінансового, інформаційного забезпечення процесів управління, питанням координації зусиль різних суб’єктів, формам, методам та принципам взаємодії державних, недержавних та міжнародних організацій у процесі формування та реалізації ґендерної політики, що вважає виявом ефективності управління.

В дисертації сформульовано чисельні конкретні пропозиції та рекомендації щодо покращення управління процесами формування та впровадження ґендерної політики в Україні, її нормативно-правового, кадрового, науково-інформаційного забезпечення, практичного здійснення. Їх може бути враховано в процесі підготовки і уточнення законодавчих та інших нормативно-правових, у тому числі відомчих актів, зокрема, проекту Закону “Про державні гарантії рівних прав та рівних можливостей чоловіків та жінок”, внесення доповнень до законодавства з протидії торгівлі людьми, роботі по створенню комплексного закону з протидії торгівлі людьми в Україні, удосконалення Положення про Державний комітет України у справах сім’ї та молоді та типового положення про обласні управління у справах сім’ї та молоді.

Результати дослідження значною мірою вже було використано дисертантом під час роботи в творчих групах з підготовки Декларації про загальні засади державної політики України стосовно сім’ї та жінок, Концепції державної сімейної політики в Україні, Програми запобігання торгівлі жінками та дітьми в Україні на 1999-2001 рр. (постанова Кабінету Міністрів № 1768 від 25 вересня 1999 р.), Комплексної програми протидії торгівлі людьми в Україні на 2002-2005 рр. (постанова Кабінету Міністрів України № 776 від 5 червня 2002 р.). На основі отриманих в дисертації результатів дослідження підготовлено і направлено до Верховної Ради та передано народним депутатам України для подальшого опрацювання пропозиції до багатьох проектів законів та інших нормативних актів.

Підсумовуючи проведене дослідження, дисертант робить висновок про те, що в сфері управління процесами формування ґендерної політики в Україні накопичено чимало проблем, обумовлених як недосконалістю її нормативно-правового регулювання, так і організаційно-управлінських рішень, проблемами кадрового, науково-інформаційного, фінансового забезпечення, вирішення яких сприятиме удосконаленню цієї діяльності і в результаті – розвитку демократичного громадянського суспільства та правової соціальної держави.

Публікації автора:

Монографії

  1. Левченко К.Б. Права жінок: зміст, стан та перспективи розвитку. – Харків: Вид-во НУВС, 2001. – 348 с.

  2. Нелегальна міграція та торгівля жінками у міжнародно-правовому контексті: У 2 кн. / Інститут держави і права ім. В.М.Корецького НАН України; Національна академія внутрішніх справ / Ю.С. Шемшученко (заг.ред.), Ю.І. Римаренко (упоряд.). – Київ, 2001. – 748 с.

  3. Левченко К.Б. Ґендерна політика в Україні: визначення, формування, управління. – Харків: Вид-во НУВС, 2003. – 384 с.

  4. Соціальний аналіз основних чинників торгівлі людьми: реальна ситуація та шляхи запобігання: Колективна монографія. – Київ: Державний інститут проблем сім’ї та молоді, 2003. – 92 с.

Наукові брошури

  1. Левченко К.Б. Ґендерна рівність: філософсько-правовий аналіз: Наукове видання. – Харків.: НУВС, 2003. – 48 с.

  2. Левченко К.Б. Національний механізм формування та впровадження ґендерної політики в Україні: історико-правовий огляд: Наукове видання. – Харків: НУВС, 2003. – 44 с.

  3. Левченко К.Б. Реалізація в Україні міжнародно-правових актів з прав жінок (на прикладі Конвенції ООН “Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок”). Наукове видання. – Харків: НУВС, 2003. – 40 с.

Навчальні посібники

  1. Левченко К.Б. Соціальна робота по допомозі потерпілим від насильства та взаємодія правоохоронних органів та недержавних організацій // Посібник по наданню допомоги потерпілим від торгівлі людьми. – Харків: Університет внутрішніх справ, 1999. – С. 6-11.

  2. Запобігання торгівлі жінками: Посібник для вчителів навчальних закладів системи загальної середньої освіти / За ред. Левченко К.Б., Удалової О.А. – Харків: Вид-во Ун-ту внутр. справ, 2000. – 184 с.

  3. Социальная работа по предупреждению торговли людьми и оказанию помощи потерпевшим / Под ред. Левченко Е.Б., Трубавиной И.Н.: Учебно-практическое пособие. – Киев: УИСИ, 2001. – 134 с.

  4. Как организовать деятельность по предупреждению торговли женщинами: Практическое пособие для тренингов /Савич Л., Шваб І., Калашник О. Дорошок Т., Черепаха К. – Киев: УИСИ, 2001. – 109 с.

  5. Противодействие торговле людьми: Учебное пособие / Под. ред. профессора Бандурки А.М. – Харьков: НУВД, 2003. – 166 с.

Наукові статті та тези доповідей і наукових повідомлень:

  1. Левченко К.Б. Ґендерна теорія як предмет навчання в вузі // Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції “Роль вузів у вирішенні проблем безперервної освіти та виховання особистості (від шкільної до післядипломної). – Харків, 1995.

  2. Левченко К.Б. Ґендерна рівновага як методологічний принцип виховної роботи в вузі // Тези доповідей республіканської конференції “Проблеми виховання студентства в технічному вузі”. – Київ, 1996.

  3. Левченко Е.Б. Проблемы вывоза женщин из Восточной и Центральной Европы для секс–торговли // Проблемы конституционализма: Гендерные вопросы в сфере права: Сб. научн. трудов / Под ред. Е.И. Гаповой. – Минск, 1998.– Вып. 2. – С. 70-75.

  4. Levchenko K., Lakiza-Sachuk N., etc. Information Campaign Against Trafficking in Women From Ukraine. – International Organization for Migration, 1998. – 32 p.

  5. Levchenko K. The legislation on trafficking in women and prostitution in Ukraine. – Vienna: Ludwig Boltzman Institute, 1999. – 36 p.

  6. Левченко К.Б. Злочин “торгівля людьми” та проблеми забезпечення дотримання жіночих людських прав працівниками правоохоронних органів // Вісник Університету внутрішніх справ. – Харків, 1999. - Вип. 8. – С. 306-310.

  7. Левченко К.Б. Деякі аспекти адаптації учбових програм з врахуванням правозахисного та гендерного підходів // Вісник Університету внутрішніх справ. – Харків, 1999. – Вип. 9. – С. 77-82.

  8. Левченко К.Б. Торгівля жінками в сучасній Україні – загроза національній безпеці // Матеріали науково-практичної конференції “Жінки та духовна безпека суспільства”. Частина 1. – Харків, 1999. – С. 25-28.

  9. Левченко К.Б. Міжнародні організації, які працюють в напрямі запобігання торгівлі жінками в Україні // Вісник Університету внутрішніх справ. – Харків, 1999. – Спецвипуск. – С. 120-126.

  10. Левченко К.Б. “Торгівля людьми” та “торгівля жінками”: проблеми формування термінології сучасних документів” // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2000. – Вип. 11. – С. 24-30.

  11. Левченко Е.Б. Торговля женщинами: нарушение прав человека или добровольное рабство // Общественные науки и современность. – Москва, 2000. – № 4. – С. 58-67.

  12. Левченко К., Калашник О., Черепаха К., Шваб И., Савич Л. Торговля людьми: противодействие и защита прав женщин: Сборник материалов. Научно-производственное издание. – Киев: УИСИ, 2000. – 132 с.

  13. Левченко К.Б., Шваб І.А. Визначення статусу “особа, потерпіла від торгівлі людьми” // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2001. – Вип. 14. – С. 41-45.

  14. Левченко К.Б. Проблеми формування міграційної політики України та захисту прав жінок-мігранток в світі міжнародних документів з прав людини // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2001. – Вип. 16. – С. 82-89.

  15. Левченко К. Ґендерні інтереси та конфлікти в сучасному українському суспільстві // Конфлікти в суспільствах, що трансформуються: Зб. наук.статей (за матеріалами ХІ Харківських політологічних читань). – Харків: Право, 2001. – С. 179-180.

  16. Левченко К.Б. Деякі аспекти включення питань прав жінок до навчально-виховного процесу: аналіз методологічних підходів // Проблеми освіти: Науково-методичний збірник. – Київ: Міністерство освіти і науки України, Науково-методичний центр вищої освіти, 2001. – Вип. 27. – С. 79-87.

  17. Левченко К.Б. Національні інституції по дотриманню прав людини: рекомендації міжнародних організацій та український досвід // Практична філософія та правовий порядок: Зб. наук.статей. – Харків, 2001. – С. 166-168.

  18. Левченко К.Б. Насильство стосовно жінок: законодавчі та адміністративно-організаційні заходи протидії (1995-2002 рр.): Науковий журнал // Право і безпека. – 2002. – № 2. – С. 90-94.

  19. Левченко К.Б. Проблеми дотримання прав жінок на освіту в Україні // Рідна школа. – 2002. – № 6. – С. 11-13.

  20. Левченко К.Б. Взаємодія органів освіти і неурядових організацій у веденні превентивної роботи по запобіганню торгівлі людьми // Рідна школа. – 2002. – № 8-9. – С.5-8.

  21. Левченко К.Б. Конституційні засади реалізації жіночої політики в Україні: Науковий журнал // Право і безпека. – 2002. – № 3. – С. 60-63.

  22. Левченко К.Б. До визначення понять “жіноча політика” та “ґендерна політика”: Науковий журнал // Право і безпека. – 2002. – № 4. – С.102-106.

  23. Левченко К.Б. Щодо дискусій навколо використання терміна “сексуальна експлуатація” при опису проблеми торгівлі людьми // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – Донецьк: Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому національному університеті. – 2002. – № 1. – С. 124-130.

  24. Левченко К.Б. Концепція “особливих прав”: переваги та недоліки використання в міжнародному та національному законодавстві // Наше право. – 2003. – № 1. – С. 77-82.

  25. Левченко К.Б. Політичні права жінок у сучасному суспільстві: проблеми пріоритетів // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2002. – Вип. 20. – С. 257-263.

  26. Левченко К.Б. Нормативно-правове забезпечення державної політики стосовно жінок у сфері зайнятості в Україні та його відповідність сучасним вимогам // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2003. – Вип. 21. – Ч. 2. – С. 23-30.

  1. Левченко К.Б. Проблеми вдосконалення діяльності органів державної влади щодо формування та реалізації політики стосовно жінок // Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки: Матеріали науково-практичної конференції, м. Сімферополь, 19-20 травня 2003 р. – Харків: Вид-во НУВС. 2003. – С. 30-38.

  2. Левченко К.Б. Щодо вдосконалення методів та форм управління у сфері державної політики стосовно сім’ї та жінок в Україні: Науковий журнал // Право і безпека. – 2003. – Т. 2. – № 1. – С. 31-38.

  3. Левченко К.Б. Деякі думки щодо законопроекту “Про забезпечення рівності прав жінок та чоловіків”: Науковий журнал // Право і безпека. – 2003. – Т. 2. – № 2. – С. 10-13.

  4. Левченко К.Б. Превентивна діяльність та захист прав жінок: досвід та перспективи взаємодії правоохоронних органів та неурядових організацій // Науковий вісник Юридичної академії МВС України. – Дніпропетровськ, 2003. – № 2. – С. 163-169.

  5. Левченко К.Б. Європейський вимір та проблеми формування ґендерної політики в Україні // Наше право. – 2003. – № 3. – С. 16-21.

  6. Левченко К.Б. Нормативно-правове забезпечення протидії торгівлі дітьми в Україні та можливість його удосконалення: Науковий журнал // Право і безпека. – 2003. – Т. 2. – № 3. – С.17-21.