Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Коломицева Анна Олегівна. Управління логістичною усталеністю виробничо-збутових систем : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Коломицева А.О. Управління логістичною усталеністю виробничо-збутових систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – «Економіка, організація і управління підприємствами». – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2006.

Дисертація присвячена розробці концепції управління логістичною усталеністю виробничо-збутових систем у межах металургійної галузі. У роботі доповнено існуючу систему показників оцінки організаційно-економічної усталеності підприємства інтегральним показником логістичної усталеності.

Дослідження базується на удосконаленні структурно-ієрархічного методу розрахунку інтегрального показника логістичної усталеності, що передбачає виділення базових, оцінку локальних і узагальнюючих показників, встановлення коефіцієнта впливу на усталеність виділених підсистем.

У роботі одержала подальшого розвитку методика формування критеріїв стійкого функціонування виробничо-збутової системи з використанням принципів логістичного управління, що дозволило сформувати стратегічні напрямки і принципові підходи для вивчення природи виробничо-збутової системи.

Удосконалено методичні аспекти оцінки логістичної усталеності підприємства шляхом виділення внутрішньовиробничої підсистеми, що дозволяє оцінити внутрішні можливості для підвищення ефективності управління матеріальними потоками. Виділення ринкової підсистеми зосереджує увагу на ролі кон’юнктури ринку як зовнішнього чинника в забезпеченні усталеності підприємства.

У дисертації на підставі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне розв’язання актуальної науково-прикладної задачі удосконалення управління логістичною усталеністю підприємства з метою забезпечення його сталого розвитку.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки.

  1. Огляд сучасних теоретичних та методологічних основ економічного управління, основних напрямків логістичних досліджень довів відсутність системи комплексної оцінки усталеності підприємства, що базується на принципах оптимального управління потоковими процесами. Це дало змогу вперше поєднати принципи та методи логістичного управління для вирішення проблеми підвищення організаційно-економічної усталеності підприємства та зниження впливу негативних чинників зовнішнього оточення.

  1. Сформульовано концепцію управління логістичною усталеністю ВЗС, на основі визначення координаційного й оперативного рівнів управління, та використанні принципів системного і процесного підходів. Вона забезпечує гнучке формування системи показників логістичної усталеності, а так само можливість практичного застосування даної концепції на підприємствах, що створюють інтегровані ланки постачань, тому що забезпечує їх ефективному функціонуванню і розвитку в умовах конкурентного середовища.

  2. Аналізу переваг і недоліків моделей і методів дослідження управління виробничими ресурсами довів необхідність удосконалення методу формування інтегрального показника усталеності на базі логістичного підходу. Виділені особливості використання інтегрального показника логістичної усталеності для складних ВЗС, якими є металургійні підприємства, дозволили зробити висновок про відсутність єдиної концептуальної моделі управління логістичною усталеністю. Формування локальних та узагальнюючих показників передбачає поділ виробничо-збутової системи на внутрішньовиробничу, інфраструктурну і ринкову підсистеми. Проте оцінка ефективності ВЗС за трьома виділеними підсистемами дозволяє виявити параметри стійкого розвитку всієї ВЗС в цілому.

  3. Походження і формування факторів логістичної усталеності , які впливають на її інтегральну оцінку, беруть свій початок у виробничій діяльності. Саме виробництво є центральною ланкою виробничо-збутового процесу, де вибір найбільш раціональної системи управління запасами в остаточному підсумку впливає на якість координаційних процесів та ефективність управління ресурсною базою ВЗС. Оцінку логістичної усталеності ВЗС запропоновано проводити за структурно-ієрархічним методом, а саме через визначення базових, локальних, узагальнюючих показників виділених підсистем та формування інтегрального показника. Локальні показники усталеності за показниками обсягу виробництва і виробничо-технологічними можливостями, а так само показник ступеня забезпечення споживчого попиту, цілком залежать від точності прогнозування попиту і надійності обслуговування.

  4. У рамках запропонованої в роботі системи формування оцінки логістичної усталеності проаналізовано специфічні особливості функціонування металургійних підприємств. Обґрунтована необхідність проведення кон’юнктурних досліджень ринкового середовища і корегування рівня внутрішньовиробничого потенціалу з метою зниження різких коливань, що погіршують логістичну усталеність.

  5. Аналіз оцінки інтегрального показника логістичної усталеності досліджуваних об’єктів дозволяє зробити висновки про ступінь логістичної усталеності ВЗС, а отже, розроблено низку рекомендацій з підвищення ефективності логістичного управління Проте необхідність урахування галузевої специфіки в процесі оцінки логістичної усталеності зумовила необхідність визначення критеріального значення інтегрального показника логістичної усталеності.

  6. На основі розгляду методів багатовимірної класифікації було обґрунтовано вибір дискримінантного аналізу для розрахунку критеріального значення інтегрального показника логістичної усталеності. Цей метод дозволяє отримати граничне значення даскримінантного коефіцієнта та на цій основі сформувати два основних класи ВЗС: логістично усталені та логістично не усталені. Визначення константи дискримінації для підприємств металургійної галузі дає змогу не тільки проаналізувати стан підприємства у певному класі, але й точно вказати, які саме підсистеми негативно впливають на стійке положення ВЗС.

  7. Для практичної реалізації механізму управління логістичною усталеністю запропоновано оптимізувати процес управління виробничими ресурсами на основі розробки імітаційної моделі. В ході реалізації імітаційного експерименту було досліджено вплив значень коефіцієнта ризику, що встановлює передкритичний рівень запасів та інтервалу часу між постачаннями і виконаннями замовлення, на повні витрати з управління запасами. Результати імітаційного моделювання дозволяють обґрунтувати оптимальний розмір виробничих запасів, що сприятиме підвищенню усталеності виробничої підсистеми, а отже, і логістичної усталеності підприємства у цілому. Програмна реалізація імітаційної моделі управління запасами на підприємстві дозволила отримати на ЗАТ ММЗ «Істіл-Україна» економічний ефект у розмірі 112,5 тис. грн.

  8. У рамках запропонованої концепції і на підставі розроблених критеріїв управління логістичною усталеністю сформовано і обґрунтовано механізми управління ІПЛУ та контролю якості логістичного управління. Розроблені механізми враховують особливості логістичних процесів підприємства та передбачають корегування та контроль відхилень, дозволяючи тим самим своєчасно реагувати на погіршення параметрів логістичного управління.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Коломицева А.О. Аналитические процедуры изучения организационно-экономической устойчивости предприятия с использованием логистических систем: методологический аспект // Зб. наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики».- Вип. 188: У 4 т. - Том ІІІ.- Дніпропетровськ: Вид-во ДНУ.- 2004. – С. 687-696.

  2. Коломицева А.О. Управление материальными и финансовыми потоками как фактор повышения инвестиционной привлекательности металлургического предприятия // Зб. наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики».- Вип. 191: У 4 т. - Том ІІ.- Дніпропетровськ: Вид-во ДНУ, 2004. - С. 354-361.

  3. Коломицева А.О., Загорна Т.О. Вертикальная интеграция как фактор повышения организационно-экономической устойчивости металлургического предприятия // Зб. наук. праць ДонДУУ «Методи оновлення та механізм фінансового забезпечення розвитку підприємств». - Том.V. Серія «Економіка». Вип. 41.- Донецк: Вид-во ДонДУУ, 2004. – С. 73-82.

Особистий внесок здобувача: запропоновано й обґрунтовано основні напрямки удосконалення організаційно-економічної усталеності металургійних підприємств.

  1. Коломицева А.О. Роль кон’юнктурних досліджень у забезпеченні організаційно-економічної усталеності підприємства // Вісник Львівського національного фінансово-економічного інституту. – 2004.- С. 105-107.

  2. Коломицева А.О. Дискримінантний аналіз в управлінні виробничо-збутовою системою підприємства // Схід.- 2006.- № 4 (76).- С. 25-30.

  3. Коломицева А.О Удосконалення управління логістичною усталеністю металургійного підприємства засобами імітаційного моделювання // Прометей.-2006.- № 1( 19).-С. 41-44.

  4. Коломицева А.О, Полднєва А.В. Рейтингові оцінки для формування системи показників логістичної усталеності підприємства // Зб. наук. праць «Економіка: проблеми теорії та практики». - Дніпропетровськ: Вид-во ДНУ,- 2006.- С.241-245.

Особистий внесок здобувача: проаналізовані методи рейтингового оцінювання і можливість їхнього застосування для аналізу логістичної усталеності.

Опубліковано за матеріалами конференції

  1. Коломицева А.О Теоретические аспекты построения логистического процесса производственно-сбытовых систем // Матеріали ІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів, молодих вчених «Науково-технічний розвиток: економіка, технологія, управління». - Київ: КНТУ «КПІ». - 2003. - С.75-77.

  2. Коломицева А.О Инвестиционнаяя составляющая в механизме управления материальными потоками // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково практичної конференції «Економіка підприємства: проблеми теорії і практики».- Дніпропетровськ: ДНУ - 2004.- Том ІІ.- С. 26-28.

  3. Коломицева А.О. Использование имитационного моделирования для оптимизации системы управления материальными потоками // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти» - Дніпропетровськ: ДНУ - 2005. - Том V.- С.42-49.

  4. Коломицева А.О Оценка эффективности функционирования рыночной подсистемы предприятия: структурный подход // Матеріали VII науково-практичної конференції «Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку». - Павлоград: Західнодонбаський приватний інститут економіки і управління. - 2005.- С. 41-45.

  5. Коломицева А.О. Оптимізація структури оборотного капіталу в системі забезпечення фінансової усталеності підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Інвестиційні стратегії підприємств на міжнародних товарних та фінансових ринках» - Дніпропетровськ:ДНУ - 2006.- С.23-26.

  6. Коломицева А.О. Інтеграційний менеджмент в системі забезпечення організаційно-економічної усталеності підприємства // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації». – Тернопіль: ТДЕУ.- 2006. - С. 26-28.

  7. Коломицева А.О. Полднєва А.В. Применение рейтинговых оценок для оценки результатов хозяйственной деятельности предприятия // Матеріали всеукраїнської студентської конференції «Економіка. Менеджмент невиробничої сфери: теорія, практика, перспективи». – Ялта: РВНЗ «Кримський гуманітарний університет», 2006.- С. 33-36.

Особистий внесок здобувача: запропоновано рейтингове оцінювання для аналізу фінансової усталеності підприємства.

  1. Коломицева А.О. Урахування впливу дестабілізуючих факторів на виробничо-збутову систему // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки - 2006». – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2006. – С. 91-92

  2. Коломицева А.О. Загорна Т.О. Вибір моделі управління ресурсами промислового підприємства в структурі регіонального розвитку // Матеріали XV Міжнародної науково-практичної конференції «Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція». - Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2006.- С. 12-15.

Особистий внесок здобувача: обґрунтовано необхідність використання моделювання в управлінні ресурсною базою підприємства.

  1. Коломицева А.О. Загорна Т.О. Логістична усталеність у забезпеченні росту потенціалу підприємства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів» – Донецьк-Маріуполь, ПДТУ. – 2006. – С.168-171.

Особистий внесок здобувача: запропоновано управління усталеністю підприємства для цілей стратегічного розвитку потенціалу.