Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Князевич Анна Олександрівна. Управління інноваційним розвитком підприємств агропромислового комплексу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Князевич А.О. Управління інноваційним розвитком підприємств агропромислового комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Європейський університет, м. Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню наукових і практичних проблем ефективного управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях. Актуальність роботи обумовлена необхідністю наукових і практичних розробок, щодо спрямування на вдосконалення інвестиційно-інноваційної моделі управління розвитком і реалізацією потенціалу сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях.

В роботі охарактеризовано теоретичну сутність управління інноваційною діяльністю сільськогосподарських підприємств; досліджено економіко-організаційний стан сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях; виявлено та обґрунтовано проблеми, що постали на шляху управління ними; удосконалено механізм управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях та проведено експертну оцінку повноти його впровадження; розроблено моделі управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях на макро- та мікрорівні.

Дослідження управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях дозволило зробити наступні висновки і пропозиції:

1. Механізм управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях як економічна категорія характеризує набір інструментів і важелів, які входять до даного методу управління у певній послідовності, що визначається дією об’єктивних економічних законів. Механізми управління поділяються на організаційно-правові, економічні механізми та соціально-психологічні методи й об’єднуються під загальною назвою «господарський механізм», розрізняються залежно від масштабу дії на макро-, мезо- і мікрорівні.

2. Інноваційні процеси, що відбуваються в аграрній сфері, обумовлюються її специфічністю, яка проявляється в тому, що агропромисловий комплекс забезпечує продовольчу безпеку держави. Управління інноваційною діяльністю та розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях спрямоване на ефективне залучення ресурсів підприємств для задоволення соціальних, економічних та екологічних потреб суспільства і підвищення ефективності їх діяльності.

3. Головною метою управління інноваційним розвитком підприємств, у тому числі агропромислових, є впровадження науково обґрунтованих інновацій, а ефективність управління інноваційною діяльністю виявляється у процесах скорочення інноваційного лагу, тобто проміжку часу між моментом пропонування інновації і моментом початку її впровадження в практичну діяльність та широкої дифузії (розповсюдження) інноваційної діяльності на всіх підприємствах галузі. Середня тривалість інноваційного лагу, як показник швидкості реакції на інноваційні пропозиції, запропонований в якості порівняльної оцінки інноваційного потенціалу як підприємства, так і країни в цілому.

3. Основними проблемами управління сільськогосподарськими підприємствами на меліорованих землях є збереження та підвищення родючості ґрунтів, інтенсивне використання земель сільськогосподарського призначення, потреба в оновленні матеріально-технічних засобів, підвищенні їх інвестиційної привабливості, пільгового оподаткування та кредитування, страхування від інвестиційних ризиків і стимулювання розвитку інноваційної діяльності. Необхідним є розробка і впровадження спеціальних механізмів управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств, що ведуть діяльність на меліорованих землях.

4. Обсяг інвестицій в основний капітал підприємств агропромислової сфери Рівненської області у 2008 році збільшився майже в 2 рази в порівнянні з 2005 роком. Сільськогосподарські підприємства області, що ведуть діяльність на осушених землях, не мають достатнього обсягу внутрішніх інвестицій. Кошти сільськогосподарських підприємств, що направлені на експлуатацію меліоративних систем постійно скорочуються, тому проведення меліоративних заходів здійснюється за залишковим принципом. Подальший розвиток агропромислового комплексу потребує спрямування на впровадження інвестиційно-інноваційної моделі функціонування, яка б сприяла реалізації потенціалу підприємств при виробництві сільськогосподарської продукції.

5. Оцінка управління сільськогосподарськими підприємствами на меліорованих землях країни в цілому та на осушених землях Рівненської області, характеризують значний ступінь зносу всіх основних меліоративних фондів (59 %), що потребують оновлення матеріально-технологічної бази сільськогосподарських підприємств, переходу їх на інтенсивний тип розвитку шляхом активізації інноваційно-інвестиційної діяльності.

6. Розробка моделі функціонування сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях на основі концептуальної синергетичної теорії розвитку дозволила в цілому уявити стан аграрної сфери, намітити концептуально можливі шляхи її подальшого розвитку, послідовність вводу біфуркаційних точок на всіх рівнях управління, які дозволять відвести їх траєкторію з атрактора банкрутства до атрактора сталого розвитку.

7. Запропонована модель управління та його оцінка, здійснена на математичній основі передбачає позначення всіх його складових частин у вигляді нечіткого інтегралу (Fuzzy-технології). Перевірена дія існуючого господарського механізму управління сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях оцінюється як недостатньо ефективна, тому що здійснюється лише на 39% від теоретично потрібного.

8. Формування ефективних джерел інвестування діяльності сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях Рівненської області потребує створення спеціального фонду накопичення за рахунок відрахувань з державного та місцевого бюджетів і коштів сільськогосподарських підприємств для забезпечення належного рівня експлуатації внутрішньогосподарських осушуваних систем, що розташовані на сільськогосподарських угіддях. Пропонується створення інноваційних об’єднань виробників сільськогосподарської продукції на меліорованих землях в межах області чи кількох районів та створення на основі таких об’єднань акціонерних товариств, венчурних сільськогосподарських підприємств, агрокомплексів.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Князевич А. О. Синергетика і синергія в менеджменті / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Національного університету водного господарства та природокористування”. — Економіка. Вип.1 (37). — Рівне : НУВГП, 2007. — С. 40—45.

  2. Князевич А. О. Етапи розвитку водогосподарсько-меліоративного комплексу України / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Національного університету водного господарства та природокористування”. — Економіка. Вип. 2 (38). — Рівне : НУВГП, 2007. — С. 102—107.

  3. Князевич А. О. Рівні господарського механізму управління підприємствами / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Національного університету водного господарства та природокористування”. — Економіка. Вип. 3 (39). — Рівне : НУВГП, 2007. — С. 101—107.

  1. Князевич А. О. Алгоритм становлення нових механізмів управління водогосподарсько-меліоративним комплексом / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Національного університету водного господарства та природокористування”. — Економіка. — Ч. 1., Вип. 4 (40). — Рівне : НУВГП, 2007. — С. 182—189.

  2. Князевич А. О. Соціально-економічні проблеми фінансування водогосподарсько-меліоративного комплексу / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Фінансова система України”. — Ч. 3., Вип. 9. — Острог : Вид-во Національний університет „Острозька академія”, 2007. — С. 94—101.

  3. Князевич А. О. Синергетична модель становлення механізмів управління водогосподарсько-меліоративним комплексом України / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Економіка : проблеми теорії і практики”. — Вип. 228: В 4 т. — Т. ІV. — Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. — С. 780—785.

  4. Шувалов В. О. Методика контролю освоєного об’єму як ефективний механізм управління проектами / В. О. Шувалов, А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Економіка : проблеми теорії і практики”. — Вип. 234: В 4 т. — Т. І. — Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. — С. 201—206. — авторських 3 с.

  5. Князевич А. О. Роль водогосподарсько-меліоративного комплексу на шляху до сталого розвитку природокористування / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика і інвестиції”. —Вип. ХІІІ. — № 3. — Рівне : НУВГП, 2007. — С. 206—213.

  6. Князевич А. О. Механізм управління інноваційним розвитком підприємств водогосподарсько-меліоративного комплексу / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Національного університету водного господарства та природокористування”. — Економіка. Вип. 4 (44) — Рівне : НУВГП, 2008. — С. 220—226.

  7. Князевич А. О. Господарський механізм управління та його складові / А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Вісник Харківського Національного університету ім. В.Н. Казаріна. Стратегія розвитку підприємництва: теорія, практика, організація”. — Харків, 2008. — С. 86—91.

  8. Гуткевич С. О. Господарський механізм управління інноваційним розвитком / С. О. Гуткевич, А. О. Князевич : зб. наук. пр. „Економіка : проблеми теорії і практики”. — Вип. 248 : В 6 т. — Т.5. — Дніпропетровськ : ДНУ, 2009. — С. 1110—1115. — авторських 3 с.

В інших виданнях:

  1. Князевич А. О. Синергетичний підхід до вирішення економічних проблем водогосподарсько-меліоративного комплексу України / А. О. Князевич // Інформаційні технології в економіці, менеджменті, бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти : зб. матер. ХІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 листопада 2006 р. У 3-х т. — Т.1. / Редкол. : І. І. Тимошенко (голова) та ін. — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2007. — С. 39—42.

  2. Князевич А. О. Стадії життєвого циклу водогосподарсько-меліоративного комплексу / А. О. Князевич // Наука і практика – 2007 : зб. матер. Міжнар. наук.-практ. конф. 11-15 лютого 2007 р. / кол. авт. — Полтава, 2007. — С. 106—109.

  3. Kniazevich А. Economic problems of melioration in Ukraine / А. Kniazevich // Економіка : сучасні проблеми та перспективи розвитку : зб. матер. V Всеукр. наук.-практ. конф., 23 березня 2007 р. — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2007. — С. 129—131.

  4. Князевич А. О. Соціально-економічні особливості функціонування водогосподарсько-меліоративного комплексу України / А. О. Князевич // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість в умовах європейської інтеграції : зб. матер. Х Всеукр. наук.-практ. конф., 16-18 травня 2007 р., У 6-ти томах / Редкол.: Тимошенко І. І. (відп. ред.) та ін. — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2007. — Т.2. — С. 114—116.

  5. Князевич А. О. Проблеми інвестування в гідромеліоративну галузь АПК України / А. О. Князевич // Актуальні питання економіки : теорія і практика. — Вип. 1 / Гол. ред. – д.е.н. В. Є. Новицький. — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2007. — С. 170—173.

  6. Kniazevich А. Mechanisms of innovative development for management water economy and meliorative complex of Ukraine / А. Kniazevich // Економіка : сучасні проблеми та перспективи розвитку : зб. матер. VІ Всеукр. наук.-практ. конф., 20 березня 2008 р. / Редкол. : І. І. Тимошенко (відп. ред.) та ін. — К. : Вид-во Європ. ун-ту, 2008. — С. 131—132.

  7. Князевич А. О. Механізми інноваційного розвитку водогосподарсько-меліоративного комплексу / А. О. Князевич // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість в умовах європейської інтеграції : зб. матер. ХІ Всеукр. наук.-практ. конф., 14-16 травня 2008 р.; У 4-х т. — Т. 3. / Редкол. : Тимошенко І. І. (відп. ред.) та ін. — К.: Вид-во Європ. ун-ту,2008.— С. 67—69.