Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Сорока Лариса Миколаївна. Умови формування інвестиційної привабливості підприємств молокопереробної галузі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Сорока Л.М. Умови формування інвестиційної привабливості підприємств молокопереробної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. Одеський

державний економічний університет. – Одеса. – 2009.

Дисертаційна робота присвячена проблемі формування інвестиційної привабливості підприємств молокопереробної галузі та розробці практичних рекомендацій по її реалізації.

В дисертації розглянуті різні підходи до визначення категорій «інвестиції», «інвестиційна привабливість».

Досліджені сучасні тенденції економічного розвитку молокопереробних підприємств, зокрема стан їх матеріально-технічної бази та рівень інвестиційного забезпечення.

Розглянуті науково-методичні підходи до формування заходів щодо залучення інвестиційних ресурсів на молокопереробні підприємства.

Розроблена система показників, які характеризують економічну результативність діяльності підприємств молокопереробної галузі та впливають на обсяги залучених інвестиційних ресурсів.

Отримана регресійна модель, яка характеризує залежність сукупних обсягів інвестицій від обраних детермінантів. За допомогою методу багатовимірної середньої встановлено рейтинг інвестиційної привабливості молокопереробних підприємств.

Запропоновано інвестиційний проект, який дозволяє забезпечити молокопереробні підприємства необхідними сировинними ресурсами.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі формування інвестиційної привабливості підприємств молокопереробної галузі.

1. Уточнено і розвинено термінологічний апарат формування інвестиційної привабливості, який містить базові поняття: «інвестиції» та «інвестиційна привабливість». Такі економічні категорії в різних теоретичних та практичних роботах не мають чітких визначень. Інвестиції визначені як всі види грошових, майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в підприємства, підприємницькі проекти й програми, які сприяють розвитку виробництва та невиробничої сфери, підприємництва, з метою отримання прибутку та соціального ефекту. Інвестиційна привабливість об’єкта, який досліджується, оцінюється за допомогою інтегральної оцінки, у якій відтворюються значення інших показників, скоректованих відповідно до їхньої вагомості та інших факторів.

2. Запропоновано та обґрунтовано алгоритм, який передбачає дослідження процесу залучення інвестицій і формування підходів до їх реалізації з урахуванням особливості молокопереробної галузі. З метою визначення інвестиційно привабливого підприємства є необхідним проведення моніторингу інвестиційного ринку на основі аналізу як зовнішніх так і внутрішніх факторів, що дасть змогу визначити детермінанти інвестиційної привабливості молокопереробних підприємств та встановити їх рейтинг.

3. Дослідження стану інвестиційного ринку молокопереробних підприємств в цілому показало позитивну тенденцію, але наявних обсягів інвестицій недостатньо для нормального, а тим більш ефективного виробництва молокопереробних підприємств. Найбільші інвестиційні витрати пов’язані з придбанням машин та обладнання, але до значних змін в їх оновленні не призвели. Це не здійснило і значних змін як в обсягах реалізації продукції, так і в споживанні молока та молокопродуктів на душу населення.

4. Встановлено, що в структурі інвестицій основна частка вкладень була здійсненна за рахунок власних коштів підприємств. За рахунок власних коштів сьогодні інвестується підприємствами біля 60 відсотків від загального обсягу інвестицій. За рахунок кредитів банків та інших позик, ця частка становить 15 відсотків. Чинником, що зашкоджує інвестиційній діяльності молокопереробних підприємств, є брак власних коштів. Низька частка використання кредитів банків обумовлена дуже високими позичковими ставками за його використання. Подальші позитивні зміни в структурі джерел фінансування залежать від стабілізації економіки, соціально-політичної ситуації та ефективного законодавства щодо інвестицій.

5. Досліджено діяльність 23 молокопереробних підприємств, що дозволило, опираючись на наявну інформаційну базу та виявлені за допомогою SWOT-аналізу фактори, розробити систему показників, які характеризують економічну результативність діяльності молокопереробних підприємств і впливають на обсяги залучення інвестиційних ресурсів. Визначено детермінанти інвестиційної привабливості молокопереробних підприємств. Проведено економетричний аналіз та отримано кореляційно-регресивну модель залежності загального обсягу інвестицій від визначених детермінантів. Отримані коефіцієнти еластичності показали залежність обсягів інвестицій від кожного показника.

6. За допомогою методу багатовимірної середньої встановлено інвестиційний рейтинг для кожного дослідженого підприємства. Цей метод дозволяє обґрунтовано віднести певне підприємство до зони високої, середньої або низької інвестиційної привабливості.

Підприємства, що увійшли до зони високої інвестиційної привабливості є лідерами галузі та посідають у ній сильну позицію. Для них, з метою утримання поточної позиції, запропоновано певні інвестиційні дії.

До зони середньої інвестиційної привабливості увійшли підприємства, які посідають середні позиції у молокопереробній галузі. Якість продукції, частка ринку та репутація цих підприємств є досить високою, тому підприємство може перетворитися в лідера, якщо зможе використовувати свої ресурси і можливості належним чином.

Підприємства, що потрапили у зону низької інвестиційної привабливості займають слабкі позиції у молокопереробній галузі та характеризуються низькими умовами залучення інвестицій. Жодних особливо сильних сторін і фактично жодних можливостей розвитку підприємства не виявлено.

7. Запропоновано практичне впровадження методики вибору інвестиційно привабливого підприємства. Незважаючи на спільні проблеми, з якими стикаються усі досліджені молокопереробні підприємства, встановлений рейтинг інвестиційної привабливості показав, що усі молокопереробні підприємства мають різний ступінь інвестиційної привабливості. Для впровадження інвестиційного проекту було обрано підприємство з високим інвестиційним рейтингом. Ним виявився ЗАТ «Первомайський МКК» - підприємство, яке в змозі забезпечити ефективне вкладення інвестиційних ресурсів.

Оцінка впровадженого інвестиційного проекту характеризувалася показниками терміну окупності та чистої приведеної вартості. Результатом здійснення цього проекту стало збільшення обсягів виробництва продукції та розширення асортименту за рахунок додаткового забезпечення молокопереробного підприємства сировиною.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Сорока Л.М. Інвестиції та проблеми їхньої привабливості у харчовій промисловості / Л.М. Сорока // Науковий вісник: зб. наук. пр. – Одеса: ОДЕУ, 2004. – № 12. – С. 108-115. (0,28 д.а.)

  2. Сорока Л.М. Напрямки підвищення ефективності підприємств переробної промисловості / Л.М. Сорока // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр. – Одеса: ОДЕУ, 2005. – Вип. 20. – С. 318-322. (0,35 д.а.)

  3. Сорока Л.Н. Проблемы формирования инвестиционной структуры предприятия / Л.М. Сорока // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: наука і освіта, 2004. – Т. III. – Вип. 196. – С. 735-739. (0,25 д.а.)

  4. Сорока Л.М. Проблеми процесу залучення та використання іноземних інвестицій промисловістю України / Л.М. Сорока, Л.Е. Дяченко // Науковий вісник: зб. наук. пр. – Одеса: ОДЕУ, 2007. – №4 (41). – С. 130-136; особистий внесок здобувача: запропоновані напрямки удосконалення процесу залучення та використання іноземних інвестицій підприємствами харчової промисловості. ( 0,3 д.а.)

  5. Сорока Л.М. конкуренція як фактор стратегії розвитку молокопереробних підприємств / Л.М. Сорока // Вісник соціально-економічних досліджень: зб. наук. пр. – Одеса: ОДЕУ, 2007. – Вип. 29. – С. 183-186. (0,34 д.а.)

  6. Сорока Л.М. Оцінка інвестиційної привабливості молокопереробних підприємств / Л.М. Сорока // Наука й економіка: науково-теоретичний журнал. –Хмельницький, 2008. – Випуск 2(10). С. 190-195. (0,37 д.а.)

Тези доповідей на конференціях:

  1. Сорока Л.М. Проблеми розвитку підприємств по переробці м’ясної та молочної сировини / Л.М. Сорока, Н.С. Дяченко // Динаміка наукових досліджень’ 2004: III міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 21-30 червня 2004 р. – Дніпропетровськ. – 2004. – Т.46. – С. 46-48; особистий внесок здобувача: визначення та характеристика факторів, які впливають на господарську діяльність переробних підприємств. (0,17 д.а.)

  2. Сорока Л.М. Інвестування та його вплив на ринок молока / Л.М. Сорока, Н.С. Дяченко // Продовольчий комплекс України: проблеми теорії та практики: матеріали наукових читань Київ, 12 травня 2006 р. – Київ. – 2006. – С. 70-74; особистий внесок здобувача: запропоновано заходи та обґрунтовано їх доцільність для підвищення інвестиційної активності. (0,24 д.а.)

  1. Сорока Л.М. Проблеми розвитку підприємств молокопереробної галузі в умовах ринкової конкуренції / Л.М. Сорока // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: міжнар. наук.-практ. конф. Кривий Ріг, 24 листопада 2006 р. – Кривий Ріг. – 2006. – С. 106-107. (0,09 д.а.)

  2. Сорока Л.Н. Проблемы формирования сырьевой базы для предприятий пищевой промышленности / Л.М. Сорока // Господарський механізм: сутність, структура, подальше вдосконалення на сучасному етапі: міжнар. наук.-практ. конф. Полтава, 18-19 квітня 2008 р. – Полтава. – 2008. – С. 69-70. (0,1 д.а.)

  3. Сорока Л.М. Визначення конкурентоспроможності молокопереробних підприємств за допомогою SWOT – аналізу / Л.М. Сорока // Актуальні проблеми сучасної науки: матеріали п’ятої всеукраїнської наук.-практ. інтернет-конференції. Київ, 29-31 жовтня 2008 року. – Київ. – 2008. – С. 78-82. (0,27 д. а.)

  4. Сорока Л.М. Особливості та тенденції інвестиційного розвитку підприємств харчової промисловості / Л.М. Сорока // Стратегии развития Украины в глобальной среде: материалы II междунар. науч.-практ. нонференции 7-9 ноября 2008 года. – Т.1. – Симферополь: ЦРОНИ, 2008. – С. 62-65. (0,23 д.а.)