Гончаров Олександр Юрійович. Умови формування первинної продукції в водоймах північно-західного Причорномор'я : дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. - Севастополь, 2006.
Анотація до роботи:
Гончаров О.Ю. Умови формування первинної продукції в водоймах північно-західного Причорномор’я. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.17 – гідробіологія. – Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України, Севастополь, 2005.
На основі досліджень у 2000-2003 р. дана характеристика продукційно-деструкційних процесів і гідрохімічного режиму лиманів і лагун північно-західного Причорномор'я в сучасний період. Виявлено зміни величин первинної продукції, вмісту біогенних елементів і органічної речовини в порівнянні з періодом інтенсивної евтрофікації і до нього. Описано роль первинних продуцентів різних біотопів в формуванні кисневого режиму водойм. Розраховано співвідношення основних біогенних елементів у воді лиманів і в північно-західній частині Чорного моря. Для розрахунків питомої продукції використано параметр сумарної поверхні популяції мікроводоростей.
Розраховано внесок лиманів північно-західного Причорномор'я в загальну первинну продукцію українського сектора північно-західної частини Чорного моря. Показано вплив фізико-географічних параметрів водойм на рівень їхньої первинної продукції.
Одержано дані про первинну продукцію і гідрохімічний режим водойм північно-західного Причорномор’я в сучасний період. В деяких лиманах вказані характеристики досліджені вперше.
Швидкість утворення органічної речовини фітопланктоном в Тилігульському і Дністровському лиманах зберігається на рівні 1980-х років, тоді як в Хаджибейському – валова первинна продукція знизилася удвічі, а в Будацькому лимані зросла в 6-7 разів.
У мілководних лиманах продукція мікрофітобентосу співпоставіма з продукцією фітопланктону і може перевищувати її. Збільшення частки багатоклітинних донних водоростей в автотрофній ланці супроводжується зміною співвідношення процесів продукції і деструкції у воді. У ряді водойм влітку розкладання біомаси макрофитів, що накопичилася, призводить до збільшення деструкції в товщі води до хронічного недонасичення води киснем, або до гострого дефіциту кисню в нічний час.
У водоймах північно-західного Причорномор’я сезонні зміни первинної продукції і вмісту біогенних елементів тісно взаємозв'язані. Максимальні концентрації біогенних речовин спостерігаються взимку. Навесні під час спалаху вегетації відбувається різке падіння вмісту у воді мінеральних азоту і фосфору, а також кремнію до мінімальних спостережуваних величин. Цьому відповідають високі показники валової і чистої первинної продукції і максимальні значення A/R в товщі води. Від весни до осені в лиманах ПЗЧМ спостерігається зниження величини A/R, а також збільшення вмісту лабільної органічної речовини і біогенних елементів.
Характерною рисою водойм північно-західного Причорномор’я є зміна величини N:P у бік підвищення вмісту фосфору. У лиманах з високим антропогенним навантаженням, що не мають вільного водообміну з морем (Тилігульський, Дофинівський, Хаджибейський) атомарне співвідношення мінеральних форм азоту і фосфору складає в середньому 0,4:1-3,5:1, тоді як в лиманах, що вільно з’єднуються з морем (Малий Аджалицький, Сухий), і «закритому» Куяльницкому, воно складає 13,1:1-21,5:1 і близьке до співвідношення в ПЗЧМ (16,5:1-19,0:1). Величина N:P знижується від весни до осені.
У лиманах північно-західного Причорномор’я в даний час спостерігається зниження вмісту у воді сполук мінерального азоту (від 2-3 разів до 2 порядків величин), фосфору (у 2-5 разів), а також органічної речовини (у 2-3 рази) в порівнянні з періодом 1980-х років. Проте кількість біогенних елементів і органічної речовини в лиманах північно-західного Причорномор’я багатократно перевищує їхній рівень, що спостерігався в 1960-і рр.
При збільшенні чисельності, біомаси і сумарної поверхні клітин популяції мікроводоростей (N, B, СS) питома продукція (mN, mV і mSкл.) знижується. Найбільш вагомі зміни величини питомої продукції при зміні температури відбуваються по показнику mSкл. Швидкість асиміляції неорганічного вуглецю поверхнею мікроводоростей співпоставима з аналогічною величиною у багатоклітинних водоростей.
Серед морфометричних параметрів провідне значення у визначенні загальної первинної продукції водойми (mводойм) має площа поверхні водного дзеркала. Інтенсивність продукції в товщі води (mVвод) залежить від глибини водойми. Зі зменшенням глибини mVвод зростає.
Первинна продукція під площею водного дзеркала (mSдзерк) досягає рівня, близького до максимального, коли величина питомого водозбору водойми (Sводозб/Sдзерк) перевищує 100. Встановлена позитивна лінійна залежність між коефіцієнтом зовнішнього водообміну лиманів північно-західного Причорномор’я і величиною mSдзерк.
Лимани північно-західного Причорномор’я, що займають площу 7,7 % і мають об'єм води менше 1 % від українського сектора ПЗЧМ, влітку створюють приблизно 18 % його первинної продукції.