Александрова Ганна Миколаївнаа. Управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.
Анотація до роботи:
Александрова Г.М. Управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2009.
Розкрито теоретичні основи фінансового ресурсозбереження, його роль у діяльності торговельних підприємств. Удосконалено понятійний апарат щодо сутності категорій «ресурси», «потенціал», «ресурсний потенціал підприємства», «фінансові ресурси суб’єктів господарювання», «фінансовий ресурсний потенціал торговельного підприємства», «фінансове ресурсозбереження торговельних підприємств». Запропоновано систему показників оцінки фінансового ресурсозбереження на торговельних підприємствах і апробовано її для аналізу рівня та стану фінансового ресурсозбереження на торговельних підприємствах.
Встановлено необхідність розробки заходів щодо фінансового ресурсозбереження на торговельних підприємствах. Запропонована система заходів щодо удосконалення управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств, а також стратегія фінансового ресурсозбереження, що спрямована на реалізацію наявних та потенційних можливостей торговельних підприємств. З метою досягнення стратегії запропоновано реалізовувати комплексну програму фінансового ресурсозбереження та механізм управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо удосконалення управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств.
Основні наукові і практичні результати:
Обмеженість ресурсів взагалі і фінансових, зокрема, вимагають розробки механізму їх використання на принципах економії та збереження. Дослідження наукової спадщини щодо ресурсозбереження дозволило запропонувати авторське визначення цілого ряду економічних категорій: ресурсів, як економічної категорії, що представляє собою сукупність матеріально-речовинних та грошових засобів підприємства (технічних, технологічних, трудових, фінансових ресурсів тощо) у їх кількісному та якісному вимірі, що можуть бути залучені у економічну діяльність у певний момент часу для досягнення бажаного (соціального та економічного або іншого) ефекту; потенціалу, як об’єктивно закладеної можливість суб’єкту діяти якісно для досягнення найкращого результату; ресурсного потенціалу підприємства, як сукупність всіх економічних ресурсів і здатностей підприємства, які характеризують його реальні можливості для досягнення стратегічних і тактичних цілей, а також отримання економічного ефекту; фінансових ресурсів підприємства, під якими розуміємо фінансову категорію, що складається з усіх поточних та потенційно можливих коштів підприємства у фондовій та не фондовій формі, які за необхідності можуть бути використані як знаки розподільчої вартості в процесі фінансово-господарської діяльності; фінансового ресурсного потенціалу, як обсягу власних, позикових та залучених фінансових активів підприємства, що задіяні або будуть задіяні з метою отримання прибутку. Фінансовий ресурсний потенціал, як елемент ресурсного потенціалу, підприємства підпорядкований досягненню загальних цілей і повинен бути достатнім для задоволення мінливих потреб споживачів.Фінансове ресурсозбереження торговельного підприємствавизначено якдіяльність підприємства, спрямовану на підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу на основі раціонального споживання елементів ресурсного забезпечення, які є у розпорядженні торговельного підприємства, ефективного кооперування працівників, що забезпечують зростання продуктивності праці, а також ефективне витрачання фінансових ресурсів, які знаходяться в його розпорядженні.
Основними напрямами фінансового ресурсозбереження торговельних підприємств є ефективне управління фінансовими ресурсами на усіх стадіях торгово-технологічного процесу підприємств. До складу ресурсного забезпечення торговельних підприємств віднесено такі його елементи, як: фінансові, кадрові та матеріально-технічні (у тому числі й інформаційні) ресурси. Доказано, що фінансове ресурсозбереження на торговельному підприємстві сприяє накопиченню, збереженню, відтворенню та поновленню ресурсів у прямий та непрямий спосіб у теперішньому часі та на перспективу з метою підвищення ефективності діяльності торговельного підприємства.
Встановлено фактори, що впливають на досягнення фінансового ресурсозбереження торговельних підприємств, розроблена модель, що дозволяє визначити залежність фінансових результатів діяльності торговельних підприємств від того або іншого фактору. Встановлено, що результативність діяльності підприємства залежить від ефективності управління фінансовими ресурсами та врахування особливостей економічної діяльності торговельних підприємств. Встановлено, що одним з першочергових завдань для підприємства є нарощування фінансового ресурсного потенціалу як складової ресурсного потенціалу, що забезпечить розвиток підприємства і реалізацію його можливостей.
Для визначення ефективності фінансового ресурсозбереження торговельних підприємств в дисертації запропонована система показників, серед яких такі, як: коефіцієнт грошової достатності, коефіцієнт втрачених можливостей, коефіцієнт якості обслуговування, коефіцієнт технічної модернізації, коефіцієнт комп’ютеризації управління фінансами, коефіцієнт зацікавленості працівників у збереженості ресурсів, показник посадової відповідності, напруженість використання торгової площі та інші. Розрахунки цих показників в динаміці дозволяють встановити певні тенденції, закономірності, що важливі в процесі управління фінансовим ресурсозбереженням торговельних підприємств.
Для удосконалення процесу фінансового ресурсозбереження в дисертації розроблена стратегічна програма управління фінансовим ресурсозбереженням та послідовні етапи її впровадження в практику діяльності торговельних підприємств. Зміст її полягає в оцінці порівняльних наявних та характеристики потенційно необхідних для стабільної діяльності фінансових ресурсів, а також у встановленні рівня фінансового ресурсозбереження і розробці комплексних завдань щодо фінансового ресурсозбереження торговельних підприємств.
В дисертації розроблена методика, що дозволяє визначити рівень фінансового ресурсозбереження на торговельних підприємствах та його ефективність з метою подальшого управління. Запропоновано систему індикаторів фінансового ресурсозбереження для торговельного підприємства та методику її використання. Виділено показники фінансового ресурсозбереження як процесу, як умови та як результату поліпшення використання ресурсів.
З метою удосконалення управління фінансовим ресурсозбереженням розроблено механізм фінансового ресурсозбереження, до складу якого включено сукупність важелів, форм, методів та інструментів організаційно-правового, фінансово-економічного та соціального забезпечення в умовах зміни факторів внутрішнього та зовнішнього оточення та запропоновані заходи щодо їх реалізації.
Публікації автора:
Статті у провідних фахових виданнях:
Александрова Г.М. Трансформація поняття фінансові ресурси за умов ринкової економіки // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Вип. 15, т. 3. – С. 3-8.
Александрова Г.М. Організація фінансової роботи на підприємстві // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громадського харчування. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 16, т. 3. – С. 115-122.
Александрова Г. М. Організація системи фінансового ресурсозбереження на підприємстві // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – Вип. 21, т. 1. – С. 256-264.
Александрова Г.М. Теоретичні основи поняття „ресурсний потенціал підприємства» Вісник соціально-економічних досліджень. Вип. 28 – Одеса: ОДЕУ, 2007. – С. 9-14.
Александрова Г.М. Проблеми ресурсного забезпечення сучасного торговельного підприємства // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – Вип. 25, т. 1. – С. 8-16.
Александрова Г.М. Вплив факторів зовнішнього оточення на стан ресурсозабезпечення торговельних підприємств // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – Вип. 26, т. 1. – С. 155-164.
За матеріалами конференцій:
Александрова Г. М. Деякі аспекти формування та використання фінансових ресурсів та резервів в Україні за умов ринкових відносин // Матеріали міжнар. семін. «Нова економіка та вища освіта», Донецьк, 16-17 січня 2003 р. –Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – С. 37-39.
Александрова Г. М. Використання фінансового механізму для активізації економічного зростання й регулювання ринкових відносин // Матеріали V-ої міжрегіон. наук.-практ. конф. «Оподаткування у промисловому регіоні: теорія, практика та перспективи розвитку», Донецьк, 18 листопада 2005 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 26-28.
Александрова Г. М. Стратегія ресурсозбереження підприємства // Матеріали VІ-ої міжнар. наук.-практ. конф. «Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки», Донецьк, 24 листопада 2006 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 296-299.
Александрова Г.М. Деякі підходи до визначення поняття „ресурсозбереження” у економічній науці // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Стан і проблеми обліку, контролю і аналізу в умовах транзитивної економіки», Донецьк, 25 травня 2007 р. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. – С. 352-356.
Александрова Г.М. Деякі підходи до визначення впливу ресурсозбереження на розвиток підприємства // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення», Ялта, 4-6 жовтня, 2007 р. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. – С.4-7
Александрова А.Н. Усовершенствование управления финансовым ресурсосбережением на торговых предприятиях Украины // Материалы междун. науч.-практ. конф. «Инновации в бизнесе и образовании: состояние и тенденции развития», 26-27 сентября 2008 г. – Армавир: СКИБИИТ, 2008. – С.43-47.
Інші видання:
Л.О.Омелянович, О.В.Чайковська, Г.М.Александрова та ін. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання. Навч. посіб. (друге видання, перероблене і доповнене) / Донецьк: ДонНУЕТ, 2007. – 281 с., С. 10-40. Особистий внесок автора: Розділ 1«Основи фінансової діяльності суб’єктів господарювання» (1,18 друк. арк.).