Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


270. Дуфенюк Олександра Михайлівна. Управління механізмом залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор економіки України: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Дуфенюк О. М. Управління механізмом залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою / Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2004.

Дисертація присвячена розробці теоретичних основ та практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор економіки на державному рівні. У роботі досліджено сутність управління механізмом залучення інвестиційних ресурсів, проведено макроекономічний аналіз ефективності залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор національної економіки, що дало змогу виявити причини низької інвестиційної привабливості сільськогосподарської галузі.

Запропоновано та обґрунтовано: визначення і структуру механізму залучення інвестиційних ресурсів; основні принципи та етапи державного управління таким механізмом на макрорівні; шляхи удосконалення механізму в умовах ринкової трансформації національної економіки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, яка виявляється у з’ясуванні основних складових та чинників механізму залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор вітчизняної економіки для відновлення та прискорення його розвитку.

Проведене дослідження дало підстави зробити такі висновки та пропозиції.

1. Ефективність національної економіки та аграрного сектора зокрема залежить від наявності необхідних інвестиційних ресурсів та їх раціонального використання. Однак сьогодні сільськогосподарська галузь відчуває гострий дефіцит таких ресурсів, що зумовлено несприятливим інвестиційним кліматом. Вирішення цієї проблеми пов’язане з розробленням адекватного механізму залучення інвестиційних ресурсів.

2. Інвестиційні ресурси є невід’ємним елементом складної системи зв’язків та відносин, що виникають у процесі інвестування. Вони тісно пов’язані з такими економічними категоріями, як “фінансові ресурси” та “капітал” і входять до складу першочергових об’єктів уваги з боку інвестора, особливо на підготовчому етапі його інвестиційної діяльності.

Різноманітність форм та видів інвестиційних ресурсів вимагає їх класифікації за певними ознаками. Серед них найважливіші: зміст інвестиційних ресурсів, джерела їх формування, форма власності суб’єкта господарювання, кількість інвесторів, які беруть участь у реалізації інвестицій, регіональна приналежність та напрями використання інвестиційних ресурсів у процесі інвестування. Джерела інвестиційних ресурсів пропонується класифікувати на підставі відмінностей між внутрішніми та зовнішніми, приватними та державними інвестиційними ресурсами.

3. Дослідження сутності та пріоритетних чинників інвестиційного клімату агросфери, зокрема прибутковості, інвестиційних ризиків та перспектив розвитку галузі, - дало змогу запропонувати визначення “механізму залучення інвестиційних ресурсів” і розробити його структуру. Згідно з визначенням, “механізмом залучення інвестиційних ресурсів” є сукупність методів та інструментів державного регулювання інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання, спрямованих на забезпечення сприятливого інвестиційного клімату відповідного середовища (агросфери) для стимулювання потенційного інвестора. Основними та необхідними складовими механізму на макрорівні є фінансово-кредитні, фіскальні і спеціальні методи та інструменти, а також нормативно-правове та організаційно-інформаційне їх забезпечення.

4. Врахування особливостей формування інвестиційних ресурсів на мікрорівні дало змогу сформулювати такі основні принципи державного управління механізмом залучення інвестиційних ресурсів: 1) врахування перспектив розвитку сфери (об’єкта) залучення ресурсів; 2) забезпечення відповідності обсягу залучених ресурсів потребам; 3) забезпечення можливостей формування суб’єктом господарювання оптимальної структури інвестиційних ресурсів; 4) оптимізація витрат держави на залучення ресурсів із різних джерел; 5) забезпечення високоефективного використання інвестиційних ресурсів; 6) забезпечення системності управління механізмом. Окрім того, розроблено алгоритм процесу управління механізмом залучення інвестиційних ресурсів, що здійснюється в чотири етапи: формування цілей управління; пошук шляхів досягнення цілей; прийняття рішень та контроль за їх виконанням.

5. Аналіз практики використання окремих елементів механізму дозволив виявити низку проблем, а саме: нормативно-правове забезпечення механізму неузгоджене і породжує нестабільність та невизначеність середовища функціонування суб’єктів господарювання; сучасна система освіти й передачі знань не відповідає потребам сільгоспвиробників та потенційних інвесторів; компенсація банківських ставок (традиційний інструмент механізму) поліпшила доступ до короткострокових кредитних ресурсів, але проблему високої їх вартості та майже повної відсутності довгострокового кредитування не вирішено; заставне кредитування не спрацьовує через відсутність необхідної законодавчої бази, цільового фінансування та недоліки організаційно-методичного характеру; не вирішена проблема пільгових умов обов’язкового страхування.

Окрім того, ефективність залучення інвестиційних ресурсів суттєво знижують низька прибутковість сільськогосподарських виробників, відсутність необхідних механізмів захисту від різноманітних (і в першу чергу - цінових) ризиків та непривабливий міжнародний імідж вітчизняної економіки. У результаті обсяг інвестиційних ресурсів, залучених у сільськогосподарське виробництво, не відповідає мінімальним його потребам.

6. На підставі статистичних даних про діяльність сільськогосподарських підприємств побудовано регресійні моделі впливу прибутку підприємств та одержаних ними кредитів на обсяг інвестицій в основний капітал сільського господарства, а також параболічну модель прогнозу інвестицій, що дає змогу визначати стратегічні напрями управління механізмом їх залучення.

7. При визначенні шляхів підвищення ефективності залучення інвестиційних ресурсів в аграрний сектор національної економіки обґрунтовано, що пріоритетними їх напрямами є: удосконалення інструментів гарантування кредитів та стимулювання приватного кредитування; удосконалення біржових інструментів, тарифної політики та інфраструктури збуту сільськогосподарської продукції; удосконалення організаційно-інформаційного забезпечення національних та іноземних учасників аграрного ринку. Вирішальна роль у даному контексті належить нормативно-правовому забезпеченню визначених напрямів. Аналіз законодавчої бази, зокрема Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні”, а також законопроекту “Про аграрну дорадчу службу” виявив суперечності та недоліки, що потребують виправлення та доопрацювання. Запропоновано відповідні зміни, які вважаємо доцільним внести у ці документи.

Публікації автора:

  1. Дуфенюк О.М. Інвестування аграрного сектора економіки України: проблеми і перспективи // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 30. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2001. – С. 558-561.

  2. Дуфенюк О.М. Кредитний механізм формування інвестиційних ресурсів аграрного сектора економіки України // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Серія “Економічні науки”. – 2001. - №3. – С.214-218.

  3. Дуфенюк О.М. Біржа як необхідний елемент механізму залучення інвестицій в аграрний сектор економіки України // Фінанси України. – 2001. - №9. – С.111-116.

  4. Дуфенюк О.М. Особливості залучення іноземних інвестиційних ресурсів в аграрний сектор економіки України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні ( Збірник наукових праць). Випуск 2 / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор М.І. Долішній. Частина 2. –Львів, 2002. – С.110-115.

5. Дуфенюк О.М. Інвестиційний клімат агроринку України у світлі земельної реформи // Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвип. 9. Актуальні проблеми економічної теорії. Науковий збірник / За ред. проф. З.Г. Ватаманюка. – Львів: Інтереко, 2002. – С.355-361.

  1. Дуфенюк О.М. Лізинг у фінансовому забезпеченні розвитку сільськогосподарського виробництва // Фінанси України.-2002.-№7. – С.71-78.

  2. Дуфенюк О.М. Інформаційне забезпечення інвестиційної діяльності сільськогосподарських виробників // Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвип. 11. Фінансово-кредитне регулювання ділової активності господарюючих суб’єктів / За ред. Є.В. Мниха. – Львів: Інтереко, 2002. – С.35-42.

  3. Дуфенюк О.М. Іноземні інвестори на агроринку України: уроки і перспективи // Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 31. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – С. 180-187.

  4. Дуфенюк О.М. Удосконалення правового поля формування оптимальної інфраструктури аграрного ринку України // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Україна в 21 ст.: Формування економічної системи”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2001. - С. 109-111.

  5. Дуфенюк О.М. Проблеми реформування аграрних відносин в Україні // Матеріали науково-практичної конференції “Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи”. – Львів: ЛФ УАДУ, 2001. – Ч.2. – С.199-203.

  6. Дуфенюк О.М. Інвестиційне забезпечення технічної політики в аграрній сфері економіки України // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Актуальні проблеми формування економічної системи України”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – С.101-102.

  7. Дуфенюк О.М. Купівельна спроможність галузі як пріоритетний чинник її інвестиційної привабливості // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку”. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.97-98.