Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Всесвітня історія


Бетлій Олена В'ячеславівна. Українське питання в міжнародних відносинах Центральної Європи, 1919-1923 рр.: дисертація канд. іст. наук: 07.00.02 / НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бетлій О.В. Українське питання в міжнародних відносинах Центральної Європи, 1919-1923 рр. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.02 – всесвітня історія. – Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. – Київ, 2003.

Вперше в українській та зарубіжній історіографії досліджено місце українського питання в Центральній Європі. Зосереджено увагу на чехословацько-українських і польсько-українських стосунках. Чехословаччина і Польща були єдиними союзницями переможної Антанти, а решта держав регіону (Австрія, Німеччина, Угорщина) – швидше об’єктами, ніж суб’єктами політики. На основі значної кількості вперше запроваджених в обіг архівних, а також опублікованих документів аналізується комплекс факторів, що формував зовнішню політику Чехословаччини та Польщі. Розглядаються місце українського питання в концепціях політичних еліт, дипломатичні та економічні відносини за часів УНР (1919-1920 рр.) та УСРР (1921-1923 рр.). Робиться висновок про те, що українське питання протягом 1919-1923 рр. охоплювало в чехословацькій і польській політичній думці проблему визнання Української Народної Республіки, а потім Української Соціалістичної Радянської Республіки. Саме в цей час вперше в історії було чітко відмежоване українське питання від російського й австро-угорського контексту.

Висновки узагальнюють результати дисертаційної роботи з дослідження місця українського питання в міжнародних відносинах Центральної Європи 1919-1923 рр. Українське питання протягом 1919-1923 рр. охоплювало в чехословацькій і польській політичній думці проблему визнання УНР, а потім УСРР. У цей період Чехословацька Республіка і Друга Річ Посполита відігравали провідну роль у формуванні політичного обличчя Центральної Європи.

1. Критичний аналіз української і зарубіжної історіографії свідчить, що в історичній науці не було комплексно вивчено місце українського питання у міжнародних відносинах Центральної Європи. Історіографічна і джерельна база дисертації є достатньо широкою для заповнення цієї прогалини, створення комплексного компаративного дослідження політики Чехословаччини і Польщі щодо України 1919-1923 рр.

2. Протягом 1919-1920 рр. визначального значення набув особистий вплив насамперед Т.Масарика та Ю.Пілсудського на формування курсу щодо УНР. Це виявилося у визнанні УНР чехословацьким керівництвом де-факто, а польським – де-юре. Економічний і геополітичний чинники обумовлювали позитивне ставлення міністра закордонних справ ЧСР Е.Бенеша до ЗУНР, а польських соціалістів – до УНР. Прихильність до Росії із сподіванням на крах більшовизму і на повернення її до антинімецького табору визначала негативне ставлення націонал-демократів Польщі і ЧСР до утворення незалежної української держави.

3. 1919-1920 рр. стали початком чехословацько-українських і польсько-українських міждержавних взаємин. Воєнно-політична і внутрішня нестабільність в Україні і постійна зміна місця перебування уряду УНР завадили їх ефективному розвитку, зробили неможливою повноцінну дипломатичну діяльність представництв ЧСР і Польщі в Україні.

4. Налагодження взаємин з УСРР зумовлювалося необхідністю нормалізації стосунків з метою репатріації громадян й економічної співпраці. На цьому наполягало суспільство. Фінансова і гуманітарна підтримка з боку Чехословаччини і Польщі української політичної, військової, інтелектуальної еліти, що відіграла провідну роль у Визвольних Змаганнях 1917-1920 рр., загострювала стосунки ЧСР і Польщі з УСРР. Внаслідок цього у 1921 р. не було конструктивно вирішено жодного важливого питання взаємин.

5. Обмін репатріаційними і торговельними місіями між ЧСР і УСРР заклав підвалини міждержавного співробітництва обох країн, спрямованого на підписання угоди з метою спільного врегулювання економічного і політичного аспектів відносин. Ризький мирний договір визначав правовий статус польсько-українських взаємин й обумовлював їхній розвиток.

6. У 1922-1923 рр. посилився вплив загальної міжнародної кон’юнктури на чехословацько- і польсько-українські взаємини. Генуезька конференція зумовила пріоритетність економічного фактора взаємин. Утворення СРСР призвело до згортання діяльності дипломатичних представництв ЧСР і Польщі у Харкові.

7. Розвитку торговельно-економічних відносин Чехословаччини з Радянською Україною сприяла участь ЧСР в акції допомоги голодуючим УСРР, підписання 6 червня 1922 р. відповідного договору між сторонами та політика економічної інтервенції, авторами якої були Т. Масарик і Е. Бенеш. Для керівників ЧСР економічна співпраця мала повернути східні терени до цивілізованої Європи. Економічна інтервенція повинна була розкласти радянську систему зсередини, а виховані в умовах чехословацької демократії українці мали прищепити ці ідеї на Україні, звільненій у майбутньому від радянського панування. У цьому виявлявся гуманізм Масарика, який ставав основою концепції чеського месіанізму. Для польської влади економічна реконструкція Східної Європи давала змогу забезпечити собі місце посередника між Сходом і Заходом, посилити економічний і культурний вплив в УСРР. Це було пріоритетним завданням польських дипломатів у Харкові. Завдяки їхній активній діяльності Польща стала головним експортером української сировини до західноєвропейських країн.

8. Еволюція взаємин ЧСР і Польщі з УНР та УСРР відбувалася під впливом кількох “глибинних сил”. Так, в ідеологічній площині відігравали роль позиції керівників держав Т. Масарика та Ю. Пілсудського, міністрів закордонних справ Е. Бенеша і К. Скірмунта, а також політичних партій: обох націонал-демократичних, чехословацької комуністичної і польської соціалістичної. З геополітичної точки зору чехословацьким інтересам відповідало послаблення Польщі, польським – послаблення Росії. В економічному плані домінувала потреба в українській сировині. В ментальності заважали недостатня поінформованість чехословацького суспільства про державницькі прагнення українців і втома польського суспільства від воєнних дій. Крім того важливою була вимога проведення репатріації та економічного обміну. Надзвичайно актуальною залишалася дилема “економіка-політика” у ставленні як до УНР, так і УСРР.

Висновки дисертації розгортають перспективу подальшого дослідження місця українського питання в міжнародних відносинах Центральної Європи протягом 1919-1923 рр. Дисертанткою досліджені найголовніші, найбільш контроверсійні і найменш вивчені моменти в історії чесько-, словацько- та польсько-українських стосунків 1919-1923 рр. – політика Т.Масарика, Е.Бенеша, Ю.Пілсудського щодо українського питання, дипломатичні й економічні взаємини ЧСР і Польщі з УНР та УСРР, вплив комплексу факторів на формування системи міжнародних відносин. Результати дослідження дають змогу визначити пріоритетні завдання не лише української, а й чеської та польської зовнішньої політики на сучасному етапі.

Публікації автора:

  1. Доба Українського Громадського Комітету в ЧСР (з історії українсько-чехословацьких стосунків) // Наукові записки НаУКМА. Спеціальний випуск. – 2000. – Т. 18, ч. І. – С. 120-128.

  2. Історія взаємовідносин між УСРР та ЧСР 1921р. Обмін репатріаційними та торговельними місіями // Наукові записки НаУКМА. – 2001. – Т. 19. Історія. – С. 59-66.

  3. Українське питання у польсько-чехословацьких переговорах напередодні конференції в Генуї 1922 р. // Наукові записки НаУКМА. Спеціальний випуск. – 2002. – Т. 20, ч. І. – С. 202-207.

  4. Українські землі – територія для колонізації чи порятунок від російської агресії? До історії вирішення українського питання у Польщі, 1919-1920 рр. // Україна і Польща в XX столітті: проблеми і перспективи взаємовідносин: Зб. наук. пр. / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова; Краківська педагогічна академія імені Комісії Едукації Народової / П.М. Чернега (відп.ред.). — К.: Видавництво НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2002. — С. 56-61.

  5. Щодо історії хлопоманського руху в польсько-українських стосунках // Україна і Польща у Східно-Центральній Європі: спадок і майбуття: Конференція під патронатом прем’єр-міністрів України і Польщі (м.Київ, 25-27 червня 1999 р.) / Інститут Центрально-Східної Європи (Львів-Київ) ; Інститут Центрально-Східної Європи (Люблін) / Н. Довженко (упоряд.). — К.: Інститут Українознавства ім. І.П. Крип’якевича, 1999. — С. 109-113.

  6. Український вільний університет та наукове життя
    у Празі у 1921-1929 рр. // Rocznik Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraiskich Uniwersytetw. – Lublin: UMCS, 2003. – t. 1. – S. 104-115.