Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Сивак Роман Богданович. Управління ланцюгами створення цінності продукту: логістичний підхід. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Сивак Р.Б. Управління ланцюгами створення цінності: логістичний підхід. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2007.

У дисертації сформульовано концепцію ланцюга створення сукупної цінності продукту, у якій цінність розглядається як діалектична єдність споживчої та мінової оцінки корисності продукту. Побудовано логістичну модель управління ланцюгом створення цінності для формування комплексу функціональних характеристик продукції на основі узгодження цілей споживача і підприємств-ланок ланцюга. Вироблено методику конкурентної ідентифікації учасників ланцюга створення цінності, яка містить алгоритм розподілу сукупної винагороди між його учасниками та враховує процеси міжланцюгової і внутрішньоланцюгової конкуренції.

У дисертації подано результати досліджень теоретико-методологічних засад та практичної діяльності підприємств у сфері управління ланцюгами створення цінності продукту, а також вироблено концептуальні засади та удосконалено методологію управління такими ланцюгами з використанням логістичного підходу. Узагальнення та систематизація результатів дослідження дозволили сформулювати такі висновки:

1. Аналіз теоретичних положень аксіології в економічних науках дозволив сформулювати визначення категорії «цінність» для використання її у дослідженнях проблем формування і функціонування ланцюгових процесів, орієнтованих на споживача. Економічна цінність у цих процесах виступає як діалектична єдність споживчої та мінової оцінки корисності продукту у момент виникнення споживчої чи мінової потреби. Її грошовим виразом є ціна, що знаходиться у діапазоні мінімально можливої ціни обміну та максимально можливої ціни споживання, яку згоден сплатити споживач.

2. Ланцюг створення цінності є інституційним інструментом управління логістичним ланцюгом і дає можливість усвідомити мотиви його учасників, розглядаючи останніх як суб’єктів мотивації, створення, просування та споживання цінності. Рушійним елементом системи мотивації створення цінності, визначення її структури (корисного змісту) є споживач, оскільки він один, у підсумку, сплачує за кінцеву цінність. Попередні учасники ланцюга отримують певну частку сукупної винагороди, сплаченої споживачем у результаті придбання означеної цінності.

3. Дослідження ланцюгів створення цінності на ринку пива України дозволило сформулювати такі тенденції їх розвитку: ідентифікація споживача як ланки ланцюга створення цінності; зміна статусу ланок ланцюга на основі міграції ключових точок цінності; трансформація внутрішніх та фрагментарних зовнішніх ланцюгів створення цінності у корпоративні ланцюги; розвиток партнерських стосунків у ланцюгах. Означені тенденції дозволили виявити взаємне проникнення систем управління учасників ланцюгів ринку пива на принципах ціннісних орієнтирів формування кінцевого продукту. Визначення споживача як учасника ланцюга створення цінності та формування партнерських відносин у цьому ланцюгу підтверджує необхідність вироблення та впровадження новітньої логістичної ціннісноорієнтованої концепції управління товарними потоками.

4. Побудовані регресійні моделі залежностей сукупної цінності продукту від вартості логістичних процесів ланцюга підтвердили домінуючу роль логістики в управлінні цим ланцюгом, дали змогу визначити вплив вартості логістичних процесів на сукупну цінність, а також дозволили відстежити неефективні і дублюючі бізнес-процеси, які негативно впливають на сукупну цінність продукту. Результати моделювання підтвердили теоретичні висновки про непропорційність частки цінності, створюваної логістичними процесами, і частки винагороди, отримуваної за цю цінність.

5. Виявлення і систематизація необхідних атрибутів логістичної моделі управління ланцюгами створення цінності дозволили дати їй визначення як логічної схеми побудови інтегрованої системи управлінських модулів впливу на логістичний ланцюг для формування (спроектованого спільно зі споживачем) комплексу функціональних характеристик продукції на основі узгодження цілей споживача (задоволення потреб через спожиту сукупну цінність продукту) і підприємств-ланок ланцюга (через зростання їх цінності). При цьому об’єктом управління є ланцюг, який доступний впливові у двох аспектах: з позицій класичного логістичного ланцюга, яким просувається продукт, трансформуючись у процесі проходження через послідовно пов‘язані і узгоджені операційні системи від вихідного ресурсу до кінцевої продукції, і з позицій творення цінності як ланцюга вищого порядку, що відображає економічну сутність накопичення цінності через створення її додаткових атрибутів. Суб‘єктом управління в моделі є консолідований ланцюг топ-менеджменту ланок ланцюга, який несе спільну відповідальність за створення сукупної цінності відповідно до свого статусу у цьому ланцюгу.

6. Дослідження відносин конкуренції на ринку пива України дозволило виявити додаткові аргументи щодо гіпотези про виникнення нових форм конкуренції: міжланцюгової конкуренції на продуктових ринках, основною конкурентною перевагою у якій є сукупна цінність кінцевого продукту, і внутрішньоланцюгової конкуренції між учасниками ланцюга за максимальну частку винагороди, де конкурентною перевагою ланок є додана цінність, сформована бізнес-процесами конкретного учасника. Трансформація відносин конкуренції обумовила необхідність вироблення власного методичного підходу до конкурентної ідентифікації учасників ланцюга, який реалізується поетапно за такою схемою: формулювання мети ідентифікації, визначення суб‘єкта і об‘єкта, вироблення критеріїв ідентифікації, віднесення учасників ланцюга до відповідних секторів-індикаторів, оцінювання власних можливостей та можливостей нинішніх і потенційних учасників ланцюга, аналіз сукупної винагороди та встановлення порядку її розподілу. Апробація методики конкурентної ідентифікації підприємств у ланцюгу створення цінності за участю регіональних виробників пива дозволила ідентифікувати його учасників за виробленими критеріями.

7. Невизначеність сучасного бізнес-середовища потребує передбачення можливого коливання отримуваної частки сукупної винагороди від реалізованої цінності продукту, яка залежить від міри схильності, несхильності чи нейтральності до ризику лідерів ланцюга. Ці ланки ланцюга зацікавлені у підтримуванні тривалого його функціонування, перебирають на себе значну частку спільної відповідальності і, відповідно, можуть ініціювати власний підхід до оптимізації розподілу майбутньої винагороди при встановленні умов співпраці з іншими учасниками. Побудована економіко-математична модель розподілу сукупної винагороди між ланками ланцюга базується на орієнтованих на успіх методах виплати винагороди за створену цінність, з використанням функції вигідності для лідера, котра приймає різний функціональний вигляд залежно від ступеня схильності лідера до ризику та розміру очікуваної винагороди.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Сивак Р. Б. Стратегічна корпоративна логістика // Корпоративне управління в Україні: теоретико-методологічні аспекти: Монографія / О. М. Сохацька, Н. П. Тарнавська, А. М. Тибінь та ін. – Тернопіль: Економічна думка, 2007.– 359 с.: с. 161-170.

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Сивак Р. Б. Етапи формування логістичних розподільчих каналів // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – 2003. – № 9. – С. 221-223.

  2. Сивак Р. Б. Концептуальні підходи у логістиці // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – 2005. – № 526. – С. 165-168.

  3. Сивак Р. Б. Логістична модель управління ланцюгами створення цінності // Вісник НУ «Львівська політехніка». – 2007.– № 580. – С. 126-133.

  4. Сивак Р. Б. Логістичний підхід до трансформування корпоративних стратегій // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2006.– № 20. – С. 443-449.

  5. Сивак Р. Б. Управління логістичним розподілом готової продукції // Вісник ТАНГ. – 2002. – №7/3. – C. 105-106.

  6. Сивак Р. Б. Цільові і забезпечуючі засади створення розподільчої логістичної системи підприємства // Науково-практичний журнал «Регіональні перспективи». – 2004. – №3-5 (40-42). – С. 64-66.

  7. Тарнавська Н. П., Сивак Р. Б. Ціннісноорієнтований підхід до управління ланцюговими процесами в нових конкурентних умовах // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – №4. – С. 3-12.

Публікації у інших наукових виданнях:

  1. Сивак Р. Б. Вплив ціннісної прерогативи на тенденції в управлінні продуктовими потоками // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції // Тези доповідей. – К.: УкрІНТЕІ, 2006. – С. 218-221.

  2. Сивак Р. Б. Етапи формування логістичних розподільчих каналів // Сборник тезисов всеукраинской научно-практической конференции «Менеджмент предпринимательской деятельности». 1-4 октября 2003 года в г. Ялта. – Симферополь: «Крым-Фарм-Трейдинг», 2003. – С. 22-23.

  3. Сивак Р. Б. Інноваційні передумови інституційної трансформації транспортної інфраструктури // Вісник економіки транспорту і промисловості (збірник науково-практичних статей). Випуск 14. Спеціальний випуск. Харків: УкрДАЗТ, 2006. – С. 76-77.

  4. Сивак Р. Б. Концептуальні підходи у логістиці // Тези доповідей V Міжнародної науково - практичної конференції Маркетинг та логістика в системі менеджменту. - Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – С. 288-289.

  5. Сивак Р. Б. Методика дослідження логістичної діяльності підприємства на ринках збуту // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції «Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи» - Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 96-97.

  6. Сывак Р. Б. Особенности вхождения предприятий стран СНГ в европейские системы // Расширение Европейского Союза и Республика Беларусь на новой границе: Материалы Междунар. науч.- практ. конф. Минск, 18-19 мая 2004г.: в 2 ч. Ч. 2. – Мн.: БГЭУ, 2004. – С. 296-298.

  7. Сивак Р. Б. Передумови формування логістичної моделі управління ланцюгами створення цінності // Тези доповідей VІ Міжнародної науково - практичної конференції «Маркетинг та логістика в системі менеджменту». - Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006. – С. 309-311.

  8. Сивак Р. Б. Тенденції розвитку ланцюгів створення цінності на ринку пива України // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації. Серія «Економічні науки». – Полтава: Редакційно-видавничий центр ПУСКУ, 2006. – С. 112-116.

  9. Сивак Р. Б. Формування конкурентних переваг на засадах логістики // «Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти». Матеріали ІІІ науково-практичної конференції. – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 114-115.

  10. Тарнавська Н. П., Сивак Р. Б. Напрямки інтеграції учасників сфери товарного розподілу // Тези доповідей науково-практичної конференції: Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі. - Тернопіль: ТОВ «Поліграфіст», 2004. – С. 106-108.