323. Кальніченко Олена Володимирівна. Управління проектами з використанням методів та моделей управління вартістю: дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / Київський національний ун- т будівництва і архітектури. - К., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Кальніченко О. В. Управління проектами з використанням методів та моделей управління вартістю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – Управління проектами та розвиток виробництва. – Київський національний університет будівництва і архітектури, 2004.
Дисертація присвячена розробки єдиного механізму координації процесів планування, моніторингу та управління вартістю будівельних проектів протягом життєвого шляху з урахуванням впливу чинників ризику, на базі методів, моделей та алгоритмів управління вартістю проектів. Базовим методом вважається метод “Освоєних обсягів”.
Завдяки основним положенням системного аналізу розглянуті процеси управління вартістю на всіх фазах життєвого шляху проекту та виділені в окрему відкриту складну підсистему загальної системи управління проектами. На основі чого запропонована схематична модель підсистеми управління вартістю з використанням функції зворотнього зв’язку, реалізація якої дозволяє регулювати будь-які відхилення вартості. Зворотній зв’язок представлений у вигляді окремого блоку, завдяки якому здійснюється генерація альтернативних рішень щодо проблемної ситуації, аналіз отриманих альтернатив та вибір найкращого рішення.
Запропонований математичний опис процесів управління вартістю на всіх фазах життєвого шляху проекту з урахуванням впливу ризиків та інфляції на поведінку вартості проекту у вигляді її можливих відхилень, на основі чого запропонований єдиний коефіцієнт відхилення вартості з урахуванням цих двох факторів водночас, а також математично задана цільова функція підсистеми управлення вартістю з використанням модифікованого методу освоєних обсягів на основі використання нелінійних залежностей розподілу ресурсів, витрат та інтенсивностей. Сформульовані принципи побудови ієрархічних структур вартості, а саме, процесної та компонентної, шляхом поетапного проєкціонування основних структур проекту (WBS, RBS, OBS) одна на одну. Процесна структура являє собою багаторівневу декомпозицію процесів управління вартістю протягом усього життєвого шляху проекту, в свою чергу, компонентна структура разбивки вартості проекту дає можливість більш детального представлення складових компонентів, які беруть участь у формуванні вартості проекту (ресурси, роботи, відповідальні виконавці, тощо).
Запропоновані структурна та функціональна схеми роботи підсистеми управління вартістю, які реалізовані у програмному комплексі. Розроблений комплекс є програмною реалізацією підсистеми управління вартістю.
Проведено аналіз процесів управління проектами в умовах перехідної економіки та аналіз поведінки проектів на всіх фазах життєвого шляху. Виконано аналіз існуючих методів планування та моніторингу проектів, вартості зокрема. Труднощі, з якими стикаються будівельні організації під час планування проектів, мають різні джерела, наприклад, як показує практика, більшість проектів починають виконуватися без наявності скоригованого цільового плану. Розглянуті основні методи аналізу та прогнозування вартості проекту, за допомогою яких здійснюється порівняння поточної та планової величини вартості.
Досліджено вплив зовнішніх факторів, із якими стикається проект під час виконання, до яких слід відносити непередбачувані фактори ризику. Наведена класифікація ризиків, які безпосередньо впливають на виконання проекту з різною мірою. Цю міру визначають на фазі планування та мають змогу розробити протиризикові дії. Без урахування даних факторів не можливо створити ефективний план проекту, оскільки він не виконуватиметься під час реалізації проекту.
За допомогою системного аналізу розглянути процеси управління вартістю проекту на всіх фазах його життєвого шляху та виділені в окрему відкриту складну підсистему загальної системи управління проектами. Розглянуті основні функції та задачі підсистеми на кожній фазі реалізації проекту. На основі чого запропонована схематична модель підсистеми управління вартістю з використанням функції зворотнього зв’язку, реалізація якого дозволяє регулювати будь-які відхилення вартості. Зворотній зв’язок представлений у вигляді окремого блоку, завдяки якому здійснюється генерація альтернативних рішень щодо проблемної ситуації, аналіз отриманих альтернатив та вибір найкращого рішення. Іншими словами даний блок також можна вважати блоком прийняття рішень.
На основі проведеного аналізу процесів управління вартістю на всіх фазах життєвого шляху проекту запропонована функція підсистеми управління вартістю та функція формування вартості. Сформульований математичний опис процесів управління вартістю на всіх фазах життєвого шляху проекту.
Математично визначений вплив ризику та інфляції на поведінку вартості проекту у вигляді відхилення вартості. На основі чого запропонований загальний коефіцієнт відхилення вартості з урахуванням цих двох факторів водночас, який корегує попередню вартість проекту, розроблену на фазі ініціалізації. Математично визначена величина відхилення вартості на фазі реалізації проекту за допомогою модифікованого методу освоєного обсягу при умові використання лінійних та нелінійних залежностей основних параметрів вартості.
Сформульована математична постановка задачі процесів управління вартості у вигляді цільової функції з певними обмеженнями щодо функціонування моделі основними принципами якого є залежність вартості від часу та ресурсів з урахуванням обмежень по проекту та ймовірних ризиків.
Розроблена структурна схема програмного комплексу підсистеми управління вартістю, на основі запропонованих блоків у рамках методології концентричного управління проектами. Запропонована функціональна схема програмного комплексу підсистеми управління вартістю на базі структурної схеми з визначенням зв’язків між функціональними блоками. Окреслено коло задач, які вирішує кожен блок на відповідних фазах життєвого шляху проекту. Визначена доцільність використання запропонованого програмного комплексу на різних фазах проекту та у проектах різного ступеня складності.
Сформульовані принципи побудови ієрархічних структур вартості, шляхом поетапного проектування основних структур проекту (WBS, RBS, OBS) одна на одну. Запропоновані залежності вартості від основних компонентів проекту, які дозволяє об’єктивно визначити вплив цих компонентів на формування вартості та на процеси управління вартістю на усіх фазах життєвого шляху проекту.
Розроблений програмний комплекс на основі сучасних програмних продуктів по управлінню проектами, який є програмною реалізацією запропонованої підсистеми управління вартістю на основі сформульованих принципів, структур та моделей. Проведений аналіз ефективності використання розробленого на основі запропонованих математичних моделей, модифікованих методів та алгоритмів управління вартістю програмного комплексу, який є програмною реалізацією Підсистеми управління вартістю. Апробація запропонованого програмного комплексу здійснювалась під час реалізації будівельних проектів для вирішення задач та проблемних ситуацій, пов’язаних з процесами управління вартістю цих проектів.
Як показала практика використання даного програмного комплексу доцільно на всіх фазах життєвого шляху проекту для виконання функцій планування, аналізу, моніторингу, прийняття управлінських рішень, тощо. Даний висновок слід віднести до переваг програмного комплексу. Недоліком можна вважати недоцільність використання програмного комплексу ПУВ для реалізації невеликих проектів, що пояснюється технологічною складністю системи, багатофункціональністю, а відповідно й значною вартістю, що для проектів з маленьким бюджетом економічно невигідно. Запропонована схема взаємодії відділів фінансово-економічного департаменту під час планування та виконання проекту з використанням підсистеми управління вартістю, яка дозволяє чітко визначити відповідальність, функції та задачі кожного підрозділу, а також процес обміну документацією та технологію ефективного функціонування даного департаменту.
Проведений аналіз використання Підсистеми управління вартістю на всіх фазах життєвого шляху проекту. Визначені основні проблемні ситуації та окреслено коло можливих альтернатив за допомогою блоку “Управлінських рішень”, що свідчить про наявність в ПУВ функціональних можливостей оперативно здійснювати аналіз, прогнозування та корегування проекту. Результатом використання Підсистеми управління вартістю проекту став економічних ефект, отриманий під час реалізації будівельних проектів.
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях, які входять до переліку, затвердженого ВАК України:
Кальниченко Е. В. Методика освоенного объема как механизм эффективного управления стоимостью проекта // Управління проектами та розвит. виробн: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнськ. держ. ун-т, 2003. – № 1 (6). – с. 32 – 38.
Кальніченко О. В. Вплив чиників ризику на вартість виконання проектів. // Управління проектами та розвит. виробн: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнськ. держ. ун-т, 2002. – № 2 (5). – с. 50-54.
Кальніченко О. В. Математичний опис підсистеми управління вартістю // Вісник ЧІТІ, 2003. - №1. – с. 66 - 68.
Морозов В. В., Кальниченко Е. В. Управление денежными средствами в проектах как механизм ориентации на результат // Управління проектами та розвит. виробн: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнськ. держ. ун-т, 2000. – № 2 (1). – с. 42-51.
Авторові належить концепція оточення процесів управління вартістю та структура розбивки вартості проекту.
Морозов В. В., Кальниченко Е. В. Управление стоимостью проекта на основе комплексного структурного подхода // Управління проектами та розвит. виробн: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнськ. держ. ун-т, 2002. – № 1 (4). 10-15 с. Авторові належить процесна та компонента CBS-структури та методи їх побудови шляхом поетапного проєкціонування площин основних структур проекту.
Морозов В. В., Кальніченко О. В. Особливості побудови підсистеми управління вартістю у крупномасштабних проектах // Управління проектами та розвит. виробн: Зб. наук. праць. – Луганськ: Східноукраїнськ. держ. ун-т, 2003. – № 2 (7). – с. 22-29.
Авторові належить розробка підсистеми управління вартістю проекту та математичний опис формування вартості проекту на різних фазах життєвого шляху.