Пікуш Юрій Петрович. Управління конкурентоспроможністю банку в умовах фінансової лібералізації : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Пікуш Ю.П. Управління конкурентоспроможністю банку в умовах фінансової лібералізації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Українська академія банківської справи Національного банку України. – Суми, 2006.
Досліджено розвиток фінансової глобалізації, структуру і стан ринку фінансових, зокрема банківських, послуг, лібералізацію цих ринків. Встановлено взаємозалежність лібералізації і банківської конкуренції, вплив лібералізації на конкурентну позицію і конкурентоспроможність банку.
Сформульовано науково-методичні рекомендації щодо оцінки рівня закритості економіки країни і банківського ринку для іноземного капіталу, а також позиціювання банку на ринку банківських послуг. Обґрунтовано вплив лібералізації режиму доступу іноземного капіталу на показники діяльності сектора банківських послуг.
Отримала розвитку теорія організації на базі положень компетент-процесингу, як основи забезпечення конкурентноспроможного розвитку. Запропоновано методичні підходи до стратегічного планування у банку, а також оцінки конкурентоспроможності банку.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється в узагальненні і розвитку науково-методичних підходів до розвитку системи управління конкурентоспроможністю комерційного банку на базі виявлення основ його розвитку і самоорганізації.
Основні висновки дисертаційного дослідження полягають у наступному:
Загострення конкуренції банків на світових фінансових ринках, прагнення України стати членом Світової організації торгівлі, лібералізація доступу іноземного капіталу на вітчизняний ринок банківських послуг та дерегулювання діяльності банків загострюють потребу банків у ефективній методології, методичних і практичних рекомендаціях щодо оцінки конкурентної позиції, рівня конкурентоспроможності, потенційних можливостей росту та перспектив стратегічного розвитку.
У частині визначення термінів і понять стосовно конкурентоспроможності банківської діяльності, банків і послуг, а також економічного змісту даних понять, серед фахівців немає єдиної усталеної думки, тому автором проведено концептуальне узагальнення та систематизація теоретико-методологічних аспектів управління конкурентоспроможністю банку, в основі якої лежить розуміння конкурентоспроможності банку як його можливості здійснювати ефективну прибуткову діяльність на визначеному рівні в умовах конкурентного ринку фінансових послуг.
З метою повноцінного і адекватного сприйняття зовнішнього середовища здійснення банківського бізнесу встановлено вплив лібералізації доступу іноземного капіталу на вітчизняний фінансовий (банківський) ринок і запропоновано науково-методичні підходи до його кількісної оцінки.
Встановлено межі і сфери застосування та запропоновано напрямки вдосконалення існуючих методів оцінки конкурентної позиції банку. Запропоновані авторські підходи до оцінки конкурентної позиції банку та оцінні показники рівня конкурентності на ринку банківських послуг.
Виходячи з наявності залежності між рівнем закритості банківської системи для іноземного капіталу та жорсткістю конкурентної боротьби на ринку банківських послуг, проаналізовано і оцінено вплив зняття різноманітних нетарифних обмежень на динаміку розвитку конкурентного середовища.
Використання матричного підходу до аналізу бізнес-процесів організації і моделі компетент-процесингу дозволяє вірно діагностувати їх стан та ініціювати стратегічний розвиток у тому або іншому напрямку і дозволяє сформулювати внутрішню філософію банку і застосовувати її для реалізації конкурентних переваг і досягнення запланованого рівня конкурентоспроможності.
Встановлено недосконалість існуючої науково-методичної бази стратегічного планування і управління конкурентним розвитком комерційного банку, виявлено основні проблеми даного напрямку діяльності менеджменту банку, виходячи з чого запропоновано науково-методичні підходи до розробки конкурентної стратегії банку і механізмів її реалізації з метою забезпечення заданого рівня конкурентоспроможності по окремим продуктам (послугам), напрямкам бізнесу, філіям і регіональним дирекціям та банку в цілому.
Запропоновані науково-методичні підходи до управління конкурентоспроможністю комерційного банку використано при актуалізації і реалізації стратегії конкуренції великого вітчизняного банку, в результаті чого підтверджено їх актуальність і практичне значення.
Публікації автора:
Монографії
Пикуш Ю.П. Оценка уровня либерализации рынков банковских услуг. – Сумы: УАБД НБУ, 2006. – 72 с.
Статті у фахових виданнях
Пикуш Ю.П. Перспективы финансовой либерализации на фоне глобализации // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. Т. 16. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 325-332.
Пікуш Ю.П. Оцінка можливостей великого банку і загроз зовнішнього середовища у процесі стратегічного планування // Вісник Української академії банківської справи. – 2006. – № 2(21). – С. 109-112.
Пикуш Ю.П. Создание целевых программ коммерческого банка и управление ими // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. Т. 17. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 210-217.
Куликов Ю.С., Пікуш Ю.П. Культура “можливого” в середовищі інноваційних технологій організації // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 10. – Дніпропетровськ, 2000 – С. 40-47 (особисто автору належить 0,15 друк. арк.).
Пікуш Ю.П. Про парадигму партнерства та мотивацію високих результатів бізнесу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 78. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 92-100.
Пикуш Ю.П. О методике расчета эффективности работы бизнесов (квитанцирования) // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 107. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 39-47.
Пікуш Ю.П. Концепція потенціації та питання теорії менеджменту організації // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 109. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 3-12.
Пікуш Ю.П. Ефективність менеджменту організації і модель самоменеджменту // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 128. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 39-53.
Пикуш Ю.П. Теория организации и концепция компетент-процессинга // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 207. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 343-351.
Куликов Ю.С., Пикуш Ю.П. Разработка модели мета-процесса развития компании // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 211. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 46-52 (особисто автору належить 0,15 друк. арк.).
Пікуш Ю.П. Про винагороду праці і ринок інтелектуальних ресурсів в організації // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Випуск 79. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 92-101.
Матеріали наукових конференцій
Пикуш Ю.П. Компетент-процессинг в формировании конкурентных преимуществ коммерческого банка // Міжнародна банківська конкуренція: Теорія і практика: Зб. тез доповідей І Міжнародної науково-практичної конференції (25-26 травня 2006 р.). – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 76-77.
Пикуш Ю.П. Управление конкурентоспособностью банка на базе разработки соответствующей стратегии // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. тез доповідей IX Всеукраїнської науково-практичної конференції (9-10 листопада 2006 р.). – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 128-129.
Пикуш Ю.П. Об эффективности и организационной культуре бизнеса в коммерческом банке // Сучасні тенденції в розвитку банківської системи: Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції (7-8 грудня 2004 р.). Т. 1. –Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 147-149.
Пикуш Ю.П. Дистрибьют-менеджмент: направления применения и оценки // Наука і освіта 2001: Матеріали Четвертої міжнародної конференції (1-15 лютого 2001 р.). Економічні науки. – Дніпропетровськ-Дніпродзержинськ-Харків-Черкаси-Житомир, 2006. – С. 38-39.
Пикуш Ю.П. О балансе потенцирования и квитанцирования в банковском бизнесе // Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (6-7 листопада 2001 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 16-17.