Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Левчук Олена Вікторівна. Управління інвестиціями у людський капітал : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Левчук О.В. Управління інвестиціями у людський капітал. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено розвитку теоретичних, методологічних положень та прикладних рекомендацій щодо підвищення ефективності управління інвестиціями у людський капітал. У дисертаційній роботі узагальнено і систематизовано теоретико-методологічні підходи щодо формування результативної системи управління інвестиціями у людський капітал. Дано оцінку повноти і змістовності визначення поняття «людський капітал».

Проаналізовано стан і тенденції розвитку людського капіталу в аграрному секторі економіки та надано практичні рекомендації щодо його поліпшення. Оцінено економічний ефект від інвестицій в людський капітал за окремими професійними і демографічними групами, галузями економіки і типами підприємств. Обґрунтовано стратегічну потребу у людських ресурсах з урахуванням трансформаційних процесів в економіці, попиту та пропозиції робочої сили на національному ринку праці.

Обґрунтовано концептуальні засади формування результативної системи управління інвестиціями у людський капітал та розроблено стратегії його розвитку. Сформовано методологічні підходи до проектування системи управління інвестиціями у людський капітал, адекватної стратегічної потреби національної економіки в умовах жорсткої конкурентної боротьби.

Результатом дисертаційного дослідження є узагальнення теоретичних положень та розробка методологічних підходів до формування результативної системи управління інвестиціями в людський капітал в контексті забезпечення стратегічного розвитку господарюючих структур і зростання національного доходу.

1. Людський капітал розглядається як система знань, талантів, інтелекту, культури й етики поведінки, сформованих та використовуваних в трудовій діяльності, що забезпечують задоволення потреб споживачів, конкуренто-спроможність людини на ринку праці, збільшують заробітки та стимулюють зростання прибутків підприємств й національного доходу.

2. Здатність системи управління забезпечувати сталий стратегічний розвиток країни, зростання національного доходу й реалізацію цілей господарюючих суб’єктів розглядається через менеджмент інвестування в людський капітал щодо продуктивного використання інтелектуального потенціалу держави й узгодження напрямів науково-технічного розвитку.

3. Аналітичне осмислення сформованої інформації дає підстави стверджувати, що в досліджуваній області рівень віддачі від інвестицій у людський капітал в аграрному секторі економіки на 20% нижче, ніж в інших галузях економіки. Встановлено, що різниця у рівні оплати праці сільського і міського населення Вінниччини становить приблизно 10% відсотків.

4. Запропонований інструментарій оцінки ефективності управління інвестиціями у людський капітал через регулювання капіталовкладень в освіту, охорону здоров’я, демографічного навантаження, рівня економічної активності й зайнятості сільського населення працездатного віку у поєднанні з ефективністю управлінських рішень дозволяє виявити резерви зміцнення людського капіталу, продуктивного використання інтелектуального капіталу, можливості і конкурентні переваги підприємств та обґрунтувати стратегії й напрями забезпечення конкуренто-спроможності господарюючих структур щодо їх динамічного розвитку.

5. Запропоновані методичні підходи щодо визнання підприємницьких структур найбільш ефективними виробниками людського капіталу сприятимуть максимізації внутрішніх можливостей людського капіталу, залученню до виробничого процесу кваліфікованого, досвідченого, компетентного й відповідального персоналу, зацікавленого в кінцевих результатах виробництва та стануть запорукою конкурентоспроможності підприємства на ринку. Тому витрати підприємства на додаткову освіту персоналу, підвищення кваліфікації кадрів на виробництві ми розглядаємо як довгострокові інвестиції, необхідні для подальшого ефективного розвитку і процвітання підприємства.

6. Обґрунтування довготермінової потреби у людських ресурсах з урахуванням трансформації економіки і запитів ринку праці на основі визначення напрямів підготовки фахівців через продуктивне використання інтелектуального капіталу є головною передумовою створення результативної системи управління інвестиціями у людський капітал. Встановлено, що система вищої освіти України не орієнтована на запити ринку праці щодо підготовки потенційної робочої сили, тому державні кошти, виділені на навчання студентів, відновлюються лише на 70 відсотків.

7. Запропонована система державної цільової підтримки збереження і створення нових робочих місць з урахуванням конкретної економічної ситуації дозволить забезпечити ефективне використання інтелектуального людського капіталу і сприятиме зростанню національного доходу.

8. Проведений аналіз економічної ефективності інвестицій у людський капітал за окремими професійними і демографічними групами, галузями економіки і типами підприємств дозволяє виявити резерви оптимізації використання сукупного людського капіталу для зростання ролі соціальної сфери, освіти і науки, інтелектуалізації соціального й економічного життя та інших галузей господарства, що є найважливішим чинником соціально-економічного розвитку.

9. Встановлені кореляційні залежності результативних показників від сукупності факторів впливу дозволять обґрунтувати управлінські рішення з приводу інвестування у специфічний людський капітал, визначати рівень їх ефективності та формувати напрямки найбільш ефективних капіталовкладень, що прямо впливає на зростання продуктивності праці і одержувані доходи працівника.

10. Запропонована система сукупних показників оцінки обсягів людського капіталу за основними його видами сприятиме поліпшенню якості моніторингової діяльності й оптимізації процесу управління інвестиціями у людський капітал, що забезпечить зростання суспільного багатства, економічного добробуту і підвищенню конкурентоспроможності країни.

11. Нарощування людського капіталу України, адекватного стратегічним потребам національного розвитку та зростанню національного доходу запропоновано здійснювати через цілеспрямоване формування інтелектуального людського капіталу на принципах інтеграції, впровадження прогресивних структур і систем управління, органічної єдності системи освіти і ринку праці.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Левчук О.В. Розвиток людського капіталу України – одна із найважливіших умов зростання економіки України / О.В.Левчук // Зб. наук. праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця: ВДАУ, 2006. - Вип.28. С. 114 – 118.

2. Левчук О.В. Особливості управління інвестиціями у людський капітал на різних рівнях економіки / О.В. Левчук // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 217. – Т.1. – С. 120 – 125.

3. Левчук О.В. Якість робочої сили в системі забезпечення конкуренто-спроможності працівника на ринку праці / О.В. Левчук // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. - Вип. 219. – Т.1.– С. 102 – 108.

4. Левчук О.В. Роль кількісних та якісних параметрів людського капіталу в зміцненні економічного потенціалу України / О.В. Левчук // Економіка: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Вип. 330. – Т.1.-С. 107 – 114.

5. Левчук О.В. Необхідність врахування регіональних чинників в процесі управління інвестиціями у людський капітал на окремому підприємстві / О.В.Левчук // Інноваційна економіка. – 2008. - №10. – С.57-61.

Матеріали конференцій:

6. Арапов О.С., Левчук О.В. Структура систем мотивації і мотиви діяльності людини / О.С. Арапов, О.В. Левчук: матеріали наук.-метод. конф. «Проблеми гуманізму і освіти»: У двох томах. – Т.1. - Вінниця: Універсум-Вінниця, 2002.- С.158-162. (Особисто автором вивчено мотиви, які спонукають людину нарощувати свій людський капітал).

7. Арапов О.С., Левчук О.В. Управління мотивами фінансово-економічної діяльності людини і тенденції розвитку індивідуалізму /О.С. Арапов, О.В. Левчук: матеріали першої Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників. – Вінниця: «Універсум»-«Ландо ЛТД», 2003. - С.332-335. (Особисто автором вивчено економічні мотиви трудової діяльності людини).

8. Левчук О.В. Нарощення і ефективне використання людського капіталу – важлива передумова економічного розвитку України / О.В. Левчук: матеріали ІІ Всеукр. міжвузівської студентської наук.-практ. конф. – Хмельницький: «ВІС», 2005. - С.44 - 47.

9. Левчук О.В. Вплив рівня освіти і професійної підготовки на формування людського капіталу України / О.В. Левчук: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Дні науки-2005»: У 8 т. – Т. 7. Економіка підприємства та промисловості. – Дніпропетовськ: Наука і освіта, 2005. – С. 91-96.

10. Левчук О.В. Освіта і безробіття: питання теорії / О.В. Левчук: Materialy II Miedzynarod. nauk.-prakt. konf. “Wykstacenie i nauka bez granic – ‘2005”. U wiesmi tomax. - T. 8 Economiczne nauki. – Przemysl – Praha: Nauka i studia – Publishing house Education and Science s.r.o., 2005. – С. 27-33.

11. Левчук О.В. Необхідність врахування регіональних чинників в процесі управління інвестиціями у специфічний людський капітал / О.В. Левчук / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Євроатлантична інтеграція України: можливості та перспективи». – м. Вінниця: Центр підготовки навчальних та науково-методичних видань ВТЕІ КНТЕУ, 2008. – С. 230-234.