Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Бандурка Олександ Олександрович. Управління державною податковою службою в Україні: організаційно-правові аспекти : Дис... д-ра наук: 12.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Бандурка О.О. Управління державною податковою службою в Україні: організаційно-правові аспекти. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. — Інститут законодавства Верховної Ради України. — Київ, 2007.

Дисертацію присвячено аналізу теоретико-методологічних та організаційно-правових засад управління державною податковою службою в Україні. Визначено сутність, особливості, функції та систему управління державною податковою службою; з’ясовано її функціонально-організаційну структуру; визначено сутність та структуру правового статусу цієї служби, його окремі складові; з’ясовано особливості правового статусу податкової міліції як особливого структурного підрозділу державної податкової служби; охарактеризовано форми управління в податковій службі; визначено систему та зміст методів управління в цій службі; з’ясовано особливості та зміст управління персоналом в ній. Розроблено теорію управління державною податковою службою в Україні, сформульовано рекомендації, спрямовані на удосконалення організаційно-правових засад цього управління.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми — визначення сутності управління державною податковою службою, функціонально-організаційної структури цієї служби в Україні, сутності та змісту її правового статусу, характеристика форм і методів управління в державній податковій службі, системи управління персоналом в цій службі та визначення шляхів удосконалення управління нею. Основним завданням дослідження було вироблення на базі комплексного аналізу теоретичних, організаційних і правових засад здійснення управління державною податковою службою в Україні теорії управління цією службою, визначення шляхів його удосконалення. В результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на досягнення поставленої мети.

Визначаючи методологічні засади управління державною податковою службою, зроблено висновок, що стратегічною метою податкової політики на сучасному етапі є створення в Україні стабільної і ефективної податкової системи, яка б забезпечила достатній обсяг надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів, ефективне функціонування економіки держави, справедливий підхід до оподаткування всіх категорій платників податків, а також створення умов для подальшої інтеграції України у світове співтовариство. Важливе місце у здійсненні цієї політики займають органи державної податкової служби, які забезпечують фінансовий інтерес держави у сфері сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Оскільки управління державною податковою службою є явищем системним, включає ряд елементів, тісно взаємопов’язаних між собою, охарактеризовано систему цього управління, яку утворюють суб’єкти, якими є як зовнішні владні структури (Верховна Рада України, Президент і Кабінет Міністрів України), так і, головним чином, вищестоящі органи і посадові особи самої податкової служби щодо нижчестоящих органів і службовців; об’єкти — це податкова служба в цілому та її окремі структурні елементи — органи, підрозділи, окремі працівники; зміст управління, який виявляється у взаємозв’язках суб’єктів і об’єктів.

Характеризуючи функціонально-організаційну структуру державної податкової служби, з’ясовано, що ця служба становить складну систему, до складу якої входить значна кількість органів та підрозділів. Очолює систему цих органів Державна податкова адміністрація України, яка забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики. В той же час Державна податкова адміністрації України здійснює управління місцевими органами державної податкової служби — державними податковими адміністраціями та державними податковими інспекціями.

З’ясування питання про сутність та структуру правового статусу державної податкової служби дозволило на рівні науково-теоретичних узагальнень більш повно визначити особливості її побудови та функціонування. Серцевину правового статусу будь-якого податкового органу утворюють такі структурні елементи як призначення, завдання, функції, конкретні владні повноваження і відповідальність. Статус податкової міліції розглянуто окремо від статусу решти підрозділів податкової служби. Податкову міліцію визначено як структурний підрозділ податкової служби України, покликаний здійснювати правоохоронні функції у сфері боротьби з податковими правопорушеннями.

Вперше здійснено комплексну характеристику форм управління в державній податковій службі. Під формою управління в державній податковій службі розуміються визначені у нормативно-правових актах способи зовнішнього оформлення впливу суб’єкта управління на об’єкт управління, за допомогою яких досягаються цілі управління. Детальному аналізу піддано основну правову форму управління в державній податковій службі — правові акти управління, а також організаційні форми управління, застосування яких не породжує, не змінює і не припиняє внутрішніх адміністративно-правових відносин в органах податкової служби.

Визначаючи систему та зміст методів управління в державній податковій службі, встановлено, що в ньому використовуються загальні методи соціального управління з урахуванням специфіки діяльності податкових органів. Методи управління державною податковою службою охоплюють способи, прийоми, дії осіб, залучених у процеси державного управління, пов’язані з підготовкою і реалізацією управлінських рішень, а також здійсненням правової і організаційної державно-управлінської діяльності. Здійснено класифікацію методів управління в державній податковій службі за різними критеріями на загальні і спеціальні, на методи підготовки, прийняття, організації і контролю за виконанням управлінських рішень, на економічні, адміністративні, соціально-психологічні і правові.

Оскільки результати діяльності державної податкової служби України перебувають у прямій залежності від забезпечення високої якості її кадрового потенціалу, в дисертації дістав подальший розвиток аналіз особливостей управління персоналом в цій службі. Єдина за своєю суттю державна служба в органах податкової служби поділена на два відносно самостійні підвиди — спеціалізовану цивільну службу та мілітаризовану службу. Детально проаналізовано державно-службові відносини в державній податковій службі, проблеми оцінки ефективності діяльності конкретних службовців, їх професіоналізму та компетентності, зміцнення службової дисципліни, юридичної відповідальності працівників податкової служби.

Зважаючи на те, що управління як соціальне явище має потребу в організації, забезпеченні і постійному удосконаленні, сформульовано ряд конкретних пропозицій та рекомендацій, спрямованих на поліпшення теоретико-правових засад і практики управління державною податковою службою. В результаті модернізації державної податкової служби України передбачається створити систему, яка гарантуватиме компетентне, неупереджене адміністрування податків, заохочуватиме їх добровільну сплату і сприятиме розвитку приватного підприємництва завдяки розширенню бази оподаткування і зменшенню податкового навантаження. Державну податкову службу України буде перетворено в ефективну службу нового зразка, яка посилить віру громадськості і приватного бізнесу у її надійність, дієвість, професійність і доброчесність.

Публікації автора:

Монографії, підручники, посібники:

  1. Бандурка О.О. Управління Державною податковою службою в Україні: організаційно-правові аспекти. Монографія. — Харків; Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2005. — 506 с.

  2. Бандурка О.О. Організаційно-правовий статус податкової міліції України.Монографія. - Харків; Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004-245 с.

  3. Бандурка О.О. Державна податкова служба в Україні: система, правовий статус, модернізація. – Харків:Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. — 234 с.

  4. Бандурка О.О. Організаційно-правові засади проведення податковою міліцією перевірок суб’єктів підприємницької діяльності // Науково-практичний посібник. — Харків; Вид- во Нац. ун-ту внутр. справ, 2005. — 240 с.

  5. Бандурка О.О. Адміністративна діяльність міліції. Глава 15., Підручник. — Харків; Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. — С. 388-410.

  6. Бандурка О.О. Адміністративне право України: передмова, розділ V, VII, Підручник., Харків; Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2004. — С. 114-124, 185-197.

  7. Бандурка A.M., Бандурка А.А., Носова О.В. Иностранные инвестиции в экономике Украины. Монографія, Харьков; Изд-во НУВД, 2004. — 448 с.

  8. Бандурка А.А., Давыденко Л.М. Противодействие преступности: теория, практика, проблемы. Монография. — Харьков; Изд-во НУВД, 2004. — 342 с.

  9. Бандурка А.А., Бандурка A.M. Зарубежная криминология: история и современность. Монографія, Харьков; Изд-во НУВД, 2005. — 392 с.

  10. Бандурка О.М., Бандурка О.О., Фролова О.Г. Кримінологія. Монографія, Харків; Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2005. — 688 с.

Наукові статті та тези доповідей і наукових повідомлень:

  1. Бандурка О.О. Адміністративні процедури в діяльності органів податкової служби України//Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності // Збірник наукових праць., Донецьк., Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому державному університеті, 2004. — №1. – С.69 — 76.

  2. Бандурка О.О. Правовий статус державної податкової служби України: поняття та структура // Вісник Національного університету внутрішніх справ. — 2004. — Вип. 25. — С 85 — 91.

  3. Бандурка О.О. Щорічна оцінка персоналу державної податкової служби як засіб забезпечення його професіоналізму та компетентності // Наше право. – 2004. – №2 (ч. І). – С. 46 – 50.

  4. Бандурка О.О. Деякі проблеми визначення і нормативного закріплення обов’язків державної податкової служби України // Наше право. – 2004. – №2 (ч.2). — С. 15 – 18.

  5. Бандурка О.О. Щодо розуміння та типології правових засобів діяльності податкової міліції в Україні // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2004. – №2. – С. 12 – 14.

  6. Бандурка О.О. Повноваження органів державної податкової служби: до питання визначення та класифікації // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ., 2004. №1. — С. 26 – 30.

  7. Бандурка О.О. Державне управління: проблеми уточнення поняття та визначення меж його використання // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. — 2004. — №3. — С. 26 – 32.

  8. Бандурка О.О. Органи державної податкової служби: призначення, сутність та види // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – №26. – С. 124 – 129

  9. Бандурка О.О. Сучасна управлінська парадигма та її значення для управління державною податковою службовою // Вісник Національного університету внутрішніх справ. — 2004. — №27. - С. 265 – 272.

  10. Бандурка О.О. Організаційні форми управління в державній податковій службі // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – №28. – С. 185 – 192.

  11. Бандурка О.О. Особливості розробки проектів нормативних актів управління в державній податковій службі//Наше право. — 2004. – №3. — С. 20 – 26.

  12. Бандурка О.О. Державно-службові відносини в податковій міліції: поняття та види // Право і безпека. – 2004. — №3/3. — С. 35 – 37.

  13. Бандурка О.О. Законність як принцип управління в органах державної податкової служби України // Наше право. – 2004. — №1. — С. 29-35.

  14. Бандурка О.О. Деякі питання визначення результативності діяльності підрозділів податкової міліції // Право і безпека. – 2004. — №3/4. – С.42 – 44.

  15. Бандурка О.О. Досвід роботи податкової поліції Сполучених Штатів Америки // Наше право. – 2005. — №1. — С. 65-68.

  16. Бандурка О.О. Методи управління в Державній податковій службі: сутність та види // Право і безпека. — 2005. — №4/1. – С. 37 – 41.

  17. Бандурка О.О. Податковий контроль органів та підрозділів державної податкової служби України: призначення, сутність, види // Вісник Львівського юридичного інституту. – 2004. – Спец. випуск. — №1. — С.85-94.

  18. Бандурка О.О. Особливості правового регулювання порядку розгляду скарг громадян та юридичних осіб в органах державної податкової служби//Вісник Львівського юридичного інституту. – 2005. — №1. — С. 3 – 10.

  1. Бандурка О.О. Податкові органи США: корисний досвід діяльності //Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. — №29. — С.175 – 176.

  2. Бандурка О.О. Інститут державної служби в органах податкової служби України: правове регулювання та структурна побудова // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. — №2. – С. 25-30.

  3. Бандурка О.О. Поняття та види взаємодії органів податкової міліції України з іншими суб’єктами // Вісник Запорізького юридичного інституту. — 2004. — №4. – С. 67 – 73.

  4. Бандурка О.О. Наказ як вид акта управління державної податкової служби України / / Науковий вісник юридичної академії. – 2005. – №1. – С. 245 – 252

  5. Бандурка О.О. Сутність та види форм управлінської діяльності в Державній податковій службі України // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. — №30.

  6. Бандурка О.О. Відповідальність органів державної податкової служби: підстави, функції, види//Наше право. — №1. – 2005. — С. 21 – 27.

  7. Бандурка О.О. Етико-правові стандарти діяльності та поведінки працівників податкової служби України // Наше право. — №2. – 2005. – С. 25 – 30.

  8. Бандурка О.О. Організаційно-правові аспекти модернізації Державної податкової служби України // Право і безпека. — №4/2. – 2005. — С. 43 – 46.

  9. Бандурка О.О. Податковий контроль органів та підрозділів Державної податкової служби України: призначення, сутність, види // Адміністративне право і адміністративна діяльність органів внутрішніх справ. — №1. – 2005. – С. 116 – 123.

  10. Бандурка О.О. Перспективи формування персоналу Державної податкової служби // Наше право. — №1. – 2007. — С. 47 – 51.