Шандрівська Олена Євгенівна. Управління газотранспортними компаніями на засадах маркетингу та логістики: Дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Львів, 2002. - 199арк. - Бібліогр.: арк. 167-181.
Анотація до роботи:
Шандрівська О. Є. Управління газотранспортними компаніями на засадах маркетингу та логістики. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.02 - Підприємництво, менеджмент та маркетинг. - Національний університет "Львівська політехніка", Львів, 2002.
У дисертаційній роботі досліджено вплив елементів макро- та мікросередовища на функціонування газових компаній, проведено структуризацію учасників ринку газу, що дозволило сформувати додаткові ознаки сегментування ринку газу порівняно з діючими, оцінено перспективи розвитку газової промисловості України. Обґрунтовано реформування газотранспортних компаній в логістичні системи завдяки проведеній регіоналізації ринку газу, дослідженим особливостям газопотоку на регіональному рівні, розробленим заходам організаційного забезпечення управління газопотоком в регіональних газотранспортних компаніях та комплексу завдань з їх інформаційного забезпечення. Розроблені складові технології адаптації логістичної системи до ринкових умов господарювання у якості рекомендацій з удосконалення товарної, цінової, дистрибуційної та комунікаційної політик газотранспортних компаній.
Вдосконалення організаційно-економічних методів управління газотранспортними компаніями набуває важливого значення в контексті необхідності стабілізації енергозабезпечення країни, зниження високої енергомісткості ВВП, оптимізації державного управління та регулювання галузі, обмеженості обігових коштів у газових підприємств. Методологічні та практичні засади застосування сучасних організаційно-економічних методів управління газотранспортними компаніями потребують детального наукового опрацювання та активного впровадження маркетингових та логістичних інструментів в діяльність підприємств. Представлені в дисертаційній роботі наукові та практичні розробки сприятимуть удосконаленню організаційно-економічного механізму управління газотранспортними компаніями на регіональних ринках газу на засадах маркетингу та логістики і, як наслідок, покращанню їх виробничо-господарської діяльності.
Запропоновані додаткові ознаки сегментування ринку газу порівняно з діючими повинні значно поліпшити ідентифікацію вимог споживачів до обсягів газотранспортних послуг, рівнів сервісу та якості природного газу. Додаткові ознаки сегментування ринку газу стосуються середньомісячних обсягів споживання газу, величини навантаження на газотранспортну мережу, нерівномірності газоспоживання, режимів газопостачання, асортименту послуг, який надається споживачу, вимог споживача щодо якості газу. Процесу сегментування ринку газу сприятиме проведена автором структуризація учасників ринку газу за роллю, яку вони виконують в процесі забезпечення функціонування ринку газу. Додаткові ознаки сегментування ринку газу пропонуються до використання керівникам відділів маркетингу та економічно-фінансових відділів газотранспортних компаній.
Вагомий внесок у розвиток теорії логістичного управління може внести розроблений алгоритм формування логістичної системи з управління газопотоком, якою виступають газотранспортні компанії. Це дозволить системно підходити до питань раціоналізації газопотоку, зменшення логістичної складової в ціні газу, розвитку партнерських відносин з іншими учасниками ринку газу. Модель функціонування регіональної логістичної системи можна рекомендувати до застосування працівникам вітчизняних підприємств – учасників регіональних ринків газу.
Однією з необхідних умов забезпечення управління потоковими процесами в роботі визнано володіння логістичною інформацією. Для її агрегування та управління нею керівникам диспетчерських відділів та служб режимів з газопостачання газотранспортних компаній рекомендовано формування логістичних інформаційних систем на основі запропонованого в дисертації комплексу завдань з інформаційного забезпечення логістичного управління потоковими процесами.
Для вирішення проблем формування платоспроможного попиту споживачів в роботі пропонується диференціювати тарифи на транспортування газу. Згідно з розробленою методикою диференціації транспортного тарифу надавач газотранспортних послуг стимулює споживача не тільки до передоплати послуг, а й до енергозбереження, відповідності фактичних обсягів споживання газу заявленим, узгодження режимних характеристик процесу споживання газу та сприяє забезпеченню споживача газом за прийнятною ціною, відповідної якості та з необхідним рівнем надійності. Запропонована методика диференціації транспортного тарифу сприяє підвищенню ефективності функціонування газотранспортних підприємств і пропонується для керівників економічно-фінансових відділів для подальшого впровадження.
Сформульовані для працівників економічно-фінансових відділів та служб режимів з газопостачання газотранспортних компаній рекомендації з удосконалення дистрибуційної політики покликані сприяти збільшенню ефективності загальної маркетингової діяльності підприємств. Рекомендації стосуються: 1) зменшення втрат газу комерційного характеру, як складової логістичних витрат в збуті; 2) систематичного використання в діяльності газотранспортних компаній аналізу основних фінансових результатів підприємств (визначення точки беззбитковості, порогової кількості послуг, сили впливу операційного важеля, запасу фінансової міцності підприємства), що дає змогу управляти прибутком; 3) визначення мінімально необхідного запасу газу за одиницю часу для чіткого прогнозування рівня сумарного газового навантаження на транспортну мережу; 4) періодичної оцінки працівників відділу реалізації газу з метою контролю рівня оплати транспортних послуг. Визначені в роботі засоби прямого та зворотного впливу з боку газотранспортних компаній на цільові аудиторії сприятимуть вдосконаленню комунікаційної політики газотранспортних компаній, ідентифікації та кращому задоволенню потреб споживачів газу.
На підставі дисертаційного дослідження рекомендовано:
Міністерству освіти і науки України – використовувати теоретико-методологічні положення щодо формування організаційно-інформаційного забезпечення управління потоковими процесами на промисловому підприємстві при підготовці фахівців за спеціальностями “Логістика підприємств” та “Логістичні системи”, а також положення щодо методів маркетингової адаптації газотранспортних компаній до умов функціонування регіональних ринків газу при вивченні дисциплін “Маркетинг в енергетиці”;
Національній комісії регулювання електроенергетики спільно з Міністерством економіки та з питань Європейської інтеграції України та Мінпаливенерго – керуватися теоретико-методологічними положеннями щодо здійснення диференціації цін на газ, а також методикою диференціації цін на газ на регіональних ринках газу при формуванні та затвердженні методичних матеріалів щодо реформування механізмів ціноутворення на регіональних ринках газу.