Гусаковська Тетяна Олександрівна. Управління інтелектуальною власністю підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Гусаковська Т.О. Управління інтелектуальною власністю підприємства. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний технічний університет „Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2009.
Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів управління інтелектуальною власністю машинобудівного підприємства.
На основі аналізу існуючих досліджень виділено основні підходи до управління інтелектуальною власністю, уточнено зміст понять „інтелектуальний капітал”, „інтелектуальна власність”, „інтелектуальні активи” та обґрунтовано їх взаємозв’язок.
Визначено склад основних чинників та ступінь їх впливу на рівень комерційного потенціалу об’єктів інтелектуальної власності на різних етапах їх життєвого циклу та обґрунтовано залежність рівня комерційного потенціалу розробки від часу початку її комерціалізації. Розроблено методичний підхід до прийняття рішень в процесі управління портфелем інтелектуальної власності підприємства на основі методу аналізу ієрархій.
Удосконалено систему управління інтелектуальною власністю підприємства машинобудування. Запропоновано методичні рекомендації до економічної оцінки системи управління інтелектуальною власністю підприємства, що передбачають здійснення оперативної, а також комплексної оцінки функціонування системи в цілому та її окремих складових на основі розрахунку інтегральних показників.
У дисертаційній роботі вирішено науково-практичне завдання з теоретичного обґрунтування та розроблення методичного забезпечення управління інтелектуальною власністю машинобудівного підприємства. Основні висновки та результати, які одержано в ході дослідження, полягають у такому:
Результатом узагальнення існуючих досліджень стало уточнення змісту понять “інтелектуальний капітал”, „інтелектуальна власність”, „інтелектуальні активи”, які виступають у безпосередньому взаємозв’язку. Інтелектуальний капітал визначено як усі наявні інтелектуальні ресурси підприємства, в тому числі й людський капітал, що є джерелом майбутніх доходів підприємства та його додаткової вартості. Інтелектуальні активи визначено як частину інтелектуального капіталу, що належним чином ідентифікована, зафіксована і може бути використана з метою отримання майбутніх доходів, формування унікальних конкурентних переваг та підвищення ринкової вартості підприємства. Інтелектуальна власність – це частина інтелектуальних активів, що характеризується виключним правом власності, захищеним відповідними законодавчими актами.
За результатами аналізу та систематизації існуючих досліджень виділено дві групи основних підходів. До першої віднесено підходи, орієнтовані на розгляд інтелектуального капіталу та інтелектуальної власності як необхідної умови для інноваційного розвитку підприємства, його майбутніх фінансових результатів та сильної конкурентної позиції, спрямовані на аналіз та оцінку інтелектуального капіталу підприємства з метою забезпечення його розвитку. Друга група об’єднує підходи, що розглядають інтелектуальну власність як основний чинник формування додаткової вартості підприємства та націлені на здійснення більш точної числової оцінки інтелектуального капіталу та інтелектуальної власності. Обґрунтовано необхідність використання комплексного підходу, що враховує особливості функціонування вітчизняних машинобудівних підприємств на сучасному етапі та включає кількісне вимірювання та облік інтелектуальної власності, а також передбачає стратегічне планування щодо створення та ефективного використання об’єктів інтелектуальної власності з метою забезпечення майбутніх фінансових результатів та конкурентних переваг на ринку.
Запропоновано склад основних чинників, що впливають на динаміку дохідності ОІВ на кожній зі стадій його життєвого циклу, а отже, і на рівень комерційного потенціалу об’єкта. У якості основних чинників впливу на дохідність ОІВ визначено готовність ринку до прийняття нової розробки, рівень попиту, перспективність напряму, технічні та економічні переваги розробки порівняно з існуючими аналогами, рівень правової охорони та інжинірингу, загальну економіко-політичну ситуацію в країні. На основі аналізу впливу виділених чинників на динаміку дохідності ОІВ за допомогою кореляційно-регресійного аналізу обґрунтовано залежність рівня комерційного потенціалу об’єкта від часу початку його використання. Запропоновані методичні рекомендації до оцінки комерційного потенціалу ОІВ на основі аналізу рівня відповідних чинників дозволяють підвищити дохідність зазначених об’єктів.
Розроблено методичний підхід до прийняття рішення про відмову чи залишення ОІВ в портфелі інтелектуальної власності підприємства та напрями його використання на основі методу аналізу ієрархій. При цьому в якості альтернатив визначено використання ОІВ у своїй господарській діяльності, продаж ліцензії на його використання третій особі, повна передача прав на об’єкт третій особі та відмова від підтримання в силі виключних прав. Запропонований методичний підхід було використано для прийняття рішення щодо використання патентів UA № 21575 на корисну модель „Пересувна компресорна станція”, UA №11596 на корисну модель „Поршневий компресор”, що належить ВАТ „ПТМЗ”, та патент UA № 7856 на промисловий зразок „Установка компресорна гвинтова”, що належить ВАТ „НВАТ ВНДІКомпресормаш”.
Розроблено структуру управління машинобудівним підприємством, що передбачає у своєму складі систему управління інтелектуальною власністю. Зазначена система включає такі складові, як управління створенням інтелектуальних продуктів, управління портфелем ОІВ, управління інформацією та комунікаціями та управління організаційно-методичною базою. При цьому запропонована система знаходиться в тісному взаємозв’язку з іншими складовими системи управління підприємством і дозволяє більш ефективно відтворювати органічні взаємозв’язки елементів управління інтелектуальною власністю з іншими складовими механізмів управління підприємством.
Запропоновано методичні рекомендації до економічної оцінки системи управління інтелектуальною власністю машинобудівного підприємства. Для загальної (оперативної) оцінки системи управління запропоновано систему показників, що включає коефіцієнт зростання вартості бізнесу, частку інтелектуальної власності та нематеріальних активів у капіталі підприємства, частку прибутку підприємства, що припадає на інтелектуальну власність, коефіцієнт зростання прибутку від інтелектуальної власності та рентабельність витрат на створення, забезпечення охорони і захисту та використання інтелектуальної власності. Для комплексної оцінки функціонування системи запропоновано метод розрахунку інтегрального показника на основі показників функціонування її складових з урахуванням питомої ваги кожного з показників.
Результати дослідження впроваджені на ВАТ „ПТМЗ”, ВАТ „СКБ Укрелектромаш”, Міжнародному інституті компресорного та енергетичного машинобудування та у навчальному процесі НТУ „ХПІ”.
Публікації автора:
Якименко Т.А. Основные подходы к инновационному развитию фирмы / О.И. Савченко, Т.А. Якименко (Т.А. Гусаковская) // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2003. - № 20. – С. 154 – 155. Здобувачем здійснено аналіз інноваційної діяльності вітчизняних та зарубіжних підприємств.
Гусаковська Т.О. Особливості охорони об’єктів ноу-хау в процесі їх комерціалізації / Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2005. - №33. – С. 67 – 70.
Гусаковська Т.О. Особливості укладання ліцензійних угод на використання ноу-хау / Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2006. – № 02(1). – С. 54 – 56.
Гусаковська Т.О. Місце і роль системи управління інтелектуальною власністю у складі системи управління підприємством / Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2006. - №13. – С. 56 – 61.
Гусаковська Т.О. Методичні аспекти управління портфелем патентів підприємства / Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2007. – №13. – С. 96 – 102.
Гусаковська Т.О. Функціонально-структурна модель управління інтелектуальною власністю підприємства / Т.О. Гусаковська // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Ю. Кондратюка. Економіка і регіон. – Полтава: ПолтНТУ. – 2007. – № 4(15). – С. 133 – 136.
Гусаковская Т.А. Основные подходы к управлению интеллектуальным капиталом предприятия / Т.А. Гусаковская // Бізнес Інформ. – Харків: Видавничий дім „ІНЖЕК”. – 2008. – №1. – С. 33 – 35.
Гусаковська Т.О. Особливості формування ринкової ціни об'єктів інтелектуальної власності на різних стадіях їх життєвого циклу / Т.О. Гусаковська // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: Книги-XXI. – 2008. – Вип. 1. Економічні науки. – С. 36 – 44.
Гусаковская Т.А. Методика оценки эффективности управления интеллектуальной собственностью предприятия / Т.А. Гусаковская // Бізнес Інформ. –– Харків: Видавничий дім „ІНЖЕК”. - 2008. – №3. – С. 7 – 12.
Гусаковська Т.О. Інтелектуальна власність в структурі інтелектуального капіталу / П.Г. Перерва, Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2008. – № 1 – 2. – С. 161 – 168. Здобувачем здійснено узагальнення існуючих підходів до визначення понять „інтелектуальний капітал”, „інтелектуальна власність”, „інтелектуальні активи”, „нематеріальні активи”, обґрунтовано їх взаємозв’язок та запропоновано авторський підхід до визначення даних термінів.
Гусаковська Т.О. Особливості оцінки рівня комерційного потенціалу інтелектуального продукту на різних стадіях його життєвого циклу / П.Г. Перерва, Т.О. Гусаковська // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”. Технічний прогрес та ефективність виробництва. – Харків: НТУ „ХПІ”. – 2008. – № 55(2). – С. 156 – 161. Здобувачем визначено основні чинники та обґрунтовано їх вплив на рівень комерційного потенціалу інтелектуального продукту.
Гусаковська Т.О. Інтелектуальна власність підприємства як основний ресурс його інноваційного розвитку / Т.О. Гусаковська // Матеріали Всеукраїнської конференції [Соціально-економічний розвиток України на початку ХХІ сторіччя], (Полтава, 15 - 16 березня 2006 р.) / Полт. ін-т бізнесу міжнар. наук-техн. ун-ту ім. Бугая. – Полтава: Полт. ін-т бізнесу міжнар. наук-техн. ун-ту ім. Бугая, 2006. – С. 125 – 128.
Гусаковська Т.О. Принципи формування портфеля інтелектуальної власності підприємства / Т.О. Гусаковська // Труди V Міжнародної науково-практичної конференції [Дослідження та оптимізація економічних процесів „Оптимум-2006”], (Харків, 23 – 24 листопада 2006 р.) / НТУ „ХПІ”. – Харків: НТУ „ХПІ”, 2006. – С. 99 – 100.
Гусаковська Т.О. Розвиток ринку інтелектуальної власності в Україні / Т.О. Гусаковська // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції [Загальноекономічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону], (Полтава, 29 - 30 березня 2007 р.) / ПолтНТУ. – Полтава: ПолтНТУ, 2007. – С. 17 – 19.
Гусаковська Т.О. Оцінка рівня комерційного потенціалу об’єкта інтелектуальної власності / Т.О. Гусаковська // Матеріали VІI Міжнародної науково-практичної конференції [Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління], (Київ, 26-29 березня 2008 р.) / НТУУ „КПІ”. – К.: НТУУ „КПІ”, 2008. – С. 14– 16.
Гусаковська Т.О. Інтегральна оцінка системи управління інтелектуальною власністю підприємства / Т.О. Гусаковська // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції [Проблеми соціально-економічного розвитку підприємств], (Харків, 29-30 жовтня 2008 р.) / НТУ „ХПІ”. — Харків: НТУ „ХПІ”, 2008. — С. 58 – 59.