Зінькевич Тетяна Олексіївна. Управління доходами від основної діяльності страхових компаній : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.
Анотація до роботи:
Зінькевич Т.О. Управління доходами від основної діяльності страхових компаній – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.
Обґрунтовано теоретичні та методологічні основи управління доходами від основної діяльності страхових компаній.
В роботі розкрито економічну сутність доходів від основної діяльності страхових компаній здійснено їх класифікацію, визначено основні фактори формування доходів та механізм управління ними. Розроблено практичні рекомендації щодо проведення розрахунків страхових тарифів по одному з видів страхування, інших, ніж страхування життя; аналізу структури страхового портфелю компаній та виявлення шляхів його оптимізації.
До основних результатів дослідження належать: розкриття основної сутності доходів від основної діяльності з врахуванням специфіки страхової діяльності; розробка методики розрахунку страхових тарифів по авто КАСКО; обґрунтування необхідності створення єдиної інформаційної бази по страховим випадкам в Україні та створення статистичного відділу при Інституті ризиків; розробка пропозицій щодо оптимізації структури страхового портфелю компанії.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у систематизації теоретико-методологічних та практичних засад формування доходів від основної діяльності страхових компаній. Результати проведеного дослідження дають підстави для наступних висновків:
В результаті вивчення теоретичних основ формування доходу від страхової діяльності компанії, виявлено низку протиріч щодо визначення поняття «дохід від реалізації» та «виручка від реалізації». Здобувачем обґрунтовано необхідність відокремлення поняття «дохід» та «виручка» в сфері страхування. В дисертаційній роботі розкрито основні відмінності доходу від реалізації і виручки від реалізації страхового продукту та запропоновано внести зміни в назву статті «Дохід (виручка) від реалізації» П(С)БО №3 «Звіт про фінансові результати» та визначати дохід від страхової діяльності (дохід від реалізації), як такий, що включає і виручку від реалізації страхового продукту.
На основі вивчення запропонованих фахівцями зі страхування класифікацій доходів від страхової діяльності дисертантом було виявлено їх відмінності та внесено пропозиції щодо вдосконалення класифікації доходів від страхової діяльності, з виділенням двох груп доходів: основні доходи та інші доходи.
В результаті дослідження зарубіжного і вітчизняного досвіду системи тарифікації авто КАСКО, запропоновано виділення трьох основних груп факторів, які впливають на ціну страхового продукту по авто КАСКО: об’єкт страхування, умови та особливості експлуатації транспортного засобу, умови договору.
На основі дослідження факторів, що впливають на зміну розмірів страхових премій, пропонується вдосконалення класифікації факторів впливу змін розмірів страхових премій страхових компаній, шляхом виділення двох груп факторів: внутрішніх та зовнішніх.
Вивчення існуючих вітчизняних і зарубіжних методик розрахунку тарифів по ризиковим видам страхування виявлено недоліки, а саме достовірність нормативів коефіцієнта співвідношення середньої виплати до середньої страхової суми по окремим видам страхування.
Проведені розрахунки тарифів по авто КАСКО однієї з провідних страхових компаній України, аналіз статистичних даних по страховим виплатам, при врахуванні реальних показників кількості, частоти виплат та розмірів збитків по окремим автомобілям дозволив зробити висновок, що розмір тарифу є високим для українського страхового ринку (в середньому 8-10%). В роботі було запропоновано зменшення тарифів для забезпечення більш конкурентно-спроможних, але не збиткових видів послуг. Пропонується враховувати розмір страхового регресу, а базовий тариф зменшувати за рахунок врахування коефіцієнту регресу.
Дослідженням виявлено основні недоліки інформаційного забезпечення розрахунків тарифів на українському страховому ринку та запропоновано шляхи їх усунення. Основною проблемою є недостатність статистичної бази даних для проведення якісного та безпомилкового дослідження і розрахунку тарифів. На основі дослідження основних статистичних показників, які необхідно враховувати при формуванні тарифу по видам страхування, іншим, ніж страхування життя, зосереджуючи увагу на авто КАСКО, автором було запропоновано створення відділу страхової статистики при Інституті ризиків, створення якого передбачається при сприянні Програми Tacis. Основними задачами такого відділу буде збір, обробка, аналіз та передача фахівцям зі страхування статистичної інформації по страховим договорам та страховим випадкам.
В дисертації запропоновано класифікацію інформації, що необхідна при розрахунку тарифу по автострахуванню (авто КАСКО), з поділом її на внутрішню та зовнішню. На основі узагальнення і аналізу існуючих точок зору, дослідження організації актуарної служби, виявлено ряд напрямків розвитку актуарної діяльності в Україні, зокрема забезпечення підготовки відповідних кадрів. Пропонується внесення змін в навчальні плани вищих навчальних закладів, які займаються підготовкою математиків та фінансистів, а також створення національної системи підготовки та сертифікації актуаріїв.
Процес визначення тарифів включає вірне визначення долі витрат на ведення страхової справи, що враховується в навантаженні до страхового тарифу. Автором було запропоновано класифікацію витрат, що враховуються страховими компаніями як витрати на ведення страхової справи, виділяючи дві основні групи – постійні та змінні витрати.
При дослідженні структури валових страхових премій, пропонується розглядати не лише показники зміни розмірів страхових премій по видам страхування, але й зміни страхових виплат та рівня страхових витрат за відповідні періоди по видам страхування. В роботі проведено аналіз зміни структури страхових виплат страхових компаній України загалом по страховому ринку в 2001-2006 рр., показника різниці розміру страхових премій та страхових виплат у відповідні періоди за окремими видами страхування. На основі проведеного аналізу було зроблено висновок, що найбільша частина страхових надходжень в загальній сумі валових страхових надходжень припадає на премії, отримані від страхування майна.
На основі дослідження факторів впливу на зміни структури страхового портфелю за страховими преміями страхових компаній України визначено шляхи оптимізації страхового портфелю, що включає: збалансування структури страхового портфелю; здійснення виваженої андерайтерської політики компанії; використання послуг компаній – аутсорсерів, консалтингових компаній; перегляд тарифної політики компанії з врахуванням страхової статистики компанії; здійснення перестрахування за найбільш ризиковими видами страхування.
При прийнятті управлінських рішень з приводу оптимізації страхового портфелю, формування тарифної політики компанії необхідно враховувати як можливі зміни зовнішніх факторів, так і внутрішніх факторів, зокрема показників доходності страхових операцій компанії. Дослідження існуючих типів страхових портфелів, методів управління ними дозволило зробити висновок, що формування оптимальної структури страхового портфелю є найважливішим аспектом в досягненні головної мети страхової компанії – зростання доходів компанії при забезпеченні належного рівня страхових виплат. Визначення системи оптимізації структури страхового портфелю компанії залежить як від типу страхового портфеля, так і від професіоналізму андерайтерів та актуаріїв компанії.
Публікації автора:
В наукових фахових виданнях:
Зінькевич Т. О. Дослідження структури страхового портфелю на страховому ринку України / Т. О. Зінькевич // Вісник Житомирського державного технологічного університету: Економічні науки – Житомир: ЖДТУ, 2007. –№2 (40). – С. 235-242. – 0,8 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Доходи від операційної діяльності страхових компаній / Т. О. Зінькевич // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка – К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2006. – випуск 81-82. – С. 77 – 78. – 0,37 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Обґрунтування методики розрахунку страхового платежу по страхуванню транспортних засобів / Т. О. Зінькевич // Фінанси, облік і аудит: Збірник наукових праць – К: КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, 2006. – Випуск 8. – С.70-76. – 0,35 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Основні проблеми інформаційного забезпечення розрахунків тарифів на українському страховому ринку / Т. О. Зінькевич // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць – К., 2007. – Вип. 9 (76). – С. 47-51. – 0,6 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Суть та особливості тарифікації в страхуванні на прикладі автострахування (авто КАСКО) / Т. О. Зінькевич // Фінанси, облік і аудит: Збірнику наукових праць– К.:КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, 2007. – Випуск 10 – С.30-37. – 0,5 друк. арк.
В інших виданнях:
Зінькевич Т. О. Особливості тарифікації в страхуванні авто КАСКО / Т. О. Зінькевич // Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами: всеукр. наук.–метод. конф., 6-9 вересня 2005 р. : тези допов. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2005.- С. 109-113.– 0,34 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Необхідність розвитку актуарних розрахунків на українському страховому ринку / Т. О. Зінькевич // Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави: міжнар. наук. – практ. конф., 6-7 жовт. 2006 р.: тези доп. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. - С. 313-315. – 0,2 друк. арк.;
Зінькевич Т. О. Страховий портфель як основа діяльності страхової компанії/ Т. О. Зінькевич // Теорія та практика економіки та підприємництва: ІV міжнар. наук.-практ. конф., 10-12 травня 2007 р. : тези доп. – Сімферополь, 2007. – С.116-117. – 0,18 друк. арк..;
Зінькевич Т. О. Шляхи вдосконалення організації актуарної служби в Україні / Т. О. Зінькевич //Актуальні проблеми та перспективи розвитку економіки України: VІ міжнар. наук.-практ. конф., 4-6 жовтня 2007 р. : тези доп. – Сімферополь, 2007. – С. 208-209. – 0,13 друк. арк.