Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


853. Теліженко Олександр Михайлович. Управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні: дис... д-ра екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Теліженко О.М. Управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища, Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2004.

У дисертації досліджуються теоретичні, методологічні та практичні питання управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні. Досліджуються проблеми соціально-економічної оптимальності та економічної рівноваги якості атмосферного повітря. Пропонуються науково-методичні підходи до моделювання залежності атмосфероохоронних витрат від ступеня знешкодження викидів димових газів ТЭС. Розроблено теоретичну модель і дане економічне обгрунтування умов торгівлі ліцензіями на право емісії забруднюючих речовин. Запропоновано методи оптимізації сценаріїв зниження емісії забруднюючих речовин.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичні узагальнення та представлено авторське розв’язання наукової проблеми – розробки теоретико-методичних основ та економічного механізму управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні. Розв’язання цієї проблеми дозволяє формувати науково обґрунтовану стратегію розвитку теплової енергетики України, враховуючи вимоги Європейської Конвенції по транскордонному переносі забруднюючих речовин.

Результати дослідження є підставою для наступних висновків.

1. Запропоновані виконавчими органами Конвенції загальні принципи управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні, методи оцінки залежності атмосфероохоронних витрат від рівня емісії не адаптовані до умов України. Суттєве заниження прогнозних оцінок атмосфероохоронних витрат, псевдоефективність зниження емісії на ТЕС України, неузгодженість вимог Конвенції і національних об`єктивних умов паливного забезпечення ТЕС, носять, у відношенні до України, дискримінаційний характер. В цих умовах наукова задача формулюється як необхідність розробки теоретичних і науково-методичних принципів управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні, спрямованих на узгодження національних пріоритетів розвитку теплової енергетики України і вимог Європейської Конвенції з транскордонного перенесенні забруднюючих речовин.

2. На підставі аналізу ліберальних напрямків сучасної загальної економічної теорії, теорії еколого-економічної рівноваги, запропонована класифікація та визначена економічна сутність концепцій управління якістю навколишнього середовища (інтерналізація зовнішніх ефектів, переговори, торгівля емісійними сертифікатами, обмеження викидів, обумовлене землекористуванням, податкова політика), встановлені їх взаємна залежність та взаємний зв`язок. Аналіз переваг та недоліків виділених концепцій дозволив зробити висновок, що найбільш адекватними до умов управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні є методи, побудовані за принципом “торгівлі емісійними сертифікатами”.

3. В роботі наголошується, що впровадження механізму торгівлі сертифікатами можливе тільки на підставі єдиних теоретико-методологічних підходів до визначення таких категорій як якість атмосферного повітря, функція корисності якості атмосферного повітря, соціально-економічний оптимум та ціна якості атмосферного повітря.

Виходячи з подвійної ресурсної визначеності атмосферного повітря оціночною категорією має бути не кількість ресурсу, а його якість. При цьому характер та поведінка функції корисності якості атмосферного повітря визначаються національними природоохоронними стандартами, рівнем економічного розвитку і пріоритетними напрямками господарської діяльності. Теоретично доведено, що оптимальний розподіл якості атмосферного повітря на міждержавному рівні можливий лише на основі рівноважних моделей з визнанням того, що ціна якості атмосферного повітря залежить лише від рівня економічного розвитку країни, а агрегація кривих байдужості окремих споживачів в суспільні, – на основі визнання тотожності співвідношення граничних споживчих цінностей якості атмосферного повітря у всіх споживачів. В роботі запропоновані якісно нові теоретико-методологічні підходи до прогнозування залежності емісії SO2 і NOx від рівня економічного розвитку. Вказується, що для умов України має місце від'ємний тренд емісії вказаних забруднювачів, що обумовлене позитивними структурними змінами в економіці та впровадженням ефективного пилогазоочисного устаткування.

4. В дисертації проведено аналіз та класифікацію еколого-економічних інструментів управління якістю атмосферного повітря. Виділяються дві групи: інструменти інтерналізації зовнішніх ефектів; інструменти орієнтовані на додержання стандартів якості атмосферного повітря. Доведено, що ефективними (здатними забезпечити цільовий рівень емісії при мінімальних витратах) та адекватними умовам Конвенції є інструменти, побудовані за принципом керованої торгівлі емісійними сертифікатами.

5. В дисертації дістали подальшого розвитку теоретичні положення керованої торгівлі емісійними сертифікатами. Зокрема пропонується в якості критеріального прийняти показник приведеного навантаження на комплекс реципієнтів в межах клітинки сітки ЕМЕР; при визначенні рівноважної ціни сертифікатів враховувати вплив рівня забруднення атмосферного повітря на рівень збільшення/зменшення ВВП суб`єктів купівлі-продажу. В роботі доведено існування ефекту не тотожності зміни загальнонаціональних атмосфероохоронних витрат при переході від низького рівня знешкодження викидів до більш високого і навпаки. На підставі практичних розрахунків встановлено, що для України економічно вигідно в найближчій перспективі (строком до 7 років) придбати 123 ліцензії на право збільшення викидів SO2 у Координатора за ціною 0,9 млн. долл./тис. т SO2 і в Угорщини 105 ліцензій по ціні 0,03 млн. долл./тис. т SO2 .

6. Важливою проблемою, безпосередньо пов`язаною з оцінкою ефективності атмосфероохоронних заходів, є, власне, визначення і прогнозування витрат. В дисертації запропоновані і обґрунтовані якісно нові науково-методичні підходи до визначення залежності витрат від ступеню знешкодження викидів SO2, NOx і пилу в координатах “ступінь знешкодження – питомі витрати”. Залежності такого типу дозволяють агрегувати наявну статистичну інформацію, та враховувати такі чинники як структура і якість палива, тип, одиничну потужність та рівень завантаження пилогазоочисного устаткування. За допомогою отриманих залежностей були розраховані питомі капітальні витрати для знешкодження викидів SO2 і NOx для ТЕС України. Зокрема вказується, що для SO2 при 70-80 відсотковому рівні знешкодження вони складають 415-480 долл./ т SO2, відповідно, а не 230-270 долл./ т SO2, як це прогнозується виконавчими органами Конвенції.

7. Циклічне підвищення цін на газ, нафту та нафтопродукти призвели до перегляду енергетичної політики в багатьох країнах. При переході на вугільну концепцію розвитку теплоенергетики України необхідно провести комплексний аналіз динаміки емісії окислів сірки та азоту, показників економічного збитку, платежів за забруднення атмосферного повітря та додаткових витрат на знешкодження викидів забруднюючих речовин. В умовах України оцінка і аналіз динаміки вказаних факторів повинні розглядатись як критеріальна основа обґрунтування цілого ряду економічних і організаційно-технічних заходів: зміна структури палива з метою зниження залежності від імпорту та стабілізації на цій основі витрат на виробництво електричної і теплової енергії; формування природоохоронної політики на підприємствах теплоенергетики. В рботі показано, що при зміні в структурі палива питомої ваги вугілля з 54,7% в 2000 р. до 62,5% в 2010 р. викиди окислів сірки при виробництві електроенергії можуть вирости з 266,6 до 381,2 тис. т/рік, а окислів азоту, – з 457,9 до 618,2 тис. т/рік, відповідно. Для знешкодження додаткової маси викидів окислів сірки необхідно 40 - 60 млн. долл., а окислів азоту – 98 - 116 млн. долл.

8. Необхідною умовою виконання вимог Конвенції є узгодження емісійних/імісійних характеристик глобальних і витратних характеристик локальних територіальних сценаріїв забезпечення нормативних вимог якості атмосферного повітря. В роботі запропоновані та обґрунтовані науково-методичні підходи до оптимізації локальних сценаріїв, в основу яких покладено дослідження функції зміни додаткових витрат від зміни додаткового результату. Такий підхід дозволяє дослідити динамічні витратні характеристики пилогазоочисних технологій, визначити межі найбільш важливих критичних параметрів впроваджуваних технологій, які мають суттєвий вплив на результати оптимізації.

9. Достовірність теоретичних положень, науково-методичних та практичних рекомендацій ґрунтується на застосуванні загальновизнаних положень теорії граничної корисності, збалансованого еколого-економічного розвитку, економічної оцінки природних ресурсів, загальної теорії економічного збитку, раціонального природокористування та охорони навколишнього середовища, принципів економіко-математичного моделювання і прогнозування; використанням в ході дослідження об`єктивної статистичної інформації; впровадженням результатів дослідження в практику, що підтверджується відповідними актами та довідками, широкою апробацією більш ніж на 30 наукових і науково-практичних конференціях.

10. Матеріали дисертаційного дослідження рекомендуються для впровадження Кабінетом Міністрів України – при обґрунтуванні національних пріоритетів розвитку теплової енергетики та їх практичного узгодження з вимогами Конвенції; Міністерством палива та енергетики України – при обґрунтуванні економічно ефективної та екологічно припустимої структури паливного забезпечення ТЕС, при прогнозуванні атмосфероохоронних витрат, обумовлених вимогами Конвенції щодо зниження емісії забруднюючих речовин; на ТЕС України – при оцінці еколого-економічної ефективності впровадження нових технологій знешкодження викидів SO2 і NOx .

Публікації автора:

Монографії та брошури

1. Телиженко А.М. Экономика чистого воздуха: международное управление. – Сумы: ИТД “Университетская книга”, 2001. – 326 с.

2. Теплоенергетика: зовнішні витрати і проблеми прийняття рішень / Під заг. ред. О.Ф. Балацького, О.М. Теліженка. – Суми: Видавництво “Слобожанщина”, 2001. – 396 с. Особистий внесок: запропоновані принципи і методи екологізації теплоенергетичного виробництва, проведено аналіз особливостей формування екстернальних ефектів в теплоенергетиці та запропоновані методичні підходи до їх обчислення; проведено аналіз впливу структури палива на собівартість теплової і електричної енергії; сформульовані основні принципи еколого-економічного регулювання якості атмосферного повітря на міждержавному рівні.

3. Семененко Б.А., Теліженко О.М., Соколов М.О. Приватизація та оцінка міських територій. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 1999. – 250 с. Особистий внесок: сформульовані принципи та запропоновані науково-методичні підходи до оцінки інтенсивності дії рентоутворуючих факторів.

4. Теліженко О.М., Древаль О.Ю., Глівенко С.В. Аналіз стану енергетики України та її вплив на навколишнє середовище в контексті перспектив переходу на вугільну стратегію паливозабезпечення // Стан природного середовища та проблеми його охорони на Сумщині. – Суми: Джерело, 2000. – С. 92-111. Особистий внесок: оцінка впливу структури паливного забезпечення ТЕС України на динаміку еколого-економічних збитків.

5. Телиженко А.М., Устименко В.А., Дутченко О.Н. Учет экологических факторов при оптимизации размещения производительных сил. // Актуальные вопросы экономики природопользования: теоретические и практические аспекты. – Сумы: ООП Управления статистики, 1990. – С. 133-160. Особистий внесок: запропоновані принципи сценарного підходу до визначення пріоритетності та еколого-економічної ефективності впровадження атмосфероохоронних заходів на підприємствах теплоенергетики.

6. Телиженко А.М., Яструбинский В.И. Экономическая оценка воздействия тепловых электростанций на окружающую среду. – Сумы: ИПП “Мрія-1” ЛТД, 1999. – 76 с. Особистий внесок: вдосконалення теорії та практики еколого-економічної оцінки впливу ТЕС на навколишнє середовище.

7. Телиженко А.М., Семененко Б.А., Семененко А.А., В.М. Олейник, М.Г. Темченко Оценка и планирование атмосфероохранных затрат в теплоэнергетике / Под научн. ред. О.Ф.Балацкого. – Сумы: Ризоцентр СумГУ, 1996. – 65 с. Особистий внесок: теоретичні та науково-методичні підходи до прогнозування атмосфероохоронних витрат на ТЕС.

8. Телиженко А.М., Лукьянихин В.А., Лукьянихина Е.А. Оценка экономического ущерба от загрязнения водного бассейна / Под научн. ред. проф. Балацкого О.Ф. – Сумы: Издательство СумГУ, 2001. – 68 с. Особистий внесок: запропоновані підходи до вдосконалення методів оцінки економічних збитків від забруднення відкритих водоймищ на основі розрахунку регіональних та басейнових коригуючих коефіцієнтів.

Статті у наукових фахових виданнях

9. Телиженко А.М., Темченко М.Г. Выбор оптимальных сценариев замены промышленных технологий по минимуму удельного приращения затрат // Вісник Сумського державного університету. – 1995. – №4. – С. 93-97. Особистий внесок: вдосконалення методів оптимізації атмосфероохоронних заходів на базі “сценарних підходів”.

10. Олексенко П.М. Теліженко О.М. Стратегічні та тактичні питання вибору приорітетних напрямків інвестування // Вісник Української Академії банківської справи. – 1977. – №3. – С. 34-38. Особистий внесок: методи ранжування природоохоронних інвестиційних проектів.

11. Телиженко А.М., Марченко Н.Ю. Управление развитием социально-экономической инфраструктуры города // Весник Харьковского государственного политехнического университета. – №1. – Исследование и оптимизация экономических процессов.– Харьков: ХГПУ. – 1998. – Вып. 19. Ч. 3. – С. 104-108. Особистий внесок: визначення впливу екологічних чинників на соціально-економічну оцінку міських територій.

12. Телиженко А.М., Семененко Б.А., Пунько В.Н. Учет атмосфероохранных затрат при оценке стоимости промышленных объектов // Вісник Сумського державного університету. – 1998. – №1. – С. 140-144. Особистий внесок: оцінка впливу галузевих факторів на рівень атмосфероохоронних витрат.

13. Телиженко А.М., Нора Н.А., Кузьменко С.В. Моделирование зависимости уровня атмосфероохранных затрат от степени подавления выбросов // Вестник Харьковского Государственного политехнического университета. – 1998. – Вып. 19. – Ч. 2. – С. 69-72. Особистий внесок: науково-методичні підходи до визначення коефіцієнту заміщення витрат.

14. Телиженко А.М. Оценка и прогнозирование атмосфероохранных затрат на предприятиях химической промышленности // Вісник Сумського державного університету. – 1998. – №3. – С. 9-16.

15. Телиженко А.М. Особенности и недостатки энергоэмиссионной модели EFOM-ENV // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка”. – 1999. – №3. – С.13-17.

16. Телиженко А.М., Гливенко С.В. Прогнозирование дополнительных капитальных атмосфероохранных затрат на макроуровне // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 1999. – Вип. 2. – С. 38-43. Особистий внесок: обґрунтовані методи прогнозування атмосфероохоронних витрат на макроекономічному рівні.

17. Балацкий О.Ф., Телиженко А.М. Проблемы применения энергоэмиссионной модели EFOM-ENV в условиях Украины // Енергетика: економіка, технології, екологія, – 2000. – №2. – С. 10-13. Особистий внесок: виявлені та проаналізовані недоліки енерго-емісійної моделі.

18. Телиженко А.М., Гливенко С.В. Эколого-экономическая оценка перехода ТЭС Украины на угольную стратегию развития // Енергетика: економіка, технології, екологія. – 2000. – №3. – С. 28-33. Особистий внесок: прогноз питомих економічних збитків при зміні структури паливного забезпечення ТЕС м. Києва.

19. Телиженко А.М. Экономико-математическая модель международной торговли лицензиями на право выброса в атмосферу загрязняющих веществ // Прометей: регіональний зб. наук. пр. з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут; Інститут економіко-правових досліджень Національної академії наук України. – Донецьк: Юго-Восток, 2001. – Вип. 6. – С. 143-156.

20. Телиженко А.М. Эколого-экономическое содержание качества атмосферного воздуха // Вісник Сумського національного аграрного універсітету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2001. – Вип. 3-4. – С. 195-201.

21. Телиженко А.М. Подходы к моделированию равновесного распределения в эколого-экономических системах // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2001. – №6(27) - 7(28). – С. 70-78.

22. Телиженко А.М. Учет неопределенности качества атмосферного воздуха при обосновании сценариев снижения эмиссии // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2001. – №3-4. – С. 39-46.

23. Телиженко А.М. Теоретические подходы к агрегации кривых безразличия для совокупности потребителей в системе “качество атмосферного воздуха – потребительские товары и услуги” // Вісник Сумського національного аграрного універсітету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2002. – Вип. 1-2. – С. 82-89.

24. Телиженко А.М. Ресурсно-экологическая безопасность в условиях глобализации // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2002. – №7(40). – С. 18-28.

25. Телиженко А.М. Подходы к моделированию равновесного распределения в эколого-экономических системах // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2002. – №10(43). – С.14-22.

26. Телиженко А.М. Оценка влияния атмосфероохранных затрат на эффективность производства // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва: Зб. наук. пр. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2002. – №3-4. – С. 42-49.

27. Телиженко А.М. Методические подходы к оценке и прогнозированию атмосфероохранных затрат в теплоэнергетике // Енергетика: економіка, технології, екологія, – 2002. – №4. – С. 12-17.

28. Телиженко А.М. Социально-экономический оптимум качества окружающей природной среды // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2003. – №6(52). – С. 101-108.

29. Телиженко А.М. Сущность и содержание основных эколого-экономических противоречий // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2003. – №7(53). – С. 9-15.

30. Телиженко А.М., Телиженко И.А. Проблемы оптимального распределения в системе “качество атмосферного воздуха – потребление” // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2003. – №4. – С. 41-47. Особистий внесок: теоретичне обґрунтування еколого-економічних інструментів управління якістю атмосферного повітря на міждержавному рівні.

31. Телиженко А.М., Сахно А.А. Направления совершенствования торговли лицензиями на право эмиссии загрязняющих веществ // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економика”. – 2003. – №8-9(53-54). – С. 24-37. Особистий внесок: обґрунтовані напрямки вдосконалення керованої торгівлі ліцензіями.

Статті в інших виданнях

32. Телиженко А.М., Темченко М.Г. Применение методов оптимизации по удельному приращению затрат для широкого класса задач // Экономика природопользования. – 1997 – №2. – С. 63-75. Особистий внесок: обґрунтування критерію та системи обмежень оптимізації атмосфероохоронних витрат.

33. Телиженко А.М. Экономико-математическая модель зависимости “экономический рост – эмиссия” // Вестник БелГТАСМ. Научно-теоретический журнал. – 2001. – №1. – С. 130-133.

Матеріали наукових конференцій

34. Телиженко А.М., Семененко Б.А. Научно-методические принципы оптимизации затрат на подавление выбросов в теплоэнергетике // Материалы междунар. научн.-практ. конф. “Управление природопользованием в регионе”. – Сумы: Сумский государственный университет. – 1994. – С. 91-94. Особистий внесок: вдосконалення методів територіальної та технологічної оптимізації атмосфероохоронних витрат.

35. Телиженко А.М., Семененко Б.А., Олейник В.М., Кваснин В.А. Моделирование уровня зависимости атмосфероохранных затрат от уровня подавления выбросов. // Труды 13-ой ежегодной научно-практ. конф. “Актуальные проблемы экономики природопользования”. – Сумы: Сумский государственный университет. – 1996. – С. 60-66. Особистий внесок: запропоновані залежності витрат від ступеня знешкодження викидів SO2, NOx і пилу в координатах “ступінь знешкодження – питомі витрати”.

36. Балацкий О.Ф., Телиженко А.М. Оценка и прогнозирование атмосфероохранных затрат на тепловых электростанциях Украины // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – Київ: Знання. – 1999. – С. 52-54. Особистий внесок: вдосконалення методів прогнозування атмосфероохоронних витрат.

37. Телиженко А.М. Оценка и прогнозирование атмосфероохранных затрат при переходе ТЭС Украины на угольную стратегию развития // Матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”.– К.: Ніка-Центр. – 2001. – С. 151-153.

38. Балацкий О.Ф., Телиженко А.М. Эколого-экономические проблемы энергетической безопасности Украины // Збірник наукових праць між нар. наук. –практ. конф. “Політичні, економічні та екологічні проблеми енергетичної безпеки і транспортування енергоносіїв в Україні”. – К.: Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – 2001. – С. 42-49. Особистий внесок: визначені та систематизовані чинники енергетичної безпеки України.